Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24551 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

konami666 wrote: 19/05/2025 22:36
jeza u ledja wrote: 18/05/2025 21:54 Meni je zanimljivo bas citati ovo o detaljima u Skandinaviji. Hvala svima na ucescu. :thumbup:

Ovo u vezi djecijeg doplatka mi je interesantno. Da vidim jesam li dobro shvatio - roditelji uplacuju u neki fond, a drzava na to ubacuje jos svoj postotak? I onda to 18-ogodisnjak moze podici i uloziti za skolovanje, nekretninu, itd?

U Americi za ovakve stvari samo postoje programi koji daju poreske ulaksice roditeljima.

Najveci problem americkim roditeljima je predskolsko, obdaniste i jaslice, koje kostaju jako puno, a drzava ne daje nikakvu pomoc.
U Švedskoj dječiji doplatak je 1250 kruna mjesečno ili ti ga 125 eura otprilike dok dijete ne napuni 16 godina.
U Norveškoj je 1760NOK mjesečno prvih šest godina i onda je 1270 od 6-18 godine.
U Danskoj je nesto manje nego u Švedskoj, ne znam radne brojeve.

Sto roditelji inače rade je taj dječiji doplatak ulazu u fondove/ dionice većeg rizika prvih desetak godina ili ulazu u indeks fondove od početka koji daju otprilike 10% povrat novca godišnje ako prate S&P500. Nakon 16 godina suma od 125 eura mjesečno ispadne 56000 eura.
Ako onda prestaneš ulagati ali i dalje imaš ROI od 10%, onda kada je djetetu 20 godina, na tom računu će da bude 82500 eura.
Ako nastaviš ulagati, do 20te godine će tu da bude 90000 €.
Ako onda dijete nastavi ulagati 1250 mjesečno do 30 godine onda će imati 280.000€ kada napuni 30 godina.
Eh sada, ima onih koji štede mnogo vise u svojim dvadesetim jer nemaju djecu, nemaju kredite i žive kod roditelja tako da se pametne glave do 35 godine života mogu penzionisati komotno. Recimo ako studiraju a žive kod roditelja onda mogu uzeti studentski kredit gdje mjesečno dobiju 1350€ (od toga 410€ nepovratnih sredstava) a studentski kredit je ispod 1%. Znaci ako imaš 10% povrata na ulog a kredit od ispod 1% onda se naravno taj kredit isplati. I onda kada legne prvi posao onda se isele iz kuće i mogu još vise da štede mjesečno jer stan iznajmljuju, opet nemaju kredita.
I svaki Skandinavac sa imalo mozga nauci svoju djecu ovim stvarima prije nego i prohodaju.
Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24552 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14
konami666 wrote: 19/05/2025 22:36
jeza u ledja wrote: 18/05/2025 21:54 Meni je zanimljivo bas citati ovo o detaljima u Skandinaviji. Hvala svima na ucescu. :thumbup:

Ovo u vezi djecijeg doplatka mi je interesantno. Da vidim jesam li dobro shvatio - roditelji uplacuju u neki fond, a drzava na to ubacuje jos svoj postotak? I onda to 18-ogodisnjak moze podici i uloziti za skolovanje, nekretninu, itd?

U Americi za ovakve stvari samo postoje programi koji daju poreske ulaksice roditeljima.

Najveci problem americkim roditeljima je predskolsko, obdaniste i jaslice, koje kostaju jako puno, a drzava ne daje nikakvu pomoc.
U Švedskoj dječiji doplatak je 1250 kruna mjesečno ili ti ga 125 eura otprilike dok dijete ne napuni 16 godina.
U Norveškoj je 1760NOK mjesečno prvih šest godina i onda je 1270 od 6-18 godine.
U Danskoj je nesto manje nego u Švedskoj, ne znam radne brojeve.

Sto roditelji inače rade je taj dječiji doplatak ulazu u fondove/ dionice većeg rizika prvih desetak godina ili ulazu u indeks fondove od početka koji daju otprilike 10% povrat novca godišnje ako prate S&P500. Nakon 16 godina suma od 125 eura mjesečno ispadne 56000 eura.
Ako onda prestaneš ulagati ali i dalje imaš ROI od 10%, onda kada je djetetu 20 godina, na tom računu će da bude 82500 eura.
Ako nastaviš ulagati, do 20te godine će tu da bude 90000 €.
Ako onda dijete nastavi ulagati 1250 mjesečno do 30 godine onda će imati 280.000€ kada napuni 30 godina.
Eh sada, ima onih koji štede mnogo vise u svojim dvadesetim jer nemaju djecu, nemaju kredite i žive kod roditelja tako da se pametne glave do 35 godine života mogu penzionisati komotno. Recimo ako studiraju a žive kod roditelja onda mogu uzeti studentski kredit gdje mjesečno dobiju 1350€ (od toga 410€ nepovratnih sredstava) a studentski kredit je ispod 1%. Znaci ako imaš 10% povrata na ulog a kredit od ispod 1% onda se naravno taj kredit isplati. I onda kada legne prvi posao onda se isele iz kuće i mogu još vise da štede mjesečno jer stan iznajmljuju, opet nemaju kredita.
I svaki Skandinavac sa imalo mozga nauci svoju djecu ovim stvarima prije nego i prohodaju.
Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
Roditelji dobiju te pare kako bi mogli pokriti odredjene troškove oko djeteta tipa pelene, školske izlete, knjige… međutim, ovi sto zaradjuju dobro, njima to ne igra neku ulogu pa stavljaju sa strane čitavu sumu novca. Neki štede pola od te svote, sve zavisi od ekonomske situacije roditelja.
Imaš ovih super ljevičara koji su za ukidanje tog djecijeg doplatka ako zarađuješ vise od X mjesečno ali mislim da nema ništa od toga.
Ne znam jel tako u čitavoj EU ali znam za Norvešku i švedsku jer sam u te dvije EU zemlje živio.
Ni ja nisam za to da dijete živi sa roditeljima preko 25, pa čak i 21 ali eto, samo sam u teoriji računao kako maksimirati štednju ako hoćeš da se penzionises do 35e :D
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24553 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

interesantan podatak:
Koliko Nijemci rade

Četiri od pet radno sposobnih osoba su zaposlene, što je jedna od najviših stopa zaposlenosti među bogatim državama. I Fitzenberger je napomenuo na to da je stopa zaposlenosti viša nego ikada prije.

Međutim, prema Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj država (OECD), prosječno radno vrijeme po zaposlenom je prošle godine bilo rekordno kratko ako se izuzme pandemijska 2020. godina. Prosječno radno vrijeme u Njemačkoj je najkraće u odnosu na ostale bogate zemlje.
odijelo i pidzama, a kriza njemacku drma, zatvaraju firne svugdje, propast.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24554 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14
konami666 wrote: 19/05/2025 22:36
jeza u ledja wrote: 18/05/2025 21:54 Meni je zanimljivo bas citati ovo o detaljima u Skandinaviji. Hvala svima na ucescu. :thumbup:

Ovo u vezi djecijeg doplatka mi je interesantno. Da vidim jesam li dobro shvatio - roditelji uplacuju u neki fond, a drzava na to ubacuje jos svoj postotak? I onda to 18-ogodisnjak moze podici i uloziti za skolovanje, nekretninu, itd?

U Americi za ovakve stvari samo postoje programi koji daju poreske ulaksice roditeljima.

Najveci problem americkim roditeljima je predskolsko, obdaniste i jaslice, koje kostaju jako puno, a drzava ne daje nikakvu pomoc.
U Švedskoj dječiji doplatak je 1250 kruna mjesečno ili ti ga 125 eura otprilike dok dijete ne napuni 16 godina.
U Norveškoj je 1760NOK mjesečno prvih šest godina i onda je 1270 od 6-18 godine.
U Danskoj je nesto manje nego u Švedskoj, ne znam radne brojeve.

Sto roditelji inače rade je taj dječiji doplatak ulazu u fondove/ dionice većeg rizika prvih desetak godina ili ulazu u indeks fondove od početka koji daju otprilike 10% povrat novca godišnje ako prate S&P500. Nakon 16 godina suma od 125 eura mjesečno ispadne 56000 eura.
Ako onda prestaneš ulagati ali i dalje imaš ROI od 10%, onda kada je djetetu 20 godina, na tom računu će da bude 82500 eura.
Ako nastaviš ulagati, do 20te godine će tu da bude 90000 €.
Ako onda dijete nastavi ulagati 1250 mjesečno do 30 godine onda će imati 280.000€ kada napuni 30 godina.
Eh sada, ima onih koji štede mnogo vise u svojim dvadesetim jer nemaju djecu, nemaju kredite i žive kod roditelja tako da se pametne glave do 35 godine života mogu penzionisati komotno. Recimo ako studiraju a žive kod roditelja onda mogu uzeti studentski kredit gdje mjesečno dobiju 1350€ (od toga 410€ nepovratnih sredstava) a studentski kredit je ispod 1%. Znaci ako imaš 10% povrata na ulog a kredit od ispod 1% onda se naravno taj kredit isplati. I onda kada legne prvi posao onda se isele iz kuće i mogu još vise da štede mjesečno jer stan iznajmljuju, opet nemaju kredita.
I svaki Skandinavac sa imalo mozga nauci svoju djecu ovim stvarima prije nego i prohodaju.
Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
Djeciji doplatak u SWE je 117 € ako imas jedno dijete. Ako imas dvoje 131 € po djetetu, ako imas troje onda je 171 € po djetetu itd...
U DE je cak i jaci, 250 € po djetetu bez obzira koliko imas.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24555 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14
konami666 wrote: 19/05/2025 22:36
jeza u ledja wrote: 18/05/2025 21:54 Meni je zanimljivo bas citati ovo o detaljima u Skandinaviji. Hvala svima na ucescu. :thumbup:

Ovo u vezi djecijeg doplatka mi je interesantno. Da vidim jesam li dobro shvatio - roditelji uplacuju u neki fond, a drzava na to ubacuje jos svoj postotak? I onda to 18-ogodisnjak moze podici i uloziti za skolovanje, nekretninu, itd?

U Americi za ovakve stvari samo postoje programi koji daju poreske ulaksice roditeljima.

Najveci problem americkim roditeljima je predskolsko, obdaniste i jaslice, koje kostaju jako puno, a drzava ne daje nikakvu pomoc.
U Švedskoj dječiji doplatak je 1250 kruna mjesečno ili ti ga 125 eura otprilike dok dijete ne napuni 16 godina.
U Norveškoj je 1760NOK mjesečno prvih šest godina i onda je 1270 od 6-18 godine.
U Danskoj je nesto manje nego u Švedskoj, ne znam radne brojeve.

Sto roditelji inače rade je taj dječiji doplatak ulazu u fondove/ dionice većeg rizika prvih desetak godina ili ulazu u indeks fondove od početka koji daju otprilike 10% povrat novca godišnje ako prate S&P500. Nakon 16 godina suma od 125 eura mjesečno ispadne 56000 eura.
Ako onda prestaneš ulagati ali i dalje imaš ROI od 10%, onda kada je djetetu 20 godina, na tom računu će da bude 82500 eura.
Ako nastaviš ulagati, do 20te godine će tu da bude 90000 €.
Ako onda dijete nastavi ulagati 1250 mjesečno do 30 godine onda će imati 280.000€ kada napuni 30 godina.
Eh sada, ima onih koji štede mnogo vise u svojim dvadesetim jer nemaju djecu, nemaju kredite i žive kod roditelja tako da se pametne glave do 35 godine života mogu penzionisati komotno. Recimo ako studiraju a žive kod roditelja onda mogu uzeti studentski kredit gdje mjesečno dobiju 1350€ (od toga 410€ nepovratnih sredstava) a studentski kredit je ispod 1%. Znaci ako imaš 10% povrata na ulog a kredit od ispod 1% onda se naravno taj kredit isplati. I onda kada legne prvi posao onda se isele iz kuće i mogu još vise da štede mjesečno jer stan iznajmljuju, opet nemaju kredita.
I svaki Skandinavac sa imalo mozga nauci svoju djecu ovim stvarima prije nego i prohodaju.
Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
mislio sam da se zajebajes ranije pa ti nisam odgovarao oko ovog.
evo u dojclandu:
od rodjenja svaki mjesec roditelji imaju od drzave 255€, od 2026. ce biti 259€, sa dosadasnjom tendencijom rasta, to bi u narednih 20 godina moglo narasti na 350€..isplacuje se sve dok se dijete skoluje, znaci fakticki do 27me moze.
ako uzmes u obzir historijski rast s&p i tendenciju rasta djecjeg doplatka, ako se sve uplacuje na racun, za 20 godina ce izaci na preko 200 000€ . teoretski naravno :D
ima jos zanimljiva stvar, studiranje je besplatno, a mozes dobiti od drzave podrsku (studentski kredit) do 660€ ako zivis sa roditeljima (ako zivi sam, do 900€ ali tad nemas od ceg stedti), i to tokom citavog studiranja, svaki mjesec. kad pocnes raditi moras to sve vratiti bez kamate, a ako odlucis odjednom po zavrsetku sve vratiti, dobijes popust od 20%.
znaci i to ako tokom studiranje ulaze u s&p, pored rasta od ca 5-10%, ima poslije i tih 20% jos kao nagradu.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24556 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

Šura mi prica za slučaj u SWE.
Izbjeglice, mislim Sirija, 10 članova porodice. Otac, majka i 8 djece. Stan od drzave, nista ne placaju, socijala, djeciji doplatci. Slagati cu za cifre tacno, ali otprilike. 11 000 SEK otac, 11 000 majka (10 SEK = 1 €) to je valjda neki minimum za život. Onda za svako dijete jer ih ima 8 cca 3000 SEK. Svaki mjesec drzava im daje 50 000 SEK ili ti ga 5000 €. Niko kurcem ne mice.
I pazi sad glavni dio. "Razvedu" se, majka ostaje u velikom stanu s djecom, ocu daju drugi, manji stan. Koji opet drzava placa, jebi ga, socijalni slučajevi. Otac mora plaćati alimentaciju. Naravno, nema odakle, socijalni slučaj. Drzava pojacava djeciji doplatak jer otac ne moze da placa. Nije vise 50 000, sad je bubam 60 000.
Stan od oca izdaju, a i dalje zive zajedno. :lol:
Ako je on mene slagao i ja lazem.
Last edited by sime_cipol on 20/05/2025 08:03, edited 1 time in total.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24557 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

da naravno, izdaju stan koji je u vlasnistvu drzave...logicno combe
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#24558 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by avijon »

pa izdaju ga nekom svom migrantu jes njima zakon problem :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24559 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

izvrsni direktor wrote: 20/05/2025 07:49
jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14
konami666 wrote: 19/05/2025 22:36

U Švedskoj dječiji doplatak je 1250 kruna mjesečno ili ti ga 125 eura otprilike dok dijete ne napuni 16 godina.
U Norveškoj je 1760NOK mjesečno prvih šest godina i onda je 1270 od 6-18 godine.
U Danskoj je nesto manje nego u Švedskoj, ne znam radne brojeve.

Sto roditelji inače rade je taj dječiji doplatak ulazu u fondove/ dionice većeg rizika prvih desetak godina ili ulazu u indeks fondove od početka koji daju otprilike 10% povrat novca godišnje ako prate S&P500. Nakon 16 godina suma od 125 eura mjesečno ispadne 56000 eura.
Ako onda prestaneš ulagati ali i dalje imaš ROI od 10%, onda kada je djetetu 20 godina, na tom računu će da bude 82500 eura.
Ako nastaviš ulagati, do 20te godine će tu da bude 90000 €.
Ako onda dijete nastavi ulagati 1250 mjesečno do 30 godine onda će imati 280.000€ kada napuni 30 godina.
Eh sada, ima onih koji štede mnogo vise u svojim dvadesetim jer nemaju djecu, nemaju kredite i žive kod roditelja tako da se pametne glave do 35 godine života mogu penzionisati komotno. Recimo ako studiraju a žive kod roditelja onda mogu uzeti studentski kredit gdje mjesečno dobiju 1350€ (od toga 410€ nepovratnih sredstava) a studentski kredit je ispod 1%. Znaci ako imaš 10% povrata na ulog a kredit od ispod 1% onda se naravno taj kredit isplati. I onda kada legne prvi posao onda se isele iz kuće i mogu još vise da štede mjesečno jer stan iznajmljuju, opet nemaju kredita.
I svaki Skandinavac sa imalo mozga nauci svoju djecu ovim stvarima prije nego i prohodaju.
Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
mislio sam da se zajebajes ranije pa ti nisam odgovarao oko ovog.
evo u dojclandu:
od rodjenja svaki mjesec roditelji imaju od drzave 255€, od 2026. ce biti 259€, sa dosadasnjom tendencijom rasta, to bi u narednih 20 godina moglo narasti na 350€..isplacuje se sve dok se dijete skoluje, znaci fakticki do 27me moze.
ako uzmes u obzir historijski rast s&p i tendenciju rasta djecjeg doplatka, ako se sve uplacuje na racun, za 20 godina ce izaci na preko 200 000€ . teoretski naravno :D
ima jos zanimljiva stvar, studiranje je besplatno, a mozes dobiti od drzave podrsku (studentski kredit) do 660€ ako zivis sa roditeljima (ako zivi sam, do 900€ ali tad nemas od ceg stedti), i to tokom citavog studiranja, svaki mjesec. kad pocnes raditi moras to sve vratiti bez kamate, a ako odlucis odjednom po zavrsetku sve vratiti, dobijes popust od 20%.
znaci i to ako tokom studiranje ulaze u s&p, pored rasta od ca 5-10%, ima poslije i tih 20% jos kao nagradu.
Nisam se zajebavao nego tako zvuci neko ko je totalno neupucen u to kako funkcionise socijalna drzava. :roll:

Koliki je djeciji doplatak u BiH, ako ga ima?
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#24560 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Ti iz Sirije su izgleda najveci neradnici i nehljebari koji su dosli u EU. Znam jos jedan primjer teskog nehljebarenja.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24561 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

jeza u ledja wrote: 20/05/2025 08:48
izvrsni direktor wrote: 20/05/2025 07:49
jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14

Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
mislio sam da se zajebajes ranije pa ti nisam odgovarao oko ovog.
evo u dojclandu:
od rodjenja svaki mjesec roditelji imaju od drzave 255€, od 2026. ce biti 259€, sa dosadasnjom tendencijom rasta, to bi u narednih 20 godina moglo narasti na 350€..isplacuje se sve dok se dijete skoluje, znaci fakticki do 27me moze.
ako uzmes u obzir historijski rast s&p i tendenciju rasta djecjeg doplatka, ako se sve uplacuje na racun, za 20 godina ce izaci na preko 200 000€ . teoretski naravno :D
ima jos zanimljiva stvar, studiranje je besplatno, a mozes dobiti od drzave podrsku (studentski kredit) do 660€ ako zivis sa roditeljima (ako zivi sam, do 900€ ali tad nemas od ceg stedti), i to tokom citavog studiranja, svaki mjesec. kad pocnes raditi moras to sve vratiti bez kamate, a ako odlucis odjednom po zavrsetku sve vratiti, dobijes popust od 20%.
znaci i to ako tokom studiranje ulaze u s&p, pored rasta od ca 5-10%, ima poslije i tih 20% jos kao nagradu.
Nisam se zajebavao nego tako zvuci neko ko je totalno neupucen u to kako funkcionise socijalna drzava. :roll:

Koliki je djeciji doplatak u BiH, ako ga ima?
naumpade mi jos nesto, studiranje ulazi u radni staz, cak i ako obnavljas godine. meni iz bosne 4 godine studiranja upisali u njemackoj u radni staz.

u bosni ide djecji doplatak samo socijalnim slucajevima
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24562 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

U KS 57 KM, ali moras ispunjavati neke uslove.
Ako imas 3 djece onda doplatak ide automatski.
Federalni nivo daje oko 100 KM po djetetu, ali opet imaju neki uslovi, ne dobija svako dijete
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24563 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

ja sam dobivao doplatak jer mama nije radila
a nismo bili socijalni slučaj (imo sam 1997 nov komp pencijum 150 gigaherca :D)
mislim da je bilo 19 ili 29 maraka

to je bila fina suma za dječaka 1997-1998
+ stipendija od napretka 100
plus ikra 100
plus općina 100
nabeša se fino
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#24564 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PM72 »

Imo čoek Pencijum kompjuter...
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#24565 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14 Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
Djeciji doplatak je nesto sasvim normalno i u BiH (s tim da imas neke uslove, drugi ce to znati puno bolje sigurn), a i po cijeloj EU. Evo u Austriji meni je prihod skocio za skoro 500 eura nakon dolaska bebe. Od toga je nekih 200 djeciji dodatak (koji se sastoji od dva dijela, nekih 140tak EUR za dijete plus 60tak neke poreske olaksice il kako se vec zove.

I onda na to sam prijavio dijete na svoju platu tako da imam umanjen porez na bruto platu sto je rezultiralo sa "povisicom" od oko 300 EUR na neto platu.

Iz evropske (ne samo EU) perspektive USA stvarno djeluje kao losa opcija kad uzmes u obzir sve ove stvari koje imas (naravno, moze se sad uci u pricu koliko se zapravo poreza placa itd. jer nemam pojma koliko prosjecno u USA od plate ode na poreze.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21765
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24566 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14
Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
Da, da, tako je to. Socijalna drzava i sigurnost. S druge strane mnogo je teze uspjeti ili propasti, iskreno ko zeli visi zivotni standard, a nije mu mrsko radit, svakako je USA bolja opcija. Mi se cesto zajebajemo da ti Skandijavija da pun stol kesa, i onda kad ne gledas uzme skoro sve :D

Mnogo podsjeca na titovu jugu, iskreno. A ja posto sam pobornik takvog sistema mislim da je to sasvim OK, i neki normalan sistem. Osjeti se pad standarda zbog lose krune u odnosu na euro i dolar zadnjih par godina, i nejasna je buducnost krune u kojem smjeru ide, tu je Danska trenutno uradila bolji posao sa vezanjem danske krune za euro.
broj dva
Posts: 5450
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#24567 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

sime_cipol wrote: 20/05/2025 08:00 Šura mi prica za slučaj u SWE.
Izbjeglice, mislim Sirija, 10 članova porodice. Otac, majka i 8 djece. Stan od drzave, nista ne placaju, socijala, djeciji doplatci. Slagati cu za cifre tacno, ali otprilike. 11 000 SEK otac, 11 000 majka (10 SEK = 1 €) to je valjda neki minimum za život. Onda za svako dijete jer ih ima 8 cca 3000 SEK. Svaki mjesec drzava im daje 50 000 SEK ili ti ga 5000 €. Niko kurcem ne mice.
I pazi sad glavni dio. "Razvedu" se, majka ostaje u velikom stanu s djecom, ocu daju drugi, manji stan. Koji opet drzava placa, jebi ga, socijalni slučajevi. Otac mora plaćati alimentaciju. Naravno, nema odakle, socijalni slučaj. Drzava pojacava djeciji doplatak jer otac ne moze da placa. Nije vise 50 000, sad je bubam 60 000.
Stan od oca izdaju, a i dalje zive zajedno. :lol:
Ako je on mene slagao i ja lazem.
To se kaze "snasli se"
Domaci se snalaze na druge nacine.
I sa 8 djece nije 60K puno....
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24568 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Dope_Man wrote: 20/05/2025 10:13
jeza u ledja wrote: 20/05/2025 01:14 Znaci roditelji mjesecno dobijaju po 125 eura od drzave za svako dijete i s tim parama mogu raditi bilo sta?

Malo su me zbunili neki raniji postovi..

Jel to tako normalno po cijeloj EU? (Zamisljam takvo nesto u Americi, hahahah, haha, ha , ha :sad: )

To, u kombinaciji sa skoro pa besplatnim skolovanjem , u startu mladog covjeka stavlja u odlicnu poziciju. Jbt u Americi mladi ljudi imaju velikih problema sa standardom i stanovanjem. Zamisljam da imaju par stoja na racunu, onako u startu. :shock:

Mada, nisam pobornik ostanka kod roditelja do 25+ :-) ili namjernog nerada i socijale. Nezdravo jebiga.
Djeciji doplatak je nesto sasvim normalno i u BiH, a i po cijeloj EU. Evo u Austriji meni je prihod skocio za skoro 500 eura nakon dolaska bebe. Od toga je nekih 200 djeciji dodatak (koji se sastoji od dva dijela, nekih 140tak EUR za dijete plus 60tak neke poreske olaksice il kako se vec zove.

I onda na to sam prijavio dijete na svoju platu tako da imam umanjen porez na bruto platu sto je rezultiralo sa "povisicom" od oko 300 EUR na neto platu.

Iz evropske (ne samo EU) perspektive USA stvarno djeluje kao losa opcija kad uzmes u obzir sve ove stvari koje imas (naravno, moze se sad uci u pricu koliko se zapravo poreza placa itd. jer nemam pojma koliko prosjecno u USA od plate ode na poreze.
Ma djeciji dodatak jebem ga, to je bolji izraz od “doplatak”, zato me zbunjujue.
Tih 300 eura koje spominjes, tj. poreska olaksica, to imamo i mi u Americi. Mislim da se po djetetu direktno odbija 2000$ godisnje. Znaci duplo manje od tih 300 eura mjesecno ali eto ipak nesto.
Za vrijeme Covida su Demokrate izglasale dodatnu pomoc na jedno 3000 ili nesto ali je to zavrsilo, jer zaboga kako ce Amerika placati toliko. :roll:

Jesu nam doduse place vjerovatno duplo vece, i porezi nesto manji, ali ode to na ovakve stvari, plus zdravstveno, plus koledz.

Sta od toga na kraju izadje “bolje”, ne znam. Pretpostavljam da je ono po stereotipu EU bolja za siromasnije, a ko hoce da zaradi ide u Ameriku, tj. da su u Evropi razlike u bogatstvu manje. (Ne govorim da je jedno ili drugo dobra stvar samo konstatujem).

Postoji vjerovatno neka zlatna sredina, ali i to ovisi sta kome odgovara. Zato i ovako generalno kazem, u idealnom svijetu ljudi trebaju sami prosudjivati sta im vise odgovara i probati gdje im pase. Naravno nije to tako jednostavno i jedan je zivot. Samo znam da mladi na Zapadu imaju mnogo vise kpcija nego sto smo imali mi. To je ono sto je kljucno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83395
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24569 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 20/05/2025 08:02 da naravno, izdaju stan koji je u vlasnistvu drzave...logicno combe
Moze u podzakup, ali ovdje su trange frange u pitanju pa izdaju na crno garant.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24570 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

balkancima su djeca svetinje
ali arapima ja mislim da nisu
zivjeli smo u iraku 3 godine i znamo ko su arapi
arap uzme 60000 kruna u svoj padže i uživa
jebe mu se imaju li djeca najnoviju pernicu
balkanac neće jesti ali će dijete bolje živjeti nego on
tuitamo
Posts: 1415
Joined: 14/04/2013 00:35

#24571 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by tuitamo »

sime_cipol wrote: 20/05/2025 08:00 Šura mi prica za slučaj u SWE.
Izbjeglice, mislim Sirija, 10 članova porodice. Otac, majka i 8 djece. Stan od drzave, nista ne placaju, socijala, djeciji doplatci. Slagati cu za cifre tacno, ali otprilike. 11 000 SEK otac, 11 000 majka (10 SEK = 1 €) to je valjda neki minimum za život. Onda za svako dijete jer ih ima 8 cca 3000 SEK. Svaki mjesec drzava im daje 50 000 SEK ili ti ga 5000 €. Niko kurcem ne mice.
I pazi sad glavni dio. "Razvedu" se, majka ostaje u velikom stanu s djecom, ocu daju drugi, manji stan. Koji opet drzava placa, jebi ga, socijalni slučajevi. Otac mora plaćati alimentaciju. Naravno, nema odakle, socijalni slučaj. Drzava pojacava djeciji doplatak jer otac ne moze da placa. Nije vise 50 000, sad je bubam 60 000.
Stan od oca izdaju, a i dalje zive zajedno. :lol:
Ako je on mene slagao i ja lazem.
Šteta je što ti i tvoj šura ne vidite da su ljudi glavni resurs. Bez ljudi nema ništa. Ta djeca će se školovati i raditi za penziju tvoga šure. Sa natalitetom zapada pad standarda je zagarantovan ako ne bude masovne migracije.

Reci šuri neka radis svoj poso i da je i on migrirao.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24572 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

tuitamo wrote: 20/05/2025 10:55
sime_cipol wrote: 20/05/2025 08:00 Šura mi prica za slučaj u SWE.
Izbjeglice, mislim Sirija, 10 članova porodice. Otac, majka i 8 djece. Stan od drzave, nista ne placaju, socijala, djeciji doplatci. Slagati cu za cifre tacno, ali otprilike. 11 000 SEK otac, 11 000 majka (10 SEK = 1 €) to je valjda neki minimum za život. Onda za svako dijete jer ih ima 8 cca 3000 SEK. Svaki mjesec drzava im daje 50 000 SEK ili ti ga 5000 €. Niko kurcem ne mice.
I pazi sad glavni dio. "Razvedu" se, majka ostaje u velikom stanu s djecom, ocu daju drugi, manji stan. Koji opet drzava placa, jebi ga, socijalni slučajevi. Otac mora plaćati alimentaciju. Naravno, nema odakle, socijalni slučaj. Drzava pojacava djeciji doplatak jer otac ne moze da placa. Nije vise 50 000, sad je bubam 60 000.
Stan od oca izdaju, a i dalje zive zajedno. :lol:
Ako je on mene slagao i ja lazem.
Šteta je što ti i tvoj šura ne vidite da su ljudi glavni resurs. Bez ljudi nema ništa. Ta djeca će se školovati i raditi za penziju tvoga šure. Sa natalitetom zapada pad standarda je zagarantovan ako ne bude masovne migracije.

Reci šuri neka radis svoj poso i da je i on migrirao.
Vidim ja to dobro i znam zasto to Svedska drzava radi. Od to 8 djece svi ce raditi sutra i kroz poreze ce za par godina sve vratiti Svedskoj sto su u njih ulagali kroz 10-20 godina. To sam i spomenuo suri.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24573 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ma ljudi se nerviraju oko najglupljih stvari. Sta me boli kurac sto neka sirotinja mulja drzavu, pored sto drugih stvari koje drzava ne radi kako treba.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24574 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

To se samo misli da se drzava mulja.
Evo Svedska daje u prosjeku 120 € po djetetu. Za 20 godina to je 24k €. Sutra to dijete kad krene raditi, kroz poreze ce to drzavi vratiti za 2 godine. Ostalih 40 drzava u plusu :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83395
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24575 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ako krene raditi.
Post Reply