Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11776 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ozimician wrote: 13/10/2023 09:42
konami666 wrote: 13/10/2023 09:35 Sve se slazem sa tobom, napravili su haos i sada pokušavaju to da isprave ali nisam siguran da će to na dobro izaći. Isto tako, tržište rada je malo naopako, dosta zavisi od toga s kim razgovaraš, koga poznaješ i tako te kerefeke. To isto utječe na primanja.
Ispade da sve ono od cega smo bjezali u BiH postoji zapravo svugdje. :D

Samo smo mi imali drugaciju percepciju.
Razlka je sto kod nas doslovno najveci debil koji nista ne zna o materiji moze dobiti nesto.
Gore barem znas posao koliko toliko pa uz kontakte dobijes nesto jos bolje/vise
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67767
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11777 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Moze u drzavnim firmama.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11778 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Koje su do skoro bile najvece.
A moze i u privatnim. Znam ih par sto su uzeli ljude za uslugu nekome. Blecci totalni :D
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#11779 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Bodkin wrote: 15/10/2023 17:13 Koje su do skoro bile najvece.
A moze i u privatnim. Znam ih par sto su uzeli ljude za uslugu nekome. Blecci totalni :D
Sve za tendere ;)
konami666
Posts: 2532
Joined: 11/05/2015 21:57

#11780 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

Ozimician wrote: 14/10/2023 14:56
melac wrote: 13/10/2023 21:20

Bas naprotiv, strucna radna snaga ce lako dobiti toliku placu to najmanji problem za njih. Elektricari, monteri, automehanicari, vodoinstalateri i sl., mogu dobiti tu placu. Ali hamala ce nedostajati, nema ko da radi u obdanistu, teta dobija plafon 22 000 kruna i to ako radi u punom radnom vremenu. trgovci, ma sve ove pozicije gdje treba zaista raditi. Vozaci kamiona su na granici, taksisiti isto tako, vozaci javnog prevoza.
Ili ce povecati place kad budu privlacili radnike, sto ce povecati inflaciju koja je ionako problem ili se odredjeni poslovi nece odradjivati sto je problem za rast ekonomije.
Kad se populisti uhvate popularnih mjera, bez analitike pa to ti je.
Nisi shvatila sta pokusavam reci, dobit ce strucna radna snaga toliku platu, ali ostala birokratija za strucnu radnu snagu (neko ko tek dolazi iz BiH), troskovi i sve ostalo je van pameti, tako da je sigurno bilo lakse doci i traziti azil (ne sada, ali recimo prije 5-6 god.).

Sad se nikome i ne isplati da dolazi u Svedsku iz BiH.
Zašto se ne isplati? Znaci neko ko zarađuje 4-5k KM i ponude mu Ca 7.5k eura, ni njemu se ne isplati?
U Švedskoj su jako dobre Plate za struĆnjake.
User avatar
Ozimician
Posts: 5727
Joined: 05/09/2012 23:21

#11781 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

konami666 wrote: 21/10/2023 07:05
Ozimician wrote: 14/10/2023 14:56

Nisi shvatila sta pokusavam reci, dobit ce strucna radna snaga toliku platu, ali ostala birokratija za strucnu radnu snagu (neko ko tek dolazi iz BiH), troskovi i sve ostalo je van pameti, tako da je sigurno bilo lakse doci i traziti azil (ne sada, ali recimo prije 5-6 god.).

Sad se nikome i ne isplati da dolazi u Svedsku iz BiH.
Zašto se ne isplati? Znaci neko ko zarađuje 4-5k KM i ponude mu Ca 7.5k eura, ni njemu se ne isplati?
U Švedskoj su jako dobre Plate za struĆnjake.
Pa neko ko barata s tim ciframa sigurno ne ide zbog novca kao presudnog faktora.
Tako da stvarno ne znam sta to nudi hladna i depresivna Svedska jednom Bosancu, a da to ne nudi Njemacka/Austrija npr. ?
Koje su prednosti za nekoga iz BiH da preseli u Svedsku u odnosu na ove dvije zemlje? + njemacki jezik iako tezak, dosta je blizi nasim ljudima nego svedski.

Dakle ne poredimo BiH / Svedska, nego poredimo zemlje u koje BH drzavljani mogu uz dosta manje muke da presele nego u Svedsku i koje su blize BiH i uvezanije.

Takodjer, ja jos nisam vidio oglas koji nudi toliku platu (7,5K € netto) u Svedskoj, a za koji bi neki strucnjak iz BiH mogao da aplicira, ako vidis takav oglas, proslijedi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67767
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11782 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Plus sad i ovi okrsaji ulicnih bandi
melac
Posts: 1745
Joined: 25/08/2008 19:33

#11783 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

Ozimician wrote: 21/10/2023 15:17
konami666 wrote: 21/10/2023 07:05

Zašto se ne isplati? Znaci neko ko zarađuje 4-5k KM i ponude mu Ca 7.5k eura, ni njemu se ne isplati?
U Švedskoj su jako dobre Plate za struĆnjake.
Pa neko ko barata s tim ciframa sigurno ne ide zbog novca kao presudnog faktora.
Tako da stvarno ne znam sta to nudi hladna i depresivna Svedska jednom Bosancu, a da to ne nudi Njemacka/Austrija npr. ?
Koje su prednosti za nekoga iz BiH da preseli u Svedsku u odnosu na ove dvije zemlje? + njemacki jezik iako tezak, dosta je blizi nasim ljudima nego svedski.

Dakle ne poredimo BiH / Svedska, nego poredimo zemlje u koje BH drzavljani mogu uz dosta manje muke da presele nego u Svedsku i koje su blize BiH i uvezanije.

Takodjer, ja jos nisam vidio oglas koji nudi toliku platu (7,5K € netto) u Svedskoj, a za koji bi neki strucnjak iz BiH mogao da aplicira, ako vidis takav oglas, proslijedi.
Recimo neki ljudi iz Holandija i Njemacke koji su se doselili u Svedske prerije navode mir ( ne ovaj od kriminalnih bandi ) vec da su slobodni setati sumom i da nema nigdje nikoga, da nije toliko gusta naseljenost. Valjda taj tip ljudi, zacudio bi se koliko ljudi to odgovara. Isto tako neko ko je iole drustven njega bi to ubilo u pojam.
A za jezik, posto sam ucio oba, cak bih rekao da je nama malo lakse svedski savladati, a ima mnogo slicnosti i sa njemackim.

Ne znam ni ja za takvu netto placu u Svedskoj a da nije C level. Mislim ne znam ni te ljude, ali je bila statistika koliko C level zaradjuju u velikim firmama.
A za platu od 7.5k € neto u Svedskoj ne znam nikoga da ima direktno toliku placu. Mada prije nekoliko mjeseci mi smo razgovarali s jednim covjekom iz Hrvatske da radi za placu 5,5k € netto plus troskovi stanovanja, auta i hrane, tako da to bude nekih 7.5k €.
Evo cu i za sebe reci, da imam placu i opcije, i da u savrsenim okolnostima u 2 godine, ukoliko firma ostvari zadane ciljeve i moji projekti isto tako, imam mogusnost izaci na 7k€ netto mjesecno. Ali je to nategnuto zbog opcija.

Ali kad govorimo o ljudima koji tek trebaju doci i poceti s nule ili blizu nule, nije nimalo veselo.
User avatar
Ozimician
Posts: 5727
Joined: 05/09/2012 23:21

#11784 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

melac wrote: 21/10/2023 16:16
Ozimician wrote: 21/10/2023 15:17

Pa neko ko barata s tim ciframa sigurno ne ide zbog novca kao presudnog faktora.
Tako da stvarno ne znam sta to nudi hladna i depresivna Svedska jednom Bosancu, a da to ne nudi Njemacka/Austrija npr. ?
Koje su prednosti za nekoga iz BiH da preseli u Svedsku u odnosu na ove dvije zemlje? + njemacki jezik iako tezak, dosta je blizi nasim ljudima nego svedski.

Dakle ne poredimo BiH / Svedska, nego poredimo zemlje u koje BH drzavljani mogu uz dosta manje muke da presele nego u Svedsku i koje su blize BiH i uvezanije.

Takodjer, ja jos nisam vidio oglas koji nudi toliku platu (7,5K € netto) u Svedskoj, a za koji bi neki strucnjak iz BiH mogao da aplicira, ako vidis takav oglas, proslijedi.
Recimo neki ljudi iz Holandija i Njemacke koji su se doselili u Svedske prerije navode mir ( ne ovaj od kriminalnih bandi ) vec da su slobodni setati sumom i da nema nigdje nikoga, da nije toliko gusta naseljenost. Valjda taj tip ljudi, zacudio bi se koliko ljudi to odgovara. Isto tako neko ko je iole drustven njega bi to ubilo u pojam.
A za jezik, posto sam ucio oba, cak bih rekao da je nama malo lakse svedski savladati, a ima mnogo slicnosti i sa njemackim.

Ne znam ni ja za takvu netto placu u Svedskoj a da nije C level. Mislim ne znam ni te ljude, ali je bila statistika koliko C level zaradjuju u velikim firmama.
A za platu od 7.5k € neto u Svedskoj ne znam nikoga da ima direktno toliku placu. Mada prije nekoliko mjeseci mi smo razgovarali s jednim covjekom iz Hrvatske da radi za placu 5,5k € netto plus troskovi stanovanja, auta i hrane, tako da to bude nekih 7.5k €.
Evo cu i za sebe reci, da imam placu i opcije, i da u savrsenim okolnostima u 2 godine, ukoliko firma ostvari zadane ciljeve i moji projekti isto tako, imam mogusnost izaci na 7k€ netto mjesecno. Ali je to nategnuto zbog opcija.

Ali kad govorimo o ljudima koji tek trebaju doci i poceti s nule ili blizu nule, nije nimalo veselo.
:thumbup:
Odlično objašnjeno i iz prve ruke. Hvala. To je otprilike i moje mišljenje, naravno da ćeš imati uvijek migrante iz raznoraznih razloga, imaš i ove Njemce što dolaze u BiH npr. Ali takvi ekstremi su izuzeci, nisu pravilo.
Zakalwe
Posts: 427
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#11785 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Zakalwe »

_BataZiv_0809 wrote: 21/10/2023 15:19 Plus sad i ovi okrsaji ulicnih bandi
"Okrsaji ulicnih bandi" ne pogadjaju toliko sredjnu (a ni visu) klasu. Vecinom su to arapi, somalijci i turci koji kokaju jedni druge. Naravno, to nije OK i polako ce doci na svoje. Kolateralna steta je sto ce neki OK imigranti ispastati. Svedska je malo iza Danske po tom pitanju. Danska je ovo vec dozivjela i poslije toga uvela rigorozna, maltene drakonska pravila. Finska skoro da i nema kozojeba, Norveska je joz uvjek u samozabludi.
Ja se ne bih nikada selio iz Svedske u Njemacku ili Austriju. Nemam selo u koje da ljetom idem bijelim Mercedesom a rodbinu mogu posjetiti svake trece godine avionom. "Hladnoca" je razvikana...nisam se nikada toliko smrzavao kau u Spaniji u toku zime.

Nasi ljudi mahom ne kontaju Svedsku vec to gledaju iz svoje perspektive.
izvrsni direktor
Posts: 9948
Joined: 20/12/2018 16:11

#11786 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Zakalwe wrote: 21/10/2023 17:26

"...nisam se nikada toliko smrzavao kau u Spaniji u toku zime.

:lol:
Zakalwe
Posts: 427
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#11787 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Zakalwe »

Ziva istina. Iznajmio stan u Madridu. Grijanje ne postoji....samo neka elektricna grijalica koju misi smio da palis zbog osiguraca :D
konami666
Posts: 2532
Joined: 11/05/2015 21:57

#11788 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

Ozimician wrote: 21/10/2023 15:17
konami666 wrote: 21/10/2023 07:05

Zašto se ne isplati? Znaci neko ko zarađuje 4-5k KM i ponude mu Ca 7.5k eura, ni njemu se ne isplati?
U Švedskoj su jako dobre Plate za struĆnjake.
Pa neko ko barata s tim ciframa sigurno ne ide zbog novca kao presudnog faktora.
Tako da stvarno ne znam sta to nudi hladna i depresivna Svedska jednom Bosancu, a da to ne nudi Njemacka/Austrija npr. ?
Koje su prednosti za nekoga iz BiH da preseli u Svedsku u odnosu na ove dvije zemlje? + njemacki jezik iako tezak, dosta je blizi nasim ljudima nego svedski.

Dakle ne poredimo BiH / Svedska, nego poredimo zemlje u koje BH drzavljani mogu uz dosta manje muke da presele nego u Svedsku i koje su blize BiH i uvezanije.

Takodjer, ja jos nisam vidio oglas koji nudi toliku platu (7,5K € netto) u Svedskoj, a za koji bi neki strucnjak iz BiH mogao da aplicira, ako vidis takav oglas, proslijedi.
Presudni faktor je novac plus kvalitet života, lakoća života itd. Dakle, sve to se iskombinirati i to čini presudni faktor :)
A ako ćemo iskreno Švedska nije ništa hladnija niti depresivnija nego Njemačka ili Austrija. Ako hoćeš toplije krajeve mogao si reci južna Francuska, Španija ili određeni dijelovi u USA.

Da se lakše preseliti u Njemačku je tačno, pogotovo ovi sa nižim primanjima, dok mislim da se lakše preseliti u švedsku ako imas visoka primanja, tj plavu kartu. Mislim da je obrada za plavu kartu mnogo brza za švedsku nego za Njemačku, barem sto sam imao priliku sam da vidim. Govorim o godini 2018, ne znam sad kakva je situacija.

Još jedna stvar, nisam nigdje vidio u oglasima u Švedskoj da napišu koja je Plata u pitanju (za bitnije pozicije) ali ako te zanima ta Plata i ako si u IT sektoru, ja ću ti poslati oglase sa linkedina sa pozicijama gdje će sigurno biti primanja na tom ili većem nivou.

Iskreno po meni ako želiš jako visoku platu sa dobrom klimom onda se gleda Amerika, određene zemlje Azije te Australija i NZ. Zapadna Europa je vise manje ista
konami666
Posts: 2532
Joined: 11/05/2015 21:57

#11789 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

_BataZiv_0809 wrote: 21/10/2023 15:19 Plus sad i ovi okrsaji ulicnih bandi
Okršaji uličnih bandi su u getima gdje žive ulične bande :D tamo ljudska noga ne zalazi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67767
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11790 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

konami666 wrote: 21/10/2023 17:53
_BataZiv_0809 wrote: 21/10/2023 15:19 Plus sad i ovi okrsaji ulicnih bandi
Okršaji uličnih bandi su u getima gdje žive ulične bande :D tamo ljudska noga ne zalazi.
Dok geta postoje nesto nije ok.
konami666
Posts: 2532
Joined: 11/05/2015 21:57

#11791 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

_BataZiv_0809 wrote: 21/10/2023 18:06
konami666 wrote: 21/10/2023 17:53

Okršaji uličnih bandi su u getima gdje žive ulične bande :D tamo ljudska noga ne zalazi.
Dok geta postoje nesto nije ok.
U potpunosti si u pravu!
elcaliente
Posts: 4656
Joined: 13/06/2012 15:52

#11792 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Tango556
Posts: 204
Joined: 02/09/2021 16:27

#11793 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tango556 »

elcaliente wrote: 27/10/2023 19:32 I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Bild je Njemacki informer , cuj u Sarajevu protest podrske hamasu. Neobrazovani fasisti svasta pisu.
mali_balon
Posts: 11585
Joined: 12/09/2012 09:57

#11794 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Tango556 wrote: 27/10/2023 20:55
elcaliente wrote: 27/10/2023 19:32 I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Bild je Njemacki informer , cuj u Sarajevu protest podrske hamasu. Neobrazovani fasisti svasta pisu.
Pa ja sam vidio neke zene u neki crnim nazovi uniformama....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31624
Joined: 16/04/2011 18:46

#11795 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 27/10/2023 19:32 I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Obwohl die Hamas in Israel Menschen massakrierte wie es 1995 Serben in Srebrenica mit Bosniern getan haben: In Sarajevo gingen die Massen für die Hamas-Schlächter auf die Straßen

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Glavni urednik Bild-a Zidov i ti nam postavljas to ovdje.

Uozbilji se.

Image
elcaliente
Posts: 4656
Joined: 13/06/2012 15:52

#11796 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 28/10/2023 08:57
elcaliente wrote: 27/10/2023 19:32 I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Obwohl die Hamas in Israel Menschen massakrierte wie es 1995 Serben in Srebrenica mit Bosniern getan haben: In Sarajevo gingen die Massen für die Hamas-Schlächter auf die Straßen

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Glavni urednik Bild-a Zidov i ti nam postavljas to ovdje.

Uozbilji se.

Image
Ne kontam kakve veze ima to ko je glavni urednik Skafe?
Valjda je vazno koliki domet ova novina ima.
A znamo da decenijama ovoj novini niko pera ne moze odbiti po prodaji u Njemackoj, uz to imaju die Welt i Bild Tv.
Novina koja formira javno misljenje u Njemackoj, tako da je apsoultno svejedno ko je glavni urednik.
Islamofobija ce samo rasti a Bosnjo is in the game.
mali_balon
Posts: 11585
Joined: 12/09/2012 09:57

#11797 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

elcaliente wrote: 28/10/2023 12:31
skafiskafsnjak wrote: 28/10/2023 08:57
elcaliente wrote: 27/10/2023 19:32 I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Obwohl die Hamas in Israel Menschen massakrierte wie es 1995 Serben in Srebrenica mit Bosniern getan haben: In Sarajevo gingen die Massen für die Hamas-Schlächter auf die Straßen

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Glavni urednik Bild-a Zidov i ti nam postavljas to ovdje.

Uozbilji se.

Image
Ne kontam kakve veze ima to ko je glavni urednik Skafe?
Valjda je vazno koliki domet ova novina ima.
A znamo da decenijama ovoj novini niko pera ne moze odbiti po prodaji u Njemackoj, uz to imaju die Welt i Bild Tv.
Novina koja formira javno misljenje u Njemackoj, tako da je apsoultno svejedno ko je glavni urednik.
Islamofobija ce samo rasti a Bosnjo is in the game.
Ali ima jedna bitna razlika, bosnjo je svijetle puti komi hans.....za prosjecnog hansa muslimani su truci i arapi ...kada bosnjo kaze hansu da je musliman hans kaze aaa ti nisi arap ti si ok
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31624
Joined: 16/04/2011 18:46

#11798 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 28/10/2023 12:31
skafiskafsnjak wrote: 28/10/2023 08:57
elcaliente wrote: 27/10/2023 19:32 I tako dobre naivne Bosnje opet sebi pucaju u koljeno.

https://m.bild.de/politik/inland/politi ... obile.html
Obwohl die Hamas in Israel Menschen massakrierte wie es 1995 Serben in Srebrenica mit Bosniern getan haben: In Sarajevo gingen die Massen für die Hamas-Schlächter auf die Straßen

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Glavni urednik Bild-a Zidov i ti nam postavljas to ovdje.

Uozbilji se.

Image
Ne kontam kakve veze ima to ko je glavni urednik Skafe?
Valjda je vazno koliki domet ova novina ima.
A znamo da decenijama ovoj novini niko pera ne moze odbiti po prodaji u Njemackoj, uz to imaju die Welt i Bild Tv.
Novina koja formira javno misljenje u Njemackoj, tako da je apsoultno svejedno ko je glavni urednik.
Islamofobija ce samo rasti a Bosnjo is in the game.
Mislis ti da je nacistima i takvima bitno na cijoj strani je Bosnjo? Kad vrijeme dodje, samo ce biti bitno jesi musliman ili ne :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11799 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

skafiskafsnjak wrote: 28/10/2023 12:49 Mislis ti da je nacistima i takvima bitno na cijoj strani je Bosnjo? Kad vrijeme dodje, samo ce biti bitno jesi musliman ili ne
Bilo je muslimana i muslimana tih godina :D nacistima je bilo bitno. :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31624
Joined: 16/04/2011 18:46

#11800 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Bloo wrote: 28/10/2023 12:51
skafiskafsnjak wrote: 28/10/2023 12:49 Mislis ti da je nacistima i takvima bitno na cijoj strani je Bosnjo? Kad vrijeme dodje, samo ce biti bitno jesi musliman ili ne
Bilo je muslimana i muslimana tih godina :D nacistima je bilo bitno. :D
Druga vremena drugi "prioriteti".
Nekada antisemitizam, danas islamofobija
Post Reply