Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24151 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24152 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
jel to belu pazario :D :D :D

divne su dimenzije, 215/45/R18 i 205/60/R16 :srce: :run:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24153 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
Nek mu je sa srecom. :thumbup:

Zasto ne staviti 225 40 R18, koja je standard u toj dimenziji?
Razlike su minimalne.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24154 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Evolution_IV wrote: 21/10/2023 14:52
EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
jel to belu pazario :D :D :D

divne su dimenzije, 215/45/R18 i 205/60/R16 :srce: :run:
Tamno siva, Revolution Top oprema (barem kod nas se tako zvala) iz uvoza je negdje. Oprema joj je baš top. A i u dobrom je stanju. Provjerili smo kilometražu i slaže se sa izvještajima svim, prešla samo 145000.

I dobro je održavana.

Rekao sam mu da odradi mali servis komplet sve filtere i ulje i da je miran.

Ne znam da li preventivno da mijenja podloške dizni?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24155 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Optimist wrote: 21/10/2023 16:19
EFD22 wrote: 21/10/2023 13:47 Evo kum pazario Mazdu 3 sedan. Došla mu na ljetnim gumama, dobrim.

Sad mu trebaju zimske, 215/45 R18, jako nezahvalna dimenzija :mrgreen:

@Al'din može li se nabaviti Nexen u 215/45 R18? Koja bi bila cijena za WinGuard Sport 2, a koja za WinGuard Snow G3?

Hvala.
Nek mu je sa srecom. :thumbup:

Zasto ne staviti 225 40 R18, koja je standard u toj dimenziji?
Razlike su minimalne.
Pa izgleda da će morati. U ovoj dimenziji njegovoj pravo slab izbor zimskih guma.
Seawolf
Posts: 9162
Joined: 14/06/2012 22:59

#24156 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

Auto prešlo 145.000 km sa jedinom dimenzijom guma koju je proizvođač propisao.

Došlo u BiH i odmah će krenuti improvizacije.

U svakom slučaju, neka je kumu sa srećom i neka uživa u vožnji bez problema.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24157 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Hvala hvala.

Našao sam mu Uniroyal WinterExpert za 276 KM/kom

I čekam odgovor iz UniTrade za GY UG Performance plus i Performace 5 u istoj dimenziji.

I vidjet ćemo šta kaže Nexen.


I on je za da bude originalna dimenzija.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24158 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 21/10/2023 17:13
Evolution_IV wrote: 21/10/2023 14:52

jel to belu pazario :D :D :D

divne su dimenzije, 215/45/R18 i 205/60/R16 :srce: :run:
Tamno siva, Revolution Top oprema (barem kod nas se tako zvala) iz uvoza je negdje. Oprema joj je baš top. A i u dobrom je stanju. Provjerili smo kilometražu i slaže se sa izvještajima svim, prešla samo 145000.

I dobro je održavana.

Rekao sam mu da odradi mali servis komplet sve filtere i ulje i da je miran.

Ne znam da li preventivno da mijenja podloške dizni?
aha, znaci mk3/BM kupio, nek mu je sretno...

ne treba ako u DSR pise da je bila na opozivu...
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24159 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

Ima da preljetim zimu :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24160 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

mk ultra wrote: 21/10/2023 18:01 Ima da preljetim zimu :mrgreen:
il ko moj drug, za 300 gtd dvicu kupis :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#24161 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

ma nista njoj nece falit na 215 sirini
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#24162 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

Kad sam kupovao auto, zadnje što mi je bilo na pameti da gledam, su dimenzije guma koje su na autu.

Došle mi baš rijetke & glupe dimenzije 195 60 16.

Hajde što ih nema skoro nikako, ponegdje neki model, uglavnom nude da se naruči... Htio sam allseason jer nemam uslova da čuvam i skladištim dva seta, niti se isplati, jer je mijenjanje i čuvanje na godišnjoj osnovi oko 110 KM.

Našao jedva Hankook Kinergy 4S, za vrtoglavu cijenu od 242 KM po gumi, ali šta je tu je.

Postavio, pa ću sad prodati ove ljetnje Bridgestonske što su došle na autu, prešle su svega par hiljada km, pa ću valjda amortizirati milju koju dadoh na zimske gume.

A na drugom autu, ljubljenoj Daciji, dimenzije 185 65 15 kojih ima svuda, u svim klasama i cijenama.
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#24163 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by profatr »

milojicabrzi wrote: 21/10/2023 18:31 Kad sam kupovao auto, zadnje što mi je bilo na pameti da gledam, su dimenzije guma koje su na autu.

Došle mi baš rijetke & glupe dimenzije 195 60 16.

Hajde što ih nema skoro nikako, ponegdje neki model, uglavnom nude da se naruči... Htio sam allseason jer nemam uslova da čuvam i skladištim dva seta, niti se isplati, jer je mijenjanje i čuvanje na godišnjoj osnovi oko 110 KM.

Našao jedva Hankook Kinergy 4S, za vrtoglavu cijenu od 242 KM po gumi, ali šta je tu je.

Postavio, pa ću sad prodati ove ljetnje Bridgestonske što su došle na autu, prešle su svega par hiljada km, pa ću valjda amortizirati milju koju dadoh na zimske gume.

A na drugom autu, ljubljenoj Daciji, dimenzije 185 65 15 kojih ima svuda, u svim klasama i cijenama.
Možeš uzeti 205 55 16 koje su dosta češće, ne bi smjelo biti nikakvih problema.
Last edited by profatr on 21/10/2023 18:46, edited 1 time in total.
kakaljin
Posts: 13493
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24164 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

Danas namontirane Donlop winter sport 5 u dimenziji 195/55/16 87H na Citroen C3. Vidjecemo kako ce se pokazati, na testovima su odlcine.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#24165 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

ja bih umjesto 195 60 16 kupio 205/55 16, razlika bukvalno nikakva ako felga nije 5j siroka
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#24166 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

kakaljin wrote: 21/10/2023 18:40 Danas namontirane Donlop winter sport 5 u dimenziji 195/55/16 87H na Citroen C3. Vidjecemo kako ce se pokazati, na testovima su odlcine.
Imam ja Dunlop zimske na Daciji, baš ih jučer postavio pred sezonu... Imaju cca 20 hiljada pređenih, stare su 5 god i još su u finom stanju.

Zahvalna je to zimska guma.

@Nivla

Znam, za ovo auto su projektovane i 205-ce, ali to bi već povlačilo kupovinu felgi, što mi se nije dalo.
Auto je novo, pa nisam htio nešto eksperimentisati, da ne bih drndao ovjes i ostale elemente.

Tako je kako je, dimenzija je glupa, ali nadam se izdržat ću kupovinu seta guma, svake 4 godine.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#24167 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

sto bi povlacilo kupovinu felgi ako su te sto su na njemu 16ke, koja je sirina felge pa ne moze?
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#24168 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

Ne znam koji je J ili već kako te mjere za felge idu. Mislim da ne može na istu felgu 195 i 205 ipak ima razlike u širini, a ne bih iskreno šire točkove, ode odmah i potrošnja malo gore... :D
kakaljin
Posts: 13493
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24169 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

milojicabrzi wrote: 21/10/2023 19:47 Ne znam koji je J ili već kako te mjere za felge idu. Mislim da ne može na istu felgu 195 i 205 ipak ima razlike u širini, a ne bih iskreno šire točkove, ode odmah i potrošnja malo gore... :D
Ma svugdje moze jedna dimenzija sirine gore, ali zato ide debljina jedna manje

205/50/17
215/45/17

195/55/16
205/50/16
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#24170 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

milojicabrzi wrote: 21/10/2023 19:47 Ne znam koji je J ili već kako te mjere za felge idu. Mislim da ne može na istu felgu 195 i 205 ipak ima razlike u širini, a ne bih iskreno šire točkove, ode odmah i potrošnja malo gore... :D
nece ti pravit nikakvu razliku osim u cijeni, ako je felga 16ka ne treba druga felga
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24171 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

kakaljin wrote: 21/10/2023 20:01
milojicabrzi wrote: 21/10/2023 19:47 Ne znam koji je J ili već kako te mjere za felge idu. Mislim da ne može na istu felgu 195 i 205 ipak ima razlike u širini, a ne bih iskreno šire točkove, ode odmah i potrošnja malo gore... :D
Ma svugdje moze jedna dimenzija sirine gore, ali zato ide debljina jedna manje

205/50/17
215/45/17

195/55/16
205/50/16
za tu prvu ispravna je 225/45/r17 :D
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#24172 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

Pitao na više mjesta, tražio ovu 195 60 16, nemaju uglavnom, može li neka alternativna dimenzija, svi pametuju, eto ne bi trebalo biti problema, niko ne zna dati pravi odgovor, a sve lafo profesionalci...uglavnom, sve se svelo na to-najbolje je staviti dimenziju koja je i došla fabrički.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#24173 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

milojicabrzi wrote: 22/10/2023 10:07 Pitao na više mjesta, tražio ovu 195 60 16, nemaju uglavnom, može li neka alternativna dimenzija, svi pametuju, eto ne bi trebalo biti problema, niko ne zna dati pravi odgovor, a sve lafo profesionalci...uglavnom, sve se svelo na to-najbolje je staviti dimenziju koja je i došla fabrički.
https://energydoo.com/?swoof=1&pa_sirin ... promjer=16

Izvini, ali ako treba nekoga da je briga da "ustedi" ili pronadje povoljniju gumu ili rjesenje onda si to ti, a ne neko na forumu ili u radnji. Naravno da ti niko u radnji nece reci, jer imas xxxx kupaca koji su supci ti njemu pomognes i on te poslije jebe da oprostis.

Covjek ti napisao sta bi moglo, tvoje da provjeris sirinu felge, potvrdis na vise izvora koji su javno dostupni i uvjeris se da moze.

zimas lijepo wheel size/ tire calculator, metar ako treba. Pa bujrum provjeri racunski i fizicki je li moze ili ne
User avatar
mist
Posts: 2182
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#24174 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mist »

https://conti.ba/
Ima guma samo pripremi kes.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#24175 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

ma ima jarane al i proizvodjaci su stoka naplati ti 195/60/16 kao da je 225 45 18
Post Reply