Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24401 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

snijeg_led wrote: 11/05/2025 15:29
Karikaturist wrote: 11/05/2025 15:12 Jebes tu zemlju đe doktor sebi ne moze stan kupit’
Pa stvarno :thumbup: Kod nas u Bosni su doktori uzasno lose placeni. Pa kako se moze ocekivazi da ce neko od djece ko je zavrsio medicinu ostati? Narocito sada kada Njemacka daje vize za rad. Ovo prvo moramo rijesiti.
Gdje su ba lose placeni :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24402 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Ozimician wrote: 11/05/2025 13:23
KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2025 06:52
swanfilter wrote: 10/05/2025 21:57

Stalna adresa boravka u jednoj i privremena u drugoj drzavi-moze.

Status rezidenta zbog poreza je moguc samo u jednoj drzavi.

Druga stvar je nefunkcionalnost drzave BiH, pa se svasta desava.

Slovenija ima velikih problema kada treba od naseg naroda naplatiti muljaze.
Znam, u Hrvatskoj se odjavljuju, jer žive vani i radi poreza.

Dijaspora nije kriva jer država BiH ne radi svoj posao.

Prebivalište i boravište ne ograničavaju život na obje strane.

Živjeti na dvije adrese podrazumijeva boravište i prebivalište.
Iz BiH se ne moze ni izbliza muljati kao sto se moze iz neke druge EU zemlje, tek prije koju godinu su tome stali u kraj.

Za rad u EU jednom Bosancu treba viza i radna dozvola i mora se prijaviti u toj zemlji u kojoj je dobio vizu. Tako da je manevarski prostor za muljaze od strane ljudi sa BH-Pasosem, drasticno smanjen.

Dok su ovi sa EU pasosem hladno imali prijavu u toj zemlji, a ovamo se vodili kao "terenski radnici". Uz sve porezne olaksice koje donosi taj status. Isto tako su mogli dobijati naknadu za djecu koja zive u HR npr., a Bosanac ne moze dobijati naknadu za djecu koja zive u BiH. Itd.

Tako da se BiH i HR ne mogu porediti u tom kontekstu nikako. HR je EU; BiH nije.
Da, ali razgovor je tekao o dijaspori koja ima dvojno državljanstvo i dvije adrese.

Radili bi i sa BiH pasošem, ali nemaju opciju, zato van BiH je prijava boravka obvezna.

Ali, Hrvati sa BiH adresom jednako nemaju svi adresu u Hrvatskoj, iako žive u BiH.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24403 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Image


radno odijelo i pidzama
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24404 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Sad bi ti pojedini forumasi napisali da je statistika sarma :lol:
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24405 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

sehohari wrote: 11/05/2025 13:30
konami666 wrote: 11/05/2025 08:34 I upoznam ja Slovenca na poslu i kaže on meni šta dolazi Bosanaca u Sloveniju, uskoro će biti vise Bosanaca nego Slovenaca :-D
Dobri su Slovenci, obrazovani i trude se. Eto kad je on, iz najnaprednije zemlje ex yu se preselio u svecku, ne vidim zaista razlog zašto neko iz Bosne se ne bi odlučio da okusa sreću vani. Ali čovjek mora biti motiviran, težiti ja nečemu vecem.
Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#24406 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

konami666 wrote: 16/05/2025 07:12
sehohari wrote: 11/05/2025 13:30
konami666 wrote: 11/05/2025 08:34 I upoznam ja Slovenca na poslu i kaže on meni šta dolazi Bosanaca u Sloveniju, uskoro će biti vise Bosanaca nego Slovenaca :-D
Dobri su Slovenci, obrazovani i trude se. Eto kad je on, iz najnaprednije zemlje ex yu se preselio u svecku, ne vidim zaista razlog zašto neko iz Bosne se ne bi odlučio da okusa sreću vani. Ali čovjek mora biti motiviran, težiti ja nečemu vecem.
Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicama :D
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#24407 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Tako isto oni sa Zanzibara jadnici ili Maldiva govore za nase vremenske prilike.. :zzzz:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50640
Joined: 29/12/2005 01:20

#24408 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Karikaturist wrote: 16/05/2025 13:00 Tako isto oni sa Zanzibara jadnici ili Maldiva govore za nase vremenske prilike.. :zzzz:
Iz nekog razloga neki ljudi su valjda pod utiskom da BiH ima klimu za pozeljeti. :-)
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24409 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

zubi wrote: 16/05/2025 12:56
konami666 wrote: 16/05/2025 07:12
sehohari wrote: 11/05/2025 13:30

Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicama :D
Ma ja, šta će jadovi, jebo zemlju koja Bosne nema jelde. Ne znaju oni šta je merak.
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24410 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

izvrsni direktor wrote: 15/05/2025 09:08 Image


radno odijelo i pidzama
Interesantno kako na svim ovim mapama koje pokazuju neki prosjek u Europi ili neku statistiku, uvijek Bosna siva. Češće vidim da pokazuju cifre za Kosovo nego za Bosnu.
User avatar
geralt
Posts: 6434
Joined: 14/09/2017 12:45

#24411 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

zubi wrote: 16/05/2025 12:56
konami666 wrote: 16/05/2025 07:12
sehohari wrote: 11/05/2025 13:30

Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicama :D
Nema ljepseg ljeta nego u Skandinaviji, posebno ako nisi neki ljubitelj plaza. 100% sam ozbiljan.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#24412 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

izvrsni direktor wrote: 15/05/2025 09:08 Image


radno odijelo i pidzama
Pa koliko to treba da se radi? Gdje se to radi manje? Ovo ispod 40 sati je onaj petak ranije sto se ide u dosta firmi...
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#24413 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

geralt wrote: 16/05/2025 18:02
zubi wrote: 16/05/2025 12:56
konami666 wrote: 16/05/2025 07:12

Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicama :D
Nema ljepseg ljeta nego u Skandinaviji, posebno ako nisi neki ljubitelj plaza. 100% sam ozbiljan.
Kad poslije 6 mjeseci leda sunce grane, ma milina :D .

Salim se, zima u Svedskoj je blaza vec u Sarajevu, barem ovaj dio Stockholma i juznije. I njih snijega iznenadi jednom u 10 godina.

E jedino sto su ljeta hladnija, i sto meni smeta a to je da je vjetrovito, pas mu mater.
User avatar
Ozimician
Posts: 8123
Joined: 05/09/2012 23:21

#24414 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Nije problem hladnoca, koliko tama...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50640
Joined: 29/12/2005 01:20

#24415 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ova tema se ciklicno dotice istih stvari, svako malo kad neko spomene XY. Tacno se moze napraviti neki algoritam :D

Govorim ovo jer mi je upravo pao na pamet smog. :lol:
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#24416 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

konami666 wrote: 16/05/2025 17:46
zubi wrote: 16/05/2025 12:56
konami666 wrote: 16/05/2025 07:12

Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicama :D
Ma ja, šta će jadovi, jebo zemlju koja Bosne nema jelde. Ne znaju oni šta je merak.
OK Mister Johansson, we have understand that Sweden outperforms Bosnia in any given matter, probably even in being Bosnia itself. We are endlessly grateful to have someone from such a country enlighten us in every aspect of life. To even bother talking to such yokels must be very challenging, your humanitarian efforts truly represent something.
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24417 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

sehohari wrote: 16/05/2025 23:54
konami666 wrote: 16/05/2025 17:46
zubi wrote: 16/05/2025 12:56
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicama :D
Ma ja, šta će jadovi, jebo zemlju koja Bosne nema jelde. Ne znaju oni šta je merak.
OK Mister Johansson, we have understand that Sweden outperforms Bosnia in any given matter, probably even in being Bosnia itself. We are endlessly grateful to have someone from such a country enlighten us in every aspect of life. To even bother talking to such yokels must be very challenging, your humanitarian efforts truly represent something.
Ono kad pokušaš da glumiš Engleza i ispadneš nepismen :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#24418 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Yes sir. We have understand :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24419 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

konami666 wrote: 16/05/2025 07:12
sehohari wrote: 11/05/2025 13:30
konami666 wrote: 11/05/2025 08:34 I upoznam ja Slovenca na poslu i kaže on meni šta dolazi Bosanaca u Sloveniju, uskoro će biti vise Bosanaca nego Slovenaca :-D
Dobri su Slovenci, obrazovani i trude se. Eto kad je on, iz najnaprednije zemlje ex yu se preselio u svecku, ne vidim zaista razlog zašto neko iz Bosne se ne bi odlučio da okusa sreću vani. Ali čovjek mora biti motiviran, težiti ja nečemu vecem.
Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.

Da, postoji lose vrijeme cak i kad imas north face jaknu. Prije svega radi se o tome da ce prosjecan sved oprati kosu i izaci na -20 i doci zaledjene kose na posao i samo se malo ko kakvo pasce otresti i nastavit radit. Ti ces zavrsiti na hitnoj.

Druga stvar, apsolutno nemam nikakve uzivancije u tome da hodam okolo po kisi cak i ako imam HH kisno odijelo na sebi, a kamoli da radim nesto, neka hvala.

I treca, nema ni vecina sveda para da hoda gdje hoce i kad hoce. Prosjecna familija moze si priustit sedmicu na jugu, da se ne lazemo. Drugo su dedari sta su im djeca davno otisla iz kuce, a oni uzivaju prenapuhane penzije iz osamdesetihh.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24420 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 16/05/2025 23:23 Ova tema se ciklicno dotice istih stvari, svako malo kad neko spomene XY. Tacno se moze napraviti neki algoritam :D

Govorim ovo jer mi je upravo pao na pamet smog. :lol:
Ma samo se vrtimo u krug :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50640
Joined: 29/12/2005 01:20

#24421 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Prosjecnom Svedu promaja ne moze nista. :D
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#24422 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Optimus09 »

Ja sam bolestan cim malo vjetar puhne :lol:
Ovakav slabic ne postoji nigdje :D
konami666
Posts: 3693
Joined: 11/05/2015 21:57

#24423 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

dr_Evil wrote: 17/05/2025 08:40
konami666 wrote: 16/05/2025 07:12
sehohari wrote: 11/05/2025 13:30

Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.

Da, postoji lose vrijeme cak i kad imas north face jaknu. Prije svega radi se o tome da ce prosjecan sved oprati kosu i izaci na -20 i doci zaledjene kose na posao i samo se malo ko kakvo pasce otresti i nastavit radit. Ti ces zavrsiti na hitnoj.

Druga stvar, apsolutno nemam nikakve uzivancije u tome da hodam okolo po kisi cak i ako imam HH kisno odijelo na sebi, a kamoli da radim nesto, neka hvala.

I treca, nema ni vecina sveda para da hoda gdje hoce i kad hoce. Prosjecna familija moze si priustit sedmicu na jugu, da se ne lazemo. Drugo su dedari sta su im djeca davno otisla iz kuce, a oni uzivaju prenapuhane penzije iz osamdesetihh.
Pa eto, ti osuši kosu, ni u Bosni ne ideš vani mokre glave. Ljudi previše kukaju o vremenu, meni je vrijeme sasvim ok. Kada imaš društvo pa odeš u restoran ili na piće, ili ako ganjas sportove, boli te briga za vrijeme vani. Ni u Bosni zimi ne ideš po parkovima jer je sve golo. Čim proljeće dodje ja idem u prirodu i pravo je lijepo mogu ti reci, čisto i uređeno. Kada poželim more i plažu skoknem kad hoću i gdje hoću. Zimi skijanje i bordanje ili neki spa.

Druga stvar, apsolutno nemam nikakve uzivancije u tome da hodam okolo po kisi cak i ako imam HH kisno odijelo na sebi, a kamoli da radim nesto, neka hvala.
Nisu svi od šećera.

I treca, nema ni vecina sveda para da hoda gdje hoce i kad hoce. Prosjecna familija moze si priustit sedmicu na jugu, da se ne lazemo. Drugo su dedari sta su im djeca davno otisla iz kuce, a oni uzivaju prenapuhane penzije iz osamdesetihh.
Ne znam šta da ti kažem zaista, ne mogu reci da nema ljudi bez novca ali ti mogu reci da većina sveda voli da šuti o tome koliko imaju. Koliko ih znam kod mene na poslu sto nose ručak od kuće a imaju jako dobra primanja. Svedi vole da štede i gledaju na stvari dugoročno. Nemaju mentalitet tipa “dobio sam prvi posao, prva stvar sto ću uraditi je uvaliti se u kredit da kupim auto.” Nauče se štednji od mladih dana i ulazu u fondove i dionice i misle na budućnost. Šute i gledaju svoja posla. Ne pričaju puno gdje će na odmor i kad, samo uzmu slobodno i nestanu. Njima je glavno da imaju nekretninu i da im je u kući/stanu Sređeno u scandi stilu, minimalistički ali lijepo.
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#24424 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Ma pusti ga, Mostar hvali u Norvesku se svali.
Ako je toliko odvratno gore tivra se dole gdje te srce i vrijeme vuce, ne treba bit dvolican pogotovo ne na forumu. :zzzz:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50640
Joined: 29/12/2005 01:20

#24425 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

A vala Mostar je ljeti katastrofa.
Post Reply