Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#27726 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

Ne znam otkad vrijedi ono da svakim servisom u ovlastenom produzujes garanciju za jos godinu, do 10 max.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#27727 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Ne gubi se garancija na vozilo ako si radio limarske radove. Možeš izgubiti samo garanciju na lak i prohrđavanja i to ako skontaju da si radio nešto.
A dobar majstor će to savršeno uraditi
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#27728 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 23/01/2024 14:27 Ne gubi se garancija na vozilo ako si radio limarske radove. Možeš izgubiti samo garanciju na lak i prohrđavanja i to ako skontaju da si radio nešto.
A dobar majstor će to savršeno uraditi
Meni je na dva mjesta odradio tako da ne mogu naći gdje su mi bila oštećenja (iako znam gdje su, ne vidim ni po čemu da je tu plastika bila pukla). Pa ti kupi auto "nikad udarano".
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27729 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

https://olx.ba/artikal/54144066

Evo japanac za morskog vuka sa OM651 22 LA i 7G Tronic :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#27730 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Laplace wrote: 24/01/2024 08:06
drug_profi wrote: 23/01/2024 14:27 Ne gubi se garancija na vozilo ako si radio limarske radove. Možeš izgubiti samo garanciju na lak i prohrđavanja i to ako skontaju da si radio nešto.
A dobar majstor će to savršeno uraditi
Meni je na dva mjesta odradio tako da ne mogu naći gdje su mi bila oštećenja (iako znam gdje su, ne vidim ni po čemu da je tu plastika bila pukla). Pa ti kupi auto "nikad udarano".
Majstor je ključan.
Imao sam primjer prije par godina. 4 godine star auto udaren auto odozada. Karambolka i sve plastikice, nosač karambolke, unutrašnji i vanjski vezni lim, pod gepeka.
Procjena ovlaštenog 3600 sa PDV.
Jedan limar ponudio 1500 za sve radove, Ispravljaće limove i šinu, samo novu karambolku nabaviti.
Drugi ponudio 1100 za limarsko lakirereske radove, ali da se kupe svi limovi i dijelovi osim poda gepeka, jer njega moze bez tragova popeglati.
Za 300 maraka kupljena cijela "guzica" na otpadu (vezni limovi, šina karambolke i sve plastikice ugrađene na njih), 200 maraka karambolka fabrička sa drugog otpada. Ukupno 1600.
Sve raspertlano sa fabričkih spojeva i tako zamijenjeno. Apsolutno svi materijali i spajanje kao fabričko.
Pod gepeka ispravljen, ležište za rezervnu gumu savršeno simetrično. Događaj nevidljiv.
Znači između dva majstora razlika 100 maraka, ili oko 6%, a rezultat rada je vjerovatno neuporediv.
Auto nije na prodaju, a kada bude BIĆE upoznat kupac sa time i biće mu sve pokazano.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#27731 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

EFD22 wrote: 24/01/2024 08:18 https://olx.ba/artikal/54144066

Evo japanac za morskog vuka sa OM651 22 LA i 7G Tronic :mrgreen:
zato unutrasnjost hyundai
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#27732 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

drug_profi wrote: 24/01/2024 08:19
Laplace wrote: 24/01/2024 08:06
drug_profi wrote: 23/01/2024 14:27 Ne gubi se garancija na vozilo ako si radio limarske radove. Možeš izgubiti samo garanciju na lak i prohrđavanja i to ako skontaju da si radio nešto.
A dobar majstor će to savršeno uraditi
Meni je na dva mjesta odradio tako da ne mogu naći gdje su mi bila oštećenja (iako znam gdje su, ne vidim ni po čemu da je tu plastika bila pukla). Pa ti kupi auto "nikad udarano".
Majstor je ključan.
Imao sam primjer prije par godina. 4 godine star auto udaren auto odozada. Karambolka i sve plastikice, nosač karambolke, unutrašnji i vanjski vezni lim, pod gepeka.
Procjena ovlaštenog 3600 sa PDV.
Jedan limar ponudio 1500 za sve radove, Ispravljaće limove i šinu, samo novu karambolku nabaviti.
Drugi ponudio 1100 za limarsko lakirereske radove, ali da se kupe svi limovi i dijelovi osim poda gepeka, jer njega moze bez tragova popeglati.
Za 300 maraka kupljena cijela "guzica" na otpadu (vezni limovi, šina karambolke i sve plastikice ugrađene na njih), 200 maraka karambolka fabrička sa drugog otpada. Ukupno 1600.
Sve raspertlano sa fabričkih spojeva i tako zamijenjeno. Apsolutno svi materijali i spajanje kao fabričko.
Pod gepeka ispravljen, ležište za rezervnu gumu savršeno simetrično. Događaj nevidljiv.
Znači između dva majstora razlika 100 maraka, ili oko 6%, a rezultat rada je vjerovatno neuporediv.
Auto nije na prodaju, a kada bude BIĆE upoznat kupac sa time i biće mu sve pokazano.
Odlično, ali ja ti ne bi preporučio da upoznaješ s time budućeg vlasnika tj prilikom pokazivanja vozila, ma koliko dobro bilo urađeno. Odmah će ili odustati zbog toga ili pokušati sniziti cijenu.
Tako je drug skršio Oktaviju, ma ubio je, i onda je sredio ko sebi fakat sve dijelovi s otpada, top lakiranje, ispravljanje itd sve po psu. Vozao je tako 4 godine nakon toga. Došlo vrijeme da proda (logično ne zbog udara nego da novije nešto kupi) pita me da li nikome govori o tome prilikom prodaje. Reko ne, imati ćeš odmah odustajanja i problema s prodajom, a realno ko je kupio njegov auto nema šanse niti da skonta da je to bilo, niti da ima zbog toga nekih problema s autom, jer kako velim sve je urađeno po psu ništa frljano.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2743
Joined: 14/06/2017 17:07

#27733 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by MehmedPasaMoric »

To sto je auto popravljeno "kao da nista nije bilo" ne znaci da mu ne umanjuje cijenu cinjenica da je bio slupan. Ne lazite sami sebe. Nemoguce je da neko Iskrinim aparatom za varenje iz 1985 postigne isti kvalitet vara kao robot u fabrici koji kosta 500 000€, i tu ne govorim o vizuelnom kvalitetu nego o otpornosti tog istog vara kod buducih udesa

A i dobar strucnjak ce kod pregleda automobila uvijek prepoznati var koji nije fabricki
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#27734 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

Naravno da ostaje ta činjenica, i nemoguće je da bude bas kao iz fabrike. Ali moze biti dovoljno dobro da se auto može godinama koristiti bez problema.
A ko to gleda varove kod kupovine kola.
Elem, tako je kako je, uvijek ostaje taj rizik kod kupovine polovnih kola, kome se to ne sviđa ima sasvim dovoljna ponuda gajnc novih kola.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#27735 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

hopi wrote: 24/01/2024 09:33
drug_profi wrote: 24/01/2024 08:19
Laplace wrote: 24/01/2024 08:06

Meni je na dva mjesta odradio tako da ne mogu naći gdje su mi bila oštećenja (iako znam gdje su, ne vidim ni po čemu da je tu plastika bila pukla). Pa ti kupi auto "nikad udarano".
Majstor je ključan.
Imao sam primjer prije par godina. 4 godine star auto udaren auto odozada. Karambolka i sve plastikice, nosač karambolke, unutrašnji i vanjski vezni lim, pod gepeka.
Procjena ovlaštenog 3600 sa PDV.
Jedan limar ponudio 1500 za sve radove, Ispravljaće limove i šinu, samo novu karambolku nabaviti.
Drugi ponudio 1100 za limarsko lakirereske radove, ali da se kupe svi limovi i dijelovi osim poda gepeka, jer njega moze bez tragova popeglati.
Za 300 maraka kupljena cijela "guzica" na otpadu (vezni limovi, šina karambolke i sve plastikice ugrađene na njih), 200 maraka karambolka fabrička sa drugog otpada. Ukupno 1600.
Sve raspertlano sa fabričkih spojeva i tako zamijenjeno. Apsolutno svi materijali i spajanje kao fabričko.
Pod gepeka ispravljen, ležište za rezervnu gumu savršeno simetrično. Događaj nevidljiv.
Znači između dva majstora razlika 100 maraka, ili oko 6%, a rezultat rada je vjerovatno neuporediv.
Auto nije na prodaju, a kada bude BIĆE upoznat kupac sa time i biće mu sve pokazano.
Odlično, ali ja ti ne bi preporučio da upoznaješ s time budućeg vlasnika tj prilikom pokazivanja vozila, ma koliko dobro bilo urađeno. Odmah će ili odustati zbog toga ili pokušati sniziti cijenu.
Tako je drug skršio Oktaviju, ma ubio je, i onda je sredio ko sebi fakat sve dijelovi s otpada, top lakiranje, ispravljanje itd sve po psu. Vozao je tako 4 godine nakon toga. Došlo vrijeme da proda (logično ne zbog udara nego da novije nešto kupi) pita me da li nikome govori o tome prilikom prodaje. Reko ne, imati ćeš odmah odustajanja i problema s prodajom, a realno ko je kupio njegov auto nema šanse niti da skonta da je to bilo, niti da ima zbog toga nekih problema s autom, jer kako velim sve je urađeno po psu ništa frljano.
A on kad je drugo auto kupovao obavezno pitao "jel udaran" :-)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#27736 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

I dobio je sigurno najiskreniji odgovor... :D
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#27737 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

Ja odgovorim "auto nije, vlasnik jeste".
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#27738 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

Ja vam govorim kako jeste i kako se radi, a vi mašite glavom koliko hoćete.
Kome se to ne sviđa, pravac salon auta, dobijete kahficu, razgledate šta ima, dobijete ponudu i ako vam se sviđa Pazarite i ne brinete je li udaraj popravljan itd.
User avatar
W0rM
Posts: 2619
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#27739 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by W0rM »

beco wrote: 23/01/2024 12:59
Euphoria wrote: 23/01/2024 10:40 Kolika je realna vrijednost Toyota Auris, fina oprema, 1.6 benzin valvematic, 2016 godina, jedan vlasnik, garancija jos godinu dana, neregistrovana? Ima ogrebotinu na prednjoj karambolci i blatobranu. Koliko bi kostala ta opravka u ovlastenom servisu?
Nažalost cijene su im na Piku preko 20 000 KM, ja lično mislim da bi cijene za to auto oko 16 000 trebale biti, ali je tržište poludilo.

Ja sam recimo liku iz Banja Luke, Aurisa 2011. godište sa 185 000 km na satu 1.6 valvematic motor 132 KS sa LPG 2021. godine prodao za 9300 KM, lik sada prodaje auto na 215 000 km i traži 14 500 KM :skoljka: e sada ko je tu lud.

P.S. Tog Aurisa sam 2016. platio sa 105000 km od Auto Smajlović iz Tuzle za 16 300 KM, znači to je bilo 5 godina staro auto, a sad za auto preko 8 godina iznad 20 000 KM traže.
Kao sto rece, trenutno je takvo stanje. Moja malenkost je uzela svog limenog ljubimca 2021 godine, i platila ga vrijednost X, danas po olx-u i mobile.de vozilo vrijedi od X+7000 do X+10 000 KMova, i mogu da kazem cijena NIJE realna, zasto je ovako, pojma nemam.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#27740 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Ma ne skrivam je nista kad prodajem.
Stavim fer cijenu, sa nekom mojom zadnjom u mislima, i ko se tu uklopi nek vozi.
Neko ce odustati, ali zalibo me, jer ce taj naci drugi razlog da odustane svakako ili da obara cijenu. Odnosno doci ce sa namjerom da me ucijeni.
Ja takvima samo kazem hvala sto si dosao, a sad zbogom i sretno.
User avatar
konektovan
Posts: 51387
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#27741 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

kabal1337 wrote: 24/01/2024 08:58
EFD22 wrote: 24/01/2024 08:18 https://olx.ba/artikal/54144066

Evo japanac za morskog vuka sa OM651 22 LA i 7G Tronic :mrgreen:
zato unutrasnjost hyundai
Isto fakat...
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#27742 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

:lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#27743 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

konektovan wrote: 24/01/2024 12:55
kabal1337 wrote: 24/01/2024 08:58
EFD22 wrote: 24/01/2024 08:18 https://olx.ba/artikal/54144066

Evo japanac za morskog vuka sa OM651 22 LA i 7G Tronic :mrgreen:
zato unutrasnjost hyundai
Isto fakat...
Ovo je auto za Talismane, Insignie i sl
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#27744 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Još da su se držali svojih aduta pa stavili 3.5 V6 iz 350/370Z.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27745 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

beco wrote: 24/01/2024 13:58 Još da su se držali svojih aduta pa stavili 3.5 V6 iz 350/370Z.
Ima Q50 i sa VR30DDTT i VQ35HR i VQ37VHR ali ne za europske šupandere.
User avatar
konektovan
Posts: 51387
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#27746 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

sime_cipol wrote: 24/01/2024 13:53
konektovan wrote: 24/01/2024 12:55
kabal1337 wrote: 24/01/2024 08:58

zato unutrasnjost hyundai
Isto fakat...
Ovo je auto za Talismane, Insignie i sl
Ma ima on svojih kvaliteta,..ali je unutra ko i30
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#27747 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Ti VQ će ostati zapamćeni kao legendarni motori, ma da vazda se nasmijem da je taj motor išao i u Velsatis :run:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27748 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne bih ja imao ništa protiv jedne Nissan Maxime A36 sa VQ35DE :mrgreen:
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#27749 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Kako se zove onaj njihov kupe G35 meni dream car

De ne zezaj ta Maxima front wheel drive i v6, tome se traction control nikad ne gasi
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#27750 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

beco wrote: 24/01/2024 14:05 Kako se zove onaj njihov kupe G35 meni dream car

De ne zezaj ta Maxima front wheel drive i v6, tome se traction control nikad ne gasi
Ma atmosferac je, to su uglađeni elegantni konji. Lipicanci :mrgreen:


Evo ti nasljednik Skyline Coupea V35

U EU i US se prodavao kao Infiniti Q60 https://olx.ba/artikal/34687004
Post Reply