Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
beco
Posts: 5095
Joined: 25/08/2004 14:22

#26651 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Qwerty1234 wrote: 29/12/2023 09:40 Ja ja, sad se svaki dizel manje kvari od TDI-a…😂

A taxi pun pasata i oktavia sa 800-900k km, a ne laguna dci 😂
Sve to stoji samo pitaj koji im je motor po redu.

Jaran neki dan uzeo Octaviju 2012 1.6 tdi odmah moro ravnati glavu i mjenjati dihtung glave, čistiti EGR i sad dpf hoće da skida :mrgreen:
Last edited by beco on 29/12/2023 10:38, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 25829
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#26652 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Qler »

Svaka mu je ka Njegoševa...

Bože sačuvaj...
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#26653 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by avijon »

beco wrote: 29/12/2023 10:34
Qwerty1234 wrote: 29/12/2023 09:40 Ja ja, sad se svaki dizel manje kvari od TDI-a…😂

A taxi pun pasata i oktavia sa 800-900k km, a ne laguna dci 😂
Sve to stoji samo pitaj koji im je motor po redu.

Jaran neki dan uzeo Octaviju 2012 1.6 tdi odmah moro ravnati glavu i mjenjati dihtung glave, čistiti EGR i sad dpf hoće da skida :mrgreen:
u sta je gledo kad je kupovo :lol: a ja, u cijenu :lol:
User avatar
Javier Pena
Posts: 940
Joined: 09/11/2020 21:50

#26654 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Javier Pena »

EFD22 wrote: 28/12/2023 20:13 Clio II facelift 1.4 s klimom i ostane ti još para.
Hvala.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26655 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

beco wrote: 29/12/2023 06:48
canvra888 wrote: 28/12/2023 23:46 U kojem smislu lakše?
Pa dizel je imao bolju opremu, nevjerojatno koliko su mi se parking senzori uvukli pod kožu i postali prirodni i lakše je kvačilo bilo dozirati pri malim brzinama.

2.0 dci doista ima samo jednu manu i jednu ekstravaganciju. Mana je da stvarno za dizela malo je rastrošniji i hladno uzme 1.5 litar više od tdi, hdi, tdci iste zapremine. Druga stvar što u ovu moju verziju stane 7.4 l ulja. Opet odgovorno tvrdim da je kvalitetniji, više kultivisan i da se 10x manje kvari pogotovo od tdi. Auto 12 godina star na orginalnih 220 k km prodat sa originalnom i ispravnom turbinom, diznama, kvačilom, zamjcem, dpf i lancem i mislim da ih ni sljedeći vlasnik ni za još 100 k km neće mjenjati.
Pa ako cemo tako 3.0 dizelski motori sa pogonom na sva 4 tocka trosi isto ako ne cak i manje od tog azijskog kontejnera na tockovima.
+ dobijes udobnost
+ komociju
+ vecu sigurnost
+jos bolje ide


Pominjes neke dizne i turbinu. Pa turbina za tvoje vozilo je od istog proizvodjaca, kao i na VAG itd.
Dizne ne proizvodi niti ih razvija VW, vec ista firma kao i za druga vozila Bosch, Simens, Delphi itd.
Pa bilo koji motor iste euro norme da uzmes i da ga gusis po gradu imat ce problem sa Egr-om.

Ja ne znam vozilo kojem je crkla turbina ispod 200 000 km.
Kvacilo, zamajac zavisi od nacina koristenja. Pa ti si smijesan ako mislis da GTD-ovi sa oglasa imaju 200 000 km 😂

Stvarno ste mi smijesni vas par sto ste se posvetili da pljujete bilo koju drugu marku vozila od one koje vozite.

Eno Amara posveti svaki dan da popljuje nekog nijemca, a kod njega hrdja krov, i krajevi vrata. Da bude najtuznije orginalni lak, niti je imao fizickih ostecenja na tom mjestu pa da popusti.
Otislo sve i svasta, ali opet je Mazda najbolje auto.
Kravamuzara sa svojim izjavama nova Mazda sa nekim aftermarket amortizerima moze biti bolja od novog Mercedesa. Sta se sve nece procitat.
Onaj uzdize Forda, Mazdu hvali ga- ne moze dva mjeseca da ga proda.
Mazda 3, 2.0 benzin best buy, mala km fullas eno stoji na piku nece je niko. Jos kupljena u BiH!

Razumijem ja vasu ljubav prema odredjenim brendovima ali ste dosadni sa poredjenjem duzine qrca.

Posto vidim da si pomenuo dalje CAY motor, pa ja sam kupio jednom medju najjeftinijim u to vrijeme prije 4 godine i nisam imao problema sa diznama, dpf-om, turbinom, glavom itd. A nisam tip vozaca koji salta do 2000 obrtaja.

Pa kod mene je prijatelj sahranio novog Clia 4 1.5 dci svojom "dinamicnom" voznjom. I sta sad ja trebam reci taj motor ne valja. Djikan.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7109
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#26657 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

dodje l rezervno pola auta posto ovog pola vec nema :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26658 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

ma jest, kod mene je sve struhlo :lol: :lol:

upisaite pravo i za advokata pa branite fauwe i sve njemacke marke, potpisite ekskluzivni ugovor da samo njih zastupate..

jest evo sve otislo, sjedim i placem svaki dan, a nisam na kvarove za 10god 500KM ukupno potrosio :lol: , potrosni materijal ne racunam...

dizel je zivot, bez toga em nisi bosanac pravi em te komsije ne postuju i misle da si looood(al samo tdi, ostalo je smece i mezarje nezagrnuto)...
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26659 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

Evolution_IV wrote: 29/12/2023 13:55 ma jest, kod mene je sve struhlo :lol: :lol:

upisaite pravo i za advokata pa branite fauwe i sve njemacke marke, potpisite ekskluzivni ugovor da samo njih zastupate..

jest evo sve otislo, sjedim i placem svaki dan, a nisam na kvarove za 10god 500KM ukupno potrosio :lol: , potrosni materijal ne racunam...

dizel je zivot, bez toga em nisi bosanac pravi em te komsije ne postuju i misle da si looood(al samo tdi, ostalo je smece i mezarje nezagrnuto)...
Fali li nula u iznosu?
:D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26660 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

basicm wrote: 29/12/2023 14:00
Evolution_IV wrote: 29/12/2023 13:55 ma jest, kod mene je sve struhlo :lol: :lol:

upisaite pravo i za advokata pa branite fauwe i sve njemacke marke, potpisite ekskluzivni ugovor da samo njih zastupate..

jest evo sve otislo, sjedim i placem svaki dan, a nisam na kvarove za 10god 500KM ukupno potrosio :lol: , potrosni materijal ne racunam...

dizel je zivot, bez toga em nisi bosanac pravi em te komsije ne postuju i misle da si looood(al samo tdi, ostalo je smece i mezarje nezagrnuto)...
Fali li nula u iznosu?
:D
ne fali drug, pa kutiraso bi se davno, a stari bi mi zapalio pred ocima :lol: :lol: :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26661 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

za razliku od vas znas koliko mene boli briga na koje gorivo se vozis, i koji je model i marka.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26662 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

i mene isto boli kurac da ti pravo kazem, i hocel se ko okrenut zamnom ili nesto rec iza ledja :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 14720
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#26663 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

Evolution_IV wrote: 29/12/2023 13:55 upisaite pravo i za advokata pa branite fauwe i sve njemacke marke, potpisite ekskluzivni ugovor da samo njih zastupate..
Smijesno ovo citat kad skontas ko je ovo napisao :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26664 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

izvrsni direktor wrote: 29/12/2023 14:09
Evolution_IV wrote: 29/12/2023 13:55 upisaite pravo i za advokata pa branite fauwe i sve njemacke marke, potpisite ekskluzivni ugovor da samo njih zastupate..
Smijesno ovo citat kad skontas ko je ovo napisao :D
ja sam vec upisao :lol: 8-)
izvrsni direktor
Posts: 14720
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#26665 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izvrsni direktor »

Drag si ti meni, ne ljuti se na ove zajebancije :D :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26666 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

izvrsni direktor wrote: 29/12/2023 14:12 Drag si ti meni, ne ljuti se na ove zajebancije :D :thumbup:
samo opusteno, laganini real madrid :D
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#26667 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Al fakat, ako se iko brani ovdje, to je Mazda. Znači ne ni azijati generalno, nego Mazda.

Jedino za onu Mazdu 3 nije problem preplatiti i iskeširat 34k KM, a 7 godina staro auto :-)
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26668 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

ja samo za golfa starog 10god dajem 30k+, nek se neko javi ako ima, bitno mi je da je dsge i tdji jer sam tanak vozac :-D

pozeljno da su odrstanjeni egr i dpf :thumbup:
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#26669 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Qwerty1234 »

beco wrote: 29/12/2023 10:34
Qwerty1234 wrote: 29/12/2023 09:40 Ja ja, sad se svaki dizel manje kvari od TDI-a…😂

A taxi pun pasata i oktavia sa 800-900k km, a ne laguna dci 😂
Sve to stoji samo pitaj koji im je motor po redu.

Jaran neki dan uzeo Octaviju 2012 1.6 tdi odmah moro ravnati glavu i mjenjati dihtung glave, čistiti EGR i sad dpf hoće da skida :mrgreen:
Pa ne vidim problem, ta octavia je presla 350-450k km sigurno.


Prva stvar, mozemo sa sigurnoscu reci da je broj TDI jeva barem tri puta veci od broja DCI-eva.
AKo uzmemo samo 2009 + tj kad je VW uveo CR sistem, taj broj je idalje duplo veci sigurno.

Druga stvar, procentualno, na vecem broju primjeraka je sansa za vracenim kilometrima na VW-u barem tri puta veca od bilo kojeg francuza.
Zasto? Zato sto VW i Audi (da ne spominjem Merca i BMW-a) i kad predje 600-700k km izgleda dobro. Ne izgleda prgazeno, preumorno, unutrasnjost lici na nesto isl.Naravno, ako je neko brinuo o tom autu.
Francuz na 300k km izgleda ko da je za otpada, iako mehanicki moze biti odlican.

Govorim iz iskustva. Sestrin stari Clio 2003, 300k na satu pravih, od prvog vlasnika kuplje, BiH porijeklo, sa njim bi krenuo za Ameriku sad kako je ispravan bio, ali...u njemu ko da je atomska pala, a brinuli smo se o njemu. Plastike popucale unutra, sve skripi, o limariji i slicnom da ne govorim.SJedista ni nasta ne lice. Volan...ko daj e iz 78 isl.

Npr, na 1000 uvezenih VW-a, na 800 je kilometraza vracena.
Na 1000 uvezenih Renola kilometraza je vracena na 300 komada.
To je drasticna razlika.

Tako da, s obzirom da dosta veci broj TDI-a i na cinjenicu da ih je 80% sa vracenim kilometrima (a na satu je vec 220k+ :D ) prica o bilo kakvim kvarovima, sta majstori kazu, sta se prica po forumu isl je suvisna. Malo ko je od nas bio prvi vlasnik oba takva motora na duzi period da moze biti relevantan.

VW u PD izvedbi je bio 50-50 sto se kaze. 1.9 je legendaran, a od 10 verzija sa 2.0 valjaju mozda samo 2 i to se proizvodilo u 2007 i 2008 godini.
VW u CR izvedbi haman da nema manu. Ja i tri najbliza druga imamo 2.0 tdi od 2009 do 2012, 4 clana poridce novija vozila od 2013 do 2017, isto 2.0 raznih verzija i kodova motora. I jos 2x 1.6 TDI 2014 i 2016 od blizih komsija. Svli vlasnici vozila od 2 do 10 godina, kilometraze od 250 do 550 hiljada.Niko nije prvi vlasnik sem jednog (ovog od 550k sasvim slucajno :D ) Svi mjenjali krizne dijelove na ocekivanim kiloemtrima.
Turbine na 250k+, zamajci zavisno od nacina voznje ali su isli i preko 300k, dizne samo jedan na 2.0 i to na 300k na satu, ova dvojica sa1.6 sto imaju malo losije dizne su jos dobri, ali su novija auta sa kiloemtrima do 250k.Dosta ih jos ima DPFove i EGRove na 200k+ a godinama su u Sarajevu, doduse na vecini je to izvadjeno, priznajem.

Jedino sta mogu sa sigurnoscu reci je da je DPF bolje rijesen kod vecine ostalih nego na fauveu, bar do 2015 godine, za poslje i nisam toliko upucen.
Ostalo....bare bare u najmanju ruku. Ja cak i ne tvrdim da je TDI nesto dramaticno bolji od DCI, HDI, TDCI-a isl...samo smatram da je Golf/A3 bolje auto u paketu i od megana, i od 308ice, i od focusa.
Da je A4 bolji od lagune, 508ice i tako od klase do klase.
Last edited by Qwerty1234 on 29/12/2023 14:31, edited 2 times in total.
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#26670 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

Nemoj djes to reci sas vidjet
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26671 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

i kod mene je vraceno sa 500k na 150, da mogu da se hvalim kako mi je izdrzljiv auto i kako se nisam zajebao, sam sebe tjesim da sam dobro prosao bez obzira sto su mi izlistali kilometre i bez obzira sto sam prevaren, a pofino platio ljutu masinu 8-)
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26672 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

druze, ti mozes da se tjesis
ti kakve si kvarove imao vecina vozila sa vracenom kilometrazom nije. + dodaj da je vlasniku prije tebe crkao motor. Skontao da je to auto teski baksuz, i odlucio da ga proda.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#26673 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Solucija - opravdaj frajku koji prodaje 7 godina staro auto za 34, iako imas bukvalno novog Ceeda za 39 milja...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26674 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 29/12/2023 14:45 druze, ti mozes da se tjesis
ti kakve si kvarove imao vecina vozila sa vracenom kilometrazom nije. + dodaj da je vlasniku prije tebe crkao motor. Skontao da je to auto teski baksuz, i odlucio da ga proda.
meni je svejedno,zato ko kupi od mene usrecit ce se :thumbup:

u knjizici od garancije pise rent-a-car, tad mi je sve jasno bilo al sta je tu je :thumbup:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#26675 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

kabal1337 wrote: 29/12/2023 13:24 Kravamuzara sa svojim izjavama nova Mazda sa nekim aftermarket amortizerima moze biti bolja od novog Mercedesa. Sta se sve nece procitat.
Daj quote gdje sam to rekao.
izvrsni direktor wrote: 29/12/2023 14:09
Evolution_IV wrote: 29/12/2023 13:55 upisaite pravo i za advokata pa branite fauwe i sve njemacke marke, potpisite ekskluzivni ugovor da samo njih zastupate..
Smijesno ovo citat kad skontas ko je ovo napisao :D
Svabe se brane zivotom, i na forumu i uzivo, 95% spominjanja Mazde ovdje su vase glupe fore.
Post Reply