Nova Vlada FBiH 2023-2026
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#8176 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Već sam rekao ranije. Nisam dizao kredit do neke moje 40. godine života.
Stan sam naslijedio, a plata mi nije dozvoljavala neku bitnu sumu podići i uglavnom sam zaradom na sporednim poslovima rjesavao svoje potrebe.
Onda promijenio firmu i pojavio se višak para koje sam trošio na gluposti.
I skontam hajd da ja ovo pretvprim u ratu za kredit, a da ja gutu uzmem i nešto s njom uradim.
Sjećam se dobro, kamata mi bila EKS 10,45%, ali se meni isplatilo na kraju itekako.
Stan sam naslijedio, a plata mi nije dozvoljavala neku bitnu sumu podići i uglavnom sam zaradom na sporednim poslovima rjesavao svoje potrebe.
Onda promijenio firmu i pojavio se višak para koje sam trošio na gluposti.
I skontam hajd da ja ovo pretvprim u ratu za kredit, a da ja gutu uzmem i nešto s njom uradim.
Sjećam se dobro, kamata mi bila EKS 10,45%, ali se meni isplatilo na kraju itekako.
-
shheff
- Posts: 820
- Joined: 22/07/2013 14:11
#8177 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
https://indikator.ba/EKONOMIJA/ArtMID/4 ... o-28-posto
Znači BDP u 2024. je 34.4 milijarde, a zaduženost je 18.6% u odnosu na BDP kako reče premijer.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nik ... /250409153
Zaduženost je 0.186 * 34,4= 6.4 milijarde, a projektovani budžet za 2025. 8,25 milijardi. Gdje griješim?
Znači BDP u 2024. je 34.4 milijarde, a zaduženost je 18.6% u odnosu na BDP kako reče premijer.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nik ... /250409153
Zaduženost je 0.186 * 34,4= 6.4 milijarde, a projektovani budžet za 2025. 8,25 milijardi. Gdje griješim?
- xoklix
- Posts: 3391
- Joined: 16/01/2018 16:07
#8178 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Izvoz privatnih kompanija je i najbitniji...uvozili smo vodu i 2015te. Osim EP i namjenske industrije ne vidim da ijedna firma/industrija u državnom vlasništvu može napraviti značajniji iskorak u izvozu. Čak smo otišli u minus sa izvozom/uvozom električne energije za Januar 2025te. Doduše nemam tacne informacije koliko je sama EPBiH uvezla/izvezla.Styling wrote: ↑10/04/2025 13:04Statistika pokrivenosti uvoza izvozom obuhvata i uvoz privatnih kompanija koje ne mozes kontrolisati. Koliko god se trudio da izvezes, budale ce i dalje uvoziti vodu, recimo, iako mi imamo dovoljno vode za sve nas. To je omjer koji oscilira i rijetko je stvarni pokazatelj stanja.xoklix wrote: ↑10/04/2025 02:02Dug po BDPu je pao zbog inflacije kao i u gotovo svakoj državi.GandalfSivi wrote: ↑09/04/2025 19:34
Opet po stoti put, svake godine se desi pad na pocetku godine (zbog zavrsetka ugovora). Ali ono, dramaticno izgleda bez konteksta![]()
Evo puni kontekst:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/tre ... /250401025
U drugim vijestima:
Ako je ovo tacno, ovo je nevjerovatan podatak...
Dug Hrvatske prije 5 godina je bio 89% BDPa , sad je 59.7% (prije 2 godine je bio 63%,a godinu prije toga 77%).
Dug Srbije je pao sa 56% na 48% BDPa u zadnjih 5 godina.
Dug Crne Gore je pao sa 103% na 66% BDPa u zadnjih 5 godina.
Ono što možemo koristiti kao jedan od mjeritiva za stanje naše ekonomije je pokrivenost uvoza izvozom,a to nam je u padu u zadnje 2 godine. Prvi put u zadnjih 10 godina da imamo 2 godine u nizu pad pokrivenosti uvoza izvozom.
Mislim da je samo jedna godina od 2015te bila u padu,a od 2015te do 2021 smo popravili pokrivenost uvoza izvozom za 10%. Nema boljeg pokazatelja stanja proizvodne privrede od ovog i ništa ne jača kupovnu moć stanovništva od vanjsko-trgovinsko bilansa... Osim dijasporeZbog njih i nismo,da prostiš, u tolikim govnima.
-
maha_xy
- Posts: 600
- Joined: 15/06/2008 14:34
#8179 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
zippoo87 wrote: ↑09/04/2025 19:07 Opsta je kriza...nema logike da se sve fakturise Vladi FBiH i ovim zadnjim izmjenama.
Ko je u biznisu,dobro zna kakvo je sranje na trzistu i u ekonomiji trenutno...jedni su sve zaustavili zbog pada narudzbi izvana a drugi,narocito iz RSa,zbog neizvjesnosti i politicke nestabilnosti.
Ovo moze pvorjetiti svako ko radi sa firmama iz BiH i prodaje/kupuje nesto.
Par sendvicara pokusava ovdje sve podvaliti domacoj politici ali nije to ni priblizno tacno.
-
maha_xy
- Posts: 600
- Joined: 15/06/2008 14:34
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#8181 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Kome vise vjerujete, brojevima ili Nekoj Njivi. 
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#8182 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ne radi se toliko o strahu,koliko se radi o realnosti. Evo primjer...prijavljen si u privatnika Rahmana na minimalac...koji je do jucer bio 619 KM i molis ga 1-2 godine,da ti poveca uplatu na racun da dignes kredit. Ramhan cim cuje da se ides zaduziti,odmah te zajase,krv ti pije. Drugi problem...koliko kredita ti mozes dici na platu (prikazanu) od 619 KM ili evo sada od 1000 KM ?_BataZiv_0809 wrote: ↑10/04/2025 13:12 Pa zato je smijesno sto se narod plasi zaduzenjima.
Bez zaduzenja nit bih imao krova nad glavom nit bi imao auta.
Na 619 KM mozes mozda nekih 30000 KM dugorocno...10+ godina barem a na 1000 KM,mozda 50000 KM max. I gdje imas stan od 50 000 KM unazad 5 godina ?
Jedna soba vise kosta.
I kako onda da ti sa tako malom platom a jos gore sa nesigurnoscu posla,uletis u kredit od 50 000 KM a i ovako se patis i za hranu a kamoli za druge stvari ?
Tu je problem...u nesigurnosti a ne toliko u iznosu rate i kredita...evo ja u privatnika da radim,ne bi ni pomislio o kreditu a i nisam nikada ni pomislio...prvo jer mi nije ni trebao a drugo,ne bi sam sebi da se userem u zivot...zivot je sam od sebe dovoljno sranje .
- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#8183 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
dvije osobe sa minimalcima u razlicitim firmama, od kojih je jedna radnik binga nisu mogle dici na 30 godina hipotekarni kredit u iznosu od 130000, situacija od prosle sedmice, banke samo rekle nemate vi uslove da dobijete ovaj kredit, o cemu vise da govorimo
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#8184 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Uvijek dodje ona izreka..."sit gladnom ne vjeruje".
Tako i ovdje...kuka i motika na ebenih 500 eura plate u 2025. godini. A ovi sto najvise kukaju,ne rade za tih 500 eura,nego imaju vise.
Samo mene licno bi bilo sramota biti protiv plate od 1000 KM,ma koliko ta plata ukupno kostala,sto radnika,sto poslodavca.
Cim izadjes iz BiH i pocnes raditi...minimalno radis za 1500 eura i vise.
Samo je u ebenoj BiH,kuka i motika zbog 500 eura.
Neshvatljivo.
Tako i ovdje...kuka i motika na ebenih 500 eura plate u 2025. godini. A ovi sto najvise kukaju,ne rade za tih 500 eura,nego imaju vise.
Samo mene licno bi bilo sramota biti protiv plate od 1000 KM,ma koliko ta plata ukupno kostala,sto radnika,sto poslodavca.
Cim izadjes iz BiH i pocnes raditi...minimalno radis za 1500 eura i vise.
Samo je u ebenoj BiH,kuka i motika zbog 500 eura.
Neshvatljivo.
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#8185 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Neshvatljivo je samo zasto onda nisu digli minimalac na 1500 eura, da se ne patimo. 
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#8186 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Dozvoliti 12 nedjelja godisnje po prijavljenoj djelatnosti (jedna u mjesecu), smanjiti doprinose ali uz zahtjev da se svima place dignu za razliku starog i novog minimalca. Ljepota. Svi ce vise trositi, radnici ce imati, vlada ce imati.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
-
k4mi
- Posts: 615
- Joined: 12/02/2013 10:57
#8190 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
nije bitan broj kao broj nego sta mozes sa tim kupiti.zippoo87 wrote: ↑10/04/2025 23:46 Uvijek dodje ona izreka..."sit gladnom ne vjeruje".
Tako i ovdje...kuka i motika na ebenih 500 eura plate u 2025. godini. A ovi sto najvise kukaju,ne rade za tih 500 eura,nego imaju vise.
Samo mene licno bi bilo sramota biti protiv plate od 1000 KM,ma koliko ta plata ukupno kostala,sto radnika,sto poslodavca.
Cim izadjes iz BiH i pocnes raditi...minimalno radis za 1500 eura i vise.
Samo je u ebenoj BiH,kuka i motika zbog 500 eura.
Neshvatljivo.
Mi imamo problem sto, vec sad u mnogim gradovima, 1000KM nije dovoljno za pristojan zivot. Sve nam je skupo, hrana (namirnice) u Sarajevu na nivou najskupljih gradova evrope.
Porazna je cinjenica da preko pola radne snage radi na minimalcu. Koliko god minimalac bio ti ljudi nece imati dovoljno. Jer inflacija ce se uvijek pobrinuti da je minimalac nedovoljan.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14720
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
- Ozimician
- Posts: 8134
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8192 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Sto ne bi i 5000€ , pa da Njemci i Svicarci kod nas dolaze na baustelu, pa jel?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83435
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#8193 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
"S" ili "Š" sasma je svejedno
Agitprop u SSSR bi im pozavidio
-
ljubijankic
- Posts: 3968
- Joined: 20/11/2011 21:38
#8194 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Samo istraga.ba. To je stranica koja objavljuje samo provjerene informacije i istinito, čuj mene lažno, istinito izvještana zelenu javnost
- Ozimician
- Posts: 8134
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8195 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Bezveze spinujete, objavio je i Klix i jos mnogi ove podatke. Klix doduse jako stidljivo i nerazumljivo i nije se zadrzao clanak pola sata u cosku naslovne strane. Sto se istrage tice, da nije foruma ja licno ne bih ni znao da postoji taj portal, koliko je bitan, ali eto ocito njega najvise pratite.
O nezaposlenosti:
https://faktor.ba/ekonomija/ekonomija/n ... bih/215440
Podaci s kraja februara.
Podatke o NEzaposlenosti za kraj marta jos uvijek cekamo (ako neko ima, nek prilijepi).
Dakle svi parametri u FBIH su (prema dostupnim podacima) trenutno negativni.
O nezaposlenosti:
https://faktor.ba/ekonomija/ekonomija/n ... bih/215440
Podaci s kraja februara.
Podatke o NEzaposlenosti za kraj marta jos uvijek cekamo (ako neko ima, nek prilijepi).
Dakle svi parametri u FBIH su (prema dostupnim podacima) trenutno negativni.
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#8196 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Likovi uporni za medalju
Nestalo 8000 radnih mjesta, kazu spinuje se i laze.
SIPA se pravila mrtva mjesec dana, kazu pa sad hapsi, vidite da Avdo laze. Retroaktivno.
Pitas ako se moze onako staviti minimalac na milju, sto nije dvije, tri milje, prave se glupavi.
Samo jako
Nestalo 8000 radnih mjesta, kazu spinuje se i laze.
SIPA se pravila mrtva mjesec dana, kazu pa sad hapsi, vidite da Avdo laze. Retroaktivno.
Pitas ako se moze onako staviti minimalac na milju, sto nije dvije, tri milje, prave se glupavi.
Samo jako
-
vernes81
- Posts: 2299
- Joined: 25/04/2011 23:04
#8197 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Sta ga briga on je na birou_BataZiv_0809 wrote: ↑11/04/2025 08:07"S" ili "Š" sasma je svejedno
Agitprop u SSSR bi im pozavidio
-
izvrsni direktor
- Posts: 14720
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8198 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
ovako je isto sda stavljala podatak o broju nezaposlenih kad su pricali o novih 100 000 radnih mjesta.Ozimician wrote: ↑11/04/2025 08:19 Bezveze spinujete, objavio je i Klix i jos mnogi ove podatke. Klix doduse jako stidljivo i nerazumljivo i nije se zadrzao clanak pola sata u cosku naslovne strane. Sto se istrage tice, da nije foruma ja licno ne bih ni znao da postoji taj portal, koliko je bitan, ali eto ocito njega najvise pratite.
O nezaposlenosti:
https://faktor.ba/ekonomija/ekonomija/n ... bih/215440
Podaci s kraja februara.
Podatke o NEzaposlenosti za kraj marta jos uvijek cekamo (ako neko ima, nek prilijepi).
Dakle svi parametri u FBIH su (prema dostupnim podacima) trenutno negativni.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83435
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#8199 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ozimician wrote: ↑11/04/2025 08:19 Bezveze spinujete, objavio je i Klix i jos mnogi ove podatke. Klix doduse jako stidljivo i nerazumljivo i nije se zadrzao clanak pola sata u cosku naslovne strane. Sto se istrage tice, da nije foruma ja licno ne bih ni znao da postoji taj portal, koliko je bitan, ali eto ocito njega najvise pratite.
O nezaposlenosti:
https://faktor.ba/ekonomija/ekonomija/n ... bih/215440
Podaci s kraja februara.
Podatke o NEzaposlenosti za kraj marta jos uvijek cekamo (ako neko ima, nek prilijepi).
Dakle svi parametri u FBIH su (prema dostupnim podacima) trenutno negativni.
Ne vidim da je iko rekao da prezentirani podaci nisu tacni. Sporan je NAČIN NA KOJI su prezentirani.
Pogledaj molim te Avdin naslov.
Ako zanemarimo očiglednu logičku grešku Post hoc ergo propter hoc (logička greška oblika: Dogodilo se A, zatim se dogodilo B. Dakle, B se dogodilo zbog A), mozemo vrlo lako zakljuciti da je naslov formulisan da kod manje upoznatog citaoca stvori zakljucak da je broj radnih mjesta smanjen SAMO ZBOG MINIMALNE PLATE.
Ima li igdje analize ili bilo cega sto bi podatke razlozilo? Ima li objasnjenja zasto u "bastionima privrede" ZDK i TK ima 4000 r/m mjesta manjka?
Nema.
Jer za publiku je namijenjeno "Neka Njiva i Vojin SNSD Megatrend BiA ekonomski strucnjaci".
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#8200 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nije problem hiljada. Problem je onih 700+ kojima se napaja budzet.zubi wrote: ↑10/04/2025 09:25Fakat.laik1981 wrote: ↑10/04/2025 08:36 Niz losih, populistickih odluka koje su direktno ugrozile poslovanje mnogih. Najtuznije u svemu je sto su to uradili da zastite sisu koju oni sisaju. Da imaju dobre namjere i da im je stalo do najugrozenijih reciprocno bi rasle i penzije i invalidnine.
Invalidnine porasle za 7KM, a Niksicu plata za iznos veci od kompletnih primanja jednog 100% invalida.
Fakat mene bi bilo stid braniti ovakve postupke. Sve je ovo toliko morbidno da u potpunosti gasi nadu da u ovoj drzavi moze krenuti na bolje.
A samo da su ostavili 619 KM, sve bi bilo dobro... tuga sta ucinise.
A sto se tice invalida i penzionera sramota nad sramotama. Izjave da ce povecanje invalidnina urusiti budzet, dok sebi u isto vrijeme dizu plate za iznose vece od tih invalidnina, su morbidne. Bas dno dna.
