Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- TAFKAP
- Posts: 11966
- Joined: 30/09/2011 07:49
#23451 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ako ćemo iskreno, ova Njemačka ja davno pala qrcu za uši. Već odavno srlja bez političkog, ekonomskog, bilo kakvog plana za budućnost. Godinama tetura iz recesije u recesiju, industrija je prespavala trendove, dok je politika na silu naturala društvu neke svoje, pa sad im se sad odbija o glavu.
Nezadovoljstvo građana je veliko, može biti na izborima svašta.
Nezadovoljstvo građana je veliko, može biti na izborima svašta.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#23452 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nacisti uzimaju …. Pitanje je kolikoTAFKAP wrote: ↑24/01/2025 23:21 Ako ćemo iskreno, ova Njemačka ja davno pala qrcu za uši. Već odavno srlja bez političkog, ekonomskog, bilo kakvog plana za budućnost. Godinama tetura iz recesije u recesiju, industrija je prespavala trendove, dok je politika na silu naturala društvu neke svoje, pa sad im se sad odbija o glavu.
Nezadovoljstvo građana je veliko, može biti na izborima svašta.
U Berlinu ce biti zeznuto …. Sta mislis @Rockefeller
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#23453 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Svi su oni nacisti.
Da nisu, ne bi svi odreda danas podržavali Izrael.
Da nisu, ne bi svi odreda danas podržavali Izrael.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23454 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Na izborima CDU/CSU ubjedljivo vodi, AfD ce biti druga stranka, ali u par procenata sa SPD (tako da za 2. i 3. mjesto nisam bas 100% siguran), BSW ce biti 4.
Najizglednija je neka velika koalicija CDU/CSU - SPD i jos neko od ovih manjih... BSW vrlo moguce.
AfD nece u vlast, ali ce zestoko porasti, biti jaka opozicija i natjerati sve ostale da idu udesno, sto se vec sad uveliko osjeti.
CDU/CSU predizborna kampanja za vrijeme Angele Merkel i danas je razlika kao Dodik iz 2002 i 2018.
Na kraju krajeva, radi se o tome da narod to zeli vecinski (plebiscitarno), trenutni nivo rasizma u komentarima na portalima i FB je takav da ti se povraca i to na nacin kakav je nama na Balkanu nepojmljiv (ako izuzmemo period prije FB i portala). Prije 2 god. su takvi komentari bili nezamislivi, ali ocigledno se ljudi sada osjecaju komotnije da takve stavove javno iznose.
Zanimljivo je da je u gastarbajterskom communityiju na anketi uzorka velicine 8000 ispitanika ubjedljivo AfD pobjedio u anketi, onda stigao hladan tus s ovim preipitivanjem pravila za Zapadni Balkan. Ocigledno je da nasi ljudi vole desne ideje, bez obzira gdje se nalaze. Zanimljiva je isto i etnicka struktura glasaca na anketi, koja solidno korelira i sa rezultatima zadnjih opcih izbora u BiH.
Najizglednija je neka velika koalicija CDU/CSU - SPD i jos neko od ovih manjih... BSW vrlo moguce.
AfD nece u vlast, ali ce zestoko porasti, biti jaka opozicija i natjerati sve ostale da idu udesno, sto se vec sad uveliko osjeti.
CDU/CSU predizborna kampanja za vrijeme Angele Merkel i danas je razlika kao Dodik iz 2002 i 2018.
Na kraju krajeva, radi se o tome da narod to zeli vecinski (plebiscitarno), trenutni nivo rasizma u komentarima na portalima i FB je takav da ti se povraca i to na nacin kakav je nama na Balkanu nepojmljiv (ako izuzmemo period prije FB i portala). Prije 2 god. su takvi komentari bili nezamislivi, ali ocigledno se ljudi sada osjecaju komotnije da takve stavove javno iznose.
Zanimljivo je da je u gastarbajterskom communityiju na anketi uzorka velicine 8000 ispitanika ubjedljivo AfD pobjedio u anketi, onda stigao hladan tus s ovim preipitivanjem pravila za Zapadni Balkan. Ocigledno je da nasi ljudi vole desne ideje, bez obzira gdje se nalaze. Zanimljiva je isto i etnicka struktura glasaca na anketi, koja solidno korelira i sa rezultatima zadnjih opcih izbora u BiH.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23455 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Zato što su naši ljudi mahom neobrazovani OFR.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 00:59 Na izborima CDU/CSU ubjedljivo vodi, AfD ce biti druga stranka, ali u par procenata sa SPD (tako da za 2. i 3. mjesto nisam bas 100% siguran), BSW ce biti 4.
Najizglednija je neka velika koalicija CDU/CSU - SPD i jos neko od ovih manjih... BSW vrlo moguce.
AfD nece u vlast, ali ce zestoko porasti, biti jaka opozicija i natjerati sve ostale da idu udesno, sto se vec sad uveliko osjeti.
CDU/CSU predizborna kampanja za vrijeme Angele Merkel i danas je razlika kao Dodik iz 2002 i 2018.
Na kraju krajeva, radi se o tome da narod to zeli vecinski (plebiscitarno), trenutni nivo rasizma u komentarima na portalima i FB je takav da ti se povraca i to na nacin kakav je nama na Balkanu nepojmljiv (ako izuzmemo period prije FB i portala). Prije 2 god. su takvi komentari bili nezamislivi, ali ocigledno se ljudi sada osjecaju komotnije da takve stavove javno iznose.
Zanimljivo je da je u gastarbajterskom communityiju na anketi uzorka velicine 8000 ispitanika ubjedljivo AfD pobjedio u anketi, onda stigao hladan tus s ovim preipitivanjem pravila za Zapadni Balkan. Ocigledno je da nasi ljudi vole desne ideje, bez obzira gdje se nalaze. Zanimljiva je isto i etnicka struktura glasaca na anketi, koja solidno korelira i sa rezultatima zadnjih opcih izbora u BiH.
Teško je njima objasniti da oni zajedno idu u paketu sa ostalim, Turcima, arapima i tkd. ma koliko god se pravili da su nešto drugačiji.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23456 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Upravo tako.
Kao sto rekoh, razlike ima i glede etnickog backgrounda.
Neki se jednostavno mogu poistovjetiti sa mrznjom koju sire desni ekstremisti u Njemackoj.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23457 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
I to igra ulogu, ali ima i dovoljno Muhameda Halidovića koji misle da su oni "drugačiji" da se fakat ibretim.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23458 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ima barem 20-30%. Ali eto poznavajuci nas narod, jasno je da taj stav nije nista novo.sehohari wrote: ↑25/01/2025 01:24I to igra ulogu, ali ima i dovoljno Muhameda Halidovića koji misle da su oni "drugačiji" da se fakat ibretim.
"Sto bi mene neko dirao, kad ja nikad nikome nisam nista lose ucinio..."
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23459 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
I to je tačno nažalost.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 01:27Ima barem 20-30%. Ali eto poznavajuci nas narod, jasno je da taj stav nije nista novo.
"Sto bi mene neko dirao, kad ja nikad nikome nisam nista lose ucinio..."
Mada, podržavanje ili čak glasanje za AfD ide u kontru ovom podebljanom, tako da...
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23460 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sta onda cijenjeni forumsi misle, sta da zaokruzim 23.02?
- Rockefeller
- Posts: 8702
- Joined: 02/02/2015 13:05
- Location: Rijeka Sćona
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83420
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- TAFKAP
- Posts: 11966
- Joined: 30/09/2011 07:49
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#23464 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Auuu eto dijaspore nazad_BataZiv_0809 wrote: ↑25/01/2025 09:23 https://www.klix.ba/biznis/privreda/naj ... /250125019
@Ozimician
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23465 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Dino sad otvara agenciju "Hocu kuci", krece s radom u aprilu, covjek je vec 3 koraka ispred.skafiskafsnjak wrote: ↑25/01/2025 09:31Auuu eto dijaspore nazad_BataZiv_0809 wrote: ↑25/01/2025 09:23 https://www.klix.ba/biznis/privreda/naj ... /250125019
@Ozimician![]()
-
Baton_Ilirski
- Posts: 232
- Joined: 28/08/2013 01:49
#23466 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Vele nije ni Njemacka sto je nekad bila 
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#23467 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ozimician wrote: ↑25/01/2025 09:35Dino sad otvara agenciju "Hocu kuci", krece s radom u aprilu, covjek je vec 3 koraka ispred.skafiskafsnjak wrote: ↑25/01/2025 09:31Auuu eto dijaspore nazad_BataZiv_0809 wrote: ↑25/01/2025 09:23 https://www.klix.ba/biznis/privreda/naj ... /250125019
@Ozimician![]()
![]()
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23468 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ovo je samo pokazatelj da iseljenje uopste ne zavisi od drzave BiH, vlasti u BiH, pa cak ni ekonomske situacije u BiH - nego od uslova rada i zivljenja na odredisnoj destinaciji._BataZiv_0809 wrote: ↑25/01/2025 09:23 https://www.klix.ba/biznis/privreda/naj ... /250125019
@Ozimician
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23469 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?Ozimician wrote: ↑25/01/2025 09:41Ovo je samo pokazatelj da iseljenje uopste ne zavisi od drzave BiH, vlasti u BiH, pa cak ni ekonomske situacije u BiH - nego od uslova rada i zivljenja na odredisnoj destinaciji._BataZiv_0809 wrote: ↑25/01/2025 09:23 https://www.klix.ba/biznis/privreda/naj ... /250125019
@Ozimician
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23470 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:12Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?Ozimician wrote: ↑25/01/2025 09:41Ovo je samo pokazatelj da iseljenje uopste ne zavisi od drzave BiH, vlasti u BiH, pa cak ni ekonomske situacije u BiH - nego od uslova rada i zivljenja na odredisnoj destinaciji._BataZiv_0809 wrote: ↑25/01/2025 09:23 https://www.klix.ba/biznis/privreda/naj ... /250125019
@Ozimician
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?
Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23471 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ali ti je onda druga stvar hoce li te neko primiti i gdje. Mozes otici i za novi zeland ne mora biti blizu. U 90 posto slucaja ako zelis emigrirati i ako su uporan naci ces drzavu koja ce te iz BiH primiti.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 10:23Hoces traziti, ali je pitanje da li ce te neko primiti?elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:12Kako, pa valjda je inicijalno ako ti je lose u BiH da ces traziti gdje mozes ici da ti bude bolje?
Evo npr. ako ukinu pravilo za Zapadni Balkan, koje su sanse nekome ko je NK radnik u BiH da ode u Njemacku?
Situacija prije 15-20 god. je u BIH bila neuporedivo losija nego prije 5 god. ali nije bilo iseljavanja kao prije 5 god. (Skoro pa) jedini nacin da se ode je bio zenidba/udaja.
Ali nije da ne zavisi od uslova zivljenja i ekonomske situacije u BiH jer ti je to pokretac.
I tebi je bila losa situacija u BiH pokretac da pobjegnes iz te situacije.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23472 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
To je zabluda stare dijaspore da su svi otisli iz "lose situacije", neki su imali i solidne uslove u BiH, ali su otisli da probaju nesto bolje, vece, jace. Slazem se da je barem 2/3 migracije imalo los zivot u BIH, ali ne svi. Tako da "bjezanje" nije bas prava rijec, bjezalo se u ratu i eventualno tek poslije rata (USA). Isto tako da Njemacka meni nije bila spremna dati "Plavu kartu", da sam npr. morao cekati lutriju, vjerovatno ne bih otisao.elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:27 Ali ti je onda druga stvar hoce li te neko primiti i gdje. Mozes otici i za novi zeland ne mora biti blizu. U 90 posto slucaja ako zelis emigrirati i ako su uporan naci ces drzavu koja ce te iz BiH primiti.
Ali nije da ne zavisi od uslova zivljenja i ekonomske situacije u BiH jer ti je to pokretac.
I tebi je bila losa situacija u BiH pokretac da pobjegnes iz te situacije.
Evo imamo Kiwija na forumu kojem bi 90% BiH pozavidjelo na zivotu i uspjehu koji je ostvario u BiH, ali ipak odlazi na daleki NZ.
Racunaj i da je za preseljenje potrebna poprilicna cifra (o tome se malo prica), cak i za Njemacku, a kamoli za NZ, tako da ukoliko je ekonomska situacija bas losa, neces moci skupiti pare ni za avionsku kartu, a kamoli da platis 4 kirije unaprijed (3 hladne i jednu toplu) i da uopste nadjes stan.
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23473 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da, zato sam i rekao gore da zavisi i od zivota i od uslova koje ti tvoja zemlja nudi. Npr. da je tebi sve bilo potaman u BiH i da ti je BiH nudila makar pedeset posto od onoga za cime si ti tragao u zivotu tebi Njemacka ne bi pala na pamet.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 10:35To je zabluda stare dijaspore da su svi otisli iz "lose situacije", neki su imali i solidne uslove u BiH, ali su otisli da probaju nesto bolje, vece, jace. Slazem se da je barem 2/3 migracije imalo los zivot u BIH, ali ne svi. Tako da "bjezanje" nije bas prava rijec, bjezalo se u ratu i eventualno tek poslije rata (USA). Isto tako da Njemacka meni nije bila spremna dati "Plavu kartu", da sam npr. morao cekati lutriju, vjerovatno ne bih otisao.elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:27 Ali ti je onda druga stvar hoce li te neko primiti i gdje. Mozes otici i za novi zeland ne mora biti blizu. U 90 posto slucaja ako zelis emigrirati i ako su uporan naci ces drzavu koja ce te iz BiH primiti.
Ali nije da ne zavisi od uslova zivljenja i ekonomske situacije u BiH jer ti je to pokretac.
I tebi je bila losa situacija u BiH pokretac da pobjegnes iz te situacije.
Evo imamo Kiwija na forumu kojem bi 90% BiH pozavidjelo na zivotu i uspjehu koji je ostvario u BiH, ali ipak odlazi na daleki NZ.
Racunaj i da je za preseljenje potrebna poprilicna cifra (o tome se malo prica), cak i za Njemacku, a kamoli za NZ, tako da ukoliko je ekonomska situacija bas losa, neces moci skupiti pare ni za avionsku kartu, a kamoli da platis 4 kirije unaprijed (3 hladne i jednu toplu) i da uopste nadjes stan.
Last edited by elcaliente on 25/01/2025 11:05, edited 2 times in total.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83420
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#23475 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ja sam dvaput odlazio iz Bosne, jednom u Brisel, drugi put u Hag, pa iz Haga u Amsterdam, i onda nazad. Nijednom nisam išao zato što mi je u Sarajevu bilo loše, nego samo zato da probam nešto novo. Nisam imao djece, cijeli svijet je bio moj, a od tamo sam obišao sve kontinente osim Antarktika, što poslom, što turistički.Ozimician wrote: ↑25/01/2025 10:35To je zabluda stare dijaspore da su svi otisli iz "lose situacije", neki su imali i solidne uslove u BiH, ali su otisli da probaju nesto bolje, vece, jace. Slazem se da je barem 2/3 migracije imalo los zivot u BIH, ali ne svi. Tako da "bjezanje" nije bas prava rijec, bjezalo se u ratu i eventualno tek poslije rata (USA). Isto tako da Njemacka meni nije bila spremna dati "Plavu kartu", da sam npr. morao cekati lutriju, vjerovatno ne bih otisao.elcaliente wrote: ↑25/01/2025 10:27 Ali ti je onda druga stvar hoce li te neko primiti i gdje. Mozes otici i za novi zeland ne mora biti blizu. U 90 posto slucaja ako zelis emigrirati i ako su uporan naci ces drzavu koja ce te iz BiH primiti.
Ali nije da ne zavisi od uslova zivljenja i ekonomske situacije u BiH jer ti je to pokretac.
I tebi je bila losa situacija u BiH pokretac da pobjegnes iz te situacije.
Evo imamo Kiwija na forumu kojem bi 90% BiH pozavidjelo na zivotu i uspjehu koji je ostvario u BiH, ali ipak odlazi na daleki NZ.
Racunaj i da je za preseljenje potrebna poprilicna cifra (o tome se malo prica), cak i za Njemacku, a kamoli za NZ, tako da ukoliko je ekonomska situacija bas losa, neces moci skupiti pare ni za avionsku kartu, a kamoli da platis 4 kirije unaprijed (3 hladne i jednu toplu) i da uopste nadjes stan.
U Sarajevu sam već tri godine bez povrataka u Beneluks, iako sam prije toga živio na tim relacijama jer sam bio predstavnik za Balkan u jednoj firmi, pa sam pola života provodio u Bosni, a pola gore, i iskreno nigdje mi se više ne seli.
Imam sad ponudu da odem dvije godine u Toronto ili Vankuver, i sve je vrlo privlačno, a firmu koju imam u Sarajevu mogu voditi i od tamo, ali sam previše lijen da se ponovo spakujem, da tražim školu za stariju kćerku, da se zajebavam sa svim tim stvarima, tako da ću vjerovatno odbiti.
Nikad nije ni bilo do para, ali je istina da većina naših ljudi odlazi samo zbog toga, i ko drugačije kaže, uglavnom laže.
