Ti baš i ne kontaš šta znači
retroaktivno dopunjavanje vremenskih serija po (u ovom slučaju) utvrđenim datumima smrti, zar ne?
Hajde ovako da objasnim za prvačiće...
Pogledaj za početak koliko je 05.05. po evidenciji Mediazone bio UKUPAN broj gubitaka, a koliko u tom zadnjem izvještaju od 01.11. Pa zapiši razliku.
Pa onda pogledaj interaktivni graf od 01.11. o gubicima po sedmicama i saberi cifre od 05.05. do 01.11. Pa zapiši taj zbir.
Ako si ispravno savladao te operacije sabiranja i oduzimanja, onda možemo preći i na procentni račun i odgovoriti na sljedeće pitanje:
Koliki postotak pogibija ruskog agresora evidentiranih u periodu 05.05. - 01.11. se odnosio na datume smrti prije 05.05., a koliki na datume poslije 05.05.?
Taj odgovor će ti pomoći da bolje razumiješ dinamičke statistike sa retroaktivnim dopunjavanjem vremenskih serija. Analogno tome će se tek za 2-3 mjeseca (zbog metodologije Mediazone) moći iz njihovih grafova izvući precizniji zaključak u vezi trendova za vremenski period jun-sept, a tek za 4-5 mjeseci za Avdiivku i Vuhledar.
Kao zaključak iz trenda iz ovog prikaza od 01.11. (uz uvažavanje retroaktivnog principa ažuriranja) se sa velikom sigurnošću može dodatno potvrditi već davno drugim izvorima dokazana teza, da su Rusi u operaciji Bakhmut imali nesrazmjerno veliko topljenje ljudstva (pri čemu mediazone uopšte ne evidentira gubitke LNR i DNR).
A sjećam se jednog prvoligaša koji je 25.03. "neutemeljenom, ličnom špekulacijom" tvrdio da ta "teza o topljenju kod Bakhmuta nema smisla."