Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23826 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Truba wrote: 29/09/2023 12:25 pola grada ima već zimske
kako kod nas ljudi na vrijeme... još i ranije mjesec ispunjavaju zakonske obveze
Pa šta će im zimske na 25-30 C? To su vjerojatno oni što voze zimske cijelu godinu, misleći da su cjelogodišnje :D
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#23827 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emotivac »

Ja uvijek kasnim 15 dana do 1 mjesec, šta ja znam... Nema snijega, nema minusa, zima se skroz promijenila, šteta mi zimskih voziti na relativno toplom asfaltu :D Zakonski ne mogu ništa jer imam lance u gepeku i dobre ljetne gume :D
User avatar
mirota
Posts: 4673
Joined: 11/01/2018 11:42

#23828 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mirota »

emotivac wrote: 29/09/2023 12:32 Ja uvijek kasnim 15 dana do 1 mjesec, šta ja znam... Nema snijega, nema minusa, zima se skroz promijenila, šteta mi zimskih voziti na relativno toplom asfaltu :D Zakonski ne mogu ništa jer imam lance u gepeku i dobre ljetne gume :D
a i ja slicno, zakasnim bar 10 dana, lance imammmm....zao mi derati zimske na toplom asfaltu
User avatar
Ateista
Posts: 51679
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23829 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

emotivac wrote: 29/09/2023 12:32 Ja uvijek kasnim 15 dana do 1 mjesec, šta ja znam... Nema snijega, nema minusa, zima se skroz promijenila, šteta mi zimskih voziti na relativno toplom asfaltu :D Zakonski ne mogu ništa jer imam lance u gepeku i dobre ljetne gume :D
Isto tako, a najcesce ranije vratim ljetne. :D
Mozda ove godine pozurim jer mi nove felge stoje u podrumu i planiram ih staviti u upotrebu sa zimskim gumama i nastaviti onda na istim i ljetne, tako da mozda pozurim zbog felgi samo. :D
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#23830 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

emotivac wrote: 29/09/2023 11:27
Jel bolje uzet RIKEN za iste pare :roll: :roll:
riken/kormoran/tigar sta je jeftinije, ista je guma i bolje je od ovih kineza, od kineza hifly
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23831 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Izgleda da mi opet ne gine sava.
Htio uzeti novi continental ts870, ali je nekih 155KM skuplji po gumi od Save hp2, e vala ne dam toliku razliku. Hankook je skuplji nekih 50 KM po gumi, morati ću pogledati da li vrijedi. A savu bi uzeo u tom nekom cjenovnom rangu gdje su semperit, guslaved, best drive, hifli.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23832 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

hopi wrote: 29/09/2023 20:22 Izgleda da mi opet ne gine sava.
Htio uzeti novi continental ts870, ali je nekih 155KM skuplji po gumi od Save hp2, e vala ne dam toliku razliku. Hankook je skuplji nekih 50 KM po gumi, morati ću pogledati da li vrijedi. A savu bi uzeo u tom nekom cjenovnom rangu gdje su semperit, guslaved, best drive, hifli.
TS870 nije ni blizu sto je bio TS860, teski mediokritet po kisi, Bridgestone LM005 ga satare na kocenju po mokrom, tako da bi bacio pare. Uzmi hankook i mirna bosna, najbolji omjer cijene i kvalitete.
User avatar
mirota
Posts: 4673
Joined: 11/01/2018 11:42

#23833 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mirota »

nitro_90 wrote: 29/09/2023 20:48
hopi wrote: 29/09/2023 20:22 Izgleda da mi opet ne gine sava.
Htio uzeti novi continental ts870, ali je nekih 155KM skuplji po gumi od Save hp2, e vala ne dam toliku razliku. Hankook je skuplji nekih 50 KM po gumi, morati ću pogledati da li vrijedi. A savu bi uzeo u tom nekom cjenovnom rangu gdje su semperit, guslaved, best drive, hifli.
TS870 nije ni blizu sto je bio TS860, teski mediokritet po kisi, Bridgestone LM005 ga satare na kocenju po mokrom, tako da bi bacio pare. Uzmi hankook i mirna bosna, najbolji omjer cijene i kvalitete.
Hankok imam ljetne, topppppppp
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 413
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#23834 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by rahmetli dedo »

Idu zimske još ovu sezonu
Onda ostaju ljeto 2024
Onda idu najbolje all season neš majci više
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#23835 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Tu sam negdje sa razmisljanjem.
Zime blage, ceste uglavnom ociscene.
Nisam u situaciji da moram negdje na daleke puteve ako mi se ne dopada vrijeme...
Ali imam taze ljetne, zimske su jos 3-4 godine nadam se upotrebljive.
Nakon toga ce mozda i promjena auta, pa cemo onda kalkulacije raditi.
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23836 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Ma ne bi ni ja mijenjao gume da moram 2x godišnje kod vulkanizera. Haj neko ko baš puno zimi putuje, ili mu posao ovisi od toga.
Ali eto pošto imamo na svim autima po 2 seta felgi/guma (ok na jednom i 3 seta), i sam mijenjam i imam gdje čuvati sve to onda se može izdržati.
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#23837 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Dobra akcija na Bridgestone, Dunlop i Goodyear u Unitrade.
Do 9.oktobra.
Izdvajam npr. Dunlop WS5 225/45 R17
215 KM
User avatar
pepeljara
Posts: 7355
Joined: 22/08/2003 00:00

#23838 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by pepeljara »

drug_profi wrote: 30/09/2023 12:06 Dobra akcija na Bridgestone, Dunlop i Goodyear u Unitrade.
Do 9.oktobra.
Izdvajam npr. Dunlop WS5 225/45 R17
215 KM
DOT ?
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#23839 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Nazovi upitaj.
Po iskustvu do sad za akcije ovih brendova uvijek je bio ovogodisnji.
Servuscd
Posts: 13
Joined: 25/09/2020 22:59

#23840 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Servuscd »

ADAC je objavio testove zimskih guma za 2023. godinu u dimenzijama 225/45 R17 i 205/60 R16. Komplet test na našem jeziku: https://dis-a.com/blog/adac-test-zimskih-guma-2023/

User avatar
doox
Posts: 916
Joined: 30/04/2010 08:35

#23841 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by doox »

Ima li neko iskustva sa ovim Firestone Hawk 4 gumama
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#23842 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

pa eto ti baš tih guma gore u testu
elem u tom testu bridžstoun LM005 predzadnji (sava ispred, i giti giti 2)
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#23843 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by laserShow »

Koja je razlika izmedju ove dvije gume?

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... K000361617
Sava 225/45R17 91H ESKIMO HP 2 FP zimska guma 208KM

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... K000488800
Sava 225/45R17 91H ESKIMO HP2 MS TL zimska guma 160KM
Bobi
Forum administrator
Posts: 38006
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#23844 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

Što kupujete auta s tim velikim gumama :D ?
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#23845 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by laserShow »

Nemam pojma. Ja imam osjecaj da je 17ka sada nesto sto je nekada bila 15ka.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#23846 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

laserShow wrote: 01/10/2023 13:48 Koja je razlika izmedju ove dvije gume?

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... K000361617
Sava 225/45R17 91H ESKIMO HP 2 FP zimska guma 208KM

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... K000488800
Sava 225/45R17 91H ESKIMO HP2 MS TL zimska guma 160KM
Skuplja ima rim protect. Obrub za zastitu felge.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#23847 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

NediM17 wrote: 01/10/2023 13:56
laserShow wrote: 01/10/2023 13:48 Koja je razlika izmedju ove dvije gume?

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... K000361617
Sava 225/45R17 91H ESKIMO HP 2 FP zimska guma 208KM

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... K000488800
Sava 225/45R17 91H ESKIMO HP2 MS TL zimska guma 160KM
Skuplja ima rim protect. Obrub za zastitu felge.
Mislis zastitu felge?

Edit: vidim da si u medjuvremenu ispravio
User avatar
Ateista
Posts: 51679
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23848 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Kome nije zao dati preko 200KM po guni, ima puno boljih izbora od Save.
User avatar
mirota
Posts: 4673
Joined: 11/01/2018 11:42

#23849 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mirota »

ja zimske placam 120 po gumi za SUVa ali mijenjam svake 3. god, predjem snjima 25000 i caos
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#23850 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

Dunlop Winter Sport 5 163.90KM
ili
Hankook icept RS3 161.76KM

205 55/r16
Post Reply