Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
hopi
Posts: 7256
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#51051 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

kabal1337 wrote: 21/06/2026 20:04 bolje novo auto kupit
takoje

također bolje kupiti novo auto a dobro nego polovno a loše
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#51052 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

ma realno taj volvo grmi, 3.0 benzinac al 265 000. Dok ga uvezes brat bratu sigurno je 45 000 KM, a za tolike novce mozes kupiti novo i da si miran barem 3 godine. ako nista dobijes i nove gume
ReymondReddington
Posts: 1602
Joined: 07/01/2018 22:25

#51053 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ReymondReddington »

dr_Evil wrote: 21/06/2026 10:08 Svjestan sam da se vraca, i da je to omiljeni sport kako prodavaca tako i kupca, ali opet ne razumijem :D ja sebi stavim neku granicu od 15-20.000km po godini i tako trazim auto ako vec je polovnjak. Ebi ga auto 2019 nema potrebe da je preslo vise od 150.000km, ovo su ostatci taxi vozila.

Postavio sam u trazilicu V90 2019 godiste u Norveskoj, i najvisa kilometraza 220.000

https://www.finn.no/mobility/item/464124604

Evo, upola manja kilometraza, dodje 40.000BAM(+/-2000) + porez i carina.
Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
User avatar
mc-twin
Posts: 4411
Joined: 18/04/2009 23:47

#51054 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mc-twin »

Kad smo kod vrijednosti auta i kako trazim ovakav model da uzmem upitam ja cijenu. 39.000KM :-) (Po)meni je to malo pretjerano.
Sta vi mislite koja bi bila realna vrijednosti za ovakav auto?
User avatar
Optimist
Posts: 15522
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#51055 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

mc-twin wrote: 21/06/2026 23:05 Kad smo kod vrijednosti auta i kako trazim ovakav model da uzmem upitam ja cijenu. 39.000KM :-) (Po)meni je to malo pretjerano.
Sta vi mislite koja bi bila realna vrijednosti za ovakav auto?
Koji auto?
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#51056 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dr_Evil »

ReymondReddington wrote: 21/06/2026 22:40
dr_Evil wrote: 21/06/2026 10:08 Svjestan sam da se vraca, i da je to omiljeni sport kako prodavaca tako i kupca, ali opet ne razumijem :D ja sebi stavim neku granicu od 15-20.000km po godini i tako trazim auto ako vec je polovnjak. Ebi ga auto 2019 nema potrebe da je preslo vise od 150.000km, ovo su ostatci taxi vozila.

Postavio sam u trazilicu V90 2019 godiste u Norveskoj, i najvisa kilometraza 220.000

https://www.finn.no/mobility/item/464124604

Evo, upola manja kilometraza, dodje 40.000BAM(+/-2000) + porez i carina.
Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#51057 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

dr_Evil wrote: 22/06/2026 10:22
ReymondReddington wrote: 21/06/2026 22:40
dr_Evil wrote: 21/06/2026 10:08 Svjestan sam da se vraca, i da je to omiljeni sport kako prodavaca tako i kupca, ali opet ne razumijem :D ja sebi stavim neku granicu od 15-20.000km po godini i tako trazim auto ako vec je polovnjak. Ebi ga auto 2019 nema potrebe da je preslo vise od 150.000km, ovo su ostatci taxi vozila.

Postavio sam u trazilicu V90 2019 godiste u Norveskoj, i najvisa kilometraza 220.000

https://www.finn.no/mobility/item/464124604

Evo, upola manja kilometraza, dodje 40.000BAM(+/-2000) + porez i carina.
Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.
Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
User avatar
Danguba
Posts: 15873
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#51058 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Danguba »

To se nekada i moglo ali sada su elektronske servisne knjizice.
U ovlastenom udjes u historiju i sve vidis kada je sta mijenjao i servisirao auto tako da ta metoda otpada.
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#51059 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Didier »

Imam jarana koji je iz Švedske uvezao XC70 Zlatan Edition (šta god to značilo), 2014. godište. Dok je sve poplaćao, auto ga izašao gotovo 50.000 KM, mada danas priča da je "40ak tisuća", valjda sam sebe laže, ali ja sam pratio svaki fening koji je dao, i dobro se sjećam.

Elem, auto ima 275.000 km na satu, i ptice znaju je li to stvarno tako.

Ja sam prije toga uzeo XC60 za 37.000 u Sarajevu, tri godine mlađi, i s poznatom istorijom jer je nov kupljen u Volvo servisu, i imao je samo jednog vlasnika. Dobio garanciju od godinu dana i tada 172.000 km na satu. Veliki servis tek bio urađen. Otišao s njim do Norveške, dvaput do Grčke, jednom do Turske, nikad nijedan kvar...

Jaran vozi najdalje do Brela.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#51060 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dr_Evil »

Laplace wrote: 22/06/2026 11:31
dr_Evil wrote: 22/06/2026 10:22
ReymondReddington wrote: 21/06/2026 22:40

Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.
Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.
milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#51061 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by milojicabrzi »

Teško je to izvodivo kod novijih auta, jer dosta auta, kilometražu u realnom vremenu, bilježi na serveru firme i još par mjesta, tako da ako skineš auto na 20 hiljada km, pa dođeš na servis, a ono na servisnom serveru i kompjuteru auta evidentirano 40 hiljada, znat će ljudi u servisu, da nešto nije u redu.

Možda je to moglo nekada, kod starijih auta, sada se kilometraža bilježi i čuva na više mjesta, tako da je to teže izvodivo.

Miša mu njegovog, ja na aplikaciji moje Toyote vidim koliko sam prešao tog dana, ukupnu kilometražu, potrošnju, vrijeme vožnje i preostali nivo goriva, na telefonu. Neki dan mi aplikacija javlja, žena slučajno ostavila svjetla upaljena, sišao u garažu da ugasim :thumbup: :bih:
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#51062 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Ma ima 100 načina da se kilometraža vrati. Imaju i oni blokatori, gdje ti vozaš on ništa ne registruje kilometaražu i pred prodaju skines uređaj sa auta.
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#51063 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by nepass1 »

dr_Evil wrote: 22/06/2026 12:10
Laplace wrote: 22/06/2026 11:31
dr_Evil wrote: 22/06/2026 10:22

Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.
Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.
Uzmes auto na lizing, do 15k km 300e preko 15k 500e. Svaki put pred servis vratis na 14k-27k-41k...da ostanes na 300e
Radi se to masovno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#51064 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dr_Evil »

nepass1 wrote: 22/06/2026 13:21
dr_Evil wrote: 22/06/2026 12:10
Laplace wrote: 22/06/2026 11:31

Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.
Uzmes auto na lizing, do 15k km 300e preko 15k 500e. Svaki put pred servis vratis na 14k-27k-41k...da ostanes na 300e
Radi se to masovno.
Masovno je teska rijec, i ne stoji kad je u pitanju Skandinavija. Ko ce mu to uraditi, da ode u zatvor zbog sitne pare, jedino ako neko zna sam pa hajde i razumio bih, ali koji ti trebas biti peh da naletis na takvog koji to zna, ima para da kupi/renta i jos je sitni sibicar.

Ovdje se jednostavno ne vozi mnogo osim ako je sluzbeno auto, a za firme i institucije novac nije problem. Gdje ce iko odavde u 3 lijepe, da predje 500km treba mu 10 sati toliko su lose ceste, jeftinije mu na avion otici.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#51065 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by dr_Evil »

milojicabrzi wrote: 22/06/2026 12:36 Teško je to izvodivo kod novijih auta, jer dosta auta, kilometražu u realnom vremenu, bilježi na serveru firme i još par mjesta, tako da ako skineš auto na 20 hiljada km, pa dođeš na servis, a ono na servisnom serveru i kompjuteru auta evidentirano 40 hiljada, znat će ljudi u servisu, da nešto nije u redu.

Možda je to moglo nekada, kod starijih auta, sada se kilometraža bilježi i čuva na više mjesta, tako da je to teže izvodivo.

Miša mu njegovog, ja na aplikaciji moje Toyote vidim koliko sam prešao tog dana, ukupnu kilometražu, potrošnju, vrijeme vožnje i preostali nivo goriva, na telefonu. Neki dan mi aplikacija javlja, žena slučajno ostavila svjetla upaljena, sišao u garažu da ugasim :thumbup: :bih:
Ne mozes vise ni u svalerke otici, zena mi zna u svakom trenutku gdje su nama auta :D
User avatar
mc-twin
Posts: 4411
Joined: 18/04/2009 23:47

#51066 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mc-twin »

mc-twin wrote: 21/06/2026 23:05 Kad smo kod vrijednosti auta i kako trazim ovakav model da uzmem upitam ja cijenu. 39.000KM :-) (Po)meni je to malo pretjerano.
Sta vi mislite koja bi bila realna vrijednosti za ovakav auto?
Edit: ne skontah da nisam lin postavio. :lol: https://olx.ba/artikal/69723318
izvrsni direktor
Posts: 14712
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#51067 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

nepass1 wrote: 22/06/2026 13:21
dr_Evil wrote: 22/06/2026 12:10
Laplace wrote: 22/06/2026 11:31

Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.
Uzmes auto na lizing, do 15k km 300e preko 15k 500e. Svaki put pred servis vratis na 14k-27k-41k...da ostanes na 300e
Radi se to masovno.
Lovacke price. Mozda je nekad moglo, ali vratite se u 2026.godinu
ReymondReddington
Posts: 1602
Joined: 07/01/2018 22:25

#51068 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ReymondReddington »

E sad po vama ispade da svako novije auto ima urednu kilometrazu. Znaci golf 8 iz njemacke 2022+ godiste sa 150k kilometara nije vracen i kilometraža mu je uredna jer eto on nesto salje na neke servere pa se to ne isplati vracati?

Ja ne vjerujem da osim tesle ijedan proizvodjac to radi. Tj rade kad auto dodje u ovlasteni servis ali da auto samo salje podatke nema sanse. Jer to zahtjeva it infrastrukturu koju legacy proizvodjaci i nisu bas zeljni placati.
SvjetlosnaGodina
Posts: 295
Joined: 16/04/2026 11:24

#51069 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by SvjetlosnaGodina »

Hajde objansi onda meni kako 4 ovlastena znaju tacnu kilometrazu(koju nisam naveo) novog tj. auta starog 3god i salju ponudu za servis na onsovu toga?

jos kod nas :-)
BiBi911
Posts: 5330
Joined: 09/12/2018 17:47

#51070 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by BiBi911 »

ReymondReddington wrote: 23/06/2026 00:07 E sad po vama ispade da svako novije auto ima urednu kilometrazu. Znaci golf 8 iz njemacke 2022+ godiste sa 150k kilometara nije vracen i kilometraža mu je uredna jer eto on nesto salje na neke servere pa se to ne isplati vracati?

Ja ne vjerujem da osim tesle ijedan proizvodjac to radi. Tj rade kad auto dodje u ovlasteni servis ali da auto samo salje podatke nema sanse. Jer to zahtjeva it infrastrukturu koju legacy proizvodjaci i nisu bas zeljni placati.
Ima par zakona o zastiti potrosaca koje tesla zaobilazi a nasi ne mogu.

Tak na servisu kada te spoje na njihove PC onda to sve ode u tu servisnu bazu.
BiBi911
Posts: 5330
Joined: 09/12/2018 17:47

#51071 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by BiBi911 »

SvjetlosnaGodina wrote: 23/06/2026 00:10 Hajde objansi onda meni kako 4 ovlastena znaju tacnu kilometrazu(koju nisam naveo) novog tj. auta starog 3god i salju ponudu za servis na onsovu toga?

jos kod nas :-)
Zato sto je auto bilo na servisu, ovlasteni klinac. I tamo to prepisu/upisu.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 4287
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#51072 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Placaju proizvodjaci tu infrastrukturu vec.

Meni Octavia salje na mobitel status svakih 10 minuta, i za kilometrazu i za lokaciju auta.

A ako ja vidim te podatke na telefonu, znaci da ih i oni maju i na svom serveru. Mogu sve cuvati ako hoce, ali sigurno ostavljaju barem kilometrazi koja bude na redovnim servisima - ako ih vec zakon sprecava da sve cuvaju.
User avatar
mayab
Posts: 30840
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#51073 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mayab »

Znači i tu nas prati Veliki Brat... ništa samo Golf Mk2 , neće oni meni braniti da vraćam kilometre :mrgreen:
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#51074 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zposao »

Moje mišljenje je da naši ljudi previše gledaju na kilometražu. Ta cifra će ti reći velo malo o autu. Nije mi se jednom dogodilo da vidim da je bolje auto (u boljem stanju) koje je prešlo cifre 300-400 hiljada od onoga kojemu na cageru piše 150-250.
Da li to znači da su sva auta koja se uvoze prešla ogromne cifre pa se vraćaju, nemam pojma. Ali puno je važnije kako je auto voženo i kako je održavano. Bolje je kupiti auto koje je servisirano na kraćim vremenskim intervalima, gdje je ulje mijenjano svakih 10-15 hiljada km pa neka ima i 400 hiljada na satu, taj će motor biti u bokjem stanju nego auto na kojemu piše 150000 a ulje mijenjano na 30 hiljada...
Druga stvar koju nijedna brojka ne može pokazati je kako je auto voženo. Nije isto jel neko vozio auto lagano rasterećeno iki mu je dušu na nos izvlačio. Toliko ima loših i štetnih navika koje ljudi koriste a uništavaju auto, npr uzbrdo pod opterećenjem voziti ispod 2000 okretaja. Ili ako se neki mladac dokazivao pa ga pržio redovito na visokim okretajima.

Meni lično je kilometraža zadnja stvar koju ću gledati na autu. Ako je opće stanje auta dobro, ako je servisirano uredno, ako se nije štedilo i stavljalo najjeftinije dijelove, itd. Šta ti vrijedi mlado auto koje je malo prešlo ako ga je lik izhebo. Mehaničari su mi govorili da su viđali krševe sa 80 hiljada. Auto se neodržavanjem i divljim korištenjem može uništiti za vrlo kratak period.
A opet imamo primjere taksista ili nekih drugih profesionalaca koji prelaze enormne cifre a auta drže urednima i redovno servisiranima.
Možda sam u krivu ali se ja toga držim.
BiBi911
Posts: 5330
Joined: 09/12/2018 17:47

#51075 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by BiBi911 »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 23/06/2026 06:15 Placaju proizvodjaci tu infrastrukturu vec.

Meni Octavia salje na mobitel status svakih 10 minuta, i za kilometrazu i za lokaciju auta.

A ako ja vidim te podatke na telefonu, znaci da ih i oni maju i na svom serveru. Mogu sve cuvati ako hoce, ali sigurno ostavljaju barem kilometrazi koja bude na redovnim servisima - ako ih vec zakon sprecava da sve cuvaju.
Nista oni ne vide i nista oni ne cuju, bar tako kazu al od 2014 VW u 80%modela ima mogucnost slajanja i primanja podataka.

A ta app(imam istu) u uslovima koristenja kaze, da podatke samo vuce iz auta na app.. ali ti podaci sa auta idu na neki njihov server gdje je obrade i posalju na tel. I nigdje usput kao nista ne sacuvaju a vide da sam fulio servis za 2,1 dan
Post Reply