Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66276 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

To su ti problemi third world countries.
:bih:

Ovdje je top dok te ne ujede bijesna lutalica, onda skontaš da sistem u koji se možeš i trebaš uzdati ne da nije funkcionalan, nego skoro pa ne postoji.

Stihija…
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66277 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Sanjarko wrote: 06/05/2024 23:24 Ma čipiranje, sterilizacija itd. Ja bi čak i porez na kućne ljubimce uveo.

Teška tema.
Porez je glupost, ali drastično kažnjavanje za nepoštovanje pravila, nije.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66278 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Kakvo kažnjavanje kad ljudi u saobraćaju nakupe i po desetke hiljada KM neplaćenih kazni, i šta…

Riječima mudrog vođe: “Ja, i?!”
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#66279 Re: Zeničani

Post by l33t »

dacha bosanac wrote: 06/05/2024 23:18
Ja_Ja wrote: 06/05/2024 23:15 Mi nismo Njemacka, tako da je najveca glupost bila izglasavanje zakona o zivotinjama koji ova drzava ne moze da implementira. Mi da imamo azil za pse koji moze da primi 300 umjesto sadasnjih do 150 pasa, opet bi problem bio jer bi u gradu imali jos 100. Nama treba neko prelazno rijesenje kojim ce biti dozvoljena eutanazija nakon 30 dana. Istovrmeno trebaju mnogo veca sredstva sa svih nivoa da se regulise ova problematika na humaniji nacin.
Ti nikada time nećeš riješiti problem pasa jer taj isti problem stvaraju ljudi. Ja bih onda da se isto donese zakon da se tako i ljudi eutanaziraju. Šta fali? Nemaš love za život? Eutanazija. Kradeš? Eutanazija. Bolestan si? Zarazićeš druge? Eutanazija.
Jako smo laki za "povuči obarač", ali jako teški za rješavati problem sistematski i tamo gde ga treba rješavati. Psi su posljedice, ljudi su uzrok.
Psi lutalice se razmnozavaju i stvaraju sami sebi populaciju a ne neodgovorni vlasnici. To vazi samo za prvi par cuka i otme se kontroli loggyyy
User avatar
Sanjarko
Posts: 28449
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66280 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

dacha bosanac wrote: 06/05/2024 23:38
Sanjarko wrote: 06/05/2024 23:24 Ma čipiranje, sterilizacija itd. Ja bi čak i porez na kućne ljubimce uveo.

Teška tema.
Porez je glupost, ali drastično kažnjavanje za nepoštovanje pravila, nije.
Ne takav porez, nego nekakav da ne može svako primjerice psa imati.

Svi bi htjeli primjerice pse iako nemaju uslove za njih baš.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#66281 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2024 23:39 Kakvo kažnjavanje kad ljudi u saobraćaju nakupe i po desetke hiljada KM neplaćenih kazni, i šta…

Riječima mudrog vođe: “Ja, i?!”
Kako je ovo rješeno u NZ?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66282 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Athlon64 wrote: 06/05/2024 23:48
ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2024 23:39 Kakvo kažnjavanje kad ljudi u saobraćaju nakupe i po desetke hiljada KM neplaćenih kazni, i šta…

Riječima mudrog vođe: “Ja, i?!”
Kako je ovo rješeno u NZ?
Sigurno bolje nego u BiH.

U NZ ima više od 800 hiljada registrovanih vlasničkih pasa.
Koliko ih ima u BiH?
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#66283 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2024 23:53
Athlon64 wrote: 06/05/2024 23:48
ZoomZoomKiwi wrote: 06/05/2024 23:39 Kakvo kažnjavanje kad ljudi u saobraćaju nakupe i po desetke hiljada KM neplaćenih kazni, i šta…

Riječima mudrog vođe: “Ja, i?!”
Kako je ovo rješeno u NZ?
Sigurno bolje nego u BiH.

U NZ ima više od 800 hiljada registrovanih vlasničkih pasa.
Koliko ih ima u BiH?
Zar se to u BIH registruje?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66284 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

:mrgreen:
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66285 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Sanjarko wrote: 06/05/2024 23:45 Ne takav porez, nego nekakav da ne može svako primjerice psa imati.

Svi bi htjeli primjerice pse iako nemaju uslove za njih baš.
Donekle se slažem, ali time ti oporezuješ one koji mogu da se brinu i brinu se o psima, a ne one koji su neodgovorni. Posebno bi to bilo nepravedno prema nama koji udomljavamo pse sa ulice, kastriramo/sterilišemo ih, čipujemo itd.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66286 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

l33t wrote: 06/05/2024 23:44 Psi lutalice se razmnozavaju i stvaraju sami sebi populaciju a ne neodgovorni vlasnici. To vazi samo za prvi par cuka i otme se kontroli loggyyy
Tačno, ali nije sve ni u samom razmnožavanju jer se i to da srediti jednom sveopštom sterilizacijom/kastriranjem. I dalje su problem ljudi koji donose pse u grad, imaju pse koje nisu sterilisali, a kote im se i onda te štence ostavljaju napolju.
Evo, lično sam prisustvovao kada dvojica u kombiju dolaze i ostavljaju štence napolju jer ih neće. Jedan je čak bivši policajac (ako sam bio dobro shvatio). Drugi veliki vjernik. Srećom policija došla i naredila da uzmu štence, ali pitanje šta je poslje bilo.
Ti po gradu u glavnom imaš sterilisane pse, ali dovođenje iz drugih mjesta, a posebno malih kučića, e to je problem. A to su krivi ljudi, ne psi.
User avatar
aCme
Posts: 4542
Joined: 23/04/2010 01:06

#66287 Re: Zeničani

Post by aCme »

Za zbrinjavanje pasa lutalica iz budžeta 2024 izdvojeno 455.000 KM
User avatar
Sanjarko
Posts: 28449
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66288 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

dacha bosanac wrote: 07/05/2024 06:33
Sanjarko wrote: 06/05/2024 23:45 Ne takav porez, nego nekakav da ne može svako primjerice psa imati.

Svi bi htjeli primjerice pse iako nemaju uslove za njih baš.
Donekle se slažem, ali time ti oporezuješ one koji mogu da se brinu i brinu se o psima, a ne one koji su neodgovorni. Posebno bi to bilo nepravedno prema nama koji udomljavamo pse sa ulice, kastriramo/sterilišemo ih, čipujemo itd.
Pa donese se amandman na zakon ili aneks zakona gdje bi se vi oslobodili tog nekakvog poreza.

Da me ubiješ nije normalno da po stanovima i gradu doge, rotvajlere, pitbule i sl pse drže ljudi, a znam da su neki ljudi ih prije nekad držali.

Ne znam, kažem teška tema pravo. Treba dobro sve šta se tiče ovoga smisliti.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#66289 Re: Zeničani

Post by anex »

Image
User avatar
jasko_ba
Posts: 8478
Joined: 13/11/2006 17:47

#66290 Re: Zeničani

Post by jasko_ba »

čipovanje, sterilizacija, ali i eutanazija nakon 15/30 dana u azilu. drugacije se nece ovdje rijesiti nikada.
Mislim da je i Prijedlog zakona o zaštiti životinja išao u tom fazonu tamo 2013. godine, ali su blokirali cini mi se SBB/HDZ na kraju :-)
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66291 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

aCme wrote: 07/05/2024 07:32 Za zbrinjavanje pasa lutalica iz budžeta 2024 izdvojeno 455.000 KM
Evo da ti odmah kažem da je ovo laž. Čovjek koji vodi azil je spreman da da zvanično podatke,a to je da su za dvije godine dobili 290.000 KM, tj. 145.000 KM godišnje. Taj ko ti je dao informaciju laže, da ne kažem 'ko pas' 😂
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66292 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

jasko_ba wrote: 07/05/2024 08:05 čipovanje, sterilizacija, ali i eutanazija nakon 15/30 dana u azilu. drugacije se nece ovdje rijesiti nikada.
Mislim da je i Prijedlog zakona o zaštiti životinja išao u tom fazonu tamo 2013. godine, ali su blokirali cini mi se SBB/HDZ na kraju :-)
Pa gdje to ima da se eutanaziraju za 15-30 dana??? To nigdje ne postoji. U najgorem slučaju po pse mislim da je rok 6 mjeseci u nekim državama. A ja se nadam da do toga ovdje neće doći nego da će se što više pasa sterilisati i udomiti.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66293 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

anex wrote: 07/05/2024 08:02 Image
Hajde na kafu, blizu si 😄
User avatar
Sanjarko
Posts: 28449
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66294 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

dacha bosanac wrote: 07/05/2024 08:08
jasko_ba wrote: 07/05/2024 08:05 čipovanje, sterilizacija, ali i eutanazija nakon 15/30 dana u azilu. drugacije se nece ovdje rijesiti nikada.
Mislim da je i Prijedlog zakona o zaštiti životinja išao u tom fazonu tamo 2013. godine, ali su blokirali cini mi se SBB/HDZ na kraju :-)
Pa gdje to ima da se eutanaziraju za 15-30 dana??? To nigdje ne postoji. U najgorem slučaju po pse mislim da je rok 6 mjeseci u nekim državama. A ja se nadam da do toga ovdje neće doći nego da će se što više pasa sterilisati i udomiti.
U Americi je bilo oko 3 mjeseca ako se ne udomi ili ne pronađe vlasnik ide eutanazija.

Ja sam isto za što veću sterilizaciju i udomljavanje ako je to moguće.

Eutanazija krajnja mjera da bude, ako je toliko agresivna životinja itd.
User avatar
gentoo
Posts: 4593
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#66295 Re: Zeničani

Post by gentoo »

dacha bosanac wrote: 07/05/2024 08:08 A ja se nadam da do toga ovdje neće doći nego da će se što više pasa sterilisati i udomiti.
Zasto se tome nadas ? Zasto bi se mi trudili biti bolji od Amerike, Belgije ili sta ja znam koje zemlje ?

Nemoj opet da povlacimo price kako su i koliko love razna udruzenja hapala na "bitte hilfe, Stella hungrig" i kako je ovakav zakon u nasoj zemlji donesen upravo da jebe u zdrav mozak posten narod a pogoduje ovima gore.. uz pomoc Dogs Trust koji naravno u Londonu ne mogu to provoditi jer ne ide, logicno.


I nece se udomiti nista (hoce mozda 5%).. Ovi sto bi i htjeli psa samovoljno ili sto "curica hoce" radije nabave ono malo, bijelo, cupavo govno od 3.5 kile.

Bosnjo ne prizna zivotinje koje ne moze musti i upregnuti i tako je to stoljecima na ovim prostorima :mrgreen:
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66296 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

Sanjarko wrote: 07/05/2024 08:44
U Americi je bilo oko 3 mjeseca ako se ne udomi ili ne pronađe vlasnik ide eutanazija.

Ja sam isto za što veću sterilizaciju i udomljavanje ako je to moguće.

Eutanazija krajnja mjera da bude, ako je toliko agresivna životinja itd.
Amerika je MNOGO veća zemlja od nas pa je i samo udomljavanje lakše, a i svijest ljudi je mnogo drugačija od naše po tom pitanju. Zato je 3 mjeseca ovdje malo.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 808
Joined: 14/11/2013 10:09

#66297 Re: Zeničani

Post by dacha bosanac »

gentoo wrote: 07/05/2024 08:57
Zasto se tome nadas ? Zasto bi se mi trudili biti bolji od Amerike, Belgije ili sta ja znam koje zemlje ?

Nemoj opet da povlacimo price kako su i koliko love razna udruzenja hapala na "bitte hilfe, Stella hungrig" i kako je ovakav zakon u nasoj zemlji donesen upravo da jebe u zdrav mozak posten narod a pogoduje ovima gore.. uz pomoc Dogs Trust koji naravno u Londonu ne mogu to provoditi jer ne ide, logicno.


I nece se udomiti nista (hoce mozda 5%).. Ovi sto bi i htjeli psa samovoljno ili sto "curica hoce" radije nabave ono malo, bijelo, cupavo govno od 3.5 kile.

Bosnjo ne prizna zivotinje koje ne moze musti i upregnuti i tako je to stoljecima na ovim prostorima :mrgreen:
Ti se nemoj truditi da budeš bolji, ja hoću.
O jačanju love ne mogu da pričam jer ne znam, a i lično me ne interesuje . Ja znam šta ja radim i kako radim.
Eto, ja se nadam da će kroz ove neke akcije mnogo više pasa da se udomi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28449
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66298 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Ma da se smisliti neko rješenje ali ima li volje? Evo maloprije na TV govore o Bistričaku, kako je zapušten itd, a kako je prije bilo itd.

Hoće ga prodati izgleda ili šta već.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#66299 Re: Zeničani

Post by anex »

dacha bosanac wrote: 07/05/2024 08:10
Hajde na kafu, blizu si 😄
nisam trenutno na toj lokaciji, ovo je sa zenicabloga upravo jutros objavljena slika...kontam reko da nije neko odavde u ZB :D

A što se tiče B. rijeke ... tu sam cijeli život komšija moj :D samo malo bliže do bazena, druga zgrada :)
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#66300 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Dobri stari vakat, krenes ujutro u skolu , ono lokvice krvi po parkingu i trotoaru , vratis se, ono naletio dajc iz komrada , sve sapro. Ko da keruse i kucica nikad nije ni bilo :(

:mrgreen:
Post Reply