Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#23201 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 10/01/2025 15:33
eluna wrote: 10/01/2025 15:23
stubrijez wrote: 10/01/2025 15:20 Osim sisara malo... ocigledno ima ljudi uljuljkanih u nekim "bosanskom snu" jos frajer napiso nece ga valjda SSS zamijenit, kakva diskriminatorska izjava, kao da su ti ljudi neko smece i sve se mjeri formalnim obrazovanjem. Tuzno, zato nam i jest tako...
on mene podjsća na prvog bivšeg ..... ko nema fakultet ne vrijedi ni prebijene pare, pa sam mu ja sa SSS morala godinu dana objašnjavati osnovnu logiku dvojnog knjigovodstva :lol: :lol: :lol: :lol:
Dobro sad, imas i onih drugih na spektrumu koji tvrde da fakultet ne vrijedi vremena/para, mada sve statistike govore suprotno :mrgreen:
Zavisi koje statistike. :D

Po njemackim i ne bas i sto studiranje duze traje - manje se isplati zbirno.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23202 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

eluna wrote: 10/01/2025 15:29
Ozimician wrote: 10/01/2025 15:27
eluna wrote: 10/01/2025 15:23

on mene podjsća na prvog bivšeg ..... ko nema fakultet ne vrijedi ni prebijene pare, pa sam mu ja sa SSS morala godinu dana objašnjavati osnovnu logiku dvojnog knjigovodstva :lol: :lol: :lol: :lol:
... i ko gdje zavrsi na kraju, cim se sad bavi on, a cim ti? :-D
znam gdje sam ja i gdje idem, a za njega pojma nemam
Sigurno negdje sisa sisu za 5+, osim ako je savlado dvojno knjigovodstvo :-D
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#23203 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 10/01/2025 15:34
detroit-mercy wrote: 10/01/2025 15:33
eluna wrote: 10/01/2025 15:23

on mene podjsća na prvog bivšeg ..... ko nema fakultet ne vrijedi ni prebijene pare, pa sam mu ja sa SSS morala godinu dana objašnjavati osnovnu logiku dvojnog knjigovodstva :lol: :lol: :lol: :lol:
Dobro sad, imas i onih drugih na spektrumu koji tvrde da fakultet ne vrijedi vremena/para, mada sve statistike govore suprotno :mrgreen:
Zavisi koje statistike. :D

Po njemackim i ne bas i sto studiranje duze traje - manje se isplati zbirno.
Zato se Svabe ubise da im djeca ne zavrse fax :mrgreen:
Naravno da postoje zanimanja u kojima sa SSS moze izaci bolje nego sa faxom, ali gledamo na generalno populaciju. I tako ti je svugdje i u USA i u Kini i u Njemackoj.

According to available data, a college-educated individual in Germany can expect to earn around 34% more than someone with only a high school diploma, meaning the average salary for a college graduate is significantly higher than that of a high school graduate in Germany; with college graduates earning approximately €57,500 annually compared to around €41,000 for high school graduates
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#23204 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

dr_Evil wrote: 10/01/2025 09:42
jeza u ledja wrote: 09/01/2025 20:52
stubrijez wrote: 09/01/2025 20:23
Hajdi proguglaj caskom postavi mi dijagnozu al mi posalji u private, i tako si dotuko temu. Skrati pistove brate, dosadan si.
Ti uporno nastavljas o Indijcima i ostalim glupostima svaki put kad ostali prestanu. Lupas o guglanju i statistici i licnom iskustvu, a tacno se vidi da upravo ti od svih ovdje imas najmanje dodira sa onim o cemu se prica.

U svakom jebenom postu frcas kompleksima i bilo sta sto se kosi sa tvojim izuzetno uskim vidjenjem svijeta interpretiras kao potrebu za pateticno agresivnom vlastitom valorizacijom, bez ikakve zelje da nekog ili nesto razumijes. Postovi su ti nula i sadrzajem i strukturom i apsolutno me ne interesuje sta imas reci.

Pokusao sam ti to docarati sa jednom rijeci od tri slova vec ranije, ali ocigledno je i to predugacko za tebe.
Pokusavam da se ne mijesam u ovu vasu malu raspravu, ali optuzio si covjeka da frca od kompleksa, dok ja prvi, a vidim i po reakcijama vecina tvoje postove tumaci kao autosovinisticke.

Sta je smisao vase price oko Indijaca, Pakistanaca ili ostalih srodnih naroda. Svi znamo da su pametni izrazito, i znamo da ih ima uspjesnih, i da ih ima medju najbogatijima. Neki od nas su radili s njima i imaju losa iskustva(da izbjegajem poslovnu interakciju sa njima gdje god je moguce), ne valja praviti generalizaciju ali mozes suditi samo na osnovu uzorka koji si upoznao. Tebe sam vise puta uhvatio na raznim temama kako pricas bullshit o Arapima, Palestincima, i kome vec ne. Oblikovan si na osnovu toga koga si upoznao, i vjerovatno o tome kako okolina oko tebe se odnosi prema istima.

Da smo ne znam pricali o Eskimima ti bi nasao nacin da objasnis forumskom pucanstvu zasto su Eskimi bolji od nas, i koliko se moramo ugledat na njih. Doduse oko Eskima bih se slozio s tobom.

Nego udrimo brigu na veselje, bolje da pricamo o ladyboy-evima iz Tajlanda.
Pokusavas, jel? Ali ti nikako ne ide, vec uporno nastavljas svaki put kad se prica zavrsi.

Vidis ja uopste to spominjanje "autosovinizma" (izraz koji sam jedino ikad vidio na forumu) obicno tumacim kao klasicno ispoljavanje tih kompleksa, tako da vjeruj mi osjecaj je uzajaman. :wink:

Ova tema i forum su puni "ovo samo kod nas ima" i "treba bjezat odavde" forumasa. Ja nisam jedan od tih, ali nemam ama bas nikakvu potrebu da upirem prstom u takve ljude jer mi se kao seru u neki ceif, u neku viziju BiH ili Bosanaca i naseg meraka koju mi taj neko kvari. Vecina ljudi voli da brani svoje zivotne odluke i to je donekle normalno, no neki tacno dolaze ovdje iskljucivo da ismijavanjem drugih uzdizu sebe.

Pitas sta je poenta price o Indijcima? Ne znam, mozes li mi ti reci? Jer ja sam se na tu temu javio tek nakon sto je ispisano haman nekoliko stranica o tome, sve i jedan s ciljem ismijavanja istih. Boli me kurac za Indijce, poenta je u nama i nasem shvatanju svijeta. Ne pricam ja da je neko bolji od nas, vec vi pricate da smo mi bolji od drugih. Kad vam neko sugerise da malo introspekcije i manje generalizacije nije naodmet onda je on valjda "autosovinista", jel? :oops:

Na svakoj temi u vezi svake zemlje i u vezi svakog problema isticem rad na sebi umjesto upiranja prstom u druge, isticem individualizam umjesto skrivanja iza mase i coporativnog razmisljanja, bilo o sebi, bilo o drugima. Nekom klincu koji cita ovu temu prvo to savjetujem.
(I seruckanje po domovini i svom narodu je neka vrsta sakrivanja iza mase i okrivljavanja drugih za svoj eventualni neuspjeh.)

O Arapima sam na ovom forumu procitao toliko bljuvotina tokom godina (mislim bas na ovoj i slicnim temama). Znaci otvorenih rasistickih komentara o njihovoj kulturi i ponasanju. Ja nikad nista takvo nisam napisao niti tako mislim o bilo kome, tako da ne dozvoljavam da mi prisivas svoje fikcije jer ti se ne svidja moja politika.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#23205 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 10/01/2025 16:22
Ozimician wrote: 10/01/2025 15:34
detroit-mercy wrote: 10/01/2025 15:33
Dobro sad, imas i onih drugih na spektrumu koji tvrde da fakultet ne vrijedi vremena/para, mada sve statistike govore suprotno :mrgreen:
Zavisi koje statistike. :D

Po njemackim i ne bas i sto studiranje duze traje - manje se isplati zbirno.
Zato se Svabe ubise da im djeca ne zavrse fax :mrgreen:
Naravno da postoje zanimanja u kojima sa SSS moze izaci bolje nego sa faxom, ali gledamo na generalno populaciju. I tako ti je svugdje i u USA i u Kini i u Njemackoj.

According to available data, a college-educated individual in Germany can expect to earn around 34% more than someone with only a high school diploma, meaning the average salary for a college graduate is significantly higher than that of a high school graduate in Germany; with college graduates earning approximately €57,500 annually compared to around €41,000 for high school graduates
Upravo to, ali moras racunati da prosjecan Svabo s fakultetom krene da radi negdje s 26 god., a ovaj sa srednjom krene da zaradjuje vec sa 16 god. (Ausbildung).

Uglavnom prema njemackoj statistici, skoro su nikakve sanse da "fakultetlija" u ukupnoj zaradi tokom zivota stigne nekog sa "Handwerk" Ausbildungom (ili po nasem - zanat).

Poredili su takodjer prosjecnog hirurga (kao nekog ko se najduze skoluje za zanimanje) i prosjecnog peraca sudja (kao NK radnika) i rezultat je takav da hirurg po ukupnoj zaradi peraca sudja prestigne tek sa 38 god. starosti. Naravno, dalja zarada je u korist hirurga, ali ovaj ima i troskove studija i komora i usavrsavanja. Jos racunaj da je u Njemackoj progresivno oporezivanje, a zarade su prikazane u brutto iznosu, sto razliku cini jos i manjom.

Svakako zanimljiva statistika, jer mnogi ne racunaju "oportunitetni trosak", tj. koliko plata se moglo zaraditi baveci necim drugim za vrijeme studija.

A daleko veci pritisak na djecu da zavrse fax je u BIH; nego u Njemackoj.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#23206 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

eluna wrote: 10/01/2025 13:45
jeza u ledja wrote: 09/01/2025 22:34 Voljeli ih ili ne voljeli, to su izmedju ostalog ljudi koje ce neko sretati na Zapadu, pogotovo s poslom. Svakakvih ljudi.

Pet-sest ljudi je iznjelo o njima svoje misljenje i iskustva, nekome ko ovo cita je dovoljno da donesu neke zakljucke.
onda fino otvorite temu migranti iz indije pa tamo pišite ..... ovdje je tema nešto sasvim drugo, a pitanje je jasno kao dan, osim polupismenima i nepismenima - KADA se isplati iseljenje iz BiH u druge države? ... ne pročitah nigdje pod kojim uslovima je Indija ikome isplativa da tamo migrira, niti ste pisali o amerikama ili EU državama - samo kao prave babuskare tračarite kakav je ko ..... ma :run:
eluna wrote: 09/01/2025 20:31 ne treba meni girl boy .......... brkaš pojmove ..... call boy - oni dečki koji se za lovu prodaju na jednu noć ženama, a ne muškarcima ..... Sarajevo ih puno, a niko neće da kaže kako da dođem do nekog
eluna wrote: 10/01/2025 15:23 on mene podjsća na prvog bivšeg .....
eluna wrote: 09/01/2025 21:20 ignore je zakon .......
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#23207 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 10/01/2025 16:28
detroit-mercy wrote: 10/01/2025 16:22
Ozimician wrote: 10/01/2025 15:34

Zavisi koje statistike. :D

Po njemackim i ne bas i sto studiranje duze traje - manje se isplati zbirno.
Zato se Svabe ubise da im djeca ne zavrse fax :mrgreen:
Naravno da postoje zanimanja u kojima sa SSS moze izaci bolje nego sa faxom, ali gledamo na generalno populaciju. I tako ti je svugdje i u USA i u Kini i u Njemackoj.

According to available data, a college-educated individual in Germany can expect to earn around 34% more than someone with only a high school diploma, meaning the average salary for a college graduate is significantly higher than that of a high school graduate in Germany; with college graduates earning approximately €57,500 annually compared to around €41,000 for high school graduates
Upravo to, ali moras racunati da prosjecan Svabo s fakultetom krene da radi negdje s 26 god., a ovaj sa srednjom krene da zaradjuje vec sa 16 god. (Ausbildung).

Uglavnom prema njemackoj statistici, skoro su nikakve sanse da "fakultetlija" u ukupnoj zaradi tokom zivota stigne nekog sa "Handwerk" Ausbildungom (ili po nasem - zanat).

Poredili su takodjer prosjecnog hirurga (kao nekog ko se najduze skoluje za zanimanje) i prosjecnog peraca sudja (kao NK radnika) i rezultat je takav da hirurg po ukupnoj zaradi peraca sudja prestigne tek sa 38 god. starosti. Naravno, dalja zarada je u korist hirurga, ali ovaj ima i troskove studija i komora i usavrsavanja. Jos racunaj da je u Njemackoj progresivno oporezivanje, a zarade su prikazane u brutto iznosu, sto razliku cini jos i manjom.

Svakako zanimljiva statistika, jer mnogi ne racunaju "oportunitetni trosak", tj. koliko plata se moglo zaraditi baveci necim drugim za vrijeme studija.

A daleko veci pritisak na djecu da zavrse fax je u BIH; nego u Njemackoj.
Nista onda, najbolje biti perac sudja, mozes odmah poceti raditi i ne gubiti vrijeme dzabe na gluposti tipa hirurgija, inzinjerstvo, business i sl. :mrgreen:.
Cuj izgubljena zarada za vrijeme studiranja, pa svega ti sta moze raditi neko dok ovaj drugi studira 4 godine pa da namakne toliku zaradu, prodavati wurstove pa vasarima, prati sudje. Posebno ako nema nikakve vjestine :-)
Zivio sam u Njemackoj, imam familiju u Njemackoj koja radi poslove od nisko kvalifikovanih do visoko kvalifikovanih poslova i znam ko sta zaradjuje i kako zivi, imam dosta prijatelja po Njemackoj od onih sto rade poslove sa SSS do onih sto rade sa faxom i jos radim za njemacku firmu tako da sam prilicno upoznat koliko zaradjuju oni sa faxom a koliko oni bez.
Ne postoji zemalj u svijetu gdje struka/strucnost nije placena. Da li postoje poslovi na kojima mozes zaraditi vise nego sa faxom, naravno, mozes na naftnu platformu, mozes loviti rakove po Beringovom moru ali kad uzmes generalni presjek populacije i u jednoj Njemackoj visoko kvalifikovani izbijaju prije na zelenu granu.
Imam osjecaj da nekada pises samo da bi nesto napisao.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#23208 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 10/01/2025 16:28
detroit-mercy wrote: 10/01/2025 16:22
Ozimician wrote: 10/01/2025 15:34

Zavisi koje statistike. :D

Po njemackim i ne bas i sto studiranje duze traje - manje se isplati zbirno.
Zato se Svabe ubise da im djeca ne zavrse fax :mrgreen:
Naravno da postoje zanimanja u kojima sa SSS moze izaci bolje nego sa faxom, ali gledamo na generalno populaciju. I tako ti je svugdje i u USA i u Kini i u Njemackoj.

According to available data, a college-educated individual in Germany can expect to earn around 34% more than someone with only a high school diploma, meaning the average salary for a college graduate is significantly higher than that of a high school graduate in Germany; with college graduates earning approximately €57,500 annually compared to around €41,000 for high school graduates
Upravo to, ali moras racunati da prosjecan Svabo s fakultetom krene da radi negdje s 26 god., a ovaj sa srednjom krene da zaradjuje vec sa 16 god. (Ausbildung).

Uglavnom prema njemackoj statistici, skoro su nikakve sanse da "fakultetlija" u ukupnoj zaradi tokom zivota stigne nekog sa "Handwerk" Ausbildungom (ili po nasem - zanat).

Poredili su takodjer prosjecnog hirurga (kao nekog ko se najduze skoluje za zanimanje) i prosjecnog peraca sudja (kao NK radnika) i rezultat je takav da hirurg po ukupnoj zaradi peraca sudja prestigne tek sa 38 god. starosti. Naravno, dalja zarada je u korist hirurga, ali ovaj ima i troskove studija i komora i usavrsavanja. Jos racunaj da je u Njemackoj progresivno oporezivanje, a zarade su prikazane u brutto iznosu, sto razliku cini jos i manjom.

Svakako zanimljiva statistika, jer mnogi ne racunaju "oportunitetni trosak", tj. koliko plata se moglo zaraditi baveci necim drugim za vrijeme studija.

A daleko veci pritisak na djecu da zavrse fax je u BIH; nego u Njemackoj.
Nije faks za svakoga niti je svaka profesija za svakoga. Neko se kvalifikuje da bude automehanicar ili vodoinstalater i zaradjuje jako puno.

No usporedba peraca sudja i hirurga je besmislena. Sta znaci zarada od pranja sudja, kad ovaj hirurg 15 godina zivi lagodnim zivotom usavrsavajuci se i onda zapocne sa platom od $300k minimum? Ne mozes citav zivot prati sudje niti raditi teske fizicke poslove.

Ko voli raditi s rukama i nesto fizicki graditi umjesto prckanja po kompjuteru njemu definitivno manje treba fax. No treba istaci da je taj odabir samo privilegija na Zapadu, pogotovo za ove koji bi na neke drustvene nauke.

Jako je tesko nekoga sa 18 godina nagovarati da radi ispravne stvari. S jedne strane brza lova, makar i minimalna, s druge strane jos 4 ili vise godina pacenja po skolama.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23209 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

konami666 wrote: 10/01/2025 14:10 . Kako zaustaviti brain drain u Bosni?
Pa tako sto se brines o kvaliteti zivota i onih koji nisu sirotinja. Ali to bosnjo poklopi sa "narod nema hljeba da jede a oni pricaju o bogatasima".
Bio je jednom jako dobar intervju sa fortom iz NS dok je bio premijer kantona, i tom intervjuu je on pricao upravo o tom aspektu, kako treba raditi i na zadrzavanju obrazovanih i onih koji imaju neke druge potrebe u zivotu a koje u sarajevu ne mogu ostvariti, direktne avionske linije sa turistickim destinacijama, dovoljan kapacitet i kvalitet obdanista za djecu, koncerti svjetskih zvijezda, sport, poboljsanje javnog prevoza itd.
Subvencije letova i ovo drasticno povecanje letova iz sarajeva u posljednje 2-3 godine su posljedica tog njegovog plana. Ulaganje u bjelasnicu isto tako je posljedica tog plana..

Znas kakvi su bili komentari na taj intervju?
Red pljuvanja, red psovanja, pa ponovo red psovanja...klasicni komentari "narod nema sta da jede a on o koncertima", "elitizam iz NS", "nema forto sa realnoscu" itd
:run:
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23210 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

detroit-mercy wrote: 10/01/2025 16:42
Ozimician wrote: 10/01/2025 16:28
detroit-mercy wrote: 10/01/2025 16:22
Zato se Svabe ubise da im djeca ne zavrse fax :mrgreen:
Naravno da postoje zanimanja u kojima sa SSS moze izaci bolje nego sa faxom, ali gledamo na generalno populaciju. I tako ti je svugdje i u USA i u Kini i u Njemackoj.

According to available data, a college-educated individual in Germany can expect to earn around 34% more than someone with only a high school diploma, meaning the average salary for a college graduate is significantly higher than that of a high school graduate in Germany; with college graduates earning approximately €57,500 annually compared to around €41,000 for high school graduates
Upravo to, ali moras racunati da prosjecan Svabo s fakultetom krene da radi negdje s 26 god., a ovaj sa srednjom krene da zaradjuje vec sa 16 god. (Ausbildung).

Uglavnom prema njemackoj statistici, skoro su nikakve sanse da "fakultetlija" u ukupnoj zaradi tokom zivota stigne nekog sa "Handwerk" Ausbildungom (ili po nasem - zanat).

Poredili su takodjer prosjecnog hirurga (kao nekog ko se najduze skoluje za zanimanje) i prosjecnog peraca sudja (kao NK radnika) i rezultat je takav da hirurg po ukupnoj zaradi peraca sudja prestigne tek sa 38 god. starosti. Naravno, dalja zarada je u korist hirurga, ali ovaj ima i troskove studija i komora i usavrsavanja. Jos racunaj da je u Njemackoj progresivno oporezivanje, a zarade su prikazane u brutto iznosu, sto razliku cini jos i manjom.

Svakako zanimljiva statistika, jer mnogi ne racunaju "oportunitetni trosak", tj. koliko plata se moglo zaraditi baveci necim drugim za vrijeme studija.

A daleko veci pritisak na djecu da zavrse fax je u BIH; nego u Njemackoj.
Nista onda, najbolje biti perac sudja, mozes odmah poceti raditi i ne gubiti vrijeme dzabe na gluposti tipa hirurgija, inzinjerstvo, business i sl. :mrgreen:.
Cuj izgubljena zarada za vrijeme studiranja, pa svega ti sta moze raditi neko dok ovaj drugi studira 4 godine pa da namakne toliku zaradu, prodavati wurstove pa vasarima, prati sudje. Posebno ako nema nikakve vjestine :-)
Zivio sam u Njemackoj, imam familiju u Njemackoj koja radi poslove od nisko kvalifikovanih do visoko kvalifikovanih poslova i znam ko sta zaradjuje i kako zivi, imam dosta prijatelja po Njemackoj od onih sto rade poslove sa SSS do onih sto rade sa faxom i jos radim za njemacku firmu tako da sam prilicno upoznat koliko zaradjuju oni sa faxom a koliko oni bez.
Ne postoji zemalj u svijetu gdje struka/strucnost nije placena. Da li postoje poslovi na kojima mozes zaraditi vise nego sa faxom, naravno, mozes na naftnu platformu, mozes loviti rakove po Beringovom moru ali kad uzmes generalni presjek populacije i u jednoj Njemackoj visoko kvalifikovani izbijaju prije na zelenu granu.
Imam osjecaj da nekada pises samo da bi nesto napisao.
https://www.welt.de/wirtschaft/article1 ... -wert.html

Universitätsabsolventen verdienen während ihres Arbeitslebens im Durchschnitt 387.000 Euro mehr als Nichtakademiker. Bei drei Studienfächern liegt der Unterschied sogar über einer halben Million.

Narvno da je bolje sa fakultetom, iako pocene poslije raditi preisisa ovog bez fakulteta u prosjeku za 387 hiljada eur a kod odrejdenih fakulteta predje pola miliona eura u prosjeku.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83396
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23211 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Truba wrote: 10/01/2025 09:50 svaku temu userete
al baš svaku i uvijek isti likovi prosipaju svoje pare školovanje i uspjehe

dobro ba shvatili smo da ste top topova

ja kad serem radim to kratko možda neko i pročita

da barem prored neki napravite
:lol: :lol:

Bog

:lol: :lol:
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#23212 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by eluna »

_BataZiv_0809 wrote: 10/01/2025 18:05
Truba wrote: 10/01/2025 09:50 svaku temu userete
al baš svaku i uvijek isti likovi prosipaju svoje pare školovanje i uspjehe

dobro ba shvatili smo da ste top topova

ja kad serem radim to kratko možda neko i pročita

da barem prored neki napravite
:lol: :lol:

Bog

:lol: :lol:
neeemo Batice tako .... ako nije završio fakultet, lik je velika 0 :D
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23213 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Ozimician wrote: 10/01/2025 14:13
konami666 wrote: 10/01/2025 14:10
Ozimician wrote: 10/01/2025 11:12 Sto se odlazaka iz BiH tice, mislim da ce ovakve vijesti:

https://www.klix.ba/biznis/privreda/nje ... /250109033

i ovakve:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sefi ... /250110006

..vise uticati na smanjenje iseljenja iz BiH nego bilo kakva odluka unutar BiH, pa i ova o minimalnoj plati.
Ova o minimalnoj plati moze jedino uticati na broj povrataka u BiH.
Mislim da je najveća problematika iseljavanje onih koji ne rade za minimalac nego stručnjaka. Super je sto se povećao minimalac ali šta to igra ikakvu ulogu nekome ko zaradjuje recimo 5+ milja? I šta ako taj sto zaradjuje 5+ milja se ispali vani jer mu se nudi 20 milja? Ko će njega zamijeniti u Bosni ako se takvi iseljavaju, sigurno neće onaj sa SSS. Kako zaustaviti brain drain u Bosni?
Pa sigurno ne ovim potezima Vlade FBIH.

Vidis da je dosta prozeto razmisljanje kako svi trebaju imati isto (ili vrlo slicno), sto u praksi znaci da svi trebaju biti jednaki, jednako siromasni.
Neki cak zagovaraju i progresivno oporezivanje, sto je isto tako uzrok frustracija "vise srednje klase", na koju ciljas ovdje.
Sto se jednakosti tice, najbolje to sprovodi Kuba, tamo su najmanje klasne razlike.

Tako da generalno planova za Brain Drain nema, a kako stvari stoje, nece ih ni biti.
pa i Njemacka (u kojoj zivis i radis) sprovodi iste mjere i opet nisu svi ni blizu "jednako bogati", kao ni "jednako siromasni". o cemu ti pricas ovdje?
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23214 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

belfy wrote: 10/01/2025 18:13
Ozimician wrote: 10/01/2025 14:13
konami666 wrote: 10/01/2025 14:10

Mislim da je najveća problematika iseljavanje onih koji ne rade za minimalac nego stručnjaka. Super je sto se povećao minimalac ali šta to igra ikakvu ulogu nekome ko zaradjuje recimo 5+ milja? I šta ako taj sto zaradjuje 5+ milja se ispali vani jer mu se nudi 20 milja? Ko će njega zamijeniti u Bosni ako se takvi iseljavaju, sigurno neće onaj sa SSS. Kako zaustaviti brain drain u Bosni?
Pa sigurno ne ovim potezima Vlade FBIH.

Vidis da je dosta prozeto razmisljanje kako svi trebaju imati isto (ili vrlo slicno), sto u praksi znaci da svi trebaju biti jednaki, jednako siromasni.
Neki cak zagovaraju i progresivno oporezivanje, sto je isto tako uzrok frustracija "vise srednje klase", na koju ciljas ovdje.
Sto se jednakosti tice, najbolje to sprovodi Kuba, tamo su najmanje klasne razlike.

Tako da generalno planova za Brain Drain nema, a kako stvari stoje, nece ih ni biti.
pa i Njemacka (u kojoj zivis i radis) sprovodi iste mjere i opet nisu svi ni blizu "jednako bogati", kao ni "jednako siromasni". o cemu ti pricas ovdje?
Ne kontam sta je problem u progresivnom operezivanju? Ako se dobro uredi i iskontrolise to bi privrednicima u BiH odgovaralo.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23215 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

elcaliente wrote: 10/01/2025 18:27
belfy wrote: 10/01/2025 18:13
Ozimician wrote: 10/01/2025 14:13

Pa sigurno ne ovim potezima Vlade FBIH.

Vidis da je dosta prozeto razmisljanje kako svi trebaju imati isto (ili vrlo slicno), sto u praksi znaci da svi trebaju biti jednaki, jednako siromasni.
Neki cak zagovaraju i progresivno oporezivanje, sto je isto tako uzrok frustracija "vise srednje klase", na koju ciljas ovdje.
Sto se jednakosti tice, najbolje to sprovodi Kuba, tamo su najmanje klasne razlike.

Tako da generalno planova za Brain Drain nema, a kako stvari stoje, nece ih ni biti.
pa i Njemacka (u kojoj zivis i radis) sprovodi iste mjere i opet nisu svi ni blizu "jednako bogati", kao ni "jednako siromasni". o cemu ti pricas ovdje?
Ne kontam sta je problem u progresivnom operezivanju? Ako se dobro uredi i iskontrolise to bi privrednicima u BiH odgovaralo.
gdje sam ja rekao da je to lose? daj bolan citaj sta pise. Ozimician je rekao ono sto sam podvukao, a ja mu na to odgovorio. procitaj ti to jos jednom ako vec nisi razumio na prvu. sve ti stoji napisano...
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23216 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

belfy wrote: 10/01/2025 18:34
elcaliente wrote: 10/01/2025 18:27
belfy wrote: 10/01/2025 18:13

pa i Njemacka (u kojoj zivis i radis) sprovodi iste mjere i opet nisu svi ni blizu "jednako bogati", kao ni "jednako siromasni". o cemu ti pricas ovdje?
Ne kontam sta je problem u progresivnom operezivanju? Ako se dobro uredi i iskontrolise to bi privrednicima u BiH odgovaralo.
gdje sam ja rekao da je to lose? daj bolan citaj sta pise. Ozimician je rekao ono sto sam podvukao, a ja mu na to odgovorio. procitaj ti to jos jednom ako vec nisi razumio na prvu. sve ti stoji napisano...
Nisam se na tebe ni referirao, izivni ako si pogresno shvatio. Oziju sam referirao, pokupio sam citav post jel diskutujete zajedno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#23217 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Pa njemu je otprilike teorija da se u Njemackoj previse oporezuje i da se ne isplati biti bogat i uspjesan.

Bolje je stancati djecu i dobijati subvencije.

Ta prica se prozima tokom cijelog postojanja ove teme.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23218 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

jeza u ledja wrote: 10/01/2025 18:38 Pa njemu je otprilike teorija da se u Njemackoj previse oporezuje i da se ne isplati biti bogat i uspjesan.

Bolje je stancati djecu i dobijati subvencije.

Ta prica se prozima tokom cijelog postojanja ove teme.
Djelimicno ima pravo, vlada svake godine reaguje i malo to koriguje jer mora po zakonu.
Njemcka je socijalna drzava a takve kostaju.
Zato sam napisao da je to super stvar ako se dobro uredi.
Mislim da bi za Bosnu to bilo dobro rijesenje.
Privrednici ne bi kukali zbog doprinosa na manje plate a vece plate i veca ramena mogu vise podnjeti.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23219 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

detroit-mercy wrote: 10/01/2025 16:22
Ozimician wrote: 10/01/2025 15:34
detroit-mercy wrote: 10/01/2025 15:33
Dobro sad, imas i onih drugih na spektrumu koji tvrde da fakultet ne vrijedi vremena/para, mada sve statistike govore suprotno :mrgreen:
Zavisi koje statistike. :D

Po njemackim i ne bas i sto studiranje duze traje - manje se isplati zbirno.
Zato se Svabe ubise da im djeca ne zavrse fax :mrgreen:
Naravno da postoje zanimanja u kojima sa SSS moze izaci bolje nego sa faxom, ali gledamo na generalno populaciju. I tako ti je svugdje i u USA i u Kini i u Njemackoj.

According to available data, a college-educated individual in Germany can expect to earn around 34% more than someone with only a high school diploma, meaning the average salary for a college graduate is significantly higher than that of a high school graduate in Germany; with college graduates earning approximately €57,500 annually compared to around €41,000 for high school graduates
Jako dobro izguglano... sasvim jasno i normalno.... samo u BiH pricamo o utopijskom minimalcu od 1000 KM naspram promanja od 5K+.
Sta se tu moze uporediti i koji su procenti u igri..?
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#23221 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 10/01/2025 17:45 https://www.welt.de/wirtschaft/article1 ... -wert.html

Universitätsabsolventen verdienen während ihres Arbeitslebens im Durchschnitt 387.000 Euro mehr als Nichtakademiker. Bei drei Studienfächern liegt der Unterschied sogar über einer halben Million.

Narvno da je bolje sa fakultetom, iako pocene poslije raditi preisisa ovog bez fakulteta u prosjeku za 387 hiljada eur a kod odrejdenih fakulteta predje pola miliona eura u prosjeku.
Ja imam nesto novije info, vjerujem da se vremenom razlika topila svakako:

https://www.focus.de/finanzen/karriere/ ... 91267.html

I da, nisam poredio Akademiker vs Nichtakademiker - nego Handwerker vs Akademiker. :thumbup:
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23222 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 10/01/2025 20:28
elcaliente wrote: 10/01/2025 17:45 https://www.welt.de/wirtschaft/article1 ... -wert.html

Universitätsabsolventen verdienen während ihres Arbeitslebens im Durchschnitt 387.000 Euro mehr als Nichtakademiker. Bei drei Studienfächern liegt der Unterschied sogar über einer halben Million.

Narvno da je bolje sa fakultetom, iako pocene poslije raditi preisisa ovog bez fakulteta u prosjeku za 387 hiljada eur a kod odrejdenih fakulteta predje pola miliona eura u prosjeku.
Ja imam nesto novije info, vjerujem da se vremenom razlika topila svakako:

https://www.focus.de/finanzen/karriere/ ... 91267.html

I da, nisam poredio Akademiker vs Nichtakademiker - nego Handwerker vs Akademiker. :thumbup:
Ne moze se to opet tako pausalizirati. Jedna stvar je otvoriti firmu a druga stavr raditi za platu.


Navesti cu ti prijmer sa tim zanacijama, uzeti cu elektricara
znam ih puno, svaki elektricar ima u startu najmanje milju i pol eura platu manju nego ja sa fakultetom u svojoj struci.
On stema po bausteli u hladnom, prlja ruke, prljav a ja sjedim u toplom, namirisan, cistih ruku, pijem kafu i gledam guzove.

A da ne pricam o zidarima, mehanicarima itd.
Last edited by elcaliente on 10/01/2025 21:15, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#23223 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 10/01/2025 20:35
Ozimician wrote: 10/01/2025 20:28
elcaliente wrote: 10/01/2025 17:45 https://www.welt.de/wirtschaft/article1 ... -wert.html

Universitätsabsolventen verdienen während ihres Arbeitslebens im Durchschnitt 387.000 Euro mehr als Nichtakademiker. Bei drei Studienfächern liegt der Unterschied sogar über einer halben Million.

Narvno da je bolje sa fakultetom, iako pocene poslije raditi preisisa ovog bez fakulteta u prosjeku za 387 hiljada eur a kod odrejdenih fakulteta predje pola miliona eura u prosjeku.
Ja imam nesto novije info, vjerujem da se vremenom razlika topila svakako:

https://www.focus.de/finanzen/karriere/ ... 91267.html

I da, nisam poredio Akademiker vs Nichtakademiker - nego Handwerker vs Akademiker. :thumbup:
Ne moze se to opet tako pausalizirati. Jedna stvar je otvoriti firmu a druga stavr raditi za platu.


Navesti cu ti prijmer sa tim zanacijama, uzeti cu elektricara
znam ih puno, svaki elektricar ima u startu najmanje milju i pol eura platu manju nego ja sa fakultetom u svojoj struci.
On stema po bausteli u hladnom, prlja ruke, pranjav s ja sjedim u toplom, namirisan, cistih ruku, pijem kafu i gledam guzove.

A da ne pricam o zidarima, mehanicarima itd.
Ja pricam o finansijskom aspektu iskljucivo, tako je pocela tema o ovome, na ovom linku imas studiju uradjenu od strane IAW.

Kao sto mozes procitati, prosjecan jedan i drugi se izjednace sa 60 god. zivota. Eh studija je radjena 2022, od tad je cijena majstora otisla haos gore, sto ne znaci da nekad u buducnosti nece biti obrnuto, naravno.

A imas nesto i sto se zove high-time-preference.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23224 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/doktor- ... /komentari

Procitati komentare i razmisliti zasto jucer nisi otisao :run:
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#23225 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

izvrsni direktor wrote: 10/01/2025 20:56 https://www.klix.ba/vijesti/bih/doktor- ... /komentari

Procitati komentare i razmisliti zasto jucer nisi otisao :run:
Ja slusam od visokoobrazovanih ljudi da su vakcine wmd..da imaju cilj depopulacije ljudske vrste, i ne promovisu ih dzaba gejts i soros.
Post Reply