Ukrajina
- janje_
- Posts: 2438
- Joined: 05/04/2007 14:05
#215501 Re: Ukrajina
eto, nije dugo trajalo do ruskog njet. sad nastavak po starom.
-
Crvene_brigade
- Posts: 4256
- Joined: 19/10/2014 21:31
#215502 Re: Ukrajina
Poljaci: Vojna pomoć nesmetano teče
Poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski potvrdio je da su dostave američke pomoći Ukrajini kroz logistički centar u Rzeszów-Jasionki vraćene na razine prije kratkotrajne objave. Sikorski je to izjavio na zajedničkoj konferenciji za novinare s ukrajinskim kolegom Andrijem Sybihom.
Sybiha, koji je govorio na poljskom, istaknuo je da je Ukrajina "zemlja koja najviše želi okončati ovaj rat i postići pravedan i trajan mir." On je također dodao da je Ukrajina spremna formirati pregovaračku ekipu radi izrade plana koji bi vodio ka primirju s Rusijom.
Prošle noći, lideri SAD-a i Ukrajine dogovorili su se o nastavku američke vojne pomoći i dijeljenja obavještajnih informacija kao dio šireg plana za mir. Inače, Sikorski je također, ne bez malo sarkazma, dodao da "Starlinkovi sistemi i dalje rade" (on se, naime, javno posvađao s Muskom prije par dana).
Poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski potvrdio je da su dostave američke pomoći Ukrajini kroz logistički centar u Rzeszów-Jasionki vraćene na razine prije kratkotrajne objave. Sikorski je to izjavio na zajedničkoj konferenciji za novinare s ukrajinskim kolegom Andrijem Sybihom.
Sybiha, koji je govorio na poljskom, istaknuo je da je Ukrajina "zemlja koja najviše želi okončati ovaj rat i postići pravedan i trajan mir." On je također dodao da je Ukrajina spremna formirati pregovaračku ekipu radi izrade plana koji bi vodio ka primirju s Rusijom.
Prošle noći, lideri SAD-a i Ukrajine dogovorili su se o nastavku američke vojne pomoći i dijeljenja obavještajnih informacija kao dio šireg plana za mir. Inače, Sikorski je također, ne bez malo sarkazma, dodao da "Starlinkovi sistemi i dalje rade" (on se, naime, javno posvađao s Muskom prije par dana).
-
Bernardinac
- Posts: 1780
- Joined: 19/08/2008 02:14
#215503 Re: Ukrajina
Imam utisak da ti ne čitaš sa razumjevanjem.KMR wrote: ↑12/03/2025 01:07 Bernandinac
Imam utisak da nisi pročitao moj post. Ja govorim o slanju oružja Ukrajini. Ovo što ti navodiš, to je politički pritisak... za to uvek ima prostora.
Ali ne na načine koje si naveo. A šta će od toga dati rezultat... ne znam, znam samo kakav su rezultat dali do sada!? Ukupno ravno 0.
A u delu gde si navodio oružje... ne mogu poslati ono što nemaju, a ono što imaju su već slali... kakvih crnih 500 abramsa... odakle im!? Imaju ukupno oko 2.000-2.200 operativnih razbacanih po celom svetu. Rakete? Ništa novo...
Ti očigledno ne razumiješ šta je "trump manira" i pretjerivanje u svemu?Ako na rusko NE za primirje USA zaprijeti da će poslati(u trumpovskoj maniri) Ukrajini 500 abramsa, 500 bradleya, 1000 ATACAMS
O čemu ti pišeš uopšte? Šta to NATO Šta nije jasno sa Typhon missile launcher?ne mogu poslati ono što nemaju
Znaš li ti šta je to?
Šta nije jasno sa Typhon missile launcher?
Znaš li ti šta je to?
Rezultat ravan 0?
- Čitalac
- Posts: 8184
- Joined: 08/03/2011 07:45
- Location: mediteran, uglavnom
#215504 Re: Ukrajina
Butusov: Putina će samo gubici prisiliti na mir.
Rusija je svom teritoriju priključila pet regija Ukrajine, a prekid neprijateljstava značit će da Rusija odustaje od zauzimanja svih tih regija. Bez takve odluke, bez odustajanja Ruske Federacije od zauzimanja Donbasa, Zaporožja i Hersonske regije, prekid neprijateljstava je nemoguć.
Po mom mišljenju, da bi Putin pristao na primirje, potrebno je zaustaviti rusku vojsku na frontu, odnosno dokazati da Putin nije sposoban vojnim metodama uništiti Ukrajinu. A da bi se agresor zaustavio, potrebno je pobiti više okupatora nego što ih je Putin u stanju mobilizirati – odnosno uništiti oko 40 tisuća u mjesec dana. S takvim gubicima, sve će stati i sve ofenzive će postati nepovoljne za Rusku Federaciju. To je jedina strategija koja jamči Putinovo prisiljavanje na mir. Stoga, ako Trump želi da Putin odobri njegov mirovni plan, treba pokazati da su Sjedinjene Države spremne pružiti Ukrajini mnogo veću pomoć nego prije, ne da odvrate Rusiju, već da joj nanesu niz vojnih poraza.
Ako SAD i EU ostave vojnu pomoć na razini 2024. godine, a povećaju financijsku pomoć za naoružavanje Ukrajine modernim bespilotnim letjelicama, elektroničkim ratovanjem i komunikacijama, rusko pješaštvo bit će uništeno u broju potrebnom za pobjedu, a ukrajinski gubici će se smanjiti. Za to imamo obučene ljude, tehnologije i organizacijske strukture, nedostaju nam samo resursi za skaliranje.
- Ironmen
- Posts: 7503
- Joined: 29/07/2015 17:36
#215506 Re: Ukrajina
Rusija ce prihvatiti primirje samo iz ugla gdje moze servirati svoju pobjedu narodu i za to odrzati veliku vojnu paradu sve zavisi sta su dogovorile UKR i SAD.KMR wrote: ↑11/03/2025 22:50 Baš tako... Rusi neće pristati na prekid vatre.
Što se tiče pomoći Amerike, ona je za Ukrajinu ključna, a što se tiče toga da Amerikanci počnu da Ukrima šalju oružje u većoj količini i boljeg kvaliteta, tu nema mnogo prostora jer su i do sada slali gotovo sve što ima logike i svrhe poslati plus angažovali sve indirektne efektive u korist Ukrajine (satelite, radnje tumačenja rezultata itd).
-
KMR
- Posts: 12
- Joined: 08/03/2025 23:46
#215507 Re: Ukrajina
Bernadinac
Evo sedi i gledaj da li će doći do primirja pod ovim uslovima i da li će pretnje bilo kakvim sankcijama i/ili vojnom pomoći Ukrajini promeniti kurs Rusije. A posebno kada je preti tenkovima kojih nema... a i da ima, ponovo zbogmtoga niko neće za pregovarački sto.
A da pošalju Typhon missile launcher, to nije ni loš vic. Hoće poslati oba koja imaju ili samo jedan od ta dva
. I drugo, to baš nije sistem za Ukrajinu, ogroman je, laka je meta... za Ukrajinu su pokretljivi Himras sistemi, ispali i beži... a ne sistem veličine zgrade, bez prohodnosti van puta i sa vremenom razmeštanja koje traje večnost.
Evo sedi i gledaj da li će doći do primirja pod ovim uslovima i da li će pretnje bilo kakvim sankcijama i/ili vojnom pomoći Ukrajini promeniti kurs Rusije. A posebno kada je preti tenkovima kojih nema... a i da ima, ponovo zbogmtoga niko neće za pregovarački sto.
A da pošalju Typhon missile launcher, to nije ni loš vic. Hoće poslati oba koja imaju ili samo jedan od ta dva
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#215508 Re: Ukrajina
Pa i Zelenski je njeto pa ga osinuse. Prvo ga javno osramotise, pa mu sve ukinuse i evo sad ko biva moze. Tako ce i rusi. Prvo njet, pa ce biti kao sto bernardinac napisa: cijena nafte padne na 50 dolara, pa ukrajina dobije dozvolu da potapa tankere koji prevoze ilegalnu naftu, pa onda krene svakodnevno gadjanje moskve sa dronovima, pa povecaju domet sa 300KM na 500KM itd.
Naravno, rusija ne mora podviti rep ali vjerovatno hoce.
-
zigzag
- Posts: 9434
- Joined: 18/04/2014 11:26
#215509 Re: Ukrajina
Svjetska sila ne potpisuje mirovne sporazume, niti se zadovoljava sa par ućeretina.
-
zilog
- Posts: 9064
- Joined: 06/03/2009 11:19
#215510 Re: Ukrajina
Super da si se javio.AliceInChains wrote: ↑12/03/2025 09:20Nakon desavanja prošlih par dana samo da kratko priupitam, gdje IQ nestade na ovoj temi?zilog wrote: ↑08/03/2025 14:23Ne znam sta ti mislis, gdje ti ova "Mi ne znamo šta se dogovorilo" prica moze proci? Mozda Lazama i Viljuskama preko Drine, a izgleda i njima sve manje.AliceInChains wrote: ↑08/03/2025 11:25SpoilerShow
Sve show za široke mase. Nego mnogo pitanja, valja odgovoriti![]()
Znas li ti šta je bio cilj prijetnjom carina, i zašto ih u konačnici nije uveo? Mi ne znamo šta se dogovorilo iza zavjesa sa npr. Meksikancima sto je rezultiralo u izostanku uvođenja carina. Mogu npr. pretpostaviti da su se dogovorili oko migracija i čuvanju granica, zajedničkom suzbijanju narko kartela, a možda je i prosto služilo kao signal američkim korporacijama, da ako nastave premještanjem proizvodnje u Meksiko i ne povratne istu u SAD, da se slobodno mogu pripremiti na carine.
Npr. prijetnja preuzimanja Panamakanala već goni Kineze da prodaju svoj udio![]()
Morali su prvo pripremiti teren za dogovore sa Rusima. U prvoj rundi je bilo nužno uspostaviti diplomatske i političke kontakte sa Rusima, koja je Bidenova vlada potpuno skršila. Da bi Rusi na bilo šta pristali, pa i na same pregovore, prvo moraš sa suprotnom stranom sukoba stvoriti povjerenje. U tom prvom koraku Ukrajincima, a i Evropljanima nije bilo mjesta, radi opće poznatog stava, koje se već tri godine nimalo nije promjenilo.
Govori Zelenskiju da ima slabe karte kako bi ga omekšao iz već navedenih razloga. Istovremeno pravi veliki javni pritisak Rusima i samom Putinu, kako su za mir i kako su spremni da rat u sekundi stane.
Ali jbg. javno mnijenje u Evropi i poprilicno slabi političari bez ijedne ćelije sposobnosti u analitici otežavaju cijelu stvar. Pa i da im piškiš u snijeg, nebi shvatili poentu.
Treba imati IQ veci od broja cipela, pa skontati da je od carina odustao kada su se berze pocele urusavati.
Zar je toliko tesko priznati istinu?![]()
I "sta se dogovorilo"?
Ocigledno nista, pa je ponovo slozio carine, misleci da je prosli sunovrat bio blagi napad panike. Taman da se uvjeri u suprotno.
Od silnog igranja "chicken-a" sa berzom, njegovom naci haveru, dionice precjenjene kompanije, propale ko mudo kroz gace, toliko da pocne bulazniti o "nezakonitom bojkotu".
Hoces li opet trabunjati da ne znamo sta se dogovorilo, kada ih opet povuce?
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#215511 Re: Ukrajina
Čitalac wrote: ↑12/03/2025 11:31 Butusov: Putina će samo gubici prisiliti na mir.
Rusija je svom teritoriju priključila pet regija Ukrajine, a prekid neprijateljstava značit će da Rusija odustaje od zauzimanja svih tih regija. Bez takve odluke, bez odustajanja Ruske Federacije od zauzimanja Donbasa, Zaporožja i Hersonske regije, prekid neprijateljstava je nemoguć.
Po mom mišljenju, da bi Putin pristao na primirje, potrebno je zaustaviti rusku vojsku na frontu, odnosno dokazati da Putin nije sposoban vojnim metodama uništiti Ukrajinu. A da bi se agresor zaustavio, potrebno je pobiti više okupatora nego što ih je Putin u stanju mobilizirati – odnosno uništiti oko 40 tisuća u mjesec dana. S takvim gubicima, sve će stati i sve ofenzive će postati nepovoljne za Rusku Federaciju. To je jedina strategija koja jamči Putinovo prisiljavanje na mir. Stoga, ako Trump želi da Putin odobri njegov mirovni plan, treba pokazati da su Sjedinjene Države spremne pružiti Ukrajini mnogo veću pomoć nego prije, ne da odvrate Rusiju, već da joj nanesu niz vojnih poraza.
Ako SAD i EU ostave vojnu pomoć na razini 2024. godine, a povećaju financijsku pomoć za naoružavanje Ukrajine modernim bespilotnim letjelicama, elektroničkim ratovanjem i komunikacijama, rusko pješaštvo bit će uništeno u broju potrebnom za pobjedu, a ukrajinski gubici će se smanjiti. Za to imamo obučene ljude, tehnologije i organizacijske strukture, nedostaju nam samo resursi za skaliranje.
realno...čitao sam juče intervju sa Magyarom....isto je ovo rekao...njegova je procjena da rusi svaki mjesec ubacuju novih 20-30 hiljada mobika i kaže čovjek da dok ne izjednačimo ulaz i izlaz neće biti mira
-
KMR
- Posts: 12
- Joined: 08/03/2025 23:46
#215513 Re: Ukrajina
Rubio sada ovo priča iz pragmatičnog razloga, jer zna a i preneto mu je da Rusija ni pod kakvim okolnostima u ovom trenutku neće vremenski ograničen prekid vatre. Tipa 30 dana i tome slično...
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#215515 Re: Ukrajina
Svjetska sila ne pretvara trodnevnu laganu operaciju u trogodisnju mocvaru gdje svake godine uzima grad velicine Doboja, dok ti usput desetkuju mornaricu. Nije to vidjelo svjetske sile. Bilo nekad, pricalo se o tome.
- karanana
- Posts: 50767
- Joined: 26/02/2004 00:00
#215516 Re: Ukrajina
recimo da su mjesto rusa amerikanci, da li bi oni ovo brzo zavrsili i bolje odradili?
bi vjerovatno jer bi znali kako i sta u prvih nekoliko dana. odsjekli bi glavu u kijevu sto rusi nisu mogli, ali onda bi opet zaglibili u drugim gradovima koji se vjerovatno ne bi predali.
ali najbitnije je da bi stekli punu kontrolu neba vjerovatno. mada hipoteticki ukri bi dobijali protiv zracnu odbranu, ali ameri bi to rijesili bolje nego rusi ja mislim.
bi vjerovatno jer bi znali kako i sta u prvih nekoliko dana. odsjekli bi glavu u kijevu sto rusi nisu mogli, ali onda bi opet zaglibili u drugim gradovima koji se vjerovatno ne bi predali.
ali najbitnije je da bi stekli punu kontrolu neba vjerovatno. mada hipoteticki ukri bi dobijali protiv zracnu odbranu, ali ameri bi to rijesili bolje nego rusi ja mislim.
-
Bernardinac
- Posts: 1780
- Joined: 19/08/2008 02:14
#215517 Re: Ukrajina
Vidim da si veliki stručnjak. Ok, sve si u pravu. Povlačim se i ispričavam. Neće se ponoviti.KMR wrote: ↑12/03/2025 12:53 Bernadinac
Evo sedi i gledaj da li će doći do primirja pod ovim uslovima i da li će pretnje bilo kakvim sankcijama i/ili vojnom pomoći Ukrajini promeniti kurs Rusije. A posebno kada je preti tenkovima kojih nema... a i da ima, ponovo zbogmtoga niko neće za pregovarački sto.
A da pošalju Typhon missile launcher, to nije ni loš vic. Hoće poslati oba koja imaju ili samo jedan od ta dva. I drugo, to baš nije sistem za Ukrajinu, ogroman je, laka je meta... za Ukrajinu su pokretljivi Himras sistemi, ispali i beži... a ne sistem veličine zgrade, bez prohodnosti van puta i sa vremenom razmeštanja koje traje večnost.
-
zigzag
- Posts: 9434
- Joined: 18/04/2014 11:26
#215518 Re: Ukrajina
To je kad gledamo mi "neutralni".
A sad da rusi kažu, pa eto potpisujemo mirovni sporazum da prekinemo RAT a cijelo vrijeme je SVO.
I da potpišu mir sa nekakvim hoholima. Jel zato milion rusa poginulo?
Ne vjerujem da bi to ruska javnost progutala.
-
Dugarry
- Posts: 1574
- Joined: 09/10/2022 12:23
#215519 Re: Ukrajina
Ameri bi imali totalmnu kontrolu neba. Ukrajina bi bila porazena.karanana wrote: ↑12/03/2025 17:02 recimo da su mjesto rusa amerikanci, da li bi oni ovo brzo zavrsili i bolje odradili?
bi vjerovatno jer bi znali kako i sta u prvih nekoliko dana. odsjekli bi glavu u kijevu sto rusi nisu mogli, ali onda bi opet zaglibili u drugim gradovima koji se vjerovatno ne bi predali.
ali najbitnije je da bi stekli punu kontrolu neba vjerovatno. mada hipoteticki ukri bi dobijali protiv zracnu odbranu, ali ameri bi to rijesili bolje nego rusi ja mislim.
-
zigzag
- Posts: 9434
- Joined: 18/04/2014 11:26
#215520 Re: Ukrajina
Onda bi se to odmah nazvao rat.
Ovo je bila SVO sa ciljem totalnog poništavanja Ukrajine kao države ali bez jasnih početnih ratnih priprema. I onda je primirje besmisleno u ruskim očima. Znači da si izgubio jer nisi poništio Ukrajinu i nižu vrstu ljudi tj hohole.
Ovo je bila SVO sa ciljem totalnog poništavanja Ukrajine kao države ali bez jasnih početnih ratnih priprema. I onda je primirje besmisleno u ruskim očima. Znači da si izgubio jer nisi poništio Ukrajinu i nižu vrstu ljudi tj hohole.
- Čitalac
- Posts: 8184
- Joined: 08/03/2011 07:45
- Location: mediteran, uglavnom
#215521 Re: Ukrajina
Nesvakidašnja priča, uskoro i video zapis…
Priča bez presedana. Ruski vojnik iz jurišne satnije 7. motorizirane pukovnije 18. streljačke divizije odlučio se predati dronu 13. brigade Nacionalne garde "Charter". Rus je stajao blizu zemunice svog zapovjednika, a kada je doletio dron, nije pobjegao i sakrio se. Pokazao je na zemunicu zapovjednika satnije s pozivnim znakom "Slavuj" i bacio na nju četiri granate jednu za drugom. Ukrajinski vojnik shvatio je da je Rus uništio svoje. Nakon ovako neviđene geste dobre volje, na bojište je poslana još jedna naša bespilotna letjelica koja je poduzetnom Rusu ispustila elektroničku cigaretu i poruku s naredbom da se preda. Kao rezultat toga, Rus je pobjegao na položaje 13. brigade i predao se. Teško bi bilo povjerovati u sve ovo da nije bilo videa. Uskoro će biti prikazani svi detalji važnog čina ruskog jurišnika, koji je u strašnom stroju za mljevenje mesa konačno shvatio da za njega neprijatelji nisu Ukrajinci, već oni zapovjednici koji su ga tjerali na klanje.
-
zigzag
- Posts: 9434
- Joined: 18/04/2014 11:26
#215522 Re: Ukrajina
Izgleda da su se uglavnom bez problema povukli iz Sudže. Ima li nekih vijesti da je bilo zarobljenih ukrajinaca?
Šta kažu ribari.
Šta kažu ribari.
-
Sociolog
- Posts: 5766
- Joined: 06/05/2008 17:44
- Location: Sarajevo
#215523 Re: Ukrajina
gledam ove snimke na Telegramu, strijeljaju ih masovno u glavu, nazalost
Slabo da ima ovdje zarobljenika, ne kontam sto se predaju
Slabo da ima ovdje zarobljenika, ne kontam sto se predaju
- geralt
- Posts: 6445
- Joined: 14/09/2017 12:45
#215524 Re: Ukrajina
Ne znam da su Rusi ikoga od starta tamo zarobljavali, mislim da sve zarobljene Ukrajince u Kursku strijeljaju na licu mjesta zadnjih pola godine. Valjda da pokazu da su zajebani na svojoj teritoriji. Zlocinacka posla.
Navodno je povlacenje Ukrajinaca sa ruske teritorije bio preduslov Rusa da uopste pricaju o primirju i daljim pregovorima, i jedna od stvari na kojima je Rubio insistirao u nedavnim razgovorima.
Navodno je povlacenje Ukrajinaca sa ruske teritorije bio preduslov Rusa da uopste pricaju o primirju i daljim pregovorima, i jedna od stvari na kojima je Rubio insistirao u nedavnim razgovorima.
-
Sociolog
- Posts: 5766
- Joined: 06/05/2008 17:44
- Location: Sarajevo
#215525 Re: Ukrajina
evo opet su uplodirali na ovom kanalu, opet skupina Ukrajinaca strijeljanja metal u celo
Dnevnik Desatnika kanal
Вот они пи*орасы.
Кадры.
Казачья Локня, Суджанский район. Уничтоженные операторы БпЛА вооружённых формирований украины. Зачем пришли, то и получили. 
Работаем, Братья !
Dnevnik Desatnika kanal
Вот они пи*орасы.
Кадры.
Работаем, Братья !
