Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#8151 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

zippoo87 wrote: 09/04/2025 22:55 Trzni centri se ne zale na neradnu nedjelju. Nedavno je direktorica Binga bila u medijima i kaze da nemaju pad a ni bojkot nije polucio rezultate.
Radnici se isto ne zale,jer vecina ima neradnu nedjelju. Jos da kako udovoljimo forumskom puku,bilo bi win-win :lol:
Nema care nikakve veze to sa osjećajima za filing kod radnika i glavnog lobiste ovog zakona.
Mjera je štetna jer će ugasiti brojne male trgovine, jer će smanjiti turističku potrošnju itd.

Navijački pričaš jer tebi lično paše. Meni lično je svejedno jer mi ne škodi niti remeti bilo kako.
Jedino nemam više tu slobodu da odem u neku ad hoc kupovinu vikendom, majica, šulja, tole, pele i sl.
Bože moj, manje trošim zato.

Samo mi se ne dopada što opet viđam napuštene poslovne prostore kao nekad 2008-2012.
last mohicans
Posts: 18238
Joined: 09/08/2012 23:19

#8152 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by last mohicans »

drug_profi wrote: 10/04/2025 01:12
zippoo87 wrote: 09/04/2025 22:55 Trzni centri se ne zale na neradnu nedjelju. Nedavno je direktorica Binga bila u medijima i kaze da nemaju pad a ni bojkot nije polucio rezultate.
Radnici se isto ne zale,jer vecina ima neradnu nedjelju. Jos da kako udovoljimo forumskom puku,bilo bi win-win :lol:
Nema care nikakve veze to sa osjećajima za filing kod radnika i glavnog lobiste ovog zakona.
Mjera je štetna jer će ugasiti brojne male trgovine, jer će smanjiti turističku potrošnju itd.

Navijački pričaš jer tebi lično paše. Meni lično je svejedno jer mi ne škodi niti remeti bilo kako.
Jedino nemam više tu slobodu da odem u neku ad hoc kupovinu vikendom, majica, šulja, tole, pele i sl.
Bože moj, manje trošim zato.

Samo mi se ne dopada što opet viđam napuštene poslovne prostore kao nekad 2008-2012.
Nije tačno, Senad je pitao Njivu, rekao je da je čak primio gazdu SCCa, a i drugi su se žalili i tražili rješenje. Zato će ići 16, možda i koja nedjelja više radne.
User avatar
xoklix
Posts: 3391
Joined: 16/01/2018 16:07

#8153 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by xoklix »

GandalfSivi wrote: 09/04/2025 19:34
miop wrote: 09/04/2025 17:56
Broj zaposlenih 31.12.2024. 551.452
Broj zaposlenih 28.02.2025. 545.130
Broj zaposlenih 31.03.2025. 542.803.
-8.649 za tri mjeseca
Opet po stoti put, svake godine se desi pad na pocetku godine (zbog zavrsetka ugovora). Ali ono, dramaticno izgleda bez konteksta :skoljka:

Evo puni kontekst:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/tre ... /250401025

U drugim vijestima:
Nikšić: Zaduženost FBiH u odnosu na BDP je prije dvije godine bila 24,9 posto, a sada je 18,6
Ako je ovo tacno, ovo je nevjerovatan podatak...
Dug po BDPu je pao zbog inflacije kao i u gotovo svakoj državi.

Dug Hrvatske prije 5 godina je bio 89% BDPa , sad je 59.7% (prije 2 godine je bio 63%,a godinu prije toga 77%).
Dug Srbije je pao sa 56% na 48% BDPa u zadnjih 5 godina.
Dug Crne Gore je pao sa 103% na 66% BDPa u zadnjih 5 godina.

Ono što možemo koristiti kao jedan od mjeritiva za stanje naše ekonomije je pokrivenost uvoza izvozom,a to nam je u padu u zadnje 2 godine. Prvi put u zadnjih 10 godina da imamo 2 godine u nizu pad pokrivenosti uvoza izvozom.
Mislim da je samo jedna godina od 2015te bila u padu,a od 2015te do 2021 smo popravili pokrivenost uvoza izvozom za 10%. Nema boljeg pokazatelja stanja proizvodne privrede od ovog i ništa ne jača kupovnu moć stanovništva od vanjsko-trgovinsko bilansa... Osim dijaspore :mrgreen: Zbog njih i nismo,da prostiš, u tolikim govnima.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22777
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8154 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by GandalfSivi »

Prpa.ba wrote: 09/04/2025 23:07
GandalfSivi wrote: 09/04/2025 19:34
miop wrote: 09/04/2025 17:56
Opet po stoti put, svake godine se desi pad na pocetku godine (zbog zavrsetka ugovora). Ali ono, dramaticno izgleda bez konteksta :skoljka:

Evo puni kontekst:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/tre ... /250401025
Sad si me natjerao da trazim brojeve.

2023. kraj marta 1300 zaposlenih manje nego na kraju decembra 2022.
2024. kraj marta 1600 zaposlenih manje nego na kraju decembra 2023.
2025. kraj marta 8650 zaposlenih manje nego na kraju decembra 2024.

Eto ti puni kontekst. Svake godine. Pad. Uoci razliku. :mrgreen:
U januaru 2025. godine na evidenciju nezaposlenih se prijavilo 10.906 osoba (od čega 8.615 po prestanku radnog odnosa), što je u poređenju sa decembrom 2024. više za 3.204, odnosno 41,6 posto. Poređenja radi, u januaru 2024. godine na evidenciju nezaposlenih se prijavilo 10.487 osoba (od čega 7.661 po prestanku radnog odnosa), što je u poređenju sa prethodnim mjesecom više za 1.257, odnosno 13,62 posto.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#8155 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

Ja ti pokazem da nam je trziste rada u slobodnom padu, tebi kontraargument da nam je januar bio medju najlosijim mjesecima i da je rasla nezaposlenost? :?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#8156 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by teskeredzic_22 »

Trappist wrote: 08/04/2025 09:18
Kako ono kazu forumski ekonomski magovi, ako ne mozes isplatiti minimalnu platu, zatvori firmu, je li tako bilo ?
Ne.

Nego ako radnika plaćaš po plati X , nemoj mu na karticu isplaćivati minimalac niži od X i na to plaćati doprinose.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#8157 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by laik1981 »

Niz losih, populistickih odluka koje su direktno ugrozile poslovanje mnogih. Najtuznije u svemu je sto su to uradili da zastite sisu koju oni sisaju. Da imaju dobre namjere i da im je stalo do najugrozenijih reciprocno bi rasle i penzije i invalidnine.

Invalidnine porasle za 7KM :-), a Niksicu plata za iznos veci od kompletnih primanja jednog 100% invalida.

Fakat mene bi bilo stid braniti ovakve postupke. Sve je ovo toliko morbidno da u potpunosti gasi nadu da u ovoj drzavi moze krenuti na bolje.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#8158 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Kiki_Musampa »

Ja mislim da bi trebali sniziti minimalnu platu na 300, to će spasiti Bosnu!!! :bih:
Minimalna satnica u DE planirana na 15 Eura za 2026, al oni ne znaju šta rade,propast će . Fadil je mag ekonomije, i treba nakon zatvora gore,da im pokaže kako se to radi :run:

https://www.boerse-frankfurt.de/nachric ... d6b88f4b87
ljubijankic
Posts: 3968
Joined: 20/11/2011 21:38

#8159 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by ljubijankic »

Kiki_Musampa wrote: 10/04/2025 08:52 Ja mislim da bi trebali sniziti minimalnu platu na 300, to će spasiti Bosnu!!! :bih:
Minimalna satnica u DE planirana na 15 Eura za 2026, al oni ne znaju šta rade,propast će . Fadil je mag ekonomije, i treba nakon zatvora gore,da im pokaže kako se to radi :run:

https://www.boerse-frankfurt.de/nachric ... d6b88f4b87
Očekujem proteste Njemačkih privrednika. Nema šanse da podnesu ove namete :bih: :bih:
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#8160 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

"-Dobili smo podatke Porezne uprave FBiH za mjesec mart. Očekivano, još uvijek nema oporavka po pitanju zaposlenosti, niti se isti nazire.

Dakle ovo je rezultat od početka godine:
Januar: -4.589
Februar: -1.733
Mart: - 2.327 "

kako ono kazu ekonomski magovi na forumu, pocetkom godine istekli ugovori ljudima pa je zato bio pad u januaru, sad ce se to popraviti ?
:bih:
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#8161 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

Kiki_Musampa wrote: 10/04/2025 08:52 Ja mislim da bi trebali sniziti minimalnu platu na 300, to će spasiti Bosnu!!! :bih:
Minimalna satnica u DE planirana na 15 Eura za 2026, al oni ne znaju šta rade,propast će . Fadil je mag ekonomije, i treba nakon zatvora gore,da im pokaže kako se to radi :run:

https://www.boerse-frankfurt.de/nachric ... d6b88f4b87
samo za 3 eura povecali minimalnu satnicu? Pa sto se nisu ugledali na lokalne ekonomske strucnjake pa odmah digli na 20? Nije valjda da su uradili neke kalkulacije zasto bas na 15 ? :D
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8162 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Truba »

nova godina ljudi odlučili dati otkaz promijeniti posao...
vidjet ćemo do 9. mjeseca kakva je situacija
parcijalna statistika je zlo
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#8163 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

laik1981 wrote: 10/04/2025 08:36 Niz losih, populistickih odluka koje su direktno ugrozile poslovanje mnogih. Najtuznije u svemu je sto su to uradili da zastite sisu koju oni sisaju. Da imaju dobre namjere i da im je stalo do najugrozenijih reciprocno bi rasle i penzije i invalidnine.

Invalidnine porasle za 7KM :-), a Niksicu plata za iznos veci od kompletnih primanja jednog 100% invalida.

Fakat mene bi bilo stid braniti ovakve postupke. Sve je ovo toliko morbidno da u potpunosti gasi nadu da u ovoj drzavi moze krenuti na bolje.
Fakat.

A samo da su ostavili 619 KM, sve bi bilo dobro... tuga sta ucinise.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#8164 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Kiki_Musampa »

Ovi što su protiv minimalca,nikad nisu radili za minimalac. Isto tako ovi što su protiv radne nedjelje,nikad nisu radili nedjeljom
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#8165 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Ozimician »

Trappist wrote: 10/04/2025 09:10
Kiki_Musampa wrote: 10/04/2025 08:52 Ja mislim da bi trebali sniziti minimalnu platu na 300, to će spasiti Bosnu!!! :bih:
Minimalna satnica u DE planirana na 15 Eura za 2026, al oni ne znaju šta rade,propast će . Fadil je mag ekonomije, i treba nakon zatvora gore,da im pokaže kako se to radi :run:

https://www.boerse-frankfurt.de/nachric ... d6b88f4b87
samo za 3 eura povecali minimalnu satnicu? Pa sto se nisu ugledali na lokalne ekonomske strucnjake pa odmah digli na 20? Nije valjda da su uradili neke kalkulacije zasto bas na 15 ? :D
NIje za 3€ nego za 2,18€ i to najavljuju godinu unaprijed.

Dakle 17% i to brutto !
User avatar
Tananarive
Posts: 1597
Joined: 22/04/2021 14:45

#8166 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Tananarive »

Kiki_Musampa wrote: 10/04/2025 08:52 Ja mislim da bi trebali sniziti minimalnu platu na 300, to će spasiti Bosnu!!! :bih:
Minimalna satnica u DE planirana na 15 Eura za 2026, al oni ne znaju šta rade,propast će . Fadil je mag ekonomije, i treba nakon zatvora gore,da im pokaže kako se to radi :run:

https://www.boerse-frankfurt.de/nachric ... d6b88f4b87
ni to nije ok, nego uvesti da radnici plaćaju poslodavcima što ih drže na poslu, a ako rade prekovremeno da više i plaćaju poslodavce, elem, da su tzv. poslodavci plaćali radnika pošteno i na to plaćai pošteno doprinose ne bi država intervenisala, ali naši vajni poslodavci 620 na banku a 700 u kovertu i onda kada su natjerali na intervenciju države, dreka do neba, i treba ih derati kaznama i prijavljivati non stop
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#8167 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

Fadilova vlada nije dala povećanje, a onda je ova morala napraviti skok koji je napravila, jer sve drugo ne bi imalo smisla.

Samo... trebalo je amortizovati sa umanjenjem doprinosa tako da bruto bude manje povećan.

I tu se otprilike vidi amaterizam Vlade.
ljubijankic
Posts: 3968
Joined: 20/11/2011 21:38

#8168 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by ljubijankic »

Tananarive wrote: 10/04/2025 10:30
Kiki_Musampa wrote: 10/04/2025 08:52 Ja mislim da bi trebali sniziti minimalnu platu na 300, to će spasiti Bosnu!!! :bih:
Minimalna satnica u DE planirana na 15 Eura za 2026, al oni ne znaju šta rade,propast će . Fadil je mag ekonomije, i treba nakon zatvora gore,da im pokaže kako se to radi :run:

https://www.boerse-frankfurt.de/nachric ... d6b88f4b87
ni to nije ok, nego uvesti da radnici plaćaju poslodavcima što ih drže na poslu, a ako rade prekovremeno da više i plaćaju poslodavce, elem, da su tzv. poslodavci plaćali radnika pošteno i na to plaćai pošteno doprinose ne bi država intervenisala, ali naši vajni poslodavci 620 na banku a 700 u kovertu i onda kada su natjerali na intervenciju države, dreka do neba, i treba ih derati kaznama i prijavljivati non stop
Naravno da treba. Ja sam juce pekaru prijavio inspekciji jer mi racun nisu dali. Ostavio sam i podatke ako bude trebala neka izjava prilikom pisanja kazne
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83450
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8169 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

Kiki_Musampa wrote: 10/04/2025 09:33 Ovi što su protiv minimalca,nikad nisu radili za minimalac. Isto tako ovi što su protiv radne nedjelje,nikad nisu radili nedjeljom
Sustina
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8170 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Truba »

Isto oni koji su prtiv kredita za stan su stam dobili :bih:
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#8171 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

zubi wrote: 10/04/2025 09:25
laik1981 wrote: 10/04/2025 08:36 Niz losih, populistickih odluka koje su direktno ugrozile poslovanje mnogih. Najtuznije u svemu je sto su to uradili da zastite sisu koju oni sisaju. Da imaju dobre namjere i da im je stalo do najugrozenijih reciprocno bi rasle i penzije i invalidnine.

Invalidnine porasle za 7KM :-), a Niksicu plata za iznos veci od kompletnih primanja jednog 100% invalida.

Fakat mene bi bilo stid braniti ovakve postupke. Sve je ovo toliko morbidno da u potpunosti gasi nadu da u ovoj drzavi moze krenuti na bolje.
Fakat.

A samo da su ostavili 619 KM, sve bi bilo dobro... tuga sta ucinise.
samo su trebali zaledit doprinose koje su se uplacivale na 619 KM ,a minimalnu povecat na 1000 KM ,dok ne naprave novi zakon o fiskalizaciji. prosto i jednostavno .ali jok oni sve nakaradno uradise.
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#8172 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Styling »

xoklix wrote: 10/04/2025 02:02
GandalfSivi wrote: 09/04/2025 19:34
miop wrote: 09/04/2025 17:56
Opet po stoti put, svake godine se desi pad na pocetku godine (zbog zavrsetka ugovora). Ali ono, dramaticno izgleda bez konteksta :skoljka:

Evo puni kontekst:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/tre ... /250401025

U drugim vijestima:
Nikšić: Zaduženost FBiH u odnosu na BDP je prije dvije godine bila 24,9 posto, a sada je 18,6
Ako je ovo tacno, ovo je nevjerovatan podatak...
Dug po BDPu je pao zbog inflacije kao i u gotovo svakoj državi.

Dug Hrvatske prije 5 godina je bio 89% BDPa , sad je 59.7% (prije 2 godine je bio 63%,a godinu prije toga 77%).
Dug Srbije je pao sa 56% na 48% BDPa u zadnjih 5 godina.
Dug Crne Gore je pao sa 103% na 66% BDPa u zadnjih 5 godina.

Ono što možemo koristiti kao jedan od mjeritiva za stanje naše ekonomije je pokrivenost uvoza izvozom,a to nam je u padu u zadnje 2 godine. Prvi put u zadnjih 10 godina da imamo 2 godine u nizu pad pokrivenosti uvoza izvozom.
Mislim da je samo jedna godina od 2015te bila u padu,a od 2015te do 2021 smo popravili pokrivenost uvoza izvozom za 10%. Nema boljeg pokazatelja stanja proizvodne privrede od ovog i ništa ne jača kupovnu moć stanovništva od vanjsko-trgovinsko bilansa... Osim dijaspore :mrgreen: Zbog njih i nismo,da prostiš, u tolikim govnima.
Statistika pokrivenosti uvoza izvozom obuhvata i uvoz privatnih kompanija koje ne mozes kontrolisati. Koliko god se trudio da izvezes, budale ce i dalje uvoziti vodu, recimo, iako mi imamo dovoljno vode za sve nas. To je omjer koji oscilira i rijetko je stvarni pokazatelj stanja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83450
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8173 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

Truba wrote: 10/04/2025 10:53 Isto oni koji su prtiv kredita za stan su stam dobili :bih:
Bukvalno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#8174 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

Super je kad ne moraš uzet kredit jer je to jedna robija teška.
Ali kako rješiti probleme bez kredita?

Strašno je što moraš prihvatiti da ćeš davati jednu prosječnu platu kao ratu za stan, i osim sebi, kupiti još jednu garsonjeru banci.
Ali moraš jbg.
I vremenom će ta rata postati relativno manja u odnosu na tvoju platu, a stan će možda vrijediti kao ukupan iznos koji si vratio.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83450
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8175 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

Pa zato je smijesno sto se narod plasi zaduzenjima.
Bez zaduzenja nit bih imao krova nad glavom nit bi imao auta.
Post Reply