Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2743
Joined: 14/06/2017 17:07

#26626 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by MehmedPasaMoric »

kravamuzara wrote: 28/12/2023 13:44
MehmedPasaMoric wrote: 28/12/2023 13:41niti benzinac trosi 5 litara po gradu
A dizel trosi 4 jel :zzzz:
Trosi manje i ko god tvrdi da nije osjetna razlika taj laze i sebe i druge. Jos je vise osjetna u drzavi gdje vecina sipa gorivo za 20 maraka. Cak i da je litar razlike, a nije, to je 10 litara na hiljadu kilometara, znaci izmedju dva mala servisa dao si blizu 300 maraka vise za gorivo nego neko sa dizelom.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#26627 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

hopi wrote: 28/12/2023 14:40 Koje igranke? Počne zajebavati, uklanjanje plus softverski i ćao, riješen problem.
I btw da mi je vidjeti te bezince sto samo litar troše više od istovjetnog dizela, evo odmah bacam svoj 2.0 tdci na otpad.
Pa baš tako. Meni 1.2 benzinac u B segmentu i 2.0 tdi u E segmentu troše skoro u decu isto, a razlika 600 kila i 3 segmenta...
User avatar
madesa
Posts: 5565
Joined: 26/07/2013 02:37

#26628 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by madesa »

svaka cast ko nagura 5l po gradu po spici :-)
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#26629 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

mozda skuter :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26630 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

canvra888 wrote: 28/12/2023 14:47
hopi wrote: 28/12/2023 14:40 Koje igranke? Počne zajebavati, uklanjanje plus softverski i ćao, riješen problem.
I btw da mi je vidjeti te bezince sto samo litar troše više od istovjetnog dizela, evo odmah bacam svoj 2.0 tdci na otpad.
Pa baš tako. Meni 1.2 benzinac u B segmentu i 2.0 tdi u E segmentu troše skoro u decu isto, a razlika 600 kila i 3 segmenta...
haj uzmi 2.0 turbo di pa javi prvo kako ide, a drugo koliko trosi po AP i otvorenoj normalne voznje, jer vidim sta se pokusava...dizel je samo i jedino stedljiv na AP i otvorenoj, po gradu se ne moze zagrijat za zivota, pogtovo tdi noviji..ja ga nisam nikad spustio ispod 7, a vecinom je 8 i 9 kad je bas minus, tako da preseravanje...
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#26631 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Evolution_IV wrote: 28/12/2023 15:54
canvra888 wrote: 28/12/2023 14:47
hopi wrote: 28/12/2023 14:40 Koje igranke? Počne zajebavati, uklanjanje plus softverski i ćao, riješen problem.
I btw da mi je vidjeti te bezince sto samo litar troše više od istovjetnog dizela, evo odmah bacam svoj 2.0 tdci na otpad.
Pa baš tako. Meni 1.2 benzinac u B segmentu i 2.0 tdi u E segmentu troše skoro u decu isto, a razlika 600 kila i 3 segmenta...
haj uzmi 2.0 turbo di pa javi prvo kako ide, a drugo koliko trosi po AP i otvorenoj normalne voznje, jer vidim sta se pokusava...
Troši od 7-9 po gradu, zavisno koja je gradska u pitanju, na otvorenoj 5.5-6.5.
dizel je samo i jedino stedljiv na AP i otvorenoj, po gradu se ne moze zagrijat za zivota, pogtovo tdi noviji..ja ga nisam nikad spustio ispod 7, a vecinom je 8 i 9 kad je bas minus, tako da preseravanje...
To je tačno da se teško po gradu zagrijava zimi, ali svi ostali mjeseci, tu je sa potrošnjom po gradu sa pomenutim benzincem, 7-9.5, zavisno koja je gradska u pitanju. Na otvorenom troše isto, ako se ne gasa. Moje iskustvo, nemam razloga da lažem.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26632 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Jucer na ulazu u Sa resetujem BC, 37km po gradu presao, prosjek 13.2kmh, potrosnja 8.3. Vozeno izmedju 16 i 20h, cijelo vrijeme guzva i to bas , sto prosjecna brzina pokazuje. Do Zenice spalo na 7.1. Doduse, auto je bilo ugrijano, jedan hladni start al u BBI garazi pa nije skroz hladno auto bilo.
1.4t 110kW
Stariji mpi benzinac bi trosio preko 10
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26633 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

eh eto :thumbup:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26634 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Spustilo se to dosta, razlika je manja u odnosu na prije al su potencijalne pizdarije vece :D
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#26635 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Čim je turbobenzinac, generalno je odmah druga priča glede potrošnje. 1.4T je apsolutna mjera u Astri K, a turbina i nije prevelika dodatna pizdarija :D
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26636 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Throttle wrote: 28/12/2023 16:19 Jucer na ulazu u Sa resetujem BC, 37km po gradu presao, prosjek 13.2kmh, potrosnja 8.3. Vozeno izmedju 16 i 20h, cijelo vrijeme guzva i to bas , sto prosjecna brzina pokazuje. Do Zenice spalo na 7.1. Doduse, auto je bilo ugrijano, jedan hladni start al u BBI garazi pa nije skroz hladno auto bilo.
1.4t 110kW
Stariji mpi benzinac bi trosio preko 10
Kod mene 9.9 l pokazuje na predjenih 56 km po gradu od jucer...uz prosjek brzine 17 km/h.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26637 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 28/12/2023 16:44
Throttle wrote: 28/12/2023 16:19 Jucer na ulazu u Sa resetujem BC, 37km po gradu presao, prosjek 13.2kmh, potrosnja 8.3. Vozeno izmedju 16 i 20h, cijelo vrijeme guzva i to bas , sto prosjecna brzina pokazuje. Do Zenice spalo na 7.1. Doduse, auto je bilo ugrijano, jedan hladni start al u BBI garazi pa nije skroz hladno auto bilo.
1.4t 110kW
Stariji mpi benzinac bi trosio preko 10
Kod mene 9.9 l pokazuje na predjenih 56 km po gradu od jucer...uz prosjek brzine 17 km/h.
sacekaj da predjes 10k i I servis, mislim da bi trebalo past :)
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26638 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Ne žalim se ja,..samo kukam.. :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26639 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Da napomenem da je bio malo divlji saobracaj zbog dijasporaca pa sam vozio defanzivnije da me neko ne opali :D
User avatar
Javier Pena
Posts: 940
Joined: 09/11/2020 21:50

#26640 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Javier Pena »

Preporuka za benzinca do 5-6k, za povremene vožnje po gradu, male kubikaže, ništa spec. Šta se najbolje pokazalo?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#26641 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Clio II facelift 1.4 s klimom i ostane ti još para.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26642 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

Throttle wrote: 28/12/2023 16:19 Jucer na ulazu u Sa resetujem BC, 37km po gradu presao, prosjek 13.2kmh, potrosnja 8.3. Vozeno izmedju 16 i 20h, cijelo vrijeme guzva i to bas , sto prosjecna brzina pokazuje. Do Zenice spalo na 7.1. Doduse, auto je bilo ugrijano, jedan hladni start al u BBI garazi pa nije skroz hladno auto bilo.
1.4t 110kW
Stariji mpi benzinac bi trosio preko 10
Dobar. To bi kod mene bilo preko 10, pa i 11.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#26643 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Throttle wrote: 28/12/2023 17:09 Da napomenem da je bio malo divlji saobracaj zbog dijasporaca pa sam vozio defanzivnije da me neko ne opali :D
Imam osjecaj da su zaboravili da voze po brdima i krivinama

Isto ko i kamiondzije raznih ovih "ravnih" zemalja
Kad mađar šlepera vozi po bosni, imam osjecaj da ne zna sta radi :lol:

Zamisli cijeli zivot po ravnom, 5 krivina sa spustenim ogranicenjem
Autoput
Itd :(
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#26644 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Popravili ste mi dan. Trenutno po Sarajevu isključivo vožen benzinac 2.5T 230 KS 4x4 13.8l prosjek 😁. Dizel koji sam nedavno prodao 2.0 dci 190 KS je oko 10-10.5 trošio na istoj ruti po Sarajevu. Je li osjetim po đepu potrošnju veću, da osjetim ali samo da ne čujem ono kleptanje dizela i uživancija vožnje isplati se. Stim da je dizelaša lakše bilo voziti.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#26645 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

U kojem smislu lakše?
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#26646 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Qwerty1234 »

beco wrote: 28/12/2023 23:15 Popravili ste mi dan. Trenutno po Sarajevu isključivo vožen benzinac 2.5T 230 KS 4x4 13.8l prosjek 😁. Dizel koji sam nedavno prodao 2.0 dci 190 KS je oko 10-10.5 trošio na istoj ruti po Sarajevu. Je li osjetim po đepu potrošnju veću, da osjetim ali samo da ne čujem ono kleptanje dizela i uživancija vožnje isplati se. Stim da je dizelaša lakše bilo voziti.
Nevalja ti taj dizel.
2.0 tdi 200 ks, 4x4
Na -1 vanjske temp, u posljepodnevnoj sarajevskoj spici krene sa 10 i spadne na 9.2 - 9.3 kad se ugrije.


Al dobro, povedjena ekoloska govna 😂
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#26647 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

canvra888 wrote: 28/12/2023 23:46 U kojem smislu lakše?
Pa dizel je imao bolju opremu, nevjerojatno koliko su mi se parking senzori uvukli pod kožu i postali prirodni i lakše je kvačilo bilo dozirati pri malim brzinama.

2.0 dci doista ima samo jednu manu i jednu ekstravaganciju. Mana je da stvarno za dizela malo je rastrošniji i hladno uzme 1.5 litar više od tdi, hdi, tdci iste zapremine. Druga stvar što u ovu moju verziju stane 7.4 l ulja. Opet odgovorno tvrdim da je kvalitetniji, više kultivisan i da se 10x manje kvari pogotovo od tdi. Auto 12 godina star na orginalnih 220 k km prodat sa originalnom i ispravnom turbinom, diznama, kvačilom, zamjcem, dpf i lancem i mislim da ih ni sljedeći vlasnik ni za još 100 k km neće mjenjati.
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#26648 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Qwerty1234 »

Ja ja, sad se svaki dizel manje kvari od TDI-a…😂

A taxi pun pasata i oktavia sa 800-900k km, a ne laguna dci 😂
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#26649 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

kako nema audija?
Post Reply