Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
shape of despair wrote: ↑21/06/2023 18:11
Da li klima moze biti npr. poluprazna, kad stavim ruku na otvor "hladno" puse, a na max. nemoze rashladiti auto nakon 15 minuta,
obicno igranke oko klime budu finansijski i vremenski naporne pa se naoruzaj zivcima i napuni novcanik i pravo kod cele ako si u Sarajevu
moze biti vise stvari , od toga da je sistem supalj i pusta na nekom mjestu pa je gas iscurio (ovdje ti je najlakse da bude neka cijev ili hladnjak klime) ili isparivac kod kojeg se skida cijela tabla jer je zakopan kao mali hladnjak
ako sistem nije supalj onda je najbolji slucaj regulacioni ventil kompresora ili kvacilo kompresora, najgori da je sam kompresor ostario i ne radi kako treba tj ne moze stvoriti dovoljan pritisak
a i naravno ostaje do toga da li objektivno klima ne moze rashladiti , najbolje ti je kupi digitalni termometar sa sondom, zabodi ga u srednji otvor klime, i predvece ili ujutru kada bude suncano (a da se auto nije istopilo na suncu) izadji da se provozas, prvo samo klima upaljena i max fan speed, poslje toga recirc ukljuci , digni prozore i stavi na malo manju brzinu puhalicu, temperatura bi ti u pokretu trebala biti 0.1-3c ako je sistem full ispravan
Temperatura zraka od 0,1 stepen na otvoru ventilacije ukazuje da nesto nije u redu. Tako niska temperatura ne smije biti jer ce nakon nekog vremena doci do okivanja kompletnog isparivaca u led i zrak nikako nece prolaziti u kabinu dok ne ugasis kompresor da se otopi led. Davno na hondi sam naknadnu ubacivao klimu i nesto nije uradjeno dobro oko zastita...zrak je znao ici cak i u minus. Nakon nekog vremena bi iz otvora krenula izlaziti ledena maglica kao kad otvoris zamrzivac. Pa bi odjednom prestao ulaziti zrak u kabinu iako ventilator cujem da radi. Tek kad bi iskljucio kompresor nakon desetak sekundi bi poceo zrak izlazit iz resetki...dok se isparivac odledio.
Na max puhanje sve do 12 stepeni se racuna kao ok.
Ovisi o vise faktora...vanjska temperatura, brzina upuhivanja zraka, u voznji ili ne...
U najekstremnijim uslovima... vanjska temperatura 40, max upuhivanje zraka, auto stoji u leru iskljucena recirkulacija, klima na low... sve znad 12 stepeni nije ok.
U voznji, ukljucena recirkulacija, upuhivanje zraka nisko, kabina ohladjena, klima na low...sve ispod 2 stepena nije ok.
Zanima.me vasa preporuka gdje u Sarajevu uraditi detaljan kompletan pregled cijelog auta.Zanima me iskljucivo neki auto servis ko ce se posvetiti i lijepo sve pregledati i reci stanje.
1 kg,..ili 2 kg ABC prah..po mogucnosti, pastor, gloria.....ako je moguce kupiti kod nas gloriu.
Bila je prije u Obi marketu pastor ponuda...ili u nekim specijalizovanim prodavnicama, vatrosistemi, proving, financ...
Hvala, odletim do OBIja onda
Ako kupujes zbog LPG, po zakonu aparat mora biti od 2 kg.
Trebam pomoc.
Upalila mi se lampica za svjetla i grijače na GOLF 7, 115ks dizel, 2017
Dijagnostika kaze da je acutoator / westgate turbine otišao.
Dali ga mjenjat ili popravljat i kako. Mora li se čitava turbina mijenjati?
mk ultra wrote: ↑26/06/2023 09:07
Vozis ko baba samo se zacepilo
Naspi mu aditiva resetuj gresku i propusi to malo, i mani se preporuka o izboru brzine
Cuj da stisne. Onda ce trosi 6.5 litara, znas ti koja je cijena nafte?
Lahko je tebi stiskat kad sluzbeno vozis.
mk ultra wrote: ↑26/06/2023 09:07
Vozis ko baba samo se zacepilo
Naspi mu aditiva resetuj gresku i propusi to malo, i mani se preporuka o izboru brzine
Ma jok, to se desilo na putu kuci iz Njemacke, posle 200 km se upalli ona opruga /greska/ i tokom voznje se nekad ugasila.
Pa nisu ga mazili, vozili su 120-150 kroz Njemacku, i to sa sjevera krenuli
Kako resetovati gresku, i kako da iskljucim ovaj starto stop sistem
jebo me svak ako sam skonto - upalila se lampica za svjetla i grijaca a otiso aktuator turbine.....
ako je zaglavio aktuator jarane - resetovat ces klinac.... treba otvorit turbinu i ocistit vijenac geometrije....
ako auto ide i dalje normalno i ne baca u safe-mode a pojavljuje ti se ta greska - onda te povremeno zajebava ventil kontrole aktuatora..... otidji kod mehanicara nek pokusa nekom polugom pokrenut aktuator - ako ne moze fizickom snagom - onda treba ribanje....
Last edited by skrbavi-admin on 26/06/2023 11:15, edited 1 time in total.
mk ultra wrote: ↑26/06/2023 09:07
Vozis ko baba samo se zacepilo
Naspi mu aditiva resetuj gresku i propusi to malo, i mani se preporuka o izboru brzine
jarane kojeg aditiva de mi reci - ja pokušo nejde ni sa jednim.... jes mi jedino diplo (crni) i razredjivac pomogo da skinem garez sa klapni usisa i sa geometrije turba....
skrbavi-admin wrote: ↑26/06/2023 11:10
jebo me svak ako sam skonto - upalila se lampica za svjetla i grijaca a otiso aktuator turbine.....
ako je zaglavio aktuator jarane - resetovat ces klinac.... treba otvorit turbinu i ocistit vijenac geometrije....
ako auto ide i dalje normalno i ne baca u safe-mode a pojavljuje ti se ta greska - onda te povremeno zajebava ventil kontrole aktuatora..... otidji kod mehanicara nek pokusa nekom polugom pokrenut aktuator - ako ne moze fizickom snagom - onda treba ribanje....
Pa dobro nisam baš stručan, teško mi je objasniti materiju koju ne poznajem.
Ta lampica se više ne pali, auto vuče i više nego dobro. Ali dijagnostika je pokazala taj kvar na akutatoru turbine a lampica koja se palila na displeju je ona kao "opruga" a na upustvima piše da su to problemi sa grijašem ili svjetlima. Cekam pregled u ovlaštenom pa cu vidjet ali se raspitujem onako jer sam tek nabavio auto
skrbavi-admin wrote: ↑26/06/2023 11:10
jebo me svak ako sam skonto - upalila se lampica za svjetla i grijaca a otiso aktuator turbine.....
ako je zaglavio aktuator jarane - resetovat ces klinac.... treba otvorit turbinu i ocistit vijenac geometrije....
ako auto ide i dalje normalno i ne baca u safe-mode a pojavljuje ti se ta greska - onda te povremeno zajebava ventil kontrole aktuatora..... otidji kod mehanicara nek pokusa nekom polugom pokrenut aktuator - ako ne moze fizickom snagom - onda treba ribanje....
Pa dobro nisam baš stručan, teško mi je objasniti materiju koju ne poznajem.
Ta lampica se više ne pali, auto vuče i više nego dobro. Ali dijagnostika je pokazala taj kvar na akutatoru turbine a lampica koja se palila na displeju je ona kao "opruga" a na upustvima piše da su to problemi sa grijašem ili svjetlima. Cekam pregled u ovlaštenom pa cu vidjet ali se raspitujem onako jer sam tek nabavio auto
na vw tdi kada ti se upali lampica grijaca moze biti mnostvo od egr-a, nekon senzora itd.
mk ultra wrote: ↑26/06/2023 09:07
Vozis ko baba samo se zacepilo
Naspi mu aditiva resetuj gresku i propusi to malo, i mani se preporuka o izboru brzine
Cuj da stisne. Onda ce trosi 6.5 litara, znas ti koja je cijena nafte?
Lahko je tebi stiskat kad sluzbeno vozis.
ja ga vrtim redovno, zijanio sam se kako ide bez klime (moram pogledat jel sve ok sa remenicom i kvacilom, posto je razlika velika )
prosjek sretnih 7l/100km, brzina 30km/h, neki sam dan izvrtio sve brzine, ide ko i prije 9 god kad je kupljen
Jedno pitanje ali i da vas upoznam sa situacijom koja se danas dogodila.
Drug vozi scenica, 1.5 dci, 2011 godiste. Trebao raditi veliki servis i ode danas kod poznatog majstora za reno koji se nalazi na tranzitu kod petrol pumpe. Da ne imenujem sada.
Zove ga majstor maloprije i kaze "druze izgleda da je preskocio". Pita ga drug i sta to znaci sad? Kaze on ne znam haha. Pita drug pa je li polomio sta, ovaj govori opet ne znam, cini se da nije, nista ne struze zasad :O
Pita ga drug opet, sta to znaci majstore? Ja odso na more u subotu.
Govori on, uclani se u bihamk ako stane negdje i istersa mu se jos nesto i kaze dodji sutra po auto bice gotovo.
Prvo, da vas upoznam situacijom, a pitanje je...
Kolike su sanse da je nesto sjebano dalje? Kako je uopste moglo doci do ovoga? I ako jeste, je li moguce da sta god da je (ventili or what eva) da se pokaze tek nakon odredjenog vremena? Ne bi li bilo kakav problem trebao odma da se pokaze pri narednom paljenju?
To “izgleda da je preskočio” zapravo znači: “prijatelju, nisam stavio blokade na remenici bregaste niti na radilici dole u bloku, niti sam najobičnijim korektorom obilježio položaje, i kad sam stavljao novi zupčasti remen nisam uopće gledao uzubljenje. Sjebo sam ti motor vrlo vjerovatno, ali neću to da priznam jer mislim da si levat.”
Znači prijatelj treba da se naoruža, kako živcima tako i vatrenim oružjem, i da ode tražiti pravdu.
Ako su se sudarili klip i ventil i ako je nesto ostetio ne bi bilo kompresije na nekom od cilindara ili vise njih. Ako radi mirno, ide dobro i nema lampica, gas i ne brini.
Ako zeli biti 100% siguran nek izvrne grijace i mjeri kompresiju. Ali nema sanse da se to ne bi osjetilo.
Last edited by NediM17 on 26/06/2023 20:45, edited 1 time in total.
ma odmah kod drugog neka pravi, dok nije steta nastala.
cuj radis veliki covjeku, prezubi, i u fazonu ako se procuje. pa valjda ne red da skines da prekontrolises iako si to trebo prije nego sto si upalio
Ja sam danas poslao dopis prema službi za inspekcijske poslove u Istočnom Sarajevu, pa ćemo vidjeti hoće li biti kakvog odgovora.
Total-Trade nije odgovorio na moja 2 dopisa, uredno izignorisano.
Ako ne bude ništa od inspekcije, fakat ću ganjati preko advokata.
kabal1337 wrote: ↑26/06/2023 20:45
ma odmah kod drugog neka pravi, dok nije steta nastala.
cuj radis veliki covjeku, prezubi, i u fazonu ako se procuje. pa valjda ne red da skines da prekontrolises iako si to trebo prije nego sto si upalio
Mislim da obicno pukne neka klackalica
I to je mila majka da ne pobije ventile i da se ne mora skidati glava.
Btw. Treba li mijenjati sarafe kada se skida glava?
Last edited by NediM17 on 26/06/2023 20:52, edited 1 time in total.