Nova Vlada FBiH 2023-2026
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8326 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Kad mislis da ludim odlukama nema kraja, dobijes i ovo pride:
https://bljesak.info/gospodarstvo/flash ... nje/514232
Fiskalni račun postaje obveza za sve fizičke osobe koje zarađuju 5000 KM godišnje
https://bljesak.info/gospodarstvo/flash ... nje/514232
Fiskalni račun postaje obveza za sve fizičke osobe koje zarađuju 5000 KM godišnje
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8327 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Podrzavam.Ozimician wrote: ↑25/04/2025 08:05 Kad mislis da ludim odlukama nema kraja, dobijes i ovo pride:
https://bljesak.info/gospodarstvo/flash ... nje/514232
Fiskalni račun postaje obveza za sve fizičke osobe koje zarađuju 5000 KM godišnje
U tekstu kao probleme navode sto kladionice nisu u sistemu fiskalizacije - jer imaju svoj poseban sistem sa poreznom upravom i poreze.
Onda navode zanatlije (i ja bih podigao iznos na 12000 godisnje). Sta je problem registrovati promet na tom iznosu godisnje?
I sta je problem sa prometom nekretnina? Ne znam odakle prica da se ce ovo odnositi na vlasnika koji prodaje svoju imovinu.
Last edited by Haris.ba on 25/04/2025 08:20, edited 1 time in total.
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#8328 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
E hajde stručnjak reci sta tacno podrzavas? Znas li uopste koliko je besmislena odluka i kakav bi poremecaj nastao da ovo usvoje?Haris.ba wrote: ↑25/04/2025 08:15Podrzavam.Ozimician wrote: ↑25/04/2025 08:05 Kad mislis da ludim odlukama nema kraja, dobijes i ovo pride:
https://bljesak.info/gospodarstvo/flash ... nje/514232
Fiskalni račun postaje obveza za sve fizičke osobe koje zarađuju 5000 KM godišnje
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8329 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Napisao sam. I sta ima veze sto ce izazvati poremecaj?
Ovo je u Hrvatskoj isto bilo povika. Pa, nema vise "ja pozvo raju na mobu da mi saluju kucu". Kad te uhvate, donji si.
Last edited by Haris.ba on 25/04/2025 08:24, edited 1 time in total.
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#8330 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Za pocetak ce ti kirije u fbih skočiti za jedno 25% istog trenutka kad se ovo usvoji (a nadam se da nece)
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8332 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Na licne prihode se vec placa porez; jedan od nizih u Evropi i to je sasvim OK.
Ono sto nije OK jeste da moras nabavljati fiskalnu kasu, placati nekome mjescnu naknadu i sve ostalo sta mogu prilijepiti - da bi neki "mali od mog kuma" dobio tender i zaradio na tome.
Moze se desiti da ja ili ti imamo prihod ove godine 5010 KM, a iducih 10 god. nemamo nikako, trosak fiskalizacije nam je pojeo svu zaradu.
Uglavnom ne znam nijedan slucaj drzave gdje fizicka lica moraju imati fiskalne kase; ako ne poznaje nek javi.
Ono sto nije OK jeste da moras nabavljati fiskalnu kasu, placati nekome mjescnu naknadu i sve ostalo sta mogu prilijepiti - da bi neki "mali od mog kuma" dobio tender i zaradio na tome.
Moze se desiti da ja ili ti imamo prihod ove godine 5010 KM, a iducih 10 god. nemamo nikako, trosak fiskalizacije nam je pojeo svu zaradu.
Uglavnom ne znam nijedan slucaj drzave gdje fizicka lica moraju imati fiskalne kase; ako ne poznaje nek javi.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#8333 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Znaci neko ko izdaje stan za 500KM mjesecno ce sta? Morati registrovati firmu i imati fiskalnu kasu? Ili samo imati fiskalnu kasu?
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#8335 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Iznajmljujes za 500 km nekretninu, moras kupiti fiskalnu kasu, placati da neko održava to, i jos dodatni porez platiti. I sta ti mislis da ce se onda desiti?
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#8337 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
A ne moze se nekom aplikacijom laptop pretvoriti u fiskalnu kasu? 
-
palermo
- Posts: 25333
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#8338 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ili napise ugovor na.400 KM.a ostatak na ruke
Last edited by palermo on 25/04/2025 08:39, edited 1 time in total.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8339 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Pa opet ti treba printer. I sad postoje takve fiskalne.drug_profi wrote: ↑25/04/2025 08:35 A ne moze se nekom aplikacijom laptop pretvoriti u fiskalnu kasu?
Nadam se da ce usvojiti sistem slican kako je u entitetu RS. Pa nek svako sebi bira.
Pa Bosnjo ce prevariti sistem kako stigne. To ne znaci da ne treba pokusati reda uvesti.
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8340 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Dovest ce do jos vece anarhije, a kao i sa minimalnom platom, svima ce posluziti kao opravdanje da podignu cijene korisnicima.
Dakle inflacija na jednom drugom nivou.
Dakle inflacija na jednom drugom nivou.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8341 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Pa inflacija nije anarhija. Anarhija je bezvladje.
Cijene zakupa ce se povecati gdje se mogu povecati.
Zar to nije jedan od zakona ekonomije?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#8342 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Povećaće se svuda jednako. Uvijek je tako jer kad nema ponude jeftinijih onda svi guraju navise.
Pa kakvi se mali prljavi ćumezi sad izdaju za 500 maraka božesačuvaj.
A isto tako i lijepi uređeni stanovi za 6-7 stoja.
Pa kakvi se mali prljavi ćumezi sad izdaju za 500 maraka božesačuvaj.
A isto tako i lijepi uređeni stanovi za 6-7 stoja.
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8343 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nije inflacija anarhija, ali ce uvesti dodatnu anarhiju: citaj - crna/siva zona ce se pojacati.
Povecanje cijena zakupa jeste inflacija. Ali ovaj zakon se ne odnosi samo na "cijene zakupa". Odnosi se i na sve ostale robe/usluge od kojih fizicka lica regularno prihoduju u legalnoj zoni.
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79545
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
#8344 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Valjda pohapse kompletnu Vladu prije nego im padne na pamet i ovaj debilizam proguraju do krajaOzimician wrote: ↑25/04/2025 08:05 Kad mislis da ludim odlukama nema kraja, dobijes i ovo pride:
https://bljesak.info/gospodarstvo/flash ... nje/514232
Fiskalni račun postaje obveza za sve fizičke osobe koje zarađuju 5000 KM godišnje
Tačno ću početi agitovati za SDA
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8345 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ja ne vidim sta se moze povecati crna ili siva zona. Kada je ovo bas usmjereno na njih.Ozimician wrote: ↑25/04/2025 08:57
Nije inflacija anarhija, ali ce uvesti dodatnu anarhiju: citaj - crna/siva zona ce se pojacati.
Povecanje cijena zakupa jeste inflacija. Ali ovaj zakon se ne odnosi samo na "cijene zakupa". Odnosi se i na sve ostale robe/usluge od kojih fizicka lica regularno prihoduju u legalnoj zoni.
Ko je izdavao stan na crno ce i dalje nastaviti izdavati. Samo, ako ga se sada uhvati idu jos dodatne kazne oko fiskalizacije.
Ko je radio ili prodavao na crno ce i dalje. Samo, sada ide kazna za fiskalizaciju kad te skontaju.
A, skontace te preko prijava. Prijavi narod.
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8346 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Upravo kako si ti rekao - ko je izdavao na crno, izdavat ce i dalje, ali ovim i onaj ko je izdavao na bijelo ili htio da izdaje na bijelo - se obeshrabruje da to tako cini.
Na kraju krajeva, ko ce to kontrolisati, ako ministar veli da je nemoguce kontrolisati radno vrijeme radnika, pa se morala uvesti neradna nedjelja zbog toga.
Na kraju krajeva, ko ce to kontrolisati, ako ministar veli da je nemoguce kontrolisati radno vrijeme radnika, pa se morala uvesti neradna nedjelja zbog toga.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8347 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ne vidim bas tako. Zeli narod para i na racunu. Dok objasnis kako i odakle pare kad odes u banku...zato se i ide legalno.Ozimician wrote: ↑25/04/2025 09:28 Upravo kako si ti rekao - ko je izdavao na crno, izdavat ce i dalje, ali ovim i onaj ko je izdavao na bijelo ili htio da izdaje na bijelo - se obeshrabruje da to tako cini.
Na kraju krajeva, ko ce to kontrolisati, ako ministar veli da je nemoguce kontrolisati radno vrijeme radnika, pa se morala uvesti neradna nedjelja zbog toga.
Konkretno oko izdavanja. Ja ne vidim problem da se izuzme onaj ko zaradjuje npr. 12.000 godisnje.
-
ReymondReddington
- Posts: 1602
- Joined: 07/01/2018 22:25
#8348 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Jedino preko banke mogu. ako vide da svaki mjesec uplacujes pare ili ako u toku godine ti legne preko 5000 na racun vjerovatno ce te onda peglati zasto i odakle ti pare.Ozimician wrote: ↑25/04/2025 09:28 Upravo kako si ti rekao - ko je izdavao na crno, izdavat ce i dalje, ali ovim i onaj ko je izdavao na bijelo ili htio da izdaje na bijelo - se obeshrabruje da to tako cini.
Na kraju krajeva, ko ce to kontrolisati, ako ministar veli da je nemoguce kontrolisati radno vrijeme radnika, pa se morala uvesti neradna nedjelja zbog toga.
- Ozimician
- Posts: 8123
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8349 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
To vec sada postoji, napominjem da to nije problem, ispuniti AMS obrazac, uplati porez poreznoj i onih 4% za zdravstvo, nikakav problem.ReymondReddington wrote: ↑25/04/2025 09:47Jedino preko banke mogu. ako vide da svaki mjesec uplacujes pare ili ako u toku godine ti legne preko 5000 na racun vjerovatno ce te onda peglati zasto i odakle ti pare.Ozimician wrote: ↑25/04/2025 09:28 Upravo kako si ti rekao - ko je izdavao na crno, izdavat ce i dalje, ali ovim i onaj ko je izdavao na bijelo ili htio da izdaje na bijelo - se obeshrabruje da to tako cini.
Na kraju krajeva, ko ce to kontrolisati, ako ministar veli da je nemoguce kontrolisati radno vrijeme radnika, pa se morala uvesti neradna nedjelja zbog toga.
Problem je sto sad namecu i fiskalizaciju. Dakle nepotreban trosak oko kojeg ce neko podoban hajrovati na tenderu.
Porez vec postoji i treba da se plati, samo ovim se nepotrebno sve to jos dodatno poskupljuje.
- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#8350 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
po ovom kupis auto, ne svidi ti se iz x razloga, dodjes u priliku da ga prodas nekom za vise para nego sto si platio i odmah te fiskalizuju jer to lako moze preci 5000km
ne znam za jedan slucaj da je raja kupila sebi auto ispod cijene pa onda skontala da to nije to i prodala po trzisnoj
dok ce ovi sto svercuju opet praviti malverzacije
ovo je usmjereno na obicne ljude a ne sivu zonu
ovo nema nigdje, posebno za ovako male iznose
svakako je na takvu robu vec placen porez, nema dvostrukog oporezivanja
sto se fiskalnih kasa tice, nema potrebe za zamjenu postojecih vec se softver moze nadograditi da podrzaga automatsko slanje podataka u poresku upravu na postojecoj kasi, glupo je da to fizicko lice uopste ima
ne znam za jedan slucaj da je raja kupila sebi auto ispod cijene pa onda skontala da to nije to i prodala po trzisnoj
dok ce ovi sto svercuju opet praviti malverzacije
ovo je usmjereno na obicne ljude a ne sivu zonu
ovo nema nigdje, posebno za ovako male iznose
svakako je na takvu robu vec placen porez, nema dvostrukog oporezivanja
sto se fiskalnih kasa tice, nema potrebe za zamjenu postojecih vec se softver moze nadograditi da podrzaga automatsko slanje podataka u poresku upravu na postojecoj kasi, glupo je da to fizicko lice uopste ima
