Hoce li biti sta? Ili ostajes na VIP poziciji?
Nova Vlada FBiH 2023-2026
- Prpa.ba
- Posts: 15270
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#7526 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
-
biglebovski
- Posts: 3432
- Joined: 02/11/2005 16:43
#7527 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Pa u mom slučaju bi značilo. Mi smo isplaćivali pomoć radnicima u dva navrata. Sada su nam samo rekli, nastavite isplaćivati pomoć (podizanjem minimalne plate na 1000 KM) ali morati ćete isplaćivati i poreze i doprinose na tu pomoć. Nićega se nisu odrekli, mi nismo firmu otvarali radi subvencija, i sada trebamo nekako namaketi 10% veći promet da bi to isplatili. A zabranili nam raditi 52 dana godišnje. A kako spadamo, u koroni domišljato stvorenu kategoriju, non-essential biznisa, svako povećanje cijena osnovnih životnih potreba, hrane, struje, kroz šta trenutno prolazimo, znači manja prodaja kod nas.Ateista wrote: ↑11/02/2025 19:02
Nesto si pogresno shvatio, nemam ja nikakvu svoju kastu, nisam na budzetu vec i sam radim kod privatnika.
Nisam protiv smanjenja doprinosa, slazem se da treba rasteretiti plate i da su nameti generalno previsoki, samo kazem da se ne treba zavaravati da ce to ici radnicima jer uglavnom nece, svako smanjenje doprinosa znaci veci profit firme, a radnik mora da se sam izbori za vecu platu. To smanjenje doprinosa moze olaksati tu borbu radniku da poslodavac lakse pristane na povecanje, ali nece po defaultu znaciti povecanje.
Naravno da se inace svako bori za sebe, znanjem i obrazovanjem, nisam ni ja za socijalu (osim onima koji su onenoguceni da rade) samo sam reagovao na pogresnu konstataciju da bi smanjenje doprinosa znacilo vece plate.
Da sumiram, najveći dobitnik podizanja minimalne plate je g. Nermin Nikšić ćija je plata jednim dekretom u stilu centralnog komiteta skočila 529 maraka. Za topli obrok ne znam. Čestitam i ostalim ministrima u Vladi na uspješnom povećanju svojih plata u iznosima preko 400 maraka te čestitam svim radnicima u najmnogoljudnijoj upravi na svijetu kojima je takođe skočila plata i obećavam da ćemo ja i moja porodica uložiti dodatne napore kako bi nastavili na vrijeme uplaćivati poreze i namete koje su osmislili kako bi njihov život bio što ugodniji.
Last edited by biglebovski on 11/02/2025 19:43, edited 1 time in total.
-
Trappist
- Posts: 6088
- Joined: 12/09/2020 08:52
#7528 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
biglebovski wrote: ↑11/02/2025 19:35Pa u mom slučaju bi značilo. Mi smo isplaćivali pomoć radnicima u dva navrata. Sada su nam samo rekli, nastavite isplaćivati pomoć (podizanjem minimalne plate na 1000 KM) ali morati ćete isplaćivati i poreze i doprinose na tu pomoć. Nićega se nisu odrekli, mi nismo firmu otvarali radi subvencija, i sada trebamo nekako namaketi 10% veći promet da bi to isplatili. A zabranili nam raditi 52 dana godišnje. A kako spadamo, u koroni domišljato stvorenu kategoriju, non-essential biznisa, svako povećanje cijena osnovnih životnih potreba, hrane, struje, kroz šta trenutno prolazimo, znači manja prodaja kod nas.Ateista wrote: ↑11/02/2025 19:02
Nesto si pogresno shvatio, nemam ja nikakvu svoju kastu, nisam na budzetu vec i sam radim kod privatnika.
Nisam protiv smanjenja doprinosa, slazem se da treba rasteretiti plate i da su nameti generalno previsoki, samo kazem da se ne treba zavaravati da ce to ici radnicima jer uglavnom nece, svako smanjenje doprinosa znaci veci profit firme, a radnik mora da se sam izbori za vecu platu. To smanjenje doprinosa moze olaksati tu borbu radniku da poslodavac lakse pristane na povecanje, ali nece po defaultu znaciti povecanje.
Naravno da se inace svako bori za sebe, znanjem i obrazovanjem, nisam ni ja za socijalu (osim onima koji su onenoguceni da rade) samo sam reagovao na pogresnu konstataciju da bi smanjenje doprinosa znacilo vece plate.
Da sumiram, najveći dobitnik podizanja minimalne plate je g. Nermin Nikšić ćija je platila jednim dekretom u stilu centralnog komiteta skočila 529 maraka. Za topli obrok ne znam. Čestitam i ostalim ministrima u Vladi na uspješnom povećanju svojih plata u iznosima preko 400 maraka te čestitam svim radnicima u najmnogoljudnijoj upravi na svijetu kojima je takođe skočila plata i obećavam da ćemo ja i moja porodica uložiti dodatne napore kako bi nastavili na vrijeme uplaćivati poreze i namete koje su osmislili kako bi njihov život bio što ugodniji.
- tramvajtrojka
- Posts: 17066
- Joined: 27/04/2021 22:52
#7529 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
- Prpa.ba
- Posts: 15270
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#7530 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Nemam nikakve sumnje, znao sam da si genetski predisponiran za velika postignuca o trosku budzeta.
- zubi
- Posts: 6230
- Joined: 16/07/2009 00:27
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
-
isx
- Posts: 3912
- Joined: 24/05/2014 19:12
#7533 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Jok lik je premijer pa mu je skočila plata 450 KM.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51285
- Joined: 29/06/2011 23:39
#7534 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#7535 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ne mogu Rahmani izdrzati tolike nametedječak sa šibicama wrote: ↑11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
- semsasuljakovic
- Posts: 3684
- Joined: 02/08/2015 21:30
#7536 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
To je zamišljeno sa novim fiskalnim zakonima. Da sve to bude dio plate pa da se na to obračunavaju manji doprinosi nego sada.dječak sa šibicama wrote: ↑11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#7537 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Zato sto je prvenstveni motiv za povecanje minimalca bio novac od poreza i doprinosa, a ne primanja i standard radnika sa minimalnom platom.dječak sa šibicama wrote: ↑11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
-
ajdamo
- Posts: 1573
- Joined: 02/07/2016 17:11
- Location: Hercegovina Kalifornija
- Grijem se na: Sunce
- Vozim: Dvotočkaš
#7538 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Šta Vlada FBiH kaže na ovo?
Hoće li zatvoriti oči ili će ih terorisati inspekcijom kao realni sektor?
https://www.hercegovina.info/vijesti/bi ... L9LppoB-VQ
Hoće li zatvoriti oči ili će ih terorisati inspekcijom kao realni sektor?
https://www.hercegovina.info/vijesti/bi ... L9LppoB-VQ
-
ajdamo
- Posts: 1573
- Joined: 02/07/2016 17:11
- Location: Hercegovina Kalifornija
- Grijem se na: Sunce
- Vozim: Dvotočkaš
#7539 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Rahmani će dići cijene pa ćemo ti i ja plaćati namete._BataZiv_0809 wrote: ↑11/02/2025 21:44Ne mogu Rahmani izdrzati tolike nametedječak sa šibicama wrote: ↑11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.![]()
No sikiriki.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51285
- Joined: 29/06/2011 23:39
#7540 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Da sumiramo, dignuta je najniza plata na 1000 km ali poslodavci nisu duzni placati topli obrok, dakle ne moraju, onaj sa najnizom platom je dobio 200-300 km gore koje je zapravo vec dobijao u koverti samo ce ih sada dobijati na racunu, ne mora dobiti topli obrok dakle nece, Rahmani ce se namiriti nekontrolisam inflacijom koju im Nekina vlada dopusta jer i Neki je to u interesu citaj PDV, a na koncu ce im Neko uletiti i sa subvencijama, i sve to je uradjeno za dobrobit radnika
Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave
Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#7541 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Imaju li kakvih obaveza, odgovornosti, izvještaja o radu. Kome i kako odgovaraju, radno vrijeme.... Znal' se štadječak sa šibicama wrote: ↑11/02/2025 21:58 Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave![]()
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#7542 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
odgovaraju partijskim sefovimaHelaS wrote: ↑11/02/2025 22:01Imaju li kakvih obaveza, odgovornosti, izvještaja o radu. Kome i kako odgovaraju, radno vrijeme.... Znal' se štadječak sa šibicama wrote: ↑11/02/2025 21:58 Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave![]()
![]()
- pezzar
- Posts: 1068
- Joined: 14/07/2009 13:16
#7543 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
- Pandakonda
- Posts: 6120
- Joined: 22/10/2013 23:41
- Location: Dragonstone
#7544 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Ili recimo normalni poslodavci kojima je država natovarila prevelik teret na leđa i bolja im je bila ova opcija nego da zatvore i da radnici ostanu bez posla ?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- tramvajtrojka
- Posts: 17066
- Joined: 27/04/2021 22:52
#7546 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Kako im pade ona šuplja ovdje i sto su svugdje govorili nama je radnik bitan dali bi mi 1200 ma i 1500KM da se smanje nameti
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#7547 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Vrlo brzo pokazu pravo lice.tramvajtrojka wrote: ↑12/02/2025 09:10Kako im pade ona šuplja ovdje i sto su svugdje govorili nama je radnik bitan dali bi mi 1200 ma i 1500KM da se smanje nameti![]()
![]()
ko ne zna Rahmane i pakao bi mu lakse pao
Ko nije radio kod takvih nikad to nece shvatiti.
A tek po manjim sredinama sta se radilo i sta se i dalje radi.
Tako jedan pumpadzija (naravno njeguje imidz da jeveliki mumin i vakif i dobrocinitelj) tjera radnike da dignu platu na bankomatu i njemu je nose na ruke da on rucno brojeci i odvajajuci odredi koliko je radnik taj mjesec zasluzio.
I sad taj isti kuka kako nema radnika i da on "daje" milju i po ali nece niko da radi, svi kaze vise vole u Sloveniju i Njemacku na baustelu
- dječak sa šibicama
- Posts: 51285
- Joined: 29/06/2011 23:39
#7548 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Onda je to trebalo zakonski sprijeciti, nego im se ocigledno sa namjerom daje prostor za malverzacije, ko biva nemojte previse talasati oko povecanja doprinosa, dajte vi nama lovu za uhljebe a vi manipulisite sa TO i povecanjem cijena, jebo gradjane.
-
gozila555
- Posts: 1167
- Joined: 23/01/2025 13:14
#7549 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
pricas kao da je vlada smanjila doprinose na 1000 KM,alo bruto po jednom zaposlenom ti je 1730 KM,neto plata zaposlenom 1000 a drzavi 730 KM_BataZiv_0809 wrote: ↑11/02/2025 17:35Po ukidanju TO i neisplati pomoci smo vidjeli koliko su poslodavci voljni placat sto ne moraju.
i nigdje u svijetu ti TO nije obavezan. nego vlada sa onim laznim sindikatom satorovicem vidila da njihova 1000 danas nista ne vrijedi po svim poskupljenima,pa se sad hvataju za slamku kao poslodavci moraju i TO isplatit.diletanti i nesposobnjakovici.svi su ukazivali na to a vi pojedini idalje tu debilnu vladu podrzavate.
Last edited by gozila555 on 12/02/2025 12:13, edited 1 time in total.
- drug_profi
- Posts: 65443
- Joined: 16/07/2012 16:00
#7550 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026
Dvije su stvari notorne istine:
1. rahmani kmeče i uvijek će kmečati čim im marku istjeraš iz džepa
2. Vlada je usrala dibidus, nesporno...
1. rahmani kmeče i uvijek će kmečati čim im marku istjeraš iz džepa
2. Vlada je usrala dibidus, nesporno...
