takoje
također bolje kupiti novo auto a dobro nego polovno a loše
Moderators: _BataZiv_0809, anex
Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.dr_Evil wrote: ↑21/06/2026 10:08 Svjestan sam da se vraca, i da je to omiljeni sport kako prodavaca tako i kupca, ali opet ne razumijemja sebi stavim neku granicu od 15-20.000km po godini i tako trazim auto ako vec je polovnjak. Ebi ga auto 2019 nema potrebe da je preslo vise od 150.000km, ovo su ostatci taxi vozila.
Postavio sam u trazilicu V90 2019 godiste u Norveskoj, i najvisa kilometraza 220.000
https://www.finn.no/mobility/item/464124604
Evo, upola manja kilometraza, dodje 40.000BAM(+/-2000) + porez i carina.
Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.ReymondReddington wrote: ↑21/06/2026 22:40Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.dr_Evil wrote: ↑21/06/2026 10:08 Svjestan sam da se vraca, i da je to omiljeni sport kako prodavaca tako i kupca, ali opet ne razumijemja sebi stavim neku granicu od 15-20.000km po godini i tako trazim auto ako vec je polovnjak. Ebi ga auto 2019 nema potrebe da je preslo vise od 150.000km, ovo su ostatci taxi vozila.
Postavio sam u trazilicu V90 2019 godiste u Norveskoj, i najvisa kilometraza 220.000
https://www.finn.no/mobility/item/464124604
Evo, upola manja kilometraza, dodje 40.000BAM(+/-2000) + porez i carina.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.dr_Evil wrote: ↑22/06/2026 10:22Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.ReymondReddington wrote: ↑21/06/2026 22:40Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.dr_Evil wrote: ↑21/06/2026 10:08 Svjestan sam da se vraca, i da je to omiljeni sport kako prodavaca tako i kupca, ali opet ne razumijemja sebi stavim neku granicu od 15-20.000km po godini i tako trazim auto ako vec je polovnjak. Ebi ga auto 2019 nema potrebe da je preslo vise od 150.000km, ovo su ostatci taxi vozila.
Postavio sam u trazilicu V90 2019 godiste u Norveskoj, i najvisa kilometraza 220.000
https://www.finn.no/mobility/item/464124604
Evo, upola manja kilometraza, dodje 40.000BAM(+/-2000) + porez i carina.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.Laplace wrote: ↑22/06/2026 11:31Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.dr_Evil wrote: ↑22/06/2026 10:22Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.ReymondReddington wrote: ↑21/06/2026 22:40
Pa nema.nacina da se provjeri da li je auto preslo koliko pise.
Sve je to super ali ja kao kupac nemam nacina da znam jeli neko prelazio 20k godisnje ili je isao 40k a neko mu to prije servisa onda stimao da izgleda kao 20k.
Uzmes auto na lizing, do 15k km 300e preko 15k 500e. Svaki put pred servis vratis na 14k-27k-41k...da ostanes na 300edr_Evil wrote: ↑22/06/2026 12:10Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.Laplace wrote: ↑22/06/2026 11:31Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.dr_Evil wrote: ↑22/06/2026 10:22
Pa dobro ovisi gdje kupujes, ali evo u Norveskoj kao sto napisah mozes biti poprilicno siguran jer se upisuje u drzavni registar na svakom tehnickom pregledu, kao i servisi ce ti uvijek dati podatak kad je auto bilo na servisu, sa koliko km i da li je ostalo nesto da se uradi nakon servisa. Neces dobiti podatke o popravkama.
Masovno je teska rijec, i ne stoji kad je u pitanju Skandinavija. Ko ce mu to uraditi, da ode u zatvor zbog sitne pare, jedino ako neko zna sam pa hajde i razumio bih, ali koji ti trebas biti peh da naletis na takvog koji to zna, ima para da kupi/renta i jos je sitni sibicar.nepass1 wrote: ↑22/06/2026 13:21Uzmes auto na lizing, do 15k km 300e preko 15k 500e. Svaki put pred servis vratis na 14k-27k-41k...da ostanes na 300edr_Evil wrote: ↑22/06/2026 12:10Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.Laplace wrote: ↑22/06/2026 11:31
Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
Radi se to masovno.
Ne mozes vise ni u svalerke otici, zena mi zna u svakom trenutku gdje su nama autamilojicabrzi wrote: ↑22/06/2026 12:36 Teško je to izvodivo kod novijih auta, jer dosta auta, kilometražu u realnom vremenu, bilježi na serveru firme i još par mjesta, tako da ako skineš auto na 20 hiljada km, pa dođeš na servis, a ono na servisnom serveru i kompjuteru auta evidentirano 40 hiljada, znat će ljudi u servisu, da nešto nije u redu.
Možda je to moglo nekada, kod starijih auta, sada se kilometraža bilježi i čuva na više mjesta, tako da je to teže izvodivo.
Miša mu njegovog, ja na aplikaciji moje Toyote vidim koliko sam prešao tog dana, ukupnu kilometražu, potrošnju, vrijeme vožnje i preostali nivo goriva, na telefonu. Neki dan mi aplikacija javlja, žena slučajno ostavila svjetla upaljena, sišao u garažu da ugasim![]()
![]()
Lovacke price. Mozda je nekad moglo, ali vratite se u 2026.godinunepass1 wrote: ↑22/06/2026 13:21Uzmes auto na lizing, do 15k km 300e preko 15k 500e. Svaki put pred servis vratis na 14k-27k-41k...da ostanes na 300edr_Evil wrote: ↑22/06/2026 12:10Onda mora to uraditi i pred servis, jer valjda mu servisi idu po kilometrazi. Moras poci od toga da onaj ko vozi auto se obicno ne bavi sa takvim stvarima, to rade prodavaci kod kojih dodje auto kasnije. Frajer koji kehne tolike pare za takvo auto tesko da ce se bavit tim stvarima, drugo ne prelaze se te kilometraze u mrskoj Skandinaviji. To su kilometraze za firme i taksije. Taksisti obicno dobro odrzavaju auta.Laplace wrote: ↑22/06/2026 11:31
Koliko sam shvatio, problem je u tome da se prije tehničkoj smanji kilometraža. Ono, kupi auto sa 0 km, u prvoj godini pređe 40.000 ali pred tehnički sreže na 20.000. Godinu kasnije pređe još 40.000, ukupno 80.000, ali skine još 20.000 i na tehnočki dođe sa 40.000 umjesto 80.000. I tako redom.
Radi se to masovno.
Ima par zakona o zastiti potrosaca koje tesla zaobilazi a nasi ne mogu.ReymondReddington wrote: ↑23/06/2026 00:07 E sad po vama ispade da svako novije auto ima urednu kilometrazu. Znaci golf 8 iz njemacke 2022+ godiste sa 150k kilometara nije vracen i kilometraža mu je uredna jer eto on nesto salje na neke servere pa se to ne isplati vracati?
Ja ne vjerujem da osim tesle ijedan proizvodjac to radi. Tj rade kad auto dodje u ovlasteni servis ali da auto samo salje podatke nema sanse. Jer to zahtjeva it infrastrukturu koju legacy proizvodjaci i nisu bas zeljni placati.
Zato sto je auto bilo na servisu, ovlasteni klinac. I tamo to prepisu/upisu.SvjetlosnaGodina wrote: ↑23/06/2026 00:10 Hajde objansi onda meni kako 4 ovlastena znaju tacnu kilometrazu(koju nisam naveo) novog tj. auta starog 3god i salju ponudu za servis na onsovu toga?
jos kod nas![]()
Nista oni ne vide i nista oni ne cuju, bar tako kazu al od 2014 VW u 80%modela ima mogucnost slajanja i primanja podataka.izbjeglica_iz_besmisla wrote: ↑23/06/2026 06:15 Placaju proizvodjaci tu infrastrukturu vec.
Meni Octavia salje na mobitel status svakih 10 minuta, i za kilometrazu i za lokaciju auta.
A ako ja vidim te podatke na telefonu, znaci da ih i oni maju i na svom serveru. Mogu sve cuvati ako hoce, ali sigurno ostavljaju barem kilometrazi koja bude na redovnim servisima - ako ih vec zakon sprecava da sve cuvaju.