Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26076 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 20/12/2023 19:52
mad mike wrote: 20/12/2023 15:41 Razmisljam o kupovini novog vozila. Potreban mi je SUV ili terenac jer sam često na planini, a ljeti uglavnom kampujem. Godisnje pređem cca. 15.000km, a budzet mi je do 20.000KM. Trenutno su u opticaju 3 vozila:

1. Toyota Rav 4, treća generacija
2. Škoda Yeti
3. Kia Sportage, treća generacija

Također moram napomenuti da se u auta skroz slabo razumijem, a nisam ni neki ljubitelj istih, da se ne lažemo. Dakle, potreban mi je savjet koja od ova 3 je najbolji izbor za moje potrebe, koji motor da odaberem, i na šta da obratim pažnju kod odabira i kupovine. Ukoliko neko ima još bolji prijedlog, otvoren sam za sve opcije :)
Ne znam kako se u praksi pokazao, reći će ti ovi koji su više u tematici, ali meni se ovaj baš sviđa i kupio bih ga prije Yetija i Sportagea 2.

https://olx.ba/artikal/56080431
Otprdio je i taj mitsu svoje,..korozija ga nacela,..mogu misliti kakav je ispod lajsni..
Kao i obicno, najbolji dio japanskog auta,..francuski motor. :thumbup: :mrgreen:
Last edited by konektovan on 20/12/2023 23:47, edited 1 time in total.
kenomax
Posts: 406
Joined: 24/07/2013 18:54

#26077 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

Ma ima jedan, tačno znam koji :D
https://olx.ba/artikal/51385999#

Riješi čovjeka muka. Kupio od mene za 26500 prošle godine, preko brata koji drži servis najeftino "uložio" u sitnice da bude perfektan mehanički, ali nema šanse da će prodat za 28000 sada. Ja sam mu tada našao limit cijene. Još to u kombinaciji sa uzetim slikama od mene i opisom koji se više ne podudara jer je treći vlasnik, itd, itd, pravo sumnjivo izgleda nekome ko prvi put vidi oglas. :roll: Da ga spustiš na 24-25k imao bi strašan auto na duge staze jer znam kakvog sam ga ostavio. I ja sam ga prodao iz ćejfa, iz dosade, namamio me ovaj novi : D
I dobro su rekli, vidi Dustera i možda Vitaru. To su auta da traju, a veoma sposoban pogon imaju.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26078 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Baš su muke, ti ga dao perfektnog, covjeka u crno zavio :lol:
Da ne govorim o tome sta je sve crklo na autu koje ima sitno preko 100 kkm i koje bi konstrukcijom trebalo biti cvrsce jer je SUV
kenomax
Posts: 406
Joined: 24/07/2013 18:54

#26079 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

Throttle wrote: 20/12/2023 23:11 Baš su muke, ti ga dao perfektnog, covjeka u crno zavio :lol:
Da ne govorim o tome sta je sve crklo na autu koje ima sitno preko 100 kkm i koje bi konstrukcijom trebalo biti cvrsce jer je SUV
Ma vjeruj mi da ja nisam imao pojma nikada da je išta od ovoga što je nabrojao i "zamijenio" bilo pri kraju. Jedino možda zadnji amortizeri kad se napuni gepek do vrha, ali nije ništa škripilo, zanosilo, itd. Otac i ja ga nismo štedili, ležeći, makadam na vikendici, itd. A na grijače ne bih nikada posumnjao, palio u garaži za sekundu i na -10. A i nisam očekivao da frajer proda auto odmah. To nikada nisam razumio, uložiš u top auto s malo kilometara do tačke da mu nema mane i onda ko fol nešto prodaješ za profit. Mi u porodici uzmemo auto na barem 5-10 godina.
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26080 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Ja od vas ekser ne bi kupio,..a kamoli nesto ovako komplikovano kao sto je kia sportage.. :lol:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#26081 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

konektovan wrote: 20/12/2023 21:55 Kao i obicno, najbolji dio japanskog auta,..francuski motor. :thumbup: :mrgreen:
:pisnuo:
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#26082 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

Throttle wrote: 20/12/2023 23:11 Baš su muke, ti ga dao perfektnog, covjeka u crno zavio :lol:
Da ne govorim o tome sta je sve crklo na autu koje ima sitno preko 100 kkm i koje bi konstrukcijom trebalo biti cvrsce jer je SUV
Ja odavno trubim da ovaj sportage je nula od auta, a ja rijetko kojeg vidim da nije zadnji trap u rasulu. Evo napisao i covjek a “odlicnog” kupio.
kenomax
Posts: 406
Joined: 24/07/2013 18:54

#26083 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

Kažem, pola ovih stvari je ili onako stavio ili preventivno zamijenio. Akumulator nov Varta 2020. stavljen, auto palilo za sekundu na najnižim temperaturama. Gume General Tire 2 zime stare, nisu možda ni 8000km prešle ukupno, isto s ljetnim. Zadnji amortizeri su sigurno mogli još, mada je auto znao pravo ulegnut kad se natrpa do vrha za puta. Jedino još što sam možda par puta čuo je na desnoj strani možda neki selen. Diskovi i disk pločice zamijenjeni 2021. skroz iako simptomatično uvijek škripe na ovom Sportageu, koliko god da su nove, pa je možda iz straha zamijenio. Onda kupio frajer nove felge jer su ove fakat po rubovima bile malo ogrebane od trotoara i jer me jednom taksista izgurao pri prestrojavanju na ogroman trotoar gdje je pukla guma i malo se felga ogrebala. I da, zaboravljam, auto je bilo na procjeni u Remexu kod onih lopova i ko jedinu manu su naveli tu desnu krajnicu, mada vidim da je to dio od 20KM. Ja sigurno ne bih ništa mijenjao još godinu-dvije da je ostao kod mene jer nisam ništa bitno osjetio u vožnji. Ono što je u moje vrijeme s autom zamijenjeno pod garancijom su desna poluosovina (kažem, auto se nije štedilo nimalo preko svih oblika neravnina) 2018. i lambda sonda koja je random kvar, tipični dizelski.
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26084 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Dobro si ti zahebo cojeka,..vjenc'o si ga. :lol:
kenomax
Posts: 406
Joined: 24/07/2013 18:54

#26085 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

Da je on realan s cijenom ne bi bio vjenčan :D
User avatar
SmoLe
Posts: 4882
Joined: 16/01/2014 13:16

#26086 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by SmoLe »

Jel imao neko iskustva sa autokucom CarNextSarajevo?
User avatar
canvra888
Posts: 9172
Joined: 09/07/2021 15:03

#26087 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Ma nešto ne znam da iko mijenja lafete preventivno na 115k km :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26088 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 20/12/2023 21:55
citroen xm wrote: 20/12/2023 19:52
mad mike wrote: 20/12/2023 15:41 Razmisljam o kupovini novog vozila. Potreban mi je SUV ili terenac jer sam često na planini, a ljeti uglavnom kampujem. Godisnje pređem cca. 15.000km, a budzet mi je do 20.000KM. Trenutno su u opticaju 3 vozila:

1. Toyota Rav 4, treća generacija
2. Škoda Yeti
3. Kia Sportage, treća generacija

Također moram napomenuti da se u auta skroz slabo razumijem, a nisam ni neki ljubitelj istih, da se ne lažemo. Dakle, potreban mi je savjet koja od ova 3 je najbolji izbor za moje potrebe, koji motor da odaberem, i na šta da obratim pažnju kod odabira i kupovine. Ukoliko neko ima još bolji prijedlog, otvoren sam za sve opcije :)
Ne znam kako se u praksi pokazao, reći će ti ovi koji su više u tematici, ali meni se ovaj baš sviđa i kupio bih ga prije Yetija i Sportagea 2.

https://olx.ba/artikal/56080431
Otprdio je i taj mitsu svoje,..korozija ga nacela,..mogu misliti kakav je ispod lajsni..
Kao i obicno, najbolji dio japanskog auta,..francuski motor. :thumbup: :mrgreen:
jah, a ko li je pogon napravio, francuzici nisu sposobni zadnjih 20god napravit priasojan 4x4 pogon, nego iznajme od japanaca jer su nespoaobni :lol:

hvala ti na fra tehnologiji, mislim super je koga ne jebe i radi ispravno :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26089 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

canvra888 wrote: 21/12/2023 01:31 Ma nešto ne znam da iko mijenja lafete preventivno na 115k km :D
zamijenio ja na 130k, i to samo zbog kugli potrosenih, seleni ko novi jbg :thumbup:
mad mike
Posts: 374
Joined: 06/08/2011 16:19

#26090 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mad mike »

Optimist wrote: 20/12/2023 21:45
mad mike wrote: 20/12/2023 15:41 Razmisljam o kupovini novog vozila. Potreban mi je SUV ili terenac jer sam često na planini, a ljeti uglavnom kampujem. Godisnje pređem cca. 15.000km, a budzet mi je do 20.000KM. Trenutno su u opticaju 3 vozila:

1. Toyota Rav 4, treća generacija
2. Škoda Yeti
3. Kia Sportage, treća generacija

Također moram napomenuti da se u auta skroz slabo razumijem, a nisam ni neki ljubitelj istih, da se ne lažemo. Dakle, potreban mi je savjet koja od ova 3 je najbolji izbor za moje potrebe, koji motor da odaberem, i na šta da obratim pažnju kod odabira i kupovine. Ukoliko neko ima još bolji prijedlog, otvoren sam za sve opcije :)
Moj glas bi isao za Yeti.
Mehanicki je Octavia sa 4x4 pogonom tako da za servis i dijelove nema problema.

Motor 2.0 140ks ili ako naletis 170ks.

Cijena servisa standardno, tj isto kao za Octaviu.
Rav ima losiji dizel motor, skuplje gume, i za nijansu skuplje odrzavanje.

Jedina mana Yetija po meni je mali gepek.
Ukoliko ti treba vise prostora, onda gledaj Octaviu Scout.
Imas identicnu mehaniku, dobar 4x4 pogon, odignuta od tla i ogroman gepek.
Za 15-17k ces naci odlican primjerak, ostatak ostavi za servis i gume. :thumbup:
Hvala na savjetu. Karavan ne dolazi u obzir, kao ni Duster sto je neko pomenuo. Sto se tice Yeti-a, kakvi su benzinci ili da isključivo dizela uzimam u obzir?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#26091 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne dolazi Duster u obzir.

A dolazi Yeti kojem pored pragova i blatobrana truhnu i vrata i to gore nego na Golfu 6.

Al’ ne dolazi Duster u obzir.
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#26092 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Karikaturist »

I sta sad, nece covjek Dustera. Njegov izbor ako hoce vozilo sto mu truhne.
mad mike
Posts: 374
Joined: 06/08/2011 16:19

#26093 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mad mike »

EFD22 wrote: 21/12/2023 07:55 Ne dolazi Duster u obzir.

A dolazi Yeti kojem pored pragova i blatobrana truhnu i vrata i to gore nego na Golfu 6.

Al’ ne dolazi Duster u obzir.
Duster ne dolazi u obzir isključivo zbog mojih vizuelnih preferencija, odnosno, meni lično je i više nego ružan. Ali svakako da ne dovodim u pitanje kvalitet tog vozila, vjerujem da je korektan izbor za taj novac.

Sto se Yeti-a tice, upravo su to informacije koje sam i htio da dobijem. Da li je taj problem sa blatobranima na svim modelima ili samo na određenim, posto sam na drugom forumu pročitao kako treba izbjegavati godišta 2009-2011?
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#26094 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

mad mike wrote: 20/12/2023 15:41 Razmisljam o kupovini novog vozila. Potreban mi je SUV ili terenac jer sam često na planini, a ljeti uglavnom kampujem. Godisnje pređem cca. 15.000km, a budzet mi je do 20.000KM. Trenutno su u opticaju 3 vozila:

1. Toyota Rav 4, treća generacija
2. Škoda Yeti
3. Kia Sportage, treća generacija

Također moram napomenuti da se u auta skroz slabo razumijem, a nisam ni neki ljubitelj istih, da se ne lažemo. Dakle, potreban mi je savjet koja od ova 3 je najbolji izbor za moje potrebe, koji motor da odaberem, i na šta da obratim pažnju kod odabira i kupovine. Ukoliko neko ima još bolji prijedlog, otvoren sam za sve opcije :)
Škoda Yeti 2.0 TDI, ako može facelift model.
Last edited by ElRe on 21/12/2023 08:38, edited 1 time in total.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26095 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

EFD22 wrote: 21/12/2023 07:55 Ne dolazi Duster u obzir.

A dolazi Yeti kojem pored pragova i blatobrana truhnu i vrata i to gore nego na Golfu 6.

Al’ ne dolazi Duster u obzir.
Kad si vidio truhlog Yetija ili Octaviu tog godista?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#26096 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Sportage 2 bez obzira na stanje po meni ne vrijedi više od 20k KM.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#26097 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

citroen xm wrote: 21/12/2023 09:25 Sportage 2 bez obzira na stanje po meni ne vrijedi više od 20k KM.
:thumbup:
Slicno razmisljamo, ali trziste je takvo.
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#26098 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Karikaturist »

Koja je to generacija 2011 pa na gore?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26099 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

Optimist wrote: 21/12/2023 08:34
EFD22 wrote: 21/12/2023 07:55 Ne dolazi Duster u obzir.

A dolazi Yeti kojem pored pragova i blatobrana truhnu i vrata i to gore nego na Golfu 6.

Al’ ne dolazi Duster u obzir.
Kad si vidio truhlog Yetija ili Octaviu tog godista?
hrdjava kutija na tockovima, octavie kako koja :-D
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26100 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 21/12/2023 09:25 Sportage 2 bez obzira na stanje po meni ne vrijedi više od 20k KM.
Pa i ne vrijedi,...i koliko god ih cijenili vlasnici,.odnosno precijenili,..ne prodaju se tako dobro kao polovnjaci.
Post Reply