Šta od škole ima Toni Kraljević?
Nova Vlada FBiH 2023-2026
-
kakabanja213
- Posts: 3831
- Joined: 10/12/2012 22:16
#8452 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Hahaha. Jedini lik kojem pise da je zavrsio fakultet, u biografiji. Sad koji ili gdje to je manje bitno. Mozda Harvard, mozda Oxford, a mozda i sveuciliste u Donjem Velikom Ogradjeniku. Mozda.
- Pandakonda
- Posts: 6116
- Joined: 22/10/2013 23:41
- Location: Dragonstone
#8453 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ne znam stvarno sta se ima dalje objasnjavati kada su vrlo jasno napisali sve. Ova vlada je ekonomski nepismena i nakon minimalca i neradne nedjelje ovo me uopste ne iznenađuje. Ocigledno fali para u budzetu pa se hajmo zaduzivati i jos dodatno derati narod i tjerati ih da uzimaju kase. Cega se lik dosjetio, prodas auto i hajmo momak gdje je kasa 
Kao sto gore forumas rece, ide trojka na federaciji pa pa naredne godine. Ovo je sramota sta ovi ljudi rade i ocigledno nisu dorasli ovome nivou. Na kantonu sarajevo je relativno ok, nema nekih puno problema kad se sve sabere, ali federacija je dno dna
Kao sto gore forumas rece, ide trojka na federaciji pa pa naredne godine. Ovo je sramota sta ovi ljudi rade i ocigledno nisu dorasli ovome nivou. Na kantonu sarajevo je relativno ok, nema nekih puno problema kad se sve sabere, ali federacija je dno dna
-
izvrsni direktor
- Posts: 14711
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8454 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Je li im to jos uvijek nismo oprostili povecanje minimalne plate? 
-
Vjecita_zavrzlama
- Posts: 4264
- Joined: 18/05/2024 08:57
#8455 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
izvrsni direktor wrote: ↑30/06/2025 08:20 Je li im to jos uvijek nismo oprostili povecanje minimalne plate?![]()
-
Hakiz
- Posts: 48387
- Joined: 30/07/2015 20:01
#8456 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ja ne moram misliti o kome se radi jer lijepo piše. Svi građani koji nemaju registrovanu djelatnost, a prihoduju više od 5.000 u prošloj godini.Styling wrote: ↑30/06/2025 07:38Ja mislim da je ovo više za pijačare, ove što rentaju stanove na crno, i ostale kod kojih nema evidencije o prometu.Hakiz wrote: ↑29/06/2025 23:15To možda za obrte i firme, registrovane djelatnosti. Ako si fizičko lice, 5.000.
Prodaš auto, moraš kupiti fiskalnu kasu sljedeće godine. I, naravno, plaćati njene troškove. A onda te registruju, pa ako ništa te godine ne prometuješ, nemaš više automobila za prodati, onda si sumnjiv jer ti je kasa neaktivna![]()
Na primjer:
Naime, ovim zakonom propisuje se obaveza izdavanja fiskalnih računa za sve subjekte koji ostvaruju promet na teritoriji FBiH – uključujući ne samo privredna društva i obrtnike, nego i fizička lica koja nisu registrirani poduzetnici ali ostvaruju godišnji prihod veći od 5.000 KM.
Preuzeto sa https://tuzlanski.ba/biznis/ekonomija/f ... -km/990947Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u Federaciji Bosne i Hercegovine još je u fazi javne rasprave, ali je već izazvao zabrinutost velikog dijela javnosti. Posebno su pogođeni fizička lica i mali obrtnici, koji bi u slučaju usvajanja zakona u sadašnjem obliku mogli biti obavezni da fiskalizuju i najosnovnije transakcije, poput prodaje polovnog automobila ili namještaja.
https://n1info.ba/vijesti/fiskalizacija ... -obrtnika/ITD.Naime, ovim zakonom propisuje se obaveza izdavanja fiskalnih računa za sve subjekte koji ostvaruju promet na teritoriji FBiH – uključujući ne samo privredna društva i obrtnike, nego i fizička lica koja nisu registrirani poduzetnici ali ostvaruju godišnji prihod veći od 5.000 KM.
To praktično znači da bi i mnogi građani koji povremeno obavljaju određene transakcije (npr. iznajmljuju stan ili prodaju vlastitu imovinu) postali obveznici fiskalizacije ako im takvi prihodi prelaze zadati prag od 5.000 KM godišnje.
https://www.pkusk.com/clanak/fiskalni-r ... -lica/2152
To bukvalno znači onaj koji proda auto, namještaj, naslijedi kuću ili zemlju, nakit, umjetninu itd pa proda jer mu treba da plaća račune itd.
Sve piše, ne trebamo nagađati.
Znači, nije da ako prodaš uzmu porez, to bi možda bilo bilo i OK. Nego te natjeraju da uzmeš fiskalnu kasu, kao da si firma.
Idioti.
Kada ovakve ideje imaju, hajde im vjeruj kada kažu da moraju poskupjeti komunalne usluge i slično. Možda i objektivno moraju, ali kako im vjerovati pored ovakvih gluposti?
A
Last edited by Hakiz on 30/06/2025 09:37, edited 1 time in total.
- Styling
- Posts: 15027
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
- Styling
- Posts: 15027
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#8458 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Hakize, bar ti si razuman insan. Sacekaj.Hakiz wrote: ↑30/06/2025 09:30Ja ne moram misliti o kome se radi jer lijepo piše. Svi građani koji nemaju registrovanu djelatnost, a prihoduju više od 5.000 u prošloj godini.Styling wrote: ↑30/06/2025 07:38Ja mislim da je ovo više za pijačare, ove što rentaju stanove na crno, i ostale kod kojih nema evidencije o prometu.Hakiz wrote: ↑29/06/2025 23:15
To možda za obrte i firme, registrovane djelatnosti. Ako si fizičko lice, 5.000.
Prodaš auto, moraš kupiti fiskalnu kasu sljedeće godine. I, naravno, plaćati njene troškove. A onda te registruju, pa ako ništa te godine ne prometuješ, nemaš više automobila za prodati, onda si sumnjiv jer ti je kasa neaktivna![]()
Na primjer:
ITD.
To bukvalno znači onaj koji proda auto, namještaj, naslijedi kuću ili zemlju, nakit, umjetninu itd pa proda jer mu treba da plaća račune itd.
Sve piše, ne trebamo nagađati.
-
Hakiz
- Posts: 48387
- Joined: 30/07/2015 20:01
#8459 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Neću.Styling wrote: ↑30/06/2025 09:32Hakize, bar ti si razuman insan. Sacekaj.Hakiz wrote: ↑30/06/2025 09:30Ja ne moram misliti o kome se radi jer lijepo piše. Svi građani koji nemaju registrovanu djelatnost, a prihoduju više od 5.000 u prošloj godini.
To bukvalno znači onaj koji proda auto, namještaj, naslijedi kuću ili zemlju, nakit, umjetninu itd pa proda jer mu treba da plaća račune itd.
Sve piše, ne trebamo nagađati.
O ovome se piše nekoliko mjeseci, nije demantovano. Neću da čekam. Neka demantuju, to nije teško.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#8460 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Da li ti treba fiskalna kasa kad ostvaruješ prihod po ugovoru od djelu?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
- Styling
- Posts: 15027
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#8462 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Mislim da ne, jer se za tebe vec placaju porezi i doprinosi (od kojih ti nams nikakve koristi).drug_profi wrote: ↑30/06/2025 09:41 Da li ti treba fiskalna kasa kad ostvaruješ prihod po ugovoru od djelu?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#8463 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ma i meni je to logika, samo sa Nerkovom vladom logika baš nije u istom vozu.Styling wrote: ↑30/06/2025 09:45Mislim da ne, jer se za tebe vec placaju porezi i doprinosi (od kojih ti nams nikakve koristi).drug_profi wrote: ↑30/06/2025 09:41 Da li ti treba fiskalna kasa kad ostvaruješ prihod po ugovoru od djelu?
-
Hakiz
- Posts: 48387
- Joined: 30/07/2015 20:01
#8464 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Kako kontinuirani, piše za one koji u prethodnoj godini. Jednoj godini. Ne u prethodnih 10 godina kontinuirano. Samo u jednoj godini. Ne piše ni u jednoj godini svaki mjesec kontinuirano. Piše u prethodnoj godini ukupno.
Prodaš auto, pošalje ti rodbina iz inostranstva pomoć, nemaš para i neko te časti putovanjem, da ti pare da ti svojom karticom posebnom za plaćanje internetom i njemu i sebi platiš put jer ta osoba ne želi da joj se broj kartice na kojoj joj je veliki novac pojavljuje na internetu, "milion" situacija u kojima ti se jednom u godini (i ko zna kada će opet i da li će uopšte) pojavi više od 5.000 na računu a da nisi radila ilegalno, nisi ilegalno taksirala, nisi preprodavala stvari sa Temu, nisi švercala duhan itd. Kupi fiskalnu kasu.
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#8465 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Hakize, donosiš nam pogrešne informacije. Tvoj "zakon" je Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH, dakle Nacrt koji, čak, još nije ni bio u proceduri u Parlamentu. Do tada još je na snazi Zakon o fiskalnim sistemima iz 2009. godine.Hakiz wrote: ↑29/06/2025 19:36Fiskalizacija.HelaS wrote: ↑29/06/2025 19:33O kojem zakonu govoriš?Hakiz wrote: ↑29/06/2025 19:28 Ovi idioti iz Nikšićeve, trojkine uz koalicionog partnera HDZ, vlade uporno insistiraju na limitu od 5.000 KM u prošloj godini nakon kojeg moraš imati fiskalnu kasu. To nije ni 1.000 KM mjesečno. Manje od minimalne plate godišnje.
Fakat SDA ne mora ništa raditi da 2026. ponovo dođe na vlast. Ovi će sami sebe sahraniti.
Zato mi je i bilo nepoznata klauzula "5.000 KM"."...Prije uvođenja novog sistema fiskalizacije potrebno je prvo usvojiti nacrt pa onda i prijedlog zakona kroz oba doma, uključujući u međuvremenu i javnu raspravu. Potom je potrebno pokrenuti proceduru nabavke softverskih rješenja kroz javne nabavke, što je proces za koji se mora očekivati da će trajati. Također, treba uzeti u obzir i proceduru uvezivanja cijelog sistema s Poreskom upravom pa ostaje da se vidi koliko će cijeli proces trajati i da li će uopšte biti izvodivo sve implementirati u 2025. godini."
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nov ... /241113099
Ubijeđen sam da će neko inteligentan iz Parlamenta naći način da obori ovaj član ili barem njegove odredbe o obavezi registracije...Obveznikom fiskalizacije iz stava (1) ovog člana smatra se i fizičko lice koje obavlja transakcije, a nije u obavezi da se registruje kod nadležnog organa, neovisno od mjesta prebivališta ili boravišta tog lica, pod uslovima da prihode od tih transakcija ostvaruje na teritoriji Federacije i godišnji prihodi (bez PDV-a) veći su od 5.000,00 KM u prethodnoj godini
- Styling
- Posts: 15027
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#8466 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nacrt je prosao parlamentarnu proceduru i sada je u javnoj raspravi. Bice izmjena sigurno.HelaS wrote: ↑30/06/2025 09:50Hakize, donosiš nam pogrešne informacije. Tvoj "zakon" je Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH, dakle Nacrt koji, čak, još nije ni bio u proceduri u Parlamentu. Do tada još je na snazi Zakon o fiskalnim sistemima iz 2009. godine.Zato mi je i bilo nepoznata klauzula "5.000 KM"."...Prije uvođenja novog sistema fiskalizacije potrebno je prvo usvojiti nacrt pa onda i prijedlog zakona kroz oba doma, uključujući u međuvremenu i javnu raspravu. Potom je potrebno pokrenuti proceduru nabavke softverskih rješenja kroz javne nabavke, što je proces za koji se mora očekivati da će trajati. Također, treba uzeti u obzir i proceduru uvezivanja cijelog sistema s Poreskom upravom pa ostaje da se vidi koliko će cijeli proces trajati i da li će uopšte biti izvodivo sve implementirati u 2025. godini."
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nov ... /241113099Ubijeđen sam da će neko inteligentan iz Parlamenta naći način da obori ovaj član ili barem njegove odredbe o obavezi registracije...Obveznikom fiskalizacije iz stava (1) ovog člana smatra se i fizičko lice koje obavlja transakcije, a nije u obavezi da se registruje kod nadležnog organa, neovisno od mjesta prebivališta ili boravišta tog lica, pod uslovima da prihode od tih transakcija ostvaruje na teritoriji Federacije i godišnji prihodi (bez PDV-a) veći su od 5.000,00 KM u prethodnoj godini
-
Hakiz
- Posts: 48387
- Joined: 30/07/2015 20:01
#8467 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
I da bude izmjena, sama činjenica da je nekome pala na pamet trenutna forma je za osudu. Šta li je tim likovima bilo na pameti? Da probaju, pa ako prođe, dobro je?
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#8468 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nisam znao, hvala na informaciji. Opet se nadam da će biti dovoljno "pametnih" ljudi da usklade ovaj zakon sa stanjem na terenu. Ovaj Nacrt nije dobar, prerigorozan je i drastičan, pa i kazne. Država predstavlja servis svojim građanima i privredi, pravnim licima. Ovdje je obrnuto, država drži bič u ruci i mlati njim na svaki pogrešan mig privrednika i fizičkih lica. To ne može tako.Styling wrote: ↑30/06/2025 10:03Nacrt je prosao parlamentarnu proceduru i sada je u javnoj raspravi. Bice izmjena sigurno.SpoilerShowHelaS wrote: ↑30/06/2025 09:50Hakize, donosiš nam pogrešne informacije. Tvoj "zakon" je Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH, dakle Nacrt koji, čak, još nije ni bio u proceduri u Parlamentu. Do tada još je na snazi Zakon o fiskalnim sistemima iz 2009. godine.Zato mi je i bilo nepoznata klauzula "5.000 KM"."...Prije uvođenja novog sistema fiskalizacije potrebno je prvo usvojiti nacrt pa onda i prijedlog zakona kroz oba doma, uključujući u međuvremenu i javnu raspravu. Potom je potrebno pokrenuti proceduru nabavke softverskih rješenja kroz javne nabavke, što je proces za koji se mora očekivati da će trajati. Također, treba uzeti u obzir i proceduru uvezivanja cijelog sistema s Poreskom upravom pa ostaje da se vidi koliko će cijeli proces trajati i da li će uopšte biti izvodivo sve implementirati u 2025. godini."
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nov ... /241113099Ubijeđen sam da će neko inteligentan iz Parlamenta naći način da obori ovaj član ili barem njegove odredbe o obavezi registracije...Obveznikom fiskalizacije iz stava (1) ovog člana smatra se i fizičko lice koje obavlja transakcije, a nije u obavezi da se registruje kod nadležnog organa, neovisno od mjesta prebivališta ili boravišta tog lica, pod uslovima da prihode od tih transakcija ostvaruje na teritoriji Federacije i godišnji prihodi (bez PDV-a) veći su od 5.000,00 KM u prethodnoj godini
Osim toga, javna rasprava nikad neće imati pravnu snagu, legitimitet, bez nekog zvaničnog propisa o broju učesnika. Na javnu raspravu dođu "njegovih" 10 ljudi, i pokretač je proglasi osnovom za nova pravila... Niđe veze
-
1Dante1
- Posts: 4226
- Joined: 21/07/2012 20:09
- Location: GB
- Contact:
#8469 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Iako sam strogo protiv ove odluke radi potrebe imanja fiskalne kase, a ne neke online aplikacije, ovi primjeri su obicni izgovori.Hakiz wrote: ↑30/06/2025 09:46 Prodaš auto, pošalje ti rodbina iz inostranstva pomoć, nemaš para i neko te časti putovanjem, da ti pare da ti svojom karticom posebnom za plaćanje internetom i njemu i sebi platiš put jer ta osoba ne želi da joj se broj kartice na kojoj joj je veliki novac pojavljuje na internetu, "milion" situacija u kojima ti se jednom u godini (i ko zna kada će opet i da li će uopšte) pojavi više od 5.000 na računu a da nisi radila ilegalno, nisi ilegalno taksirala, nisi preprodavala stvari sa Temu, nisi švercala duhan itd. Kupi fiskalnu kasu.
Ako sam negdje dobro cuo, prodaja 1 auta godisnje nece biti problem, mozda i 2, ali sigurno tri trebaju biti fiskalizirani.
Koliko znam od ranije pomoc rodbine, ili kako se vec zove, ne spada u poreze.
Ne treba placati necijom drugom karticom, ma sta god da je razlog.
Etc etc
-
biglebovski
- Posts: 3430
- Joined: 02/11/2005 16:43
#8470 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Na pameti im je da se pare od ogromnnih poreza preljevaju podobnim i odabranim, plemstvu.
Bankine od zlata, potputnjaci popločani srebrom, asfalt prošaran dijamantima...
Fijasko mega projekta: Gradnja upravo poskupjela za 6 miliona KM, otvaranje ko zna kad
https://www.biznisinfo.ba/fijasko-mega- ... o-zna-kad/
Last edited by biglebovski on 30/06/2025 10:53, edited 1 time in total.
-
Hakiz
- Posts: 48387
- Joined: 30/07/2015 20:01
#8471 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ovo nisi shvatio.1Dante1 wrote: ↑30/06/2025 10:31Iako sam strogo protiv ove odluke radi potrebe imanja fiskalne kase, a ne neke online aplikacije, ovi primjeri su obicni izgovori.Hakiz wrote: ↑30/06/2025 09:46 Prodaš auto, pošalje ti rodbina iz inostranstva pomoć, nemaš para i neko te časti putovanjem, da ti pare da ti svojom karticom posebnom za plaćanje internetom i njemu i sebi platiš put jer ta osoba ne želi da joj se broj kartice na kojoj joj je veliki novac pojavljuje na internetu, "milion" situacija u kojima ti se jednom u godini (i ko zna kada će opet i da li će uopšte) pojavi više od 5.000 na računu a da nisi radila ilegalno, nisi ilegalno taksirala, nisi preprodavala stvari sa Temu, nisi švercala duhan itd. Kupi fiskalnu kasu.
Ako sam negdje dobro cuo, prodaja 1 auta godisnje nece biti problem, mozda i 2, ali sigurno tri trebaju biti fiskalizirani.
Koliko znam od ranije pomoc rodbine, ili kako se vec zove, ne spada u poreze.
Ne treba placati necijom drugom karticom, ma sta god da je razlog.
Etc etc
Ostalo, za sada je 5.000 prihoda godišnje. To je zvanično. Šta će biti ako šta bude, hoće li biti promijenjeno, to je u sferi nagađanja.
- Prpa.ba
- Posts: 15268
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#8472 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Jedna od najboljih diskusija do sad, dokaz kakve se ublehe valjaju po forumu bez da iko trepne ili se makar zarumene obrazi.
Prvo nije 5.000 KM, otkud to.
Pa onda jeste ba 5.000 ali kontinuirano.
Pa onda ipak jeste ali to je samo nacrt, bice neko pametan pa promijeniti.
Na kraju ce biti kriva SDA i DF sto im nije prihvacen amandman.

Prvo nije 5.000 KM, otkud to.
Pa onda jeste ba 5.000 ali kontinuirano.
Pa onda ipak jeste ali to je samo nacrt, bice neko pametan pa promijeniti.
Na kraju ce biti kriva SDA i DF sto im nije prihvacen amandman.
-
1Dante1
- Posts: 4226
- Joined: 21/07/2012 20:09
- Location: GB
- Contact:
-
Armin2013
- Posts: 912
- Joined: 19/08/2013 15:37
#8474 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ne izdaješ ti fakturu nego radiš po ugovorum, i onaj ko te plaća uplatiti će i obaveze koje tebe sljeduju.drug_profi wrote: ↑30/06/2025 09:41 Da li ti treba fiskalna kasa kad ostvaruješ prihod po ugovoru od djelu?
-
izvrsni direktor
- Posts: 14711
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8475 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Djesi big, kako ide crypto? Ima li kakvih novih dojava za raju? Navrati babiglebovski wrote: ↑30/06/2025 10:46Na pameti im je da se pare od ogromnnih poreza preljevaju podobnim i odabranim, plemstvu.
Bankine od zlata, potputnjaci popločani srebrom, asfalt prošaran dijamantima...
Fijasko mega projekta: Gradnja upravo poskupjela za 6 miliona KM, otvaranje ko zna kad
https://www.biznisinfo.ba/fijasko-mega- ... o-zna-kad/
