Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
toska wrote: ↑12/01/2025 10:17
Osiguranje je svugdje u vrhu primanja, nije bas relevantno.
Nego, te eletricare sto poznaješ, koliko njih ima da bi im povjerio npr. zamjenu table sa osiguračima, hoćeš automatske?
Ili da ti samo provjere-urade uzemljenje ili nulovanje kućnih utičnica?
Znaci, ne dodavace alata i štemanja zidova.
Elektricar i nije bas neko preplaceno zanimanje. Vlasnici elektricarskih firmi u drugu ruku su puni kao brod. Elektricari dodatnu zaradu dobiju na prekovremenim ili radom na crno.
U mrskoj Skandinaviji zaradjuju oko 500-600.000 kruna u prosjeku, dok je to neki start nivo danas inzinjerima.
Zamijeniti tablu sa osiguracima i nije bas neki strasan posao, povjerio bih to svakom elektricaru sa polozenim drzavnim.
toska wrote: ↑12/01/2025 10:17
Osiguranje je svugdje u vrhu primanja, nije bas relevantno.
Nego, te eletricare sto poznaješ, koliko njih ima da bi im povjerio npr. zamjenu table sa osiguračima, hoćeš automatske?
Ili da ti samo provjere-urade uzemljenje ili nulovanje kućnih utičnica?
Znaci, ne dodavace alata i štemanja zidova.
Elektricar i nije bas neko preplaceno zanimanje. Vlasnici elektricarskih firmi u drugu ruku su puni kao brod. Elektricari dodatnu zaradu dobiju na prekovremenim ili radom na crno.
U mrskoj Skandinaviji zaradjuju oko 500-600.000 kruna u prosjeku, dok je to neki start nivo danas inzinjerima.
Zamijeniti tablu sa osiguracima i nije bas neki strasan posao, povjerio bih to svakom elektricaru sa polozenim drzavnim.
OK, od početka su pojmovi malo nejasni.
Počela je priča o električarima da bi se onda u statistiku ubacili svi sa elektro školom.
U teoriji je to isto, ali sam pojam električar, u narodu, znaci nesto drugo.
toska wrote: ↑12/01/2025 10:17
Osiguranje je svugdje u vrhu primanja, nije bas relevantno.
Nego, te eletricare sto poznaješ, koliko njih ima da bi im povjerio npr. zamjenu table sa osiguračima, hoćeš automatske?
Ili da ti samo provjere-urade uzemljenje ili nulovanje kućnih utičnica?
Znaci, ne dodavace alata i štemanja zidova.
Elektricar i nije bas neko preplaceno zanimanje. Vlasnici elektricarskih firmi u drugu ruku su puni kao brod. Elektricari dodatnu zaradu dobiju na prekovremenim ili radom na crno.
U mrskoj Skandinaviji zaradjuju oko 500-600.000 kruna u prosjeku, dok je to neki start nivo danas inzinjerima.
Zamijeniti tablu sa osiguracima i nije bas neki strasan posao, povjerio bih to svakom elektricaru sa polozenim drzavnim.
OK, od početka su pojmovi malo nejasni.
Počela je priča o električarima da bi se onda u statistiku ubacili svi sa elektro školom.
U teoriji je to isto, ali sam pojam električar, u narodu, znaci nesto drugo.
Nije nego je pocela tema da bi se zakljucila demagogijom da je to sve tanko i da ljudi leze na birou i vracaju se kucama cak i arapi! Ima viska zanatlija, a manjka radnika u osiguranju. Osim turaka koji ubise pare na keramici. Nisam elektricar da se razumijemo radio sam sa par njih na crno za dobru dnevnicu posla ima kad god hoces i redovno i na crno, bilo koji zanat... elektricar je valjda tehnicar elektrostruke to je jasno, postoji vise smjerova svi su cetiri razreda srednje skole dakle SSS. Nekad se to zvalo KV radnik koliko se sjecam davno sam zavrsio skolu.
toska wrote: ↑12/01/2025 11:34
OK, od početka su pojmovi malo nejasni.
Počela je priča o električarima da bi se onda u statistiku ubacili svi sa elektro školom.
U teoriji je to isto, ali sam pojam električar, u narodu, znaci nesto drugo.
Ma da, ima njih raznih, od instalatera do automaticara. NIsu ni meni bas svi pod "jasno". Valjda sto je u nas ta struka u potpunosti nestala i zanemarena, pa sam dosao sa nekim nazivom "elektricar" u glavi.
toska wrote: ↑12/01/2025 11:34
OK, od početka su pojmovi malo nejasni.
Počela je priča o električarima da bi se onda u statistiku ubacili svi sa elektro školom.
U teoriji je to isto, ali sam pojam električar, u narodu, znaci nesto drugo.
Ma da, ima njih raznih, od instalatera do automaticara. NIsu ni meni bas svi pod "jasno". Valjda sto je u nas ta struka u potpunosti nestala i zanemarena, pa sam dosao sa nekim nazivom "elektricar" u glavi.
f0rest1946 wrote: ↑12/01/2025 10:49
Lijepa moja Bosna, dodjoh u Dubai i jedva čekam kući da se vratim
Nego, jesi li i ti bio tamo u kurvanju, jedenje govana i te stvari sta je aktuelno po ovom forumu
Jok samo posao kuća
Pa dobro, jesi li na tom poslu jeo govna to je bilo pitanje. Ne da te uvrijedim nego evo sam na forumu cuo da se samo zato ide u Dubai pa reko da cujemo i drugu stranu
Nego, jesi li i ti bio tamo u kurvanju, jedenje govana i te stvari sta je aktuelno po ovom forumu
Jok samo posao kuća
Pa dobro, jesi li na tom poslu jeo govna to je bilo pitanje. Ne da te uvrijedim nego evo sam na forumu cuo da se samo zato ide u Dubai pa reko da cujemo i drugu stranu
Pa dobro, jesi li na tom poslu jeo govna to je bilo pitanje. Ne da te uvrijedim nego evo sam na forumu cuo da se samo zato ide u Dubai pa reko da cujemo i drugu stranu
Nije napisano samo zato, nemoj zajebavat.
Pa dobro, malo zajebancije nije na odmet inace se slazemo oko te stavke
dr_Evil wrote: ↑12/01/2025 10:24
Sve za 10 majstore onda da ti u buduce svaki put quotam post kad napises kako smo siromasni, neobrazovani, glupi, mozda da nam treba sapun, a da si ti u USA superiorna rasa, i sve to svilenim rukavicama metarskog teksta, ili ces da procitas dva puta i podcrtas sebi autosovinizam pa razmislis dva puta? Osim ako je namjerno, sto u svakom slucaju nije
A sto se tice mog autosovnizma(posto je osjecaj uzajaman velis) na nacin da ipak ne dozvoljavam ljudima koji misle da im je uspjeh jer su pobjegli iz domovine da pisu smece o istoj, dok stalno vise na BH forumu umjesto u Wallmartu, onda mozda si u upravu. Mozda je kod mene vise griznja savjesti nego sto je autosovinizam, ali tesko je suditi sam o sebi.
A gdje sam ja to pisao da smo neobrazovani, glupi i da nam treba sapun???? Gdje sam pisao smece o BiH? Zasto lazes?
Ne moras mi o buducnosti, nego citiraj do sad napisano. Gdje sam ja to pisao??? Ne direktno, vec uopste kao suptilno, jer sugeriras da ja kao volim uvijeno nesto sa strane? Gdje?
Nisam rekao da si autosovinista, vec da projiciras svoje komplekse kroz takve karikirane interpretacije mojih postova. Jao zaboga rekao sam da smo siromasna zemlja. Vauuu…. ….a pazi naziva teme na kojoj seruckamo mjesecima. Pa kako sam mogao uopste takvo nesto i pomisliti, a kamo li reci?? Wtf jbt.
I sto je najsmjesnije, sve to iz udobne Norveske.
A sta daje pravu sliku ako zvanicni podatci ne daju pravu sliku?
To sa fush nisam nikada cuo da je neko rekao, svi kazu rad na crno.
Kada nekoga hoces da upozoris da uradi posao kako treba onda kazes nemoj mi tog fuseraja.
Opet kazem znam bas puno elektricara raznih generacija znam kako zive.
Ja sam u DE tacno 33 godine.
Dobre plate imaju majstori elektricari ali ni tu ne pricamo o nekim ekstravagatnim iznosima.
Moj radnik u osiguranju ima u startu vecu platu od svakog elektricara koji pocinje da radi kod neke firme.
Nije mi jasno odakle se ti neki mitovi izvlace da svaki elektricar dobro zaradjuje ili neko sa zanatom.
Znam isto puno molera, zidara itd. Zarada im je je uredu ali nista sada ekstravagatno.
Ko ima porilicno dobre plate to su keramicari.
A sve se to da provjeriti, odes indeed ili stepstone i vidis kakve se plate nude elektricarima.
Prije par godina su elektricari bili trazeni njih ih bilo na trzistu sada ih ima ko mrava.
Znam par nasih ljudi su ostali bez posla pa vec mjesicima na Birou jer nema posla u gradjevini.
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.
Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.
Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
ne znam kako nisi cuo za rijec fusch od nasih. ni ja nisam Njemce cuo da je korsite, ali nasi - naveliko...
a sto se tice ovo fakultet vs zanat - da li poredis njemce sa njemcima ili gastarbajtere sa gastarbajterima? jer, malo je neposteno mjeriti jedne sa drugima... eto, tu se mozes osvrnuti i na tu razliku fakultetlije iz De i oni koji su dosli sa strane, pa onda i zanatlije iz De i one koji su dosli sa strane...
jer, naravno da neko ko je gradio svoju karijeru u De od osnovne skole ce imati bolje postavke od nekoga ko je dosao prije godinu i jos nije ni diplomu verifikovao... moze li se kako to skalirati da se poredi barem priblizno isto sa istim?
stubrijez wrote: ↑11/01/2025 13:18
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.
Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.
Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
ne znam kako nisi cuo za rijec fusch od nasih. ni ja nisam Njemce cuo da je korsite, ali nasi - naveliko...
a sto se tice ovo fakultet vs zanat - da li poredis njemce sa njemcima ili gastarbajtere sa gastarbajterima? jer, malo je neposteno mjeriti jedne sa drugima... eto, tu se mozes osvrnuti i na tu razliku fakultetlije iz De i oni koji su dosli sa strane, pa onda i zanatlije iz De i one koji su dosli sa strane...
jer, naravno da neko ko je gradio svoju karijeru u De od osnovne skole ce imati bolje postavke od nekoga ko je dosao prije godinu i jos nije ni diplomu verifikovao... moze li se kako to skalirati da se poredi barem priblizno isto sa istim?
Ni ja to nikad nisam čuo.
Da, koristi se, ali samo da opiše neki loš rad, neko zavrtane na materijalu na primjer, "Fusch am Bau" mi prvo pada na pamet.
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.
Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.
Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
ne znam kako nisi cuo za rijec fusch od nasih. ni ja nisam Njemce cuo da je korsite, ali nasi - naveliko...
a sto se tice ovo fakultet vs zanat - da li poredis njemce sa njemcima ili gastarbajtere sa gastarbajterima? jer, malo je neposteno mjeriti jedne sa drugima... eto, tu se mozes osvrnuti i na tu razliku fakultetlije iz De i oni koji su dosli sa strane, pa onda i zanatlije iz De i one koji su dosli sa strane...
jer, naravno da neko ko je gradio svoju karijeru u De od osnovne skole ce imati bolje postavke od nekoga ko je dosao prije godinu i jos nije ni diplomu verifikovao... moze li se kako to skalirati da se poredi barem priblizno isto sa istim?
Ni ja to nikad nisam čuo.
Da, koristi se, ali samo da opiše neki loš rad, neko zavrtane na materijalu na primjer, "Fusch am Bau" mi prvo pada na pamet.
znam ja sta to znaci. isto znaci i kod nas, ali mozda se ne druzite dovoljno sa novopridoslima koji taj izraz odmah usvoje. ja sam ga prvi put u De cuo prije nekih 4-5 godina i objasnjavao covjeku tada da to ne znaci rad na crno, ali onda nakon sve vise njih koji su to koristili skontao da, iako ne razumiju pravo znacenje istog, oni to koriste kao izraz za rad na crno...
Karikaturist wrote: ↑12/01/2025 07:51
Svabe su prodale najprofitabilniju bransu DBa danskoj firmi za cca 15tak biliona evri, to meni dovoljno govori u kakvim su problemima i sa materijalne i sa psiholoske strane.
Sutra ce prodati nesto drugo, prekosutra nesto trece i tako dalje.
Vec sad sigurno nisu ni u top 5 najpozeljnijih zemalja za zivot u zapadnoj Europi.
Da ih nisi precijenio malo, za faktor 1000
Last edited by TAFKAP on 12/01/2025 18:16, edited 1 time in total.
Karikaturist wrote: ↑12/01/2025 07:51
Svabe su prodale najprofitabilniju bransu DBa danskoj firmi za cca 15tak biliona evri, to meni dovoljno govori u kakvim su problemima i sa materijalne i sa psiholoske strane.
Sutra ce prodati nesto drugo, prekosutra nesto trece i tako dalje.
Vec sad sigurno nisu ni u top 5 najpozeljnijih zemalja za zivot u zapadnoj Europi.
jeza u ledja wrote: ↑12/01/2025 15:46
A gdje sam ja to pisao da smo neobrazovani, glupi i da nam treba sapun???? Gdje sam pisao smece o BiH? Zasto lazes?
Ne moras mi o buducnosti, nego citiraj do sad napisano. Gdje sam ja to pisao??? Ne direktno, vec uopste kao suptilno, jer sugeriras da ja kao volim uvijeno nesto sa strane? Gdje?
Nisam rekao da si autosovinista, vec da projiciras svoje komplekse kroz takve karikirane interpretacije mojih postova. Jao zaboga rekao sam da smo siromasna zemlja. Vauuu…. ….a pazi naziva teme na kojoj seruckamo mjesecima. Pa kako sam mogao uopste takvo nesto i pomisliti, a kamo li reci?? Wtf jbt.
I sto je najsmjesnije, sve to iz udobne Norveske.
Pa da nisi rekao zasto bih te prozivao, eto od svih forumasa nasao tebe da trolam, i to iz neudobne, hladne ali sigurne Norveske.
belfy wrote: ↑12/01/2025 17:07
znam ja sta to znaci. isto znaci i kod nas, ali mozda se ne druzite dovoljno sa novopridoslima koji taj izraz odmah usvoje. ja sam ga prvi put u De cuo prije nekih 4-5 godina i objasnjavao covjeku tada da to ne znaci rad na crno, ali onda nakon sve vise njih koji su to koristili skontao da, iako ne razumiju pravo znacenje istog, oni to koriste kao izraz za rad na crno...
Ja sam to prvi put upratio u pjesmi "kako cu joj reci da varin", hajde nisam obratio paznju reko glupiraju se dalmati opet. Onda upratim na indexu clanak da je neko radio u fusu. I skontam da je to neki izraz hrvatskih gastrabajtera.
stubrijez wrote: ↑11/01/2025 13:18
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.
Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.
Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
ne znam kako nisi cuo za rijec fusch od nasih. ni ja nisam Njemce cuo da je korsite, ali nasi - naveliko...
a sto se tice ovo fakultet vs zanat - da li poredis njemce sa njemcima ili gastarbajtere sa gastarbajterima? jer, malo je neposteno mjeriti jedne sa drugima... eto, tu se mozes osvrnuti i na tu razliku fakultetlije iz De i oni koji su dosli sa strane, pa onda i zanatlije iz De i one koji su dosli sa strane...
jer, naravno da neko ko je gradio svoju karijeru u De od osnovne skole ce imati bolje postavke od nekoga ko je dosao prije godinu i jos nije ni diplomu verifikovao... moze li se kako to skalirati da se poredi barem priblizno isto sa istim?
Nikada cuo tu rijec za rad na crno, samo za lose uradjeni posao. Al eto vjerovatno su nasi nekli lose razumjeli tu rijec pa je koriste. Sada znam sta znaci. Iako se druzim kroz razna udruzenja sa nasim ljudima koji nisu dugo tu, al do sada nisam cuo.
Nije bilo nikakve specifikacije, tema je ko zaradi gernealno vise ljudi sa zanatom ili ljudi sa fakultetom, jer Njemci svoju djecu pretezno salju na fakultete a ljude sa zanatom uvoze.
Evo ja sam gastrajbeiter sa fakultetom, poredim sebe a poredim i svoje radnike sa fakultetom raznih nacionalnosti sa elektricarom ( mada neznam odakle bas elektricar dodje u pricu ) molerom, zidarom idt. Tako se nekako prica razvila, ne mogu sve ni pohvatati.
Last edited by elcaliente on 13/01/2025 15:17, edited 1 time in total.
jeza u ledja wrote: ↑12/01/2025 15:46
A gdje sam ja to pisao da smo neobrazovani, glupi i da nam treba sapun???? Gdje sam pisao smece o BiH? Zasto lazes?
Ne moras mi o buducnosti, nego citiraj do sad napisano. Gdje sam ja to pisao??? Ne direktno, vec uopste kao suptilno, jer sugeriras da ja kao volim uvijeno nesto sa strane? Gdje?
Nisam rekao da si autosovinista, vec da projiciras svoje komplekse kroz takve karikirane interpretacije mojih postova. Jao zaboga rekao sam da smo siromasna zemlja. Vauuu…. ….a pazi naziva teme na kojoj seruckamo mjesecima. Pa kako sam mogao uopste takvo nesto i pomisliti, a kamo li reci?? Wtf jbt.
I sto je najsmjesnije, sve to iz udobne Norveske.
Pa da nisi rekao zasto bih te prozivao, eto od svih forumasa nasao tebe da trolam, i to iz neudobne, hladne ali sigurne Norveske.
jeza u ledja wrote: ↑12/01/2025 15:46
A gdje sam ja to pisao da smo neobrazovani, glupi i da nam treba sapun???? Gdje sam pisao smece o BiH? Zasto lazes?
Ne moras mi o buducnosti, nego citiraj do sad napisano. Gdje sam ja to pisao??? Ne direktno, vec uopste kao suptilno, jer sugeriras da ja kao volim uvijeno nesto sa strane? Gdje?
Nisam rekao da si autosovinista, vec da projiciras svoje komplekse kroz takve karikirane interpretacije mojih postova. Jao zaboga rekao sam da smo siromasna zemlja. Vauuu…. ….a pazi naziva teme na kojoj seruckamo mjesecima. Pa kako sam mogao uopste takvo nesto i pomisliti, a kamo li reci?? Wtf jbt.
I sto je najsmjesnije, sve to iz udobne Norveske.
Pa da nisi rekao zasto bih te prozivao, eto od svih forumasa nasao tebe da trolam, i to iz neudobne, hladne ali sigurne Norveske.
Citiraj gdje sam rekao?
Da, bas cu trositi vrijeme da listam tvoje postove, mahnit jesam, ali ne bas toliko