Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#35601 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

normalno, zar bi neko mogao gledati ovo govno od volana :lol:
citroen xm wrote: 19/11/2024 10:44 Arteon karavan sprži oči ržnoćom zadnjeg kraja. A koliko god dobro izgledao standardni, ima dizajn koji će zastariti brže nego Mazdin. Meni Mazda unutra 3 puta ljepša i na oko kvalitetnija. U Arteona kada uđeš vidiš da je to samo još jedan obični Pasat bez obzira kako ga nazvali.
naravno da je passat, sve isto, jedino je vani ostriji i bolje uradjen...

ne valja mazda, leshiĆ :kiss:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#35602 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Meni je Mazda 6 top auto i jedino mi taj centralni displej izgleda stvarno zastario, ali to meni lično nije toliko bitno. Rekao bih da je po izboru materijala i dizajnu interijera, eleganciji 2 koplja ispred Arteona.
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#35603 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

:lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#35604 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

citroen xm wrote: 19/11/2024 11:24 Rekao bih da je po izboru materijala i dizajnu interijera, eleganciji 2 koplja ispred Arteona.
Tu je Mazda odlična.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#35605 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Na toj Mazdi je sve zastarilo s razlogom.

Mazda 6 je model iz 2012. godine.

VW Arteon je model iz 2020. godine.

8 godina razlike :)

Navijači su uvijek nerealni :-D
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#35606 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Karikaturist »

Ovo je zrelo za saljevanje strave :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35607 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

citroen xm wrote: 19/11/2024 11:24 Meni je Mazda 6 top auto i jedino mi taj centralni displej izgleda stvarno zastario, ali to meni lično nije toliko bitno. Rekao bih da je po izboru materijala i dizajnu interijera, eleganciji 2 koplja ispred Arteona.
Tačno tako :thumbup:
artur morgan wrote: 19/11/2024 11:55 Na toj Mazdi je sve zastarilo s razlogom.

Mazda 6 je model iz 2012. godine.

VW Arteon je model iz 2020. godine.

8 godina razlike :)

Navijači su uvijek nerealni :-D
Šta je to na Mazdi toliko zastarjelo što bitno, ili uopće ikako, utječe na user experience (UX)? Argumentuj.


Hvatate se za platforme a ne znate da je MQB ustvari evolucija PQ46 platforme s početka 2000.ih i uostalom veća je razlika između GL i GJ2 Mazdi (GJ1 iz 2012. da ne spominjem) nego što je to bilo između B7 i B6 Passata itd.

I opet ne razumijem kako platforma, koliko god stara bila, ukoliko je u startu bila top, utječe na vozne osobine, komfor, dugotrajnost ili bilo koji drugi dio UX?
User avatar
sime_cipol
Posts: 23389
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#35608 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:15


Hvatate se za platforme a ne znate da je MQB ustvari evolucija PQ46 platforme s početka 2000.ih
Nije :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35609 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Da je Arteon/Passat nastavio put od B5 kada je rađen na pravoj B platformi od Audija, onda bih možda i donekle razumio to hvatanje za platformu.

Ovako najobičnija FF platforma koju dijeli od Pola do Arteona još milion modela uopće nije nikakva prednost ni u čemu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35610 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

I ako ćemo o platformama, meni je svakako GH špic vrhova što se tiče voznih osobina. Sa GJ (posljedično i GL) su malo više otišli na komfor stranu, što meni ne odgovara al’ ja sam svakako ludak koji se ionako ništa ne pita :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35611 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

sime_cipol wrote: 19/11/2024 12:19
ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:15


Hvatate se za platforme a ne znate da je MQB ustvari evolucija PQ46 platforme s početka 2000.ih
Nije :D
Sliče mnogo više nego što se razlikuju.

Uostalom MQB je krenuo 2012. kad i GJ Mazda, znači ništa novije.
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#35612 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:21 I ako ćemo o platformama, meni je svakako GH špic vrhova što se tiče voznih osobina. Sa GJ (posljedično i GL) su malo više otišli na komfor stranu, što meni ne odgovara al’ ja sam svakako ludak koji se ionako ništa ne pita :lol:
Slazem se s tobom,..prvi put cini mi se.. :thumbup:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23389
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#35613 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:24
sime_cipol wrote: 19/11/2024 12:19
ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:15


Hvatate se za platforme a ne znate da je MQB ustvari evolucija PQ46 platforme s početka 2000.ih
Nije :D
Sliče mnogo više nego što se razlikuju.

Uostalom MQB je krenuo 2012. kad i GJ Mazda, znači ništa novije.
Ni slicne.
MQB je doživio 2 evolucije od 2012.
Nemojte braniti neodbranjivo.
Mazda je kvalitetnija, manje se kvari, ima bolje materijale.
Arteon je bolji tehnički, dok radi :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#35614 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 19/11/2024 11:24 Meni je Mazda 6 top auto i jedino mi taj centralni displej izgleda stvarno zastario, ali to meni lično nije toliko bitno. Rekao bih da je po izboru materijala i dizajnu interijera, eleganciji 2 koplja ispred Arteona.
ma samo papcima ne valja ba, kraj price..
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35615 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

konektovan wrote: 19/11/2024 12:27
ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:21 I ako ćemo o platformama, meni je svakako GH špic vrhova što se tiče voznih osobina. Sa GJ (posljedično i GL) su malo više otišli na komfor stranu, što meni ne odgovara al’ ja sam svakako ludak koji se ionako ništa ne pita :lol:
Slazem se s tobom,..prvi put cini mi se.. :thumbup:
:kiss:


sime_cipol wrote: 19/11/2024 12:29
ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:24
sime_cipol wrote: 19/11/2024 12:19

Nije :D
Sliče mnogo više nego što se razlikuju.

Uostalom MQB je krenuo 2012. kad i GJ Mazda, znači ništa novije.
Ni slicne.
MQB je doživio 2 evolucije od 2012.
Nemojte braniti neodbranjivo.
Mazda je kvalitetnija, manje se kvari, ima bolje materijale.
Arteon je bolji tehnički, dok radi :D
Šta tehnički znači. Ima izbor MHEV ili PHEV, ili neka druga prednost?

:mrgreen:

Naglasak na to dok radi :mrgreen:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#35616 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Ukoliko je Mazda 6 i dalje konkurentna na tržištu automobila, zbog čega se prestala proizvoditi prije tri godine za Američko tržište ? Koliko sam upratio, ne proizvodi se više ni za Evropsko tržište. Pri tome neće imati novi model. Ako je to tako lako i isplativo, zašto i oni ne nabace " novi " model na " staru " platformu....
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35617 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Po stoti put, zato što se sad prodaju samo SUV-ovi i zato što je Mazda jako mala firma za razliku od VWAG.

I naravno, iz istih razloga što više nemaš Insigniju, Passata limuzinu, C5, Mondea i slične u EU.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#35618 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Ni to nije baš potpuno tačno. SUV nije imao toliki primat prije recimo 5-7 godina. Za vrijeme proizvodnje aktuelnog tipa Mazde 6, proizvodila su se tri različita modelska tipa Passata ( B7,B8 i B9 ), dva modela Insignie, i tri modela Mondea.

Nemam ništa protiv Mazde, ali star je i to je fakat. Na slikama se vidi zub vremena
Last edited by artur morgan on 19/11/2024 13:01, edited 1 time in total.
User avatar
canvra888
Posts: 9171
Joined: 09/07/2021 15:03

#35619 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Al meni je najjače kako neki pokušavaju degradirati Arteon tako što ga nazivaju Passatom... pa Passat faktički i jeste konkurent Mazdi 6 :-)

Potegnite kupe SB Mazdu za poređenje pa će imati više smisla...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#35620 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

passat je naravno :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35621 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

canvra888 wrote: 19/11/2024 13:00 Al meni je najjače kako neki pokušavaju degradirati Arteon tako što ga nazivaju Passatom... pa Passat faktički i jeste konkurent Mazdi 6 :-)

Potegnite kupe SB Mazdu za poređenje pa će imati više smisla...
A šta je to Arteon hahahahah nego Passat.

Od VWa jedino što se može izdvojiti jesu Phaeton i Touareg, ništa više.
User avatar
canvra888
Posts: 9171
Joined: 09/07/2021 15:03

#35622 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 13:04
canvra888 wrote: 19/11/2024 13:00 Al meni je najjače kako neki pokušavaju degradirati Arteon tako što ga nazivaju Passatom... pa Passat faktički i jeste konkurent Mazdi 6 :-)

Potegnite kupe SB Mazdu za poređenje pa će imati više smisla...
A šta je to Arteon hahahahah nego Passat.

Od VWa jedino što se može izdvojiti jesu Phaeton i Touareg, ništa više.
Koji dio rečenice Mazda 6 je konkurent Passatu nisi razumio? Arteon je atraktivnija verzija Passata.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#35623 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Zeznuli ste se trebali ste od Mazde 6 napraviti dva auta.... :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#35624 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

:thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 14682
Joined: 19/11/2012 18:37

#35625 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

sime_cipol wrote: 19/11/2024 12:19
ZoomZoomKiwi wrote: 19/11/2024 12:15


Hvatate se za platforme a ne znate da je MQB ustvari evolucija PQ46 platforme s početka 2000.ih
Nije :D
Jeste. :D

Nemam pojmao čemu pišete.
Post Reply