Gdje su ba lose placenisnijeg_led wrote: ↑11/05/2025 15:29Pa stvarnoKod nas u Bosni su doktori uzasno lose placeni. Pa kako se moze ocekivazi da ce neko od djece ko je zavrsio medicinu ostati? Narocito sada kada Njemacka daje vize za rad. Ovo prvo moramo rijesiti.
Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#24401 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
-
KraljicaIzJajca
- Posts: 5744
- Joined: 02/06/2021 10:04
#24402 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da, ali razgovor je tekao o dijaspori koja ima dvojno državljanstvo i dvije adrese.Ozimician wrote: ↑11/05/2025 13:23Iz BiH se ne moze ni izbliza muljati kao sto se moze iz neke druge EU zemlje, tek prije koju godinu su tome stali u kraj.KraljicaIzJajca wrote: ↑11/05/2025 06:52Znam, u Hrvatskoj se odjavljuju, jer žive vani i radi poreza.swanfilter wrote: ↑10/05/2025 21:57
Stalna adresa boravka u jednoj i privremena u drugoj drzavi-moze.
Status rezidenta zbog poreza je moguc samo u jednoj drzavi.
Druga stvar je nefunkcionalnost drzave BiH, pa se svasta desava.
Slovenija ima velikih problema kada treba od naseg naroda naplatiti muljaze.
Dijaspora nije kriva jer država BiH ne radi svoj posao.
Prebivalište i boravište ne ograničavaju život na obje strane.
Živjeti na dvije adrese podrazumijeva boravište i prebivalište.
Za rad u EU jednom Bosancu treba viza i radna dozvola i mora se prijaviti u toj zemlji u kojoj je dobio vizu. Tako da je manevarski prostor za muljaze od strane ljudi sa BH-Pasosem, drasticno smanjen.
Dok su ovi sa EU pasosem hladno imali prijavu u toj zemlji, a ovamo se vodili kao "terenski radnici". Uz sve porezne olaksice koje donosi taj status. Isto tako su mogli dobijati naknadu za djecu koja zive u HR npr., a Bosanac ne moze dobijati naknadu za djecu koja zive u BiH. Itd.
Tako da se BiH i HR ne mogu porediti u tom kontekstu nikako. HR je EU; BiH nije.
Radili bi i sa BiH pasošem, ali nemaju opciju, zato van BiH je prijava boravka obvezna.
Ali, Hrvati sa BiH adresom jednako nemaju svi adresu u Hrvatskoj, iako žive u BiH.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14707
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#24403 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

radno odijelo i pidzama
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#24404 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sad bi ti pojedini forumasi napisali da je statistika sarma 
-
konami666
- Posts: 3693
- Joined: 11/05/2015 21:57
#24405 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.sehohari wrote: ↑11/05/2025 13:30Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.konami666 wrote: ↑11/05/2025 08:34 I upoznam ja Slovenca na poslu i kaže on meni šta dolazi Bosanaca u Sloveniju, uskoro će biti vise Bosanaca nego Slovenaca![]()
Dobri su Slovenci, obrazovani i trude se. Eto kad je on, iz najnaprednije zemlje ex yu se preselio u svecku, ne vidim zaista razlog zašto neko iz Bosne se ne bi odlučio da okusa sreću vani. Ali čovjek mora biti motiviran, težiti ja nečemu vecem.
- zubi
- Posts: 6228
- Joined: 16/07/2009 00:27
#24406 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sta ce jadni, i moraju da se sluze sa tim doskocicamakonami666 wrote: ↑16/05/2025 07:12Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.sehohari wrote: ↑11/05/2025 13:30Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.konami666 wrote: ↑11/05/2025 08:34 I upoznam ja Slovenca na poslu i kaže on meni šta dolazi Bosanaca u Sloveniju, uskoro će biti vise Bosanaca nego Slovenaca![]()
Dobri su Slovenci, obrazovani i trude se. Eto kad je on, iz najnaprednije zemlje ex yu se preselio u svecku, ne vidim zaista razlog zašto neko iz Bosne se ne bi odlučio da okusa sreću vani. Ali čovjek mora biti motiviran, težiti ja nečemu vecem.
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#24407 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Tako isto oni sa Zanzibara jadnici ili Maldiva govore za nase vremenske prilike.. 
- jeza u ledja
- Posts: 50640
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24408 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Iz nekog razloga neki ljudi su valjda pod utiskom da BiH ima klimu za pozeljeti.Karikaturist wrote: ↑16/05/2025 13:00 Tako isto oni sa Zanzibara jadnici ili Maldiva govore za nase vremenske prilike..![]()
-
konami666
- Posts: 3693
- Joined: 11/05/2015 21:57
#24409 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
-
konami666
- Posts: 3693
- Joined: 11/05/2015 21:57
#24410 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Interesantno kako na svim ovim mapama koje pokazuju neki prosjek u Europi ili neku statistiku, uvijek Bosna siva. Češće vidim da pokazuju cifre za Kosovo nego za Bosnu.
- geralt
- Posts: 6434
- Joined: 14/09/2017 12:45
#24411 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#24412 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa koliko to treba da se radi? Gdje se to radi manje? Ovo ispod 40 sati je onaj petak ranije sto se ide u dosta firmi...
-
melac
- Posts: 2375
- Joined: 25/08/2008 19:33
#24413 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Kad poslije 6 mjeseci leda sunce grane, ma milina
Salim se, zima u Svedskoj je blaza vec u Sarajevu, barem ovaj dio Stockholma i juznije. I njih snijega iznenadi jednom u 10 godina.
E jedino sto su ljeta hladnija, i sto meni smeta a to je da je vjetrovito, pas mu mater.
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#24414 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nije problem hladnoca, koliko tama...
- jeza u ledja
- Posts: 50640
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24415 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ova tema se ciklicno dotice istih stvari, svako malo kad neko spomene XY. Tacno se moze napraviti neki algoritam
Govorim ovo jer mi je upravo pao na pamet smog.
Govorim ovo jer mi je upravo pao na pamet smog.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#24416 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
OK Mister Johansson, we have understand that Sweden outperforms Bosnia in any given matter, probably even in being Bosnia itself. We are endlessly grateful to have someone from such a country enlighten us in every aspect of life. To even bother talking to such yokels must be very challenging, your humanitarian efforts truly represent something.
-
konami666
- Posts: 3693
- Joined: 11/05/2015 21:57
#24417 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ono kad pokušaš da glumiš Engleza i ispadneš nepismensehohari wrote: ↑16/05/2025 23:54OK Mister Johansson, we have understand that Sweden outperforms Bosnia in any given matter, probably even in being Bosnia itself. We are endlessly grateful to have someone from such a country enlighten us in every aspect of life. To even bother talking to such yokels must be very challenging, your humanitarian efforts truly represent something.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#24418 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Yes sir. We have understand 
- dr_Evil
- Posts: 21766
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#24419 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
konami666 wrote: ↑16/05/2025 07:12Svedi imaju izreku koja ide: “ne postoji loše vrijeme, samo losa odjeća”. Uostalom, kad imaš lovu onda možeš gdje hoćeš i kad hoćeš.sehohari wrote: ↑11/05/2025 13:30Pa, nije svakom švedska hladnoća životni cilj jbg.konami666 wrote: ↑11/05/2025 08:34 I upoznam ja Slovenca na poslu i kaže on meni šta dolazi Bosanaca u Sloveniju, uskoro će biti vise Bosanaca nego Slovenaca![]()
Dobri su Slovenci, obrazovani i trude se. Eto kad je on, iz najnaprednije zemlje ex yu se preselio u svecku, ne vidim zaista razlog zašto neko iz Bosne se ne bi odlučio da okusa sreću vani. Ali čovjek mora biti motiviran, težiti ja nečemu vecem.
Da, postoji lose vrijeme cak i kad imas north face jaknu. Prije svega radi se o tome da ce prosjecan sved oprati kosu i izaci na -20 i doci zaledjene kose na posao i samo se malo ko kakvo pasce otresti i nastavit radit. Ti ces zavrsiti na hitnoj.
Druga stvar, apsolutno nemam nikakve uzivancije u tome da hodam okolo po kisi cak i ako imam HH kisno odijelo na sebi, a kamoli da radim nesto, neka hvala.
I treca, nema ni vecina sveda para da hoda gdje hoce i kad hoce. Prosjecna familija moze si priustit sedmicu na jugu, da se ne lazemo. Drugo su dedari sta su im djeca davno otisla iz kuce, a oni uzivaju prenapuhane penzije iz osamdesetihh.
- dr_Evil
- Posts: 21766
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#24420 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ma samo se vrtimo u krugjeza u ledja wrote: ↑16/05/2025 23:23 Ova tema se ciklicno dotice istih stvari, svako malo kad neko spomene XY. Tacno se moze napraviti neki algoritam![]()
Govorim ovo jer mi je upravo pao na pamet smog.![]()
- jeza u ledja
- Posts: 50640
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24421 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Prosjecnom Svedu promaja ne moze nista. 
- Optimus09
- Posts: 3717
- Joined: 27/11/2017 06:48
- Location: Berlin
#24422 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ja sam bolestan cim malo vjetar puhne
Ovakav slabic ne postoji nigdje
Ovakav slabic ne postoji nigdje
-
konami666
- Posts: 3693
- Joined: 11/05/2015 21:57
#24423 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa eto, ti osuši kosu, ni u Bosni ne ideš vani mokre glave. Ljudi previše kukaju o vremenu, meni je vrijeme sasvim ok. Kada imaš društvo pa odeš u restoran ili na piće, ili ako ganjas sportove, boli te briga za vrijeme vani. Ni u Bosni zimi ne ideš po parkovima jer je sve golo. Čim proljeće dodje ja idem u prirodu i pravo je lijepo mogu ti reci, čisto i uređeno. Kada poželim more i plažu skoknem kad hoću i gdje hoću. Zimi skijanje i bordanje ili neki spa.dr_Evil wrote: ↑17/05/2025 08:40
Da, postoji lose vrijeme cak i kad imas north face jaknu. Prije svega radi se o tome da ce prosjecan sved oprati kosu i izaci na -20 i doci zaledjene kose na posao i samo se malo ko kakvo pasce otresti i nastavit radit. Ti ces zavrsiti na hitnoj.
Druga stvar, apsolutno nemam nikakve uzivancije u tome da hodam okolo po kisi cak i ako imam HH kisno odijelo na sebi, a kamoli da radim nesto, neka hvala.
I treca, nema ni vecina sveda para da hoda gdje hoce i kad hoce. Prosjecna familija moze si priustit sedmicu na jugu, da se ne lazemo. Drugo su dedari sta su im djeca davno otisla iz kuce, a oni uzivaju prenapuhane penzije iz osamdesetihh.
Druga stvar, apsolutno nemam nikakve uzivancije u tome da hodam okolo po kisi cak i ako imam HH kisno odijelo na sebi, a kamoli da radim nesto, neka hvala.
Nisu svi od šećera.
I treca, nema ni vecina sveda para da hoda gdje hoce i kad hoce. Prosjecna familija moze si priustit sedmicu na jugu, da se ne lazemo. Drugo su dedari sta su im djeca davno otisla iz kuce, a oni uzivaju prenapuhane penzije iz osamdesetihh.
Ne znam šta da ti kažem zaista, ne mogu reci da nema ljudi bez novca ali ti mogu reci da većina sveda voli da šuti o tome koliko imaju. Koliko ih znam kod mene na poslu sto nose ručak od kuće a imaju jako dobra primanja. Svedi vole da štede i gledaju na stvari dugoročno. Nemaju mentalitet tipa “dobio sam prvi posao, prva stvar sto ću uraditi je uvaliti se u kredit da kupim auto.” Nauče se štednji od mladih dana i ulazu u fondove i dionice i misle na budućnost. Šute i gledaju svoja posla. Ne pričaju puno gdje će na odmor i kad, samo uzmu slobodno i nestanu. Njima je glavno da imaju nekretninu i da im je u kući/stanu Sređeno u scandi stilu, minimalistički ali lijepo.
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#24424 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ma pusti ga, Mostar hvali u Norvesku se svali.
Ako je toliko odvratno gore tivra se dole gdje te srce i vrijeme vuce, ne treba bit dvolican pogotovo ne na forumu.
Ako je toliko odvratno gore tivra se dole gdje te srce i vrijeme vuce, ne treba bit dvolican pogotovo ne na forumu.
- jeza u ledja
- Posts: 50640
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24425 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
A vala Mostar je ljeti katastrofa.
