Rekonstrukcija tramvajske pruge

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14076 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Bodkin wrote: 23/09/2023 21:24 Svake minute gradski saobracaj nema ni u gradovima sa najboljim gradskim saobracajem na planeti.
Cuj svake minute. Ako je i svakih 5-7 je odlicno
Nekada je vozni red bio takav da sa 2, 3, 4, 5 i 6 tramvaj je bio svakih 3-5 minuta na najvećem dijelu pruge. Naravno, na pojedinim segmentima je bio rjeđe, recimo od muzeja do ž. stanice je bio svakih 10-ak.

Mrski komunisti su za to bili krivi.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14077 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Hajvan wrote: 24/09/2023 09:55
Sanjarko wrote: 24/09/2023 09:28 Populacija će se Sarajevu prepoloviti do 2062 godine.
Eki
Ma neće, dala trojka 12.000 godišnje porodiljama, svašta nešta besplatno za školarce i 10.000 mladima za stanove, zbog toga neće pasti, utrostručit će se natalitet.

I, naravno, neće ljudi napuštati grad tako sretnog življenja.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#14078 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Mishelinke »

Hakiz wrote: 24/09/2023 10:09
Hajvan wrote: 24/09/2023 09:55

Eki
Ma neće, dala trojka 12.000 godišnje porodiljama, svašta nešta besplatno za školarce i 10.000 mladima za stanove, zbog toga neće pasti, utrostručit će se natalitet.

I, naravno, neće ljudi napuštati grad tako sretnog življenja.
:thumbup:

I ti nekad pametnu progovoriš.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14079 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Mishelinke wrote: 24/09/2023 10:14
Hakiz wrote: 24/09/2023 10:09

Ma neće, dala trojka 12.000 godišnje porodiljama, svašta nešta besplatno za školarce i 10.000 mladima za stanove, zbog toga neće pasti, utrostručit će se natalitet.

I, naravno, neće ljudi napuštati grad tako sretnog življenja.
:thumbup:

I ti nekad pametnu progovoriš.
Ti si baš Sheldon Cooper.
BiBi911
Posts: 5325
Joined: 09/12/2018 17:47

#14080 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by BiBi911 »

Mishelinke wrote: 24/09/2023 08:22
BiBi911 wrote: 23/09/2023 21:37

Za 200 trajvana ti je potrebno
3 smjene 600 vozaca I 100 rezervnih
Servisera 50 komada
Kontrolori karata 100 komada


Plate za vozace(brutto) 3000km x 700 = 2100000km/m
Plate za servieren(brutto) 3000km x 50 = 150000km/m
Kontroliri karata (brutto) 2000km x 100 = 200000km/m
________________________________________________________

Za plate ti treba samo 2.450.000km/m

Mjesecna karta je 60km to bi bilo da moras prodati 40.833 Karte svaki mjesec da pokrijes samo Plate vozaca, servisera, kontrolora.


Ako svaki tramvaj kosta oko 2.25milona km to je oko 416.250.000 km

U Sarajevu koliko ljudi moze koristit tramvaje?


ratu kredita za 200 trajvana, direkore, odrzavanje cistoce, IT, razna piskarala, osiguranja, rezervne dijelove, I jos po nesto sto sam zaboravio koliko to kosta nemam blage.

I tih 200 trajvana bi da vozi na koliko dugoj dionici 20kilometara x 2(smijera) 40km šina. Po toj nekoj racunici ce bit 30 stanica tak da ako budu svi vozili u isto vrijeme bice trajvan na svakoj stanici I po 3 izmedju. Ima li potrebe za time. Jel sarajevo kao Bangladesh sa xymiliona ljudi.




Eh sada da uporedimo grad gdje živim 19 željeznički linija, 204km duzina sina, 204 regularnih trajvana I 35 specijalnih idu uz 30° uzbrdo. Takt je u prosjeku 20min čekanja(citava sedmica)
Prodaju oko 120 000karata po cijeni(trenutnoj) 49.99€/mjesec.




Ako sam sta fulio 3. Pivo se nacelo
Svi pravite računice kao da je javni prijevoz komercijalan.

Sve to što fali, nadoknadi se iz budžeta.

Ako je prije rata moglo 98 tramvaja biti na 7 linija, ne vidim problem sa 200 tramvaja na 10-12 linija (koliko ih već bude. Tad je bilo 20 km pruge, sada će biti skoro 40 km. Više putnika, veća potražnja.

Ne možemo cjeli život pričati kako je dovoljno 20-30 tramvaja. Jeste, ali sa intervalim od 5-55 minuta (kako kad) i punim ko šibica.

7 linija od kojih 6 su iste. Jedina linija koja je razlicita je zeljeznicka stanica sve ostale su na istoj liniji




Tih 30 stanica su udaljene jedna od druge 2kilometra. Tako da ti je potrebno 2 Minute od stanice do stanice. Koliko stanica toliko trajvana.
Za 55 min jedan trajvan obidje čitav krug.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#14081 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Mishelinke »

BiBi911 wrote: 24/09/2023 10:15
Mishelinke wrote: 24/09/2023 08:22

Svi pravite računice kao da je javni prijevoz komercijalan.

Sve to što fali, nadoknadi se iz budžeta.

Ako je prije rata moglo 98 tramvaja biti na 7 linija, ne vidim problem sa 200 tramvaja na 10-12 linija (koliko ih već bude. Tad je bilo 20 km pruge, sada će biti skoro 40 km. Više putnika, veća potražnja.

Ne možemo cjeli život pričati kako je dovoljno 20-30 tramvaja. Jeste, ali sa intervalim od 5-55 minuta (kako kad) i punim ko šibica.

7 linija od kojih 6 su iste. Jedina linija koja je razlicita je zeljeznicka stanica sve ostale su na istoj liniji




Tih 30 stanica su udaljene jedna od druge 2kilometra. Tako da ti je potrebno 2 Minute od stanice do stanice. Koliko stanica toliko trajvana.
Za 55 min jedan trajvan obidje čitav krug.
Da, tako je sada.

Ali do kraja mandata Trojke (ako je vjerovati Štetinim najavama), biće pruga produžena do Hranice, moguće i do Dobrinje i Šipa. Treba za to veliki broj vozila.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14082 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Mishelinke wrote: 24/09/2023 10:29
BiBi911 wrote: 24/09/2023 10:15


7 linija od kojih 6 su iste. Jedina linija koja je razlicita je zeljeznicka stanica sve ostale su na istoj liniji




Tih 30 stanica su udaljene jedna od druge 2kilometra. Tako da ti je potrebno 2 Minute od stanice do stanice. Koliko stanica toliko trajvana.
Za 55 min jedan trajvan obidje čitav krug.
Da, tako je sada.

Ali do kraja mandata Trojke (ako je vjerovati Štetinim najavama), biće pruga produžena do Hranice, moguće i do Dobrinje i Šipa. Treba za to veliki broj vozila.
Problem broja vozila će rješavati SDA kada se vrati 2026.

:evil:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#14083 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Mishelinke »

Hakiz wrote: 24/09/2023 10:35
Mishelinke wrote: 24/09/2023 10:29

Da, tako je sada.

Ali do kraja mandata Trojke (ako je vjerovati Štetinim najavama), biće pruga produžena do Hranice, moguće i do Dobrinje i Šipa. Treba za to veliki broj vozila.
Problem broja vozila će rješavati SDA kada se vrati 2026.

:evil:
Evo opet pobudalio.

Neće se nikad vratiti. Karcinom je hirurški odstranjen iz KS-a.

Kemoterapije su uradile svoje.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14084 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Mishelinke wrote: 24/09/2023 10:39
Hakiz wrote: 24/09/2023 10:35

Problem broja vozila će rješavati SDA kada se vrati 2026.

:evil:
Evo opet pobudalio.

Neće se nikad vratiti. Karcinom je hirurški odstranjen iz KS-a.

Kemoterapije su uradile svoje.
Kolika je ukupna smrt od svih karcinoma poslije operacija i hemoterapije?

Slaba ti je nada ako se tome nadaš.
BiBi911
Posts: 5325
Joined: 09/12/2018 17:47

#14085 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by BiBi911 »

Mishelinke wrote: 24/09/2023 10:29
BiBi911 wrote: 24/09/2023 10:15


7 linija od kojih 6 su iste. Jedina linija koja je razlicita je zeljeznicka stanica sve ostale su na istoj liniji




Tih 30 stanica su udaljene jedna od druge 2kilometra. Tako da ti je potrebno 2 Minute od stanice do stanice. Koliko stanica toliko trajvana.
Za 55 min jedan trajvan obidje čitav krug.
Da, tako je sada.

Ali do kraja mandata Trojke (ako je vjerovati Štetinim najavama), biće pruga produžena do Hranice, moguće i do Dobrinje i Šipa. Treba za to veliki broj vozila.

Sory odselio sam iz SA 2017... kako do šipa? Kuda ce provuci sine... nece valjda cestom.
Hrasnica ce bit nova ilidza(dodate 3 nove stanice) nece bit potrebe za okretaljkom na ilidzi.
Dobrinju to planiraju od 1984 tak da teško.. plan je bio da ide trajvan onom sredinom sto razdvaja trake...
samo zamisli koliko ce bit skakaca na auta I koliko poginulih . Ono je presusko...
Nadam se da cu nekada doci u SA I ovo sve planirano da postoji/radi
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#14086 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Mishelinke »

BiBi911 wrote: 24/09/2023 10:57
Mishelinke wrote: 24/09/2023 10:29

Da, tako je sada.

Ali do kraja mandata Trojke (ako je vjerovati Štetinim najavama), biće pruga produžena do Hranice, moguće i do Dobrinje i Šipa. Treba za to veliki broj vozila.

Sory odselio sam iz SA 2017... kako do šipa? Kuda ce provuci sine... nece valjda cestom.
Hrasnica ce bit nova ilidza(dodate 3 nove stanice) nece bit potrebe za okretaljkom na ilidzi.
Dobrinju to planiraju od 1984 tak da teško.. plan je bio da ide trajvan onom sredinom sto razdvaja trake...
samo zamisli koliko ce bit skakaca na auta I koliko poginulih . Ono je presusko...
Nadam se da cu nekada doci u SA I ovo sve planirano da postoji/radi
Za Šip je planirano produženje postojeće trase prema Željezničkoj.

Za Dobrinju je Šteta najavio izradu projekta. Trasa ista kao i 1984. što je planirana.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18745
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#14087 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by problemnatravunu »

Fini planovi sa tramvajima,
a valjda će uskoro početi rješavati i trolejbuse,
u prevodu dovesti do kraja Južnu longitudinalu u 2+2 trake profilu,
šteta onih novih trola,
pate se i guzeljaju u gužvama sa autima i kamionima..... :run:
moimoi
Posts: 8858
Joined: 01/07/2006 12:59

#14088 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by moimoi »

Mislim da se svi varate da se nece koristiti i stari tramvaju :D bice oni i dalje u funkciji. Pa tako i za tu produzenu liniju.
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#14089 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by doc.dr. »

Mishelinke wrote: 23/09/2023 20:48
neki wrote: 23/09/2023 20:43

Kakvih 200 jbt nismo Milano sa 200km linija..
Realno i opravdano ni bilo, pored ovih 25 novih, nabaviti još 30ak evropskih polovnih i tako napraviti zdrave temelje za budućnost. Ako se pruga za Hrasnicu ili Dobrinju nekad izgradi tu će biti dovoljno još 10 vozila..
Prije rata je bilo 98 tramvaja na 7 linija. Sa novim linijama i većim brojem stanovnika, 200 tramvaja nije uopšte previše, već neki minimum za normalno funkcionisanje.

Interval bi se skratio na 1 munut, bilo mi manje gužvi u vozilima, vozila bi tepjela manje opterećenje, duže bi trajala, a samim tim, više ljudi bi koristilo takav vid prijevoza nego što je to sada slučaj.
98 tramvaja nikada nije vozilo, jer napojna postrojenja nisu mogla izdržati više od 70-75 tramvaja na mreži. Najveći broj tramvaja u vršnom periodu koji je ikada doaad bio iznosio je 65, i to konkretno 4 jedinice, 12 dvojki, 23 trojke, 3 četvorke, 9 petica, 9 šestica i 5 sedmica. Van vršnog perioda sedmice nisu radile, dvojke i petice su bile jako redukovane, a ostalo je bilo kao i van vršnog perioda.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#14090 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Mishelinke wrote: 24/09/2023 11:05

Za Šip je planirano produženje postojeće trase prema Željezničkoj.

Za Dobrinju je Šteta najavio izradu projekta. Trasa ista kao i 1984. što je planirana.
Sta ima na Dobrinjskoj trasi sada od objekata?
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#14091 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by HelaS »

doc.dr. wrote: 24/09/2023 11:50
Mishelinke wrote: 23/09/2023 20:48

Prije rata je bilo 98 tramvaja na 7 linija. Sa novim linijama i većim brojem stanovnika, 200 tramvaja nije uopšte previše, već neki minimum za normalno funkcionisanje.

Interval bi se skratio na 1 munut, bilo mi manje gužvi u vozilima, vozila bi tepjela manje opterećenje, duže bi trajala, a samim tim, više ljudi bi koristilo takav vid prijevoza nego što je to sada slučaj.
98 tramvaja nikada nije vozilo, jer napojna postrojenja nisu mogla izdržati više od 70-75 tramvaja na mreži. Najveći broj tramvaja u vršnom periodu koji je ikada doaad bio iznosio je 65, i to konkretno 4 jedinice, 12 dvojki, 23 trojke, 3 četvorke, 9 petica, 9 šestica i 5 sedmica. Van vršnog perioda sedmice nisu radile, dvojke i petice su bile jako redukovane, a ostalo je bilo kao i van vršnog perioda.
Jesu li ta "loša" napojna postrojenja razlog da tramvajski saobraćaj ne radi 24 sata?
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#14092 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by doc.dr. »

HelaS wrote: 24/09/2023 11:53
doc.dr. wrote: 24/09/2023 11:50

98 tramvaja nikada nije vozilo, jer napojna postrojenja nisu mogla izdržati više od 70-75 tramvaja na mreži. Najveći broj tramvaja u vršnom periodu koji je ikada doaad bio iznosio je 65, i to konkretno 4 jedinice, 12 dvojki, 23 trojke, 3 četvorke, 9 petica, 9 šestica i 5 sedmica. Van vršnog perioda sedmice nisu radile, dvojke i petice su bile jako redukovane, a ostalo je bilo kao i van vršnog perioda.
Jesu li ta "loša" napojna postrojenja razlog da tramvajski saobraćaj ne radi 24 sqta?
Ne bih rekao. Prije bih rekao da je razlog nezainteresiranost nadležnih. Da su posrojenja problem, zašto ne bi noću vozio zamjenski autobus umjesto tramvaja?
Last edited by doc.dr. on 24/09/2023 12:00, edited 2 times in total.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14093 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

doc.dr. wrote: 24/09/2023 11:50
Mishelinke wrote: 23/09/2023 20:48

Prije rata je bilo 98 tramvaja na 7 linija. Sa novim linijama i većim brojem stanovnika, 200 tramvaja nije uopšte previše, već neki minimum za normalno funkcionisanje.

Interval bi se skratio na 1 munut, bilo mi manje gužvi u vozilima, vozila bi tepjela manje opterećenje, duže bi trajala, a samim tim, više ljudi bi koristilo takav vid prijevoza nego što je to sada slučaj.
98 tramvaja nikada nije vozilo, jer napojna postrojenja nisu mogla izdržati više od 70-75 tramvaja na mreži. Najveći broj tramvaja u vršnom periodu koji je ikada doaad bio iznosio je 65, i to konkretno 4 jedinice, 12 dvojki, 23 trojke, 3 četvorke, 9 petica, 9 šestica i 5 sedmica. Van vršnog perioda sedmice nisu radile, dvojke i petice su bile jako redukovane, a ostalo je bilo kao i van vršnog perioda.
Uvijek me je čudilo da ima više jedinica nego četvorki, a više stanovnika živi na liniji 4 nego na liniji 1.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#14094 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

HelaS wrote: 24/09/2023 11:53
doc.dr. wrote: 24/09/2023 11:50

98 tramvaja nikada nije vozilo, jer napojna postrojenja nisu mogla izdržati više od 70-75 tramvaja na mreži. Najveći broj tramvaja u vršnom periodu koji je ikada doaad bio iznosio je 65, i to konkretno 4 jedinice, 12 dvojki, 23 trojke, 3 četvorke, 9 petica, 9 šestica i 5 sedmica. Van vršnog perioda sedmice nisu radile, dvojke i petice su bile jako redukovane, a ostalo je bilo kao i van vršnog perioda.
Jesu li ta "loša" napojna postrojenja razlog da tramvajski saobraćaj ne radi 24 sata?
Nisu. I ne treba da radi rulji u gradu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#14095 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 24/09/2023 11:58
doc.dr. wrote: 24/09/2023 11:50

98 tramvaja nikada nije vozilo, jer napojna postrojenja nisu mogla izdržati više od 70-75 tramvaja na mreži. Najveći broj tramvaja u vršnom periodu koji je ikada doaad bio iznosio je 65, i to konkretno 4 jedinice, 12 dvojki, 23 trojke, 3 četvorke, 9 petica, 9 šestica i 5 sedmica. Van vršnog perioda sedmice nisu radile, dvojke i petice su bile jako redukovane, a ostalo je bilo kao i van vršnog perioda.
Uvijek me je čudilo da ima više jedinica nego četvorki, a više stanovnika živi na liniji 4 nego na liniji 1.
linija 4 preklapa 95% sa 2,3,6,7
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14096 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

doc.dr. wrote: 24/09/2023 11:56
HelaS wrote: 24/09/2023 11:53
Ne bih rekao. Prije bih rekao da je razlog nezainteresiranost nadležnih. Da su posrojenja problem, zašto ne bi noću vozio zamjenski autobus umjesto tramvaja?

Jesu li ta "loša" napojna postrojenja razlog da tramvajski saobraćaj ne radi 24 sata?
U većini gradova u kojima sam bio tramvaji i metroi rade do oko 1. Negdje imaju, a negdje nemaju noćne autobuse.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#14097 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 24/09/2023 11:59
Hakiz wrote: 24/09/2023 11:58

Uvijek me je čudilo da ima više jedinica nego četvorki, a više stanovnika živi na liniji 4 nego na liniji 1.
linija 4 preklapa 95% sa 2,3,6,7
2, 3, 5, 6 ne voze do stanica.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#14098 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 24/09/2023 12:01
vjeshalica wrote: 24/09/2023 11:59

linija 4 preklapa 95% sa 2,3,6,7
2, 3, 5, 6 ne voze do stanica.
Ne voze bolan, ali ne mozes reci da od Muzeja do Stanice gravitira vise stanovnika neko do Muzeja iz pravca Ilidze.
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#14099 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by laserShow »

BiBi911 wrote: 23/09/2023 21:37 Ako svaki tramvaj kosta oko 2.25milona km to je oko 416.250.000 km
znaci par milijardi :) Znaci forumas pise gluposti samo da bi nesto napisao.
BiBi911
Posts: 5325
Joined: 09/12/2018 17:47

#14100 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by BiBi911 »

laserShow wrote: 24/09/2023 12:24
BiBi911 wrote: 23/09/2023 21:37 Ako svaki tramvaj kosta oko 2.25milona km to je oko 416.250.000 km
znaci par milijardi :) Znaci forumas pise gluposti samo da bi nesto napisao.
On je kao u onom vicu kada je žaba digla nogu da je potkuju.

Mora nesto rec pa makar na pakas(klasika od ovih osvjestenih, što upalise svjetlo, pa zatvorse vrata gujicom)
Post Reply