Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#8526 Re: Alfa Romeo

Post by canvra888 »

Sve je to subjektivno. Giulia lijepo auto bez daljnjeg, meni G20 ljepši.
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#8527 Re: Alfa Romeo

Post by Optimist »

Samo da ovaj bmw nije amerikanac.
User avatar
Qler
Posts: 25835
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8528 Re: Alfa Romeo

Post by Qler »

Čuj neko kao prednost navodi dizel.... Aaaa
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8529 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Qler wrote: 06/10/2025 21:53 Čuj neko kao prednost navodi dizel.... Aaaa
Samo u bosni :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8530 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

Qler wrote: 06/10/2025 21:53 Čuj neko kao prednost navodi dizel.... Aaaa
Balkan state of mind
User avatar
sime_cipol
Posts: 23433
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8531 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

Pa ne živim u Indiji, Brazilu, Okeaniji. Boli me cosak sta je tamo. Na Balkanu sam
User avatar
sime_cipol
Posts: 23433
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8532 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

ElRe wrote: 06/10/2025 21:22
Leon16v wrote: 06/10/2025 20:26 Alfa Romeo Giulia 2.0 280 KS B-Tech (60 000 KM)
https://olx.ba/artikal/71355750

Dobar marketing :D
BMW G20 i A4 su jeftiniji i to još dizel mašine.
Dobra Giulia ali bar 7000 KM preskupa. Prodavati će se i prodavati...
15k preskupa
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8533 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

sime_cipol wrote: 06/10/2025 22:28 Pa ne živim u Indiji, Brazilu, Okeaniji. Boli me cosak sta je tamo. Na Balkanu sam
Ako ti je potrošnja prva na listi onda nemoj gledati ni A4 i 3er ni Giuliu.


Kupiš fino novu Sanderu s tvorničkim plinom i gas.



Jebo ga dizel više.
izvrsni direktor
Posts: 14756
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#8534 Re: Alfa Romeo

Post by izvrsni direktor »

Vozaci dizela ismijavaju druge sto dizel isticu kao prednost...klix forum :run:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8535 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

izvrsni direktor wrote: 06/10/2025 22:35 Vozaci dizela ismijavaju druge sto dizel isticu kao prednost...klix forum :run:
Kome ti da vozi dizela?! :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23433
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8536 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

ZoomZoomKiwi wrote: 06/10/2025 22:33
sime_cipol wrote: 06/10/2025 22:28 Pa ne živim u Indiji, Brazilu, Okeaniji. Boli me cosak sta je tamo. Na Balkanu sam
Ako ti je potrošnja prva na listi onda nemoj gledati ni A4 i 3er ni Giuliu.


Kupiš fino novu Sanderu s tvorničkim plinom i gas.



Jebo ga dizel više.
80% te klase su dizeli. Znaci svi budale.
Sto su ti Mondeo i S60 bili dizeli?
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#8537 Re: Alfa Romeo

Post by canvra888 »

I Dacia :mrgreen: još je ona dolazila i s fabričkim plinom, ako se ne varam :skoljka:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8538 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

sime_cipol wrote: 06/10/2025 22:57
ZoomZoomKiwi wrote: 06/10/2025 22:33
sime_cipol wrote: 06/10/2025 22:28 Pa ne živim u Indiji, Brazilu, Okeaniji. Boli me cosak sta je tamo. Na Balkanu sam
Ako ti je potrošnja prva na listi onda nemoj gledati ni A4 i 3er ni Giuliu.


Kupiš fino novu Sanderu s tvorničkim plinom i gas.



Jebo ga dizel više.
80% te klase su dizeli. Znaci svi budale.
Sto su ti Mondeo i S60 bili dizeli?
Zato što sam povoljno naletio i na jednog i na drugog.

Da sam mogao tada kupiti novog, Volvo bi sigurno bio T5 ili T6.


A Mondea ne bih ni gledao nego bih uzeo novu Mazdu 6 G194.



Sasvim slučajno je to bilo, i ne kajem se ni najmanje, prešao skoro 300 hiljada i s jednim i s drugim.


Ali za moj tadašnji način upotrebe i moj budžet za održavanje, može i dizel.


Ti auti su godišnje prelazili 50k i nijedan mi nikad nije imao problema sa DPF.



Prosječni BiH vozač ne treba TDI mašinu.


Pogotovo ne danas. Enormni troškovi održavanja kažu da se ni uz 40k km godišnje ne isplati imati smrdljivi dizel.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8539 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

canvra888 wrote: 06/10/2025 23:05 I Dacia :mrgreen: još je ona dolazila i s fabričkim plinom, ako se ne varam :skoljka:
Dokker je radni konj i uzeo sam ga novog s najjačim dizelom tada jer sam znao za šta i kako će se koristiti.


I eno i sad se vozi skoro 400 hiljada prešao, tvornički DPF i EGR na njemu.


Nije to VW :lol:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#8540 Re: Alfa Romeo

Post by canvra888 »

Ali poenta je da je previše to dizela u posjedu za toliku odbojnost prema dizelima. Sve su to mogli biti benzinci, pa makar i sa plinom od Darkoma naknadno, ako je potrošnja problem zbog velikih kilometraža :P
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8541 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

canvra888 wrote: 06/10/2025 23:08 Ali poenta je da je previše to dizela u posjedu za toliku odbojnost prema dizelima. Sve su to mogli biti benzinci, pa makar i sa plinom od Darkoma naknadno, ako je potrošnja problem zbog konkretnih kilometraža :P
Nije potrošnja problem.

Naprotiv, svakom je duša vađena u svakoj prilici. Tačno zbog toga i nisam imao klasičnih dizelskih problema.


Dopizdilo mi je traktoranje iskreno.


A Mondea benzinca ne bih ni u snu uzeo, jer su zakurac.


Doduše opet kažem, da sam imao više para na raspolaganju u datom momentu, S60 bi bio T6, a Mondeo bi bio Mazda 6 sa 2.5 benzincem.
izvrsni direktor
Posts: 14756
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#8542 Re: Alfa Romeo

Post by izvrsni direktor »

Pa i mazda 6 ti je bila dizelcina, ako se ne varam. Ti si prvog benzinca uzeo tek kad si odselio iz bih?
I kae, ne isplati se otici iz bosne, a covjek progledao :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8543 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

izvrsni direktor wrote: 06/10/2025 23:18 Pa i mazda 6 ti je bila dizelcina, ako se ne varam. Ti si prvog benzinca uzeo tek kad si odselio iz bih?
I kae, ne isplati se otici iz bosne, a covjek progledao :D
A vidi evo da ti sad fino poredam…


Prvi auto bijaše Passat B3 1.8i u eri kad su benzinci svakako bili nadmoćni a litar goriva koštao 1.10 KM.


Njega sam se baš navozao.


Onda mi je jedna sarajevska firma dugovala bruku para pa su mi dali Mazdu 6 staru godinu dana u račun.
E tad sam progledao. Iako je bila dizel.
Tad ih u BiH bilo možda 10ak, zna morski vuk koliko tačno.
A sa 27A Velocity Red Mica bojom bila samo moja.

E onda materi kupim Sandero Stepway, firmi Dokkera, onda materi Fiat 500 itd.


Mazda je otišla dalje, ja kupim Volva jer mi se svidio, petocilindraš, iako dizel, prešao samo 70k i sa R design opremom, za 30 milja KM tad nisam mogao uzeti bolje auto s tim kilometrima.

Kad je došlo vrijeme za promjenu, budžet bijaše taj Volvo i plus 15 do 20k KM.

U Volvu u Sarajevu mi tad davali 5 milja za mog Volva, smradovi prevarantski.

Sasvim slučajno naletim na Mondea, odem, i kupim ga u dva dana. I on tada bijaše prešao 70ak hiljada km.

Jer se i tad u taj budžet nije moglo uklopiti ništa bolje s tim kilometrima.



Da nisam gledao kilometre, mogao sam sigurno uzeti i nešto drugo. Ali nek nisam.



Da sam imao veći budžet, sasvim sigurno bi to bila nova Mazda.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8544 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

Samo zelim da neko napise crno na bijelo, koji dizel proizvodi korisnu snagu bez turbine?

konkretno u automobilima
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8545 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja samo kažem da osim za Dokkera, nisam uopće ni u jednom slučaju tražio dizelaša.

Bitno mi je bilo oblik auta, snaga i ispod 80 hiljada km.

Jer sam znao da ću prelaziti mnogo s njima.



Sasvim slučajno se potrefilo da su to dizeli.

Kad ti je budžet ograničen, onda moraš napraviti neki kompromis. Uostalom i Volvo i Mondeo su mi bili automatici, da sam tada kupovao novo vozilo, sasvim sigurno bi bio ručni mjenjač. Kao što je u mojoj šestici sad.
Dok je u ženinoj automat.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 06/10/2025 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 25835
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8546 Re: Alfa Romeo

Post by Qler »

Ma ja evo trećeg dizela imam, i i dalje tvrdim da ni jedne prednosti nema u odnosu na benzin. Problem je kod nas tržišta što nema benzinaca. Ja sam gledao benzin, ali nije bilo ništa manje od 5.0 V8, a to mi je previše i da je dizel :)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8547 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

Qler wrote: 06/10/2025 23:35 Ma ja evo trećeg dizela imam, i i dalje tvrdim da ni jedne prednosti nema u odnosu na benzin. Problem je kod nas tržišta što nema benzinaca. Ja sam gledao benzin, ali nije bilo ništa manje od 5.0 V8, a to mi je previše i da je dizel :)
Upravo tako.

I mene je na kraju tržište ograničilo.
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8548 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

ZoomZoomKiwi wrote: 06/10/2025 21:54
Qler wrote: 06/10/2025 21:53 Čuj neko kao prednost navodi dizel.... Aaaa
Balkan state of mind
70% prodatih Giulia je dizel.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8549 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

ElRe wrote: 07/10/2025 06:19
ZoomZoomKiwi wrote: 06/10/2025 21:54
Qler wrote: 06/10/2025 21:53 Čuj neko kao prednost navodi dizel.... Aaaa
Balkan state of mind
70% prodatih Giulia je dizel.
i za tebe pitanje, koji je dizel bez turbine upotrebljiv na autoputu i magistralnim putevima, u putnickim vozilima?
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8550 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Evolution_IV wrote: 07/10/2025 07:16 [
i za tebe pitanje, koji je dizel bez turbine upotrebljiv na autoputu i magistralnim putevima, u putnickim vozilima?
W124 250D, 300D, FPT 2.8D, Mazda RF, Mazda Comprex...
I nemoj molim te o atmosferskim benzincima ispod 2.0 kubika. To je veća patnja za vožnju od atmosferskog dizela. Znam da koristim kvačilo i mjenjač.

PS i tehnologija SUS motora je napredovala, zato su dizeli dobili turbinu, common rail...
Post Reply