Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ecci
Posts: 562
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#24676 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

elcaliente wrote: 21/05/2025 17:10
Ecci wrote: 21/05/2025 11:21
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
20 dana je u DE.
Drug, to je zagarantovani minimum, vecina ima od 25-30 dana.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24677 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ecci wrote: 21/05/2025 18:10
elcaliente wrote: 21/05/2025 17:10
Ecci wrote: 21/05/2025 11:21

Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
20 dana je u DE.
Drug, to je zagarantovani minimum, vecina ima od 25-30 dana.
To je zakon to sam htio da kazem. 28 dana je prosjek.
Nema vecina 30 dana jer puno ljudi radi smanjeno radno vrijeme.
Samo da ljudi ne misle da neko ima zakonski pravo na 30 dana.
Prosjek na 28 dana dizu stariji radnici jer sa starosti i pripadnosti firmi dobija koji dan vise.
Last edited by elcaliente on 21/05/2025 18:28, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24678 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Na kraju kad podvucemo crtu, sve zavisi od ekonomske realnosti. Moze zakon biti ovakav ili onakav, ako je previse za ekonomsku realnost - nece se postovati, a ako premalo - radnik ce dobiti i vise od zakonskog minimuma.

Nije se u BiH promjenom zakona i dizanjem minimalaca popravio polozaj radnika, nego iseljavanjem ca 100 000 radno sposobnih u 10ak godina, koji su smanjili pritisak na trziste rada, pa ovi koji su ostali su dobili priliku da pregovaraju za bolje plate i radne uslove.

Tako i u USA formalno nema nikakvih zakonskih benefita, ali firme ocigledno nude.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#24679 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ecci wrote: 21/05/2025 11:21
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
Nije isti za sve, ja imam 5 sedmica (iduce godine dobijam jos jednu), +sedmicu personalno vrijeme i 14 radnih dana praznika (praznici su uvijek radni dani). Tako da sve ukupno imam prilicno slobodnog vremena. Pored toga, mogu da radim i sa drugih lokacija, tako da sam Jun-Aug u BiH, malo posao malo odmori :mrgreen:. Moze se raditi i part-time, zavisi kako se dogovoris. Uslov da bi zadrzao beneficije (zdravstveno) je 32 sata. Misilim, sve je od kompanije do kompanije, zavisi za koga radis.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#24680 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

sehohari wrote: 20/05/2025 20:35
jeza u ledja wrote: 20/05/2025 20:19
sehohari wrote: 20/05/2025 20:06 Za Amerikance ovdje, da li je prosječan Amerikanac stvarno osjetno bogatiji od prosječnog čovjeka u zapadnoj evropi?

Po statistikama, SAD su po gdp p.c. bliže nekim ultra bogatim zemljama tipa Luksemburg ili Katar nego VB, Francuskoj...

Sa druge strane, SAD ima i veći jaz izemđu bogatih i siromašnih, i kontam da se dosta stvari mora plaćati privatno u poređenju sa EU.
Moje misljenje je subjektivno, a iz vremena provedenog u Zapadnoj Evropi, Amerikanci imaju veci standard.
Medjutim, ja ne znam kako zivi prosjecan redneck ili manjina u getu, odnosno znam, samo ne znam koliko ih je. Isto tako vazi za prosjecnog njemackog rednecka.

Ili mozemo ovako - prosjecan visoko obrazovan Amerikanac ima veci standard u odnosu EU. Izuzetak su mozda Svica i Norveska, ali one svakako nisu u EU. I Luksemburg valjda.
Moguce da je upravo za one bez visokog obrazovanja obratno , tj. da takvi u EU imaju bolji standard.

Ovo govore i statistike, ali kao sto kazes tesko je porediti zbog tih dodatnih troskova.

Naravno govorim samo o Z i S EU. Ne o Istoku ili Jugu.

PS: I od Japanaca def imamo veci standard. Za Australiju i Nz ne znam, osim da je kod njih skupo.
S Kanadom smo tu negdje, mozda malo ispred.
Imaš li neki primjer? Iz tvog iskustva mislim
Radim za kompaniju iz Evrope ovdje u USA i znam sta oni odprilike zaradjuju, za iste pozicije smo placeni vise 15-20%.
Last edited by detroit-mercy on 21/05/2025 19:29, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#24681 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Sanjarko wrote: 20/05/2025 23:48
detroit-mercy wrote: 20/05/2025 16:48
Sanjarko wrote: 20/05/2025 16:30

To nisam znao.
E sad znas :mrgreen:.
Ili drugi primjer, ti radis, zena ostala kod kuce odgjala djecu, djeca punoljetna otisla vi se razvedete. Sud njoj isto dodjeljuje odredjena sredstva od tvojih primanja, cak naslijedjuje i dio penzije kao bivsa. Jebi ga, ona je dala svoje godine na odgajanje porodice, podizanje djece i kao takva ima prava na dio sredstave :mrgreen:.
Ma nisam znao da ima i u Americi i tim tako uredzenim drzavama. Ali za invalide nema nigdje kao u BiH, Bosni i Hrvatskoj, cak stavise sad je tamo puno bolje, imaju taj neki dodatak koji je duplo veci od penzije. Imaju ga na penziju ili bez nje, nisam to shvatio nikad dobro.

Znam da je uglavnom duplo veci. Nisam ni mislio na zene, nego na djecu tj potomke invalide.
Disability, ako si invalid ako pandrknes, supruga i djeca imaju pravo na taj disability, sve dok se neuda ponovo ili do punoljetstva djece.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24682 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: 21/05/2025 19:29
Sanjarko wrote: 20/05/2025 23:48
detroit-mercy wrote: 20/05/2025 16:48
E sad znas :mrgreen:.
Ili drugi primjer, ti radis, zena ostala kod kuce odgjala djecu, djeca punoljetna otisla vi se razvedete. Sud njoj isto dodjeljuje odredjena sredstva od tvojih primanja, cak naslijedjuje i dio penzije kao bivsa. Jebi ga, ona je dala svoje godine na odgajanje porodice, podizanje djece i kao takva ima prava na dio sredstave :mrgreen:.
Ma nisam znao da ima i u Americi i tim tako uredzenim drzavama. Ali za invalide nema nigdje kao u BiH, Bosni i Hrvatskoj, cak stavise sad je tamo puno bolje, imaju taj neki dodatak koji je duplo veci od penzije. Imaju ga na penziju ili bez nje, nisam to shvatio nikad dobro.

Znam da je uglavnom duplo veci. Nisam ni mislio na zene, nego na djecu tj potomke invalide.
Disability, ako si invalid ako pandrknes, supruga i djeca imaju pravo na taj disability, sve dok se neuda ponovo ili do punoljetstva djece.
Znaci imaju i tamo na to pravo. Ona Hrvatska ima najbolji sistem za nas invalide. Bila je oko 300 eura invalidnina, i oko skoro 500 eura ovaj dodatak, mislim da je inkluzivni dodatak na invalidninu.

Meni su ovdje zjbli sve pa me jedni vode po jednoj kategoriji, drugi me vode po drugoj kategoriji, ali zadovoljni smo sada, jer nismo imali nikakva primanja godinama, ali problem je sto je stara se stala snalaziti i to joj smeta, navikla zena na to, ali i zaradila bi onako, dovoljno je zaradila da je vratila skoro 8 000 KM ili 10 000 KM duga sta smo imali, ostalo nam je oko jos mozda 1 500 ili 2 000 od tih cifri.

A ja zasto sto spavam, pijem lijekove koji su jaki i uticu na psiho motorne i fizicke sposobnosti i slicno, ne mogu da radim, nikako. Oduzeta mi je radna sposobnost.

Imali smo srece sto je se sve desilo u korona sranju i sto smo naletili na dobru doktoricu na komisiji, vidila zena iz price sa mnom samim da nisam ok i da nikad nisam radio i da necu ni raditi, ne racunam sta sam malo radio off grid nekad davno kao momak kad je se moglo.

:thumbup:
User avatar
Ecci
Posts: 562
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#24683 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

detroit-mercy wrote: 21/05/2025 19:20
Ecci wrote: 21/05/2025 11:21
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
Nije isti za sve, ja imam 5 sedmica (iduce godine dobijam jos jednu), +sedmicu personalno vrijeme i 14 radnih dana praznika (praznici su uvijek radni dani). Tako da sve ukupno imam prilicno slobodnog vremena. Pored toga, mogu da radim i sa drugih lokacija, tako da sam Jun-Aug u BiH, malo posao malo odmori :mrgreen:. Moze se raditi i part-time, zavisi kako se dogovoris. Uslov da bi zadrzao beneficije (zdravstveno) je 32 sata. Misilim, sve je od kompanije do kompanije, zavisi za koga radis.
Top Work-Life Balance, svaka cast :thumbup:
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#24684 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

ultima_palabra wrote: 21/05/2025 16:11 Nije regulisano zakonski. Javni sektor i firme koje imaju sindikate imaju svoje propise, i to je slicno ovome sto ima u Evropi.

Iole bolja firma ce ti dati 2-3 sedmice neplaceno plus praznike kojih ima pofino, pa onda dvije slobodne sedmice oko 4. jula i Bozica. U zadnje vrijeme vidim da ima firmi koje daju "unlimited vacation", ali kao da razumno koristis. Skontali su da se tako mogu izreklamirati kao super poslodavac, a ustvari prosjecan zaposlenik ne koristi vise odmora nego sto bi koristio da nema toga.
Neplaceno??

Hvala ti na neplacenom...
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#24685 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 21/05/2025 16:28
ZoomZoomKiwi wrote: 21/05/2025 16:27
sime_cipol wrote: 21/05/2025 16:08 Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
:D
A Ameri kojima je dopizdilo sve dođu meni :mrgreen:

https://www.nytimes.com/2024/06/07/worl ... rants.html

🇳🇿
Nisi adekvatan :D pricat cemo za 5 godina :D
Nemoj tako... treba racunat i nijet... od dana kad je metno zastavu na avatar, ustvari covjek je forumski zivot i djelo posvetio NZ. Cak mu je i nick odredjen New Zealandom / Mislim da bi i ta zamlja morala prepoznati takve pregaoce, podariti mu neki poseban status dole...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#24686 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ultima_palabra »

zubi wrote: 21/05/2025 21:47
ultima_palabra wrote: 21/05/2025 16:11 Nije regulisano zakonski. Javni sektor i firme koje imaju sindikate imaju svoje propise, i to je slicno ovome sto ima u Evropi.

Iole bolja firma ce ti dati 2-3 sedmice neplaceno plus praznike kojih ima pofino, pa onda dvije slobodne sedmice oko 4. jula i Bozica. U zadnje vrijeme vidim da ima firmi koje daju "unlimited vacation", ali kao da razumno koristis. Skontali su da se tako mogu izreklamirati kao super poslodavac, a ustvari prosjecan zaposlenik ne koristi vise odmora nego sto bi koristio da nema toga.
Neplaceno??

Hvala ti na neplacenom...
Placeno, lapsus…
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#24687 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

elcaliente wrote: 21/05/2025 18:16
Ecci wrote: 21/05/2025 18:10
elcaliente wrote: 21/05/2025 17:10

20 dana je u DE.
Drug, to je zagarantovani minimum, vecina ima od 25-30 dana.
To je zakon to sam htio da kazem. 28 dana je prosjek.
Nema vecina 30 dana jer puno ljudi radi smanjeno radno vrijeme.
Samo da ljudi ne misle da neko ima zakonski pravo na 30 dana.
Prosjek na 28 dana dizu stariji radnici jer sa starosti i pripadnosti firmi dobija koji dan vise.
Ja imam 31 dan u Njemackoj sam 3 godine... svugdje to zavisi od staza a manje od starosti.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#24688 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Ozimician wrote: 21/05/2025 18:19
Nije se u BiH promjenom zakona i dizanjem minimalaca popravio polozaj radnika, nego iseljavanjem ca 100 000 radno sposobnih u 10ak godina, koji su smanjili pritisak na trziste rada, pa ovi koji su ostali su dobili priliku da pregovaraju za bolje plate i radne uslove.
Nije se polozaj popravio, nego je odlaskom radnika iz realnog sektora porastao udio sisara u analitici pa je prosjek svega porastao. Sve je ostalo isto osim povecanja minimalca koji posredno opet puni budzet da se dabrobosanski perpetuum mobile jos koju godinu odrzi na ovom svijetu.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24689 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

stubrijez wrote: 21/05/2025 23:43
elcaliente wrote: 21/05/2025 18:16
Ecci wrote: 21/05/2025 18:10

Drug, to je zagarantovani minimum, vecina ima od 25-30 dana.
To je zakon to sam htio da kazem. 28 dana je prosjek.
Nema vecina 30 dana jer puno ljudi radi smanjeno radno vrijeme.
Samo da ljudi ne misle da neko ima zakonski pravo na 30 dana.
Prosjek na 28 dana dizu stariji radnici jer sa starosti i pripadnosti firmi dobija koji dan vise.
Ja imam 31 dan u Njemackoj sam 3 godine... svugdje to zavisi od staza a manje od starosti.
Nije istina. Npr. tarifni ugovori se ne vezu za staz nego za godine starosti.
Sto je i normalno da neko ko ima 25 godina ima malo manje godisnjeg od nekoga ko ima 45 godina.
Last edited by elcaliente on 22/05/2025 09:45, edited 1 time in total.
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#24690 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

stubrijez wrote: 21/05/2025 23:49
Ozimician wrote: 21/05/2025 18:19
Nije se u BiH promjenom zakona i dizanjem minimalaca popravio polozaj radnika, nego iseljavanjem ca 100 000 radno sposobnih u 10ak godina, koji su smanjili pritisak na trziste rada, pa ovi koji su ostali su dobili priliku da pregovaraju za bolje plate i radne uslove.
Nije se polozaj popravio, nego je odlaskom radnika iz realnog sektora porastao udio sisara u analitici pa je prosjek svega porastao. Sve je ostalo isto osim povecanja minimalca koji posredno opet puni budzet da se dabrobosanski perpetuum mobile jos koju godinu odrzi na ovom svijetu.
Apsolutno se popravio, i u javnom i u realnom sektoru.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83395
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24691 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Narocito u realnom sektoru.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21765
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24692 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

elcaliente wrote: 22/05/2025 07:09
stubrijez wrote: 21/05/2025 23:43
elcaliente wrote: 21/05/2025 18:16

To je zakon to sam htio da kazem. 28 dana je prosjek.
Nema vecina 30 dana jer puno ljudi radi smanjeno radno vrijeme.
Samo da ljudi ne misle da neko ima zakonski pravo na 30 dana.
Prosjek na 28 dana dizu stariji radnici jer sa starosti i pripadnosti firmi dobija koji dan vise.
Ja imam 31 dan u Njemackoj sam 3 godine... svugdje to zavisi od staza a manje od starosti.
Nije istina. Npr. tarifni ugovori se ne vezu za staz nego za godine starosti.
Sto je i normalno da neko ko ima 25 godina ima malo manje godisnjeg od nekogs ko ima 45 godina.
tarifni ugovori se vezu i za staz i za godine starosti, tako ce recimo teta u vrticu kad napuni 60 godina raditi 4 dana, a biti placena 5. Ali placa joj se obracunava po godinama radnog staza, to jest u koju grupu po plati spada.
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#24693 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by komsinica_s_drugog »

elcaliente wrote: 22/05/2025 07:09
stubrijez wrote: 21/05/2025 23:43
elcaliente wrote: 21/05/2025 18:16

To je zakon to sam htio da kazem. 28 dana je prosjek.
Nema vecina 30 dana jer puno ljudi radi smanjeno radno vrijeme.
Samo da ljudi ne misle da neko ima zakonski pravo na 30 dana.
Prosjek na 28 dana dizu stariji radnici jer sa starosti i pripadnosti firmi dobija koji dan vise.
Ja imam 31 dan u Njemackoj sam 3 godine... svugdje to zavisi od staza a manje od starosti.
Nije istina. Npr. tarifni ugovori se ne vezu za staz nego za godine starosti.
Sto je i normalno da neko ko ima 25 godina ima malo manje godisnjeg od nekoga ko ima 45 godina.
Evo ja imam preko 30 dana godisnjeg, nisam jos ni godinu u Njemackoj. Moram ovih dana otici da pitam koliko dana tacno, da mogu planirati godisnji dalje, tek sam 10 dana upisala. Svi imaju 30 dana, onda s mjenjanjem smjena "zaradis" jos do 6. Ko radi i nocne, bar 2 u mjesecu, svaki mjesec moze dici do 39 dana godisnjeg.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24694 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Jedno je koliko ko ima, a drugo koliko zakon nalaze. Imao sam i ja u BiH 25 radnih dana godisnjeg, ali ne govorim da je to minimum. xD
Minimum je 20, kao sto je i u Njemackoj 20 minimum. Tu nema razlike.

Imate i u BiH ljudi koji imaju i preko 40 dana godisnjeg, ali to nije zakonski obavezujuce, nego je regulisano kroz kolektivne i slicne ugovore.

A ovaj primjer s mijenjanjem smijena je tek nevjerovatan, eto u BiH ne mozes zamjeniti smjenu s nekim (ako radis nocne) xD
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#24695 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by komsinica_s_drugog »

Do prvo skontaj sta pise, zasto bi iko dobio dan godisnjeg vise jer je s kolegom mijenjao smjenu 🤦‍♀️
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24696 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Kljucno je pitanje da li to onda godisnji ili "Freizeitausgleich", tj. slobodni dani nakon nocne smjene.

Ono, nije da je to nepoznanica u zdravstvu u BiH. xD
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24697 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 22/05/2025 12:59 Kljucno je pitanje da li to onda godisnji ili "Freizeitausgleich", tj. slobodni dani nakon nocne smjene.

Ono, nije da je to nepoznanica u zdravstvu u BiH. xD
Radnici koji rade sve smjene, imaju dodatni godisnji odmor. Sta je tesko skontati?
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#24698 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by komsinica_s_drugog »

izvrsni direktor wrote: 22/05/2025 13:05
Ozimician wrote: 22/05/2025 12:59 Kljucno je pitanje da li to onda godisnji ili "Freizeitausgleich", tj. slobodni dani nakon nocne smjene.

Ono, nije da je to nepoznanica u zdravstvu u BiH. xD
Radnici koji rade sve smjene, imaju dodatni godisnji odmor. Sta je tesko skontati?
Ovo je dodatno, npr, narednih pet dana radim - 2.1. 2.1.1., i za to ako svaki mjesec tako u godini radis, dobijes 6 dana godisnjeg, ko radi jos i nocne na to dobije jos 3 dana. Ja sam jos u priznavanju diplome pa ne radim nocne, a ako ih uspijem izbjeci kad ovo sve zavrsim izbjeci cu.
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#24699 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by komsinica_s_drugog »

Ozimician wrote: 22/05/2025 12:59 Kljucno je pitanje da li to onda godisnji ili "Freizeitausgleich", tj. slobodni dani nakon nocne smjene.

Ono, nije da je to nepoznanica u zdravstvu u BiH. xD
Ne, ovo je pravi godisnji. Na planu pise FA kad je Freizeitausgleich. To sam imala u januaru zbog dosta odradjenih praznika.
I ko je rekao da nema toga u zdravstvu u Bosni :? Ja ne.
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#24700 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/un-p ... e_vignette

UN prvi put smjestio Bosnu i Hercegovinu u društvo najrazvijenijih država svijeta

:mrgreen:
Post Reply