Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post Reply
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7526 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

tramvajtrojka wrote: 11/02/2025 19:29 dabome da jesu tebra ;-) ;-)
Hoce li biti sta? Ili ostajes na VIP poziciji? :mrgreen:
biglebovski
Posts: 3432
Joined: 02/11/2005 16:43

#7527 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by biglebovski »

Ateista wrote: 11/02/2025 19:02
Nesto si pogresno shvatio, nemam ja nikakvu svoju kastu, nisam na budzetu vec i sam radim kod privatnika.
Nisam protiv smanjenja doprinosa, slazem se da treba rasteretiti plate i da su nameti generalno previsoki, samo kazem da se ne treba zavaravati da ce to ici radnicima jer uglavnom nece, svako smanjenje doprinosa znaci veci profit firme, a radnik mora da se sam izbori za vecu platu. To smanjenje doprinosa moze olaksati tu borbu radniku da poslodavac lakse pristane na povecanje, ali nece po defaultu znaciti povecanje.
Naravno da se inace svako bori za sebe, znanjem i obrazovanjem, nisam ni ja za socijalu (osim onima koji su onenoguceni da rade) samo sam reagovao na pogresnu konstataciju da bi smanjenje doprinosa znacilo vece plate.
Pa u mom slučaju bi značilo. Mi smo isplaćivali pomoć radnicima u dva navrata. Sada su nam samo rekli, nastavite isplaćivati pomoć (podizanjem minimalne plate na 1000 KM) ali morati ćete isplaćivati i poreze i doprinose na tu pomoć. Nićega se nisu odrekli, mi nismo firmu otvarali radi subvencija, i sada trebamo nekako namaketi 10% veći promet da bi to isplatili. A zabranili nam raditi 52 dana godišnje. A kako spadamo, u koroni domišljato stvorenu kategoriju, non-essential biznisa, svako povećanje cijena osnovnih životnih potreba, hrane, struje, kroz šta trenutno prolazimo, znači manja prodaja kod nas.
Da sumiram, najveći dobitnik podizanja minimalne plate je g. Nermin Nikšić ćija je plata jednim dekretom u stilu centralnog komiteta skočila 529 maraka. Za topli obrok ne znam. Čestitam i ostalim ministrima u Vladi na uspješnom povećanju svojih plata u iznosima preko 400 maraka te čestitam svim radnicima u najmnogoljudnijoj upravi na svijetu kojima je takođe skočila plata i obećavam da ćemo ja i moja porodica uložiti dodatne napore kako bi nastavili na vrijeme uplaćivati poreze i namete koje su osmislili kako bi njihov život bio što ugodniji.
Last edited by biglebovski on 11/02/2025 19:43, edited 1 time in total.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#7528 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Trappist »

biglebovski wrote: 11/02/2025 19:35
Ateista wrote: 11/02/2025 19:02
Nesto si pogresno shvatio, nemam ja nikakvu svoju kastu, nisam na budzetu vec i sam radim kod privatnika.
Nisam protiv smanjenja doprinosa, slazem se da treba rasteretiti plate i da su nameti generalno previsoki, samo kazem da se ne treba zavaravati da ce to ici radnicima jer uglavnom nece, svako smanjenje doprinosa znaci veci profit firme, a radnik mora da se sam izbori za vecu platu. To smanjenje doprinosa moze olaksati tu borbu radniku da poslodavac lakse pristane na povecanje, ali nece po defaultu znaciti povecanje.
Naravno da se inace svako bori za sebe, znanjem i obrazovanjem, nisam ni ja za socijalu (osim onima koji su onenoguceni da rade) samo sam reagovao na pogresnu konstataciju da bi smanjenje doprinosa znacilo vece plate.
Pa u mom slučaju bi značilo. Mi smo isplaćivali pomoć radnicima u dva navrata. Sada su nam samo rekli, nastavite isplaćivati pomoć (podizanjem minimalne plate na 1000 KM) ali morati ćete isplaćivati i poreze i doprinose na tu pomoć. Nićega se nisu odrekli, mi nismo firmu otvarali radi subvencija, i sada trebamo nekako namaketi 10% veći promet da bi to isplatili. A zabranili nam raditi 52 dana godišnje. A kako spadamo, u koroni domišljato stvorenu kategoriju, non-essential biznisa, svako povećanje cijena osnovnih životnih potreba, hrane, struje, kroz šta trenutno prolazimo, znači manja prodaja kod nas.
Da sumiram, najveći dobitnik podizanja minimalne plate je g. Nermin Nikšić ćija je platila jednim dekretom u stilu centralnog komiteta skočila 529 maraka. Za topli obrok ne znam. Čestitam i ostalim ministrima u Vladi na uspješnom povećanju svojih plata u iznosima preko 400 maraka te čestitam svim radnicima u najmnogoljudnijoj upravi na svijetu kojima je takođe skočila plata i obećavam da ćemo ja i moja porodica uložiti dodatne napore kako bi nastavili na vrijeme uplaćivati poreze i namete koje su osmislili kako bi njihov život bio što ugodniji.
:thumbup:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17066
Joined: 27/04/2021 22:52

#7529 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by tramvajtrojka »

Prpa.ba wrote: 11/02/2025 19:33
tramvajtrojka wrote: 11/02/2025 19:29 dabome da jesu tebra ;-) ;-)
Hoce li biti sta? Ili ostajes na VIP poziciji? :mrgreen:
sucur allahu ne žalim se :kiss: :kiss: :thumbup:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7530 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Prpa.ba »

tramvajtrojka wrote: 11/02/2025 19:38 sucur allahu ne žalim se :kiss: :kiss: :thumbup:
Nemam nikakve sumnje, znao sam da si genetski predisponiran za velika postignuca o trosku budzeta. :mrgreen:
User avatar
zubi
Posts: 6230
Joined: 16/07/2009 00:27

#7531 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by zubi »

kokuz_sa wrote: 11/02/2025 15:16 Svaka cast Niksicu 😄😄😄😄

Dosla plata po novom
450KM se povecala
I Topli skocio sa 12 na 14KM
:thumbup:
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#7532 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by HelaS »

kokuz_sa wrote: 11/02/2025 15:16 Svaka cast Niksicu 😄😄😄😄

Dosla plata po novom
450KM se povecala
I Topli skocio sa 12 na 14KM
Privatna firma, garant :D
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#7533 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by isx »

Jok lik je premijer pa mu je skočila plata 450 KM.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#7534 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7535 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote: 11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
Ne mogu Rahmani izdrzati tolike namete :(
User avatar
semsasuljakovic
Posts: 3684
Joined: 02/08/2015 21:30

#7536 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by semsasuljakovic »

dječak sa šibicama wrote: 11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
To je zamišljeno sa novim fiskalnim zakonima. Da sve to bude dio plate pa da se na to obračunavaju manji doprinosi nego sada.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#7537 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by laik1981 »

dječak sa šibicama wrote: 11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
Zato sto je prvenstveni motiv za povecanje minimalca bio novac od poreza i doprinosa, a ne primanja i standard radnika sa minimalnom platom.
ajdamo
Posts: 1573
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#7538 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by ajdamo »

Šta Vlada FBiH kaže na ovo?

Hoće li zatvoriti oči ili će ih terorisati inspekcijom kao realni sektor?

https://www.hercegovina.info/vijesti/bi ... L9LppoB-VQ
ajdamo
Posts: 1573
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#7539 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by ajdamo »

_BataZiv_0809 wrote: 11/02/2025 21:44
dječak sa šibicama wrote: 11/02/2025 21:11 Ako topli obrok nije obavezan po zakonu, zasto Neka, Vojin i "smrt fasizmu sloboda radnicima" ministar nisu topli obrok uokvirili u zakon, pitam.
Ne mogu Rahmani izdrzati tolike namete :(
Rahmani će dići cijene pa ćemo ti i ja plaćati namete.
No sikiriki.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#7540 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

Da sumiramo, dignuta je najniza plata na 1000 km ali poslodavci nisu duzni placati topli obrok, dakle ne moraju, onaj sa najnizom platom je dobio 200-300 km gore koje je zapravo vec dobijao u koverti samo ce ih sada dobijati na racunu, ne mora dobiti topli obrok dakle nece, Rahmani ce se namiriti nekontrolisam inflacijom koju im Nekina vlada dopusta jer i Neki je to u interesu citaj PDV, a na koncu ce im Neko uletiti i sa subvencijama, i sve to je uradjeno za dobrobit radnika :oops: :lol:

Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave :D
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#7541 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by HelaS »

dječak sa šibicama wrote: 11/02/2025 21:58 Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave :D
Imaju li kakvih obaveza, odgovornosti, izvještaja o radu. Kome i kako odgovaraju, radno vrijeme.... Znal' se šta :?
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#7542 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by nivla »

HelaS wrote: 11/02/2025 22:01
dječak sa šibicama wrote: 11/02/2025 21:58 Pretpostavljam da su ovi novi savjetnici po kabinetima dio poboljsanja radnickog standarda i ulaganje u buducnost drzave :D
Imaju li kakvih obaveza, odgovornosti, izvještaja o radu. Kome i kako odgovaraju, radno vrijeme.... Znal' se šta :?
odgovaraju partijskim sefovima
User avatar
pezzar
Posts: 1068
Joined: 14/07/2009 13:16

#7543 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by pezzar »

Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6120
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#7544 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by Pandakonda »

pezzar wrote: 12/02/2025 09:00 Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
Ili recimo normalni poslodavci kojima je država natovarila prevelik teret na leđa i bolja im je bila ova opcija nego da zatvore i da radnici ostanu bez posla ? :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7545 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

pezzar wrote: 12/02/2025 09:00 Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
:thumbup:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17066
Joined: 27/04/2021 22:52

#7546 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by tramvajtrojka »

_BataZiv_0809 wrote: 12/02/2025 09:08
pezzar wrote: 12/02/2025 09:00 Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
:thumbup:
Kako im pade ona šuplja ovdje i sto su svugdje govorili nama je radnik bitan dali bi mi 1200 ma i 1500KM da se smanje nameti :lol: :lol: :mrgreen: ko ne zna Rahmane i pakao bi mu lakse pao
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7547 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by _BataZiv_0809 »

tramvajtrojka wrote: 12/02/2025 09:10
_BataZiv_0809 wrote: 12/02/2025 09:08
pezzar wrote: 12/02/2025 09:00 Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
:thumbup:
Kako im pade ona šuplja ovdje i sto su svugdje govorili nama je radnik bitan dali bi mi 1200 ma i 1500KM da se smanje nameti :lol: :lol: :mrgreen: ko ne zna Rahmane i pakao bi mu lakse pao
Vrlo brzo pokazu pravo lice.
Ko nije radio kod takvih nikad to nece shvatiti.
A tek po manjim sredinama sta se radilo i sta se i dalje radi.
Tako jedan pumpadzija (naravno njeguje imidz da jeveliki mumin i vakif i dobrocinitelj) tjera radnike da dignu platu na bankomatu i njemu je nose na ruke da on rucno brojeci i odvajajuci odredi koliko je radnik taj mjesec zasluzio.

I sad taj isti kuka kako nema radnika i da on "daje" milju i po ali nece niko da radi, svi kaze vise vole u Sloveniju i Njemacku na baustelu :sax:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#7548 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

pezzar wrote: 12/02/2025 09:00 Realno ovo s toplim je malverzacija koje su se sjetili samo šupci i robovlasnici. Većina uredno obračunava i isplaćuje TO.
Onda je to trebalo zakonski sprijeciti, nego im se ocigledno sa namjerom daje prostor za malverzacije, ko biva nemojte previse talasati oko povecanja doprinosa, dajte vi nama lovu za uhljebe a vi manipulisite sa TO i povecanjem cijena, jebo gradjane.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#7549 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by gozila555 »

_BataZiv_0809 wrote: 11/02/2025 17:35
Ateista wrote: 11/02/2025 16:29 Pita se radnik, ali smanjenje doprinosa nece nikom po defaultu povecati platu jer se kod nas ne dogovara bruto vec neto plata.
Ako se i smanje doprinosi, radnik opet mora da se izbori za povecanje.
Po ukidanju TO i neisplati pomoci smo vidjeli koliko su poslodavci voljni placat sto ne moraju.
pricas kao da je vlada smanjila doprinose na 1000 KM,alo bruto po jednom zaposlenom ti je 1730 KM,neto plata zaposlenom 1000 a drzavi 730 KM :run:
i nigdje u svijetu ti TO nije obavezan. nego vlada sa onim laznim sindikatom satorovicem vidila da njihova 1000 danas nista ne vrijedi po svim poskupljenima,pa se sad hvataju za slamku kao poslodavci moraju i TO isplatit.diletanti i nesposobnjakovici.svi su ukazivali na to a vi pojedini idalje tu debilnu vladu podrzavate.
Last edited by gozila555 on 12/02/2025 12:13, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#7550 Re: Nova Vlada FBiH 2023-2026

Post by drug_profi »

Dvije su stvari notorne istine:
1. rahmani kmeče i uvijek će kmečati čim im marku istjeraš iz džepa
2. Vlada je usrala dibidus, nesporno...
Post Reply