Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 28424
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65927 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Ja i stara stanemo kod zebre i cekamo da predzemo ulicu kad nailaze auta dok neko ne stane s autom da bi mi presli, nekad se i odmaknemo od zebre kad veca vozila tipa kamiona ili autobusa prolaze, da prodzu skroz ona prvo.

Zavisi gdje i kako, od situacije, ima prijelaza bas kriticnih, i za vozace i pjesake.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1710
Joined: 29/11/2022 19:46

#65928 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Večeras čujem da je poznati stomatolog Ferhat preminuo, baš sam se negativno iznenadio. Je li bio bolestan ili nešto iznenada? :(
User avatar
N.N.
Posts: 3543
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#65929 Re: Zeničani

Post by N.N. »

ShnjaZZZ wrote: 19/04/2024 23:02 Večeras čujem da je poznati stomatolog Ferhat preminuo, baš sam se negativno iznenadio. Je li bio bolestan ili nešto iznenada? :(
Od prosle godine je bolovao...
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1710
Joined: 29/11/2022 19:46

#65930 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

N.N. wrote: 19/04/2024 23:04
ShnjaZZZ wrote: 19/04/2024 23:02 Večeras čujem da je poznati stomatolog Ferhat preminuo, baš sam se negativno iznenadio. Je li bio bolestan ili nešto iznenada? :(
Od prosle godine je bolovao...
Nisam znao. Baš mi je žao...
User avatar
N.N.
Posts: 3543
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#65931 Re: Zeničani

Post by N.N. »

I meni.
Moj prvi stomatolog jos iz vakta Bilimisca i one nedovrsene kuce gdje je radio.
Dodjes, nema sestre, sam on u onoj 'kao' oridinaciji, priguseno svjetlo, kao u horor filmu :mrgreen:
Odradi par zuba, naplati jedan...
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1710
Joined: 29/11/2022 19:46

#65932 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

N.N. wrote: 19/04/2024 23:08 I meni.
Moj prvi stomatolog jos iz vakta Bilimisca i one nedovrsene kuce gdje je radio.
Dodjes, nema sestre, sam on u onoj 'kao' oridinaciji, priguseno svjetlo, kao u horor filmu :mrgreen:
Odradi par zuba, naplati jedan...
Meni je on prve mliječne izvadio u poluklinici. On i Slobodan...znam da sam se više radovao Ferhatu jer je bio ko čigra, nemaš se kad ni prepast već gotovo.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#65933 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Dzinna wrote: 19/04/2024 20:24 Samo jedno pitanje
Kako to prelazite cestu??? 10 minuta vozim kroz Ze, skoro tri puta udarila pješake.
Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#65934 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Mirzareli wrote: 19/04/2024 17:10 Danas hodam gradom sve stariji ljudi i penzioneri u carsiji tako je vec danima u svim terminima.,nemam protiv ljudi nista ali nigdje mladje raje.Ovo vise nije iseljavanje ,ovo je egzodus stanovništva iz cijele države ,pa tako i iz same Zenice.Ne znam stvarno gdje ovo vodi ,skoro da vise nemam s kim kahvu popit od svojih vršnjaka i prijatelja. :sad:
Dođeš u Sarajevo ako ćeš piti kafu s rajomiz Zenice. Tu smo skoro svi 😛
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#65935 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:47 Dođeš u Sarajevo ako ćeš piti kafu s rajomiz Zenice. Tu smo skoro svi 😛
A Celik ?
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#65936 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

N.N. wrote: 19/04/2024 23:08 I meni.
Moj prvi stomatolog jos iz vakta Bilimisca i one nedovrsene kuce gdje je radio.
Dodjes, nema sestre, sam on u onoj 'kao' oridinaciji, priguseno svjetlo, kao u horor filmu :mrgreen:
Odradi par zuba, naplati jedan...
I meni je vadio prve zube kao dijetu u poliklinici, koliko je godina imao jel zna neko ?
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#65937 Re: Zeničani

Post by Warashii »

kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:45
Dzinna wrote: 19/04/2024 20:24 Samo jedno pitanje
Kako to prelazite cestu??? 10 minuta vozim kroz Ze, skoro tri puta udarila pješake.
Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1710
Joined: 29/11/2022 19:46

#65938 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

xPaco1337 wrote: 20/04/2024 10:31
N.N. wrote: 19/04/2024 23:08 I meni.
Moj prvi stomatolog jos iz vakta Bilimisca i one nedovrsene kuce gdje je radio.
Dodjes, nema sestre, sam on u onoj 'kao' oridinaciji, priguseno svjetlo, kao u horor filmu :mrgreen:
Odradi par zuba, naplati jedan...
I meni je vadio prve zube kao dijetu u poliklinici, koliko je godina imao jel zna neko ?
U 59-oj je umro.
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#65939 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:45
Dzinna wrote: 19/04/2024 20:24 Samo jedno pitanje
Kako to prelazite cestu??? 10 minuta vozim kroz Ze, skoro tri puta udarila pješake.
Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
To je haos živi, i ebo sve svoje onaj ko je stavio zebru onda prije i poslije kružnog, to ne znam gdje je logika iza tog, hoces izac sa kruznog sto prije ili uci i ti pješaku moraš sta. A ovim sa skuterima da ne pricam šta rade, svaki dan fali nekog da ubijem zbog tog ide trotuarom i ko što ti kažeš smota samo i bez kocenja (a ono govno moze sigurno 20-30km/h ic) samo skrene na zebru, to treba pod hitno zabranit i uvest neku vrstu dozvole za ono da imaš, a ove naše bulice na tom što jurnjaju su mi najjace. :bih:
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#65940 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Dzinna wrote: 20/04/2024 10:55
xPaco1337 wrote: 20/04/2024 10:39
Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
To je haos živi, i ebo sve svoje onaj ko je stavio zebru onda prije i poslije kružnog, to ne znam gdje je logika iza tog, hoces izac sa kruznog sto prije ili uci i ti pješaku moraš sta. A ovim sa skuterima da ne pricam šta rade, svaki dan fali nekog da ubijem zbog tog ide trotuarom i ko što ti kažeš smota samo i bez kocenja (a ono govno moze sigurno 20-30km/h ic) samo skrene na zebru, to treba pod hitno zabranit i uvest neku vrstu dozvole za ono da imaš, a ove naše bulice na tom što jurnjaju su mi najjace. :bih:
Kakvi skuteri? Mislis na romobil električne?
Da
User avatar
gentoo
Posts: 4592
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#65941 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Dzinna wrote: 20/04/2024 10:54 Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne
To jes' 100% ali takodje tamo u ZOBS pise sta vozac treba raditi kad se priblizava prelazu/zebri makar bio policijski sat i nikog ne bilo na ulici.. Naravno to niti zna niti radi 97% vozaca :wink:
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#65942 Re: Zeničani

Post by Warashii »

gentoo wrote: 20/04/2024 11:41
Dzinna wrote: 20/04/2024 10:54 Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne
To jes' 100% ali takodje tamo u ZOBS pise sta vozac treba raditi kad se priblizava prelazu/zebri makar bio policijski sat i nikog ne bilo na ulici.. Naravno to niti zna niti radi 97% vozaca :wink:
Realno vozim maksimalno oprezno, naročito u blizini pješačkih prelaza. Sarajevskom otvaram cetvere oči na pješačkim. Jednostavno ponašanje pješaka frustrira.
Biciklisti i vozači el. skutera standardno snjiraju preko pješačkog.
U ZOBS-u isto tako piše šta pješak treba uraditi.
Nekada se to učilo u prvim danima škole, pa dolazio i milicajac pričao, sad ne znam kako je.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#65943 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Rothmans wrote: 20/04/2024 09:21
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:47 Dođeš u Sarajevo ako ćeš piti kafu s rajomiz Zenice. Tu smo skoro svi 😛
A Celik ?
Čelik samo vikendom... 🖤❤️
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#65944 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:45
Dzinna wrote: 19/04/2024 20:24 Samo jedno pitanje
Kako to prelazite cestu??? 10 minuta vozim kroz Ze, skoro tri puta udarila pješake.
Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
Pa onda gazi stoku. Nemoj usporavati, dodaj gas i gazi. Imas u Sarajevu masu primjera kako to rade takvi kao ti.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#65945 Re: Zeničani

Post by Warashii »

kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 12:35
Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:45

Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
Pa onda gazi stoku. Nemoj usporavati, dodaj gas i gazi. Imas u Sarajevu masu primjera kako to rade takvi kao ti.
:lol:
U redu je ljudino u redu je.
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#65946 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Warashii wrote: 20/04/2024 12:30
gentoo wrote: 20/04/2024 11:41
Dzinna wrote: 20/04/2024 10:54 Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne
To jes' 100% ali takodje tamo u ZOBS pise sta vozac treba raditi kad se priblizava prelazu/zebri makar bio policijski sat i nikog ne bilo na ulici.. Naravno to niti zna niti radi 97% vozaca :wink:
Realno vozim maksimalno oprezno, naročito u blizini pješačkih prelaza. Sarajevskom otvaram cetvere oči na pješačkim. Jednostavno ponašanje pješaka frustrira.
Biciklisti i vozači el. skutera standardno snjiraju preko pješačkog.
U ZOBS-u isto tako piše šta pješak treba uraditi.
Nekada se to učilo u prvim danima škole, pa dolazio i milicajac pričao, sad ne znam kako je.
Ja sam samo jednom u zivotu vidio dijete da se sišlo sa romobila dok prelazi ulicu ostalo svaki put pređu brzinom auto preko
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#65947 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Vecina mojih gostiju je bila poprilicno iznenadjena kulturom da se pjesacima staje na pjesacki koji nema semafor. Samo se ovdje to predstavlja kao nesto lose. :mrgreen:
User avatar
gentoo
Posts: 4592
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#65948 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Ma vecina ljudi se pravi budala i ako pjesak bas ne stane i ne nagne se ka naprijed on kao smatra da nece preci i da ne treba stati :mrgreen:

Kao da ne znaju da je auto(vozac) uvijek krivo makar ovaj paraglajderom sletio ispred njega.. Takodje kao da se ne zna da je pjesacki 50m i sa jedne i druge strane zebre itd.. Znaci, priblizavas se zebri, dignes nogicu sa gasa, zraknes, prodjes sporije 5-10 km/h i onda gas. No to gusi passate 2.0 TDI sa adapterom iz Binga u utoru pojasa :mrgreen:
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#65949 Re: Zeničani

Post by Warashii »

gentoo wrote: 20/04/2024 14:32 Ma vecina ljudi se pravi budala i ako pjesak bas ne stane i ne nagne se ka naprijed on kao smatra da nece preci i da ne treba stati :mrgreen:

Kao da ne znaju da je auto(vozac) uvijek krivo makar ovaj paraglajderom sletio ispred njega.. Takodje kao da se ne zna da je pjesacki 50m i sa jedne i druge strane zebre itd.. Znaci, priblizavas se zebri, dignes nogicu sa gasa, zraknes, prodjes sporije 5-10 km/h i onda gas. No to gusi passate 2.0 TDI sa adapterom iz Binga u utoru pojasa :mrgreen:
Eh bravo, to je upravo to razmišljanje većine pješaka.
ZA početak nije pješački 50m sa jedne i sa druge.
Sljedeće razmišljanje je vozač uvijek kriv.
Zamisli situaciji kada neki vozač udari nekog na pješačkom. Razlog sta god, pijan, gledao na tel. gledao neku djevojku, zaspao, drogiran, pospan, neispravan kocioni sistem kriv je vozač, slažem se. Odrobija koliko odrobija, ovisi jel neka faca il nije možda ništa i ne odrobija, a onaj pješak može ostati invalid do kraja života, možda da bude zakovan u invalidskim kolicima ostatak svog života.
Dakle vozač je kriv.
Sta konkretno taj bivši pješak ima od tog?
Ne znam kako neko moze odgajati dijete i pustiti ga na ulicu sa tim "mora ti stati", kako moze iko zakoračiti na pješački pod pretpostavkom da će ti neko stati a kao sto sam gore naveo, a ima ih jos, razloga da "ne stane".
Pjesacim i sam a i vozim, stoke ima i sa jedne i druge strane. Samo hoću reći čuvajte svoj a i život drugih.
Casual's wrote: 20/04/2024 14:09 Vecina mojih gostiju je bila poprilicno iznenadjena kulturom da se pjesacima staje na pjesacki koji nema semafor. Samo se ovdje to predstavlja kao nesto lose. :mrgreen:
Ma kakvi loše stajem i za to sam da se staje.
Ideš trotoarom prilazis pješačkom, staneš podigneš glavu pogled lijevo pogled desno pa opet lijevo, ide auto, stane auto predjes, nema auta predjes. Ide auto tipa 30kmh ka pješačkom ne skačeš pred njeg sačekaj da stane, predjes.
Eto sva jbna filozofija pješačkog.
Last edited by Warashii on 20/04/2024 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#65950 Re: Zeničani

Post by Warashii »

:kiss:
Post Reply