Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
122
61%
 
Total votes: 199

User avatar
piupiu
Posts: 16714
Joined: 05/01/2008 05:08

#1101 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:28
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 14:55 Vrlo dobro znam ko je bio privilegovan u toj zemlji, i koje mogao svake godine vlastitim putničkim autom do Zaustroga, a ko se drnd'o po radničkim autobusima tri-četiri sata, bez klime, kupajući se u znoji ("Šofer, otvori prednja, pocrkaćemo.."), svake prestupne, do Drvenika.
Ja. :|
Drvenik i Zaton uglavnom, nekad Dubrovnik. :|
Sve je do perspektive. Zamisli američkog radnika koji sluša o jugoslovenskom radniku kojeg firma vozi na more, džaba, i djecu mu, ako dobro uče, isto tako pošalju džaba na more. Američki radnik odmah dobije poriv da da Trumpiću jedan triliončić u vojni budžet da ide 'gonjati' mrske komuniste po neradničkoj socijalističkoj Evropi. Naravnoučenije: nije se rodio ko je radniku ugodio. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1102 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by dale cooper »

I ja sam 1978, ali se ne sjećam indoktrinacije vezano za Andrića i Njegoša. U stvari Andrićeve djela sam pročitao tokom rata, uglavnom uz
svijeće i nevezano za školske lektire. Bio je i ostao sjajan pisac, neovisno šta ko mislio o njegovom liku. Njegoša se uopšte ne sjećam niti
sam maksuz čitao Gorski Vjenac.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1103 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:28
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 14:55 Vrlo dobro znam ko je bio privilegovan u toj zemlji, i koje mogao svake godine vlastitim putničkim autom do Zaustroga, a ko se drnd'o po radničkim autobusima tri-četiri sata, bez klime, kupajući se u znoji ("Šofer, otvori prednja, pocrkaćemo.."), svake prestupne, do Drvenika.
Ja. :|
Drvenik i Zaton uglavnom, nekad Dubrovnik. :|
A šta ćemo sa hiljadama onim koji tu privilegiju nisu imali?

Ko je mogao svake godine do Jadrana? Pa, establišment - zdravstvo, policija, obrazovanje. Viša srednja klasa. Radnici iz kombinata nisu mogli.

Rođaci od mog oca su radili kao šoferi u "Centrotransu". Vozili su na dugim relacijam YU - Bliski Istok. Nije ih bilo po nekoliko mjeseci kući. Eh, vidiš oni su mogli ići i u Mađarsku, u toplice, osmadesetih, jer su zarađivali tri-četiri prosječne plate. To su isto mogli i radnici "Hidrogradnje", "Energoinvesta" itd koji su vani radili. Radnik jedne "Krivaje" ili "Standarda" nije mog'o da jebe rak raka. Vazda u "crvenom", vazda u "čekovima".

Danas kada slušam o ljepotama življenja u Jugoslaviju, u prosjeku je to dio nekadašnjeg establišmenta. Njegovi potomci.

Smješno je ulaziti u vjerdostojnost njihovih argumenta.

Oni očima nisu vidjeli ondašnju proviciju, viđenu očima Vlatka Stefanovskog: "Kuće bez fasda, cigla crvene" iz songa "Putujemo".

Zato je takvim Andrić, kao i kompletan socijalistički obrazovni sistema, tabu tema.

Teški post-jugoslovenski tradicionalisti.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1104 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 15:34
Bloo wrote: 30/04/2023 15:28

Ja. :|
Drvenik i Zaton uglavnom, nekad Dubrovnik. :|
Sve je do perspektive. Zamisli američkog radnika koji sluša o jugoslovenskom radniku kojeg firma vozi na more, džaba, i djecu mu, ako dobro uče, isto tako pošalju džaba na more. Američki radnik odmah dobije poriv da da Trumpiću jedan triliončić u vojni budžet da ide 'gonjati' mrske komuniste po neradničkoj socijalističkoj Evropi. Naravnoučenije: nije se rodio ko je radniku ugodio. :D
Joj, tebe. Pa znaš li ti da je američki radnik pedesetih i šezdesetih godiona prošlog stoljeća, mogao sebi priuštiti kola, kuću i lagodan život za ženu i dvoje djece. Američki san se počinje raspadati sredinom sedamdesetih u smislu standarda.

Gdje bio jugoslovenski radnik, po pitanju standarda, '60 i '70 godina?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66958
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1105 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by _BataZiv_0809 »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:28
Nego, ne odgovor mi zašto je Nobel peace prize manja po važnosti od ostalih Nobelovih kategorija?
Zato sto o tome nismo diskutovali.

Radi se o dvije razlicite nagrade i stupidno je dovoditi u ravan njihove laureate.

Uostalom nagradu koju je dobio Kisendzer, dobila je i EU 2012. Eto cekamo kad ce Andricevu nagradu dobiti neka slicna organizacija. Mozda ChatGPT :lol:
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1106 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

dale cooper wrote: 30/04/2023 15:36 I ja sam 1978, ali se ne sjećam indoktrinacije vezano za Andrića i Njegoša. U stvari Andrićeve djela sam pročitao tokom rata, uglavnom uz
svijeće i nevezano za školske lektire. Bio je i ostao sjajan pisac, neovisno šta ko mislio o njegovom liku. Njegoša se uopšte ne sjećam niti
sam maksuz čitao Gorski Vjenac.
Nije problem u Andriću piscu, već Andriću mitu.

Andrić nije više samo pisac, pobogu, on je politička platforma.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1107 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

_BataZiv_0809 wrote: 30/04/2023 15:43

Zato sto o tome nismo diskutovali.

Radi se o dvije razlicite nagrade i stupidno je dovoditi u ravan njihove laureate.

Uostalom nagradu koju je dobio Kisendzer, dobila je i EU 2012. Eto cekamo kad ce Andricevu nagradu dobiti neka slicna organizacija. Mozda ChatGPT :lol:
Po čemu su dvije različite nagrade?

Postoje dva utemeljitelja Nobelove nagrade?

Dva različita fonda?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1108 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

dale cooper wrote: 30/04/2023 15:36 I ja sam 1978, ali se ne sjećam indoktrinacije vezano za Andrića i Njegoša. U stvari Andrićeve djela sam pročitao tokom rata, uglavnom uz
svijeće i nevezano za školske lektir
e. Bio je i ostao sjajan pisac, neovisno šta ko mislio o njegovom liku. Njegoša se uopšte ne sjećam niti
sam maksuz čitao Gorski Vjenac.
I ja, osnovna škola. Kasnije dolazi susret sa piscem kroz školu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28548
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1109 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by dale cooper »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:45
dale cooper wrote: 30/04/2023 15:36 I ja sam 1978, ali se ne sjećam indoktrinacije vezano za Andrića i Njegoša. U stvari Andrićeve djela sam pročitao tokom rata, uglavnom uz
svijeće i nevezano za školske lektire. Bio je i ostao sjajan pisac, neovisno šta ko mislio o njegovom liku. Njegoša se uopšte ne sjećam niti
sam maksuz čitao Gorski Vjenac.
Nije problem u Andriću piscu, već Andriću mitu.

Andrić nije više samo pisac, pobogu, on je politička platforma.
Slažem se, ali ja ga lično ne posmatram na taj način.
User avatar
piupiu
Posts: 16714
Joined: 05/01/2008 05:08

#1110 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:37
Bloo wrote: 30/04/2023 15:28

Ja. :|
Drvenik i Zaton uglavnom, nekad Dubrovnik. :|
A šta ćemo sa hiljadama onim koji tu privilegiju nisu imali?

Ko je mogao svake godine do Jadrana? Pa, establišment - zdravstvo, policija, obrazovanje. Viša srednja klasa. Radnici iz kombinata nisu mogli.

Rođaci od mog oca su radili kao šoferi u "Centrotransu". Vozili su na dugim relacijam YU - Bliski Istok. Nije ih bilo po nekoliko mjeseci kući. Eh, vidiš oni su mogli ići i u Mađarsku, u toplice, osmadesetih, jer su zarađivali tri-četiri prosječne plate. To su isto mogli i radnici "Hidrogradnje", "Energoinvesta" itd koji su vani radili. Radnik jedne "Krivaje" ili "Standarda" nije mog'o da jebe rak raka. Vazda u "crvenom", vazda u "čekovima".

Danas kada slušam o ljepotama življenja u Jugoslaviju, u prosjeku je to dio nekadašnjeg establišmenta. Njegovi potomci.
Hmmm. Nedavno sam stala u jednoj kafani na putu prema Tuzli, tamo je vlasnik bivši uposlenik "Drinjače", s kojim sam sjedila sat vremena i pričala, bio mi čovjek zanimljiv. Kaže da je to bilo preduzeće od 30,000 ljudi za koje je sindikat pripremao zimnicu i bukvalno ih prisiljavao da uzmu 15 dana odmora i da organizovano idu na more. Drugo, ako si išao u Zaostrog, znaš da su u Zaostrogu bila tri radnička odmarališta (jedno za radnike iz Loznice, dva ne mogu se sjetiti otkuda), jedno odmaralište za djecu (Sisak) i Partizan za sarajevske sportiste i djecu (kolonija Lastavica), koju su dovodili na ljetovanje. Ko nije bio u Zeleniki nije bio dobar učenik. :mrgreen: Eto, to samo onako ofrlje, na prvu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1111 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:37 A šta ćemo sa hiljadama onim koji tu privilegiju nisu imali?
Da citiram kolegu madnera sa druge teme - nisu se snašli. :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1112 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bodkin »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:37
Bloo wrote: 30/04/2023 15:28

Ja. :|
Drvenik i Zaton uglavnom, nekad Dubrovnik. :|
A šta ćemo sa hiljadama onim koji tu privilegiju nisu imali?

Ko je mogao svake godine do Jadrana? Pa, establišment - zdravstvo, policija, obrazovanje. Viša srednja klasa. Radnici iz kombinata nisu mogli.

Rođaci od mog oca su radili kao šoferi u "Centrotransu". Vozili su na dugim relacijam YU - Bliski Istok. Nije ih bilo po nekoliko mjeseci kući. Eh, vidiš oni su mogli ići i u Mađarsku, u toplice, osmadesetih, jer su zarađivali tri-četiri prosječne plate. To su isto mogli i radnici "Hidrogradnje", "Energoinvesta" itd koji su vani radili. Radnik jedne "Krivaje" ili "Standarda" nije mog'o da jebe rak raka. Vazda u "crvenom", vazda u "čekovima".

Danas kada slušam o ljepotama življenja u Jugoslaviju, u prosjeku je to dio nekadašnjeg establišmenta. Njegovi potomci.

Smješno je ulaziti u vjerdostojnost njihovih argumenta.

Oni očima nisu vidjeli ondašnju proviciju, viđenu očima Vlatka Stefanovskog: "Kuće bez fasda, cigla crvene" iz songa "Putujemo".

Zato je takvim Andrić, kao i kompletan socijalistički obrazovni sistema, tabu tema.

Teški post-jugoslovenski tradicionalisti.
Zato danas svi mogu i svi idu :D
A pretpostavljam da ovi sto ne mogu, ne mogu jer su neradnici pa ne mogu da priuste :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66958
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1113 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by _BataZiv_0809 »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:47

Po čemu su dvije različite nagrade?
Po tome

Sto je

Jedna

ZA KNJIZEVNOST

Druga

ZA MIR

Izmedju ostalog :D
User avatar
piupiu
Posts: 16714
Joined: 05/01/2008 05:08

#1114 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:49
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:37 A šta ćemo sa hiljadama onim koji tu privilegiju nisu imali?
Da citiram kolegu madnera sa druge teme - nisu se snašli. :D
Madner. Neprikosnoven. :lol: :lol: :lol:
Piaty
Posts: 5781
Joined: 01/12/2020 00:58

#1115 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Piaty »

"Jugoslaveni" uopće nisu išli toliko mnogo na more iz prostog razloga jer su bili siromašni. Većina nije ni vidjela more.
Sad sumnjam da su jugoslavenski radnici uopće više posjećivali more od recimo čeških ili mađarskih radnika.

Danas na more ide i radnici i neradnici.

Ovim ne umanjujem pozitivne stvari koje je imao taj sistem samo napominjem zbog ideologa bivšeg sistema koji su pravi i nepopravljivi DAVEŽI
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1116 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:47
dale cooper wrote: 30/04/2023 15:36 I ja sam 1978, ali se ne sjećam indoktrinacije vezano za Andrića i Njegoša. U stvari Andrićeve djela sam pročitao tokom rata, uglavnom uz
svijeće i nevezano za školske lektir
e. Bio je i ostao sjajan pisac, neovisno šta ko mislio o njegovom liku. Njegoša se uopšte ne sjećam niti
sam maksuz čitao Gorski Vjenac.
I ja, osnovna škola. Kasnije dolazi susret sa piscem kroz školu.
Ja, 1979. godina. I vrlo dobro znam šta smo, o Andriću i Njegošu, i ne samo njima već cijeloj galeriji narodnih junaka, morali znati.

Ne samo kroz obrazovanje, već i kroz "Male novine", "Dečje novine", pa i "Politikin zabavnik", koji mi je otac kupovao svaki petak.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1117 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bodkin wrote: 30/04/2023 15:49

Zato danas svi mogu i svi idu :D
A pretpostavljam da ovi sto ne mogu, ne mogu jer su neradnici pa ne mogu da priuste :D
Ja u svom komšiluku znam par ljudi koji ne odu svake godine. Ne zato što ne mogu, već što im to nije interesantno.

Odu komšije, pa barem do Neuma - na tri, četiri dana.

Ne možeš me ubjediti da danas porodice više ne ljetuju nego osamdesetih.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1118 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:53
Bloo wrote: 30/04/2023 15:47

I ja, osnovna škola. Kasnije dolazi susret sa piscem kroz školu.
Ja, 1979. godina. I vrlo dobro znam šta smo, o Andriću i Njegošu, i ne samo njima već cijeloj galeriji narodnih junaka, morali znati.

Ne samo kroz obrazovanje, već i kroz "Male novine", "Dečje novine", pa i "Politikin zabavnik", koji mi je otac kupovao svaki petak.
Ja sam rođena 1983. i u školu sam krenula sa generacijom rođenom 1982. godine.
Ne sjećam se Njegoša kroz obrazovanje, a vala nešto ni kroz Politikin zabavnik. Tu sam čitala stripove i crtice vezano za nauku.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1119 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:49
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:37 A šta ćemo sa hiljadama onim koji tu privilegiju nisu imali?
Da citiram kolegu madnera sa druge teme - nisu se snašli. :D
Šteta za socijalizam sa ljudskim licem.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1120 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 15:48

Hmmm. Nedavno sam stala u jednoj kafani na putu prema Tuzli, tamo je vlasnik bivši uposlenik "Drinjače", s kojim sam sjedila sat vremena i pričala, bio mi čovjek zanimljiv. Kaže da je to bilo preduzeće od 30,000 ljudi za koje je sindikat pripremao zimnicu i bukvalno ih prisiljavao da uzmu 15 dana odmora i da organizovano idu na more. Drugo, ako si išao u Zaostrog, znaš da su u Zaostrogu bila tri radnička odmarališta (jedno za radnike iz Loznice, dva ne mogu se sjetiti otkuda), jedno odmaralište za djecu (Sisak) i Partizan za sarajevske sportiste i djecu (kolonija Lastavica), koju su dovodili na ljetovanje. Ko nije bio u Zeleniki nije bio dobar učenik. :mrgreen: Eto, to samo onako ofrlje, na prvu.
Drinjača ti je kladnjska tvornica namještaja i stolarije, a da je imalo 30.000 ljudi je obična laž.

Imala je our-e u Šekovićma, Zvorniku itd. a ispade da je bila veća od zavidovačke "Krivaje". :lol: :lol:

Što misliš da su ljude slali u sva ta odmarališta? Zato što su bila dio preduzeća i morala su finansijski biti solventna. Većina ih je bila u gubitku i gubitke su samo gomilali.
Škobo Habu
Posts: 9111
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1121 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:58

Ja sam rođena 1983. i u školu sam krenula sa generacijom rođenom 1982. godine.
Ne sjećam se Njegoša kroz obrazovanje, a vala nešto ni kroz Politikin zabavnik. Tu sam čitala stripove i crtice vezano za nauku.
Hoćeš da kažeš kako nisi u "Politikinom zabavniku" čitala o Karađorđu, mauzoleju na Cetinju,Prvom srpskom ustanku, janjičarima, danku u krvi... :roll:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1122 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:47
_BataZiv_0809 wrote: 30/04/2023 15:43

Zato sto o tome nismo diskutovali.

Radi se o dvije razlicite nagrade i stupidno je dovoditi u ravan njihove laureate.

Uostalom nagradu koju je dobio Kisendzer, dobila je i EU 2012. Eto cekamo kad ce Andricevu nagradu dobiti neka slicna organizacija. Mozda ChatGPT :lol:
Po čemu su dvije različite nagrade?

Postoje dva utemeljitelja Nobelove nagrade?

Dva različita fonda?
:-)

utemeljitelj je jedan, ali su dva djelioca, nezavisna

pa fino ti je objasnjeno, detaljno
kako svedski komiteti dodjeljuju nagrade za ekonomiju, knjizevnost, nauku ...

a norveski samo za mir

ne samo da su 2 fonda nego su i dva komiteta i dvije drzave
i VEZE NEMAJU jedni sa drugim
Seawolf
Posts: 7788
Joined: 14/06/2012 22:59

#1123 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 30/04/2023 15:58
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:53

Ja, 1979. godina. I vrlo dobro znam šta smo, o Andriću i Njegošu, i ne samo njima već cijeloj galeriji narodnih junaka, morali znati.

Ne samo kroz obrazovanje, već i kroz "Male novine", "Dečje novine", pa i "Politikin zabavnik", koji mi je otac kupovao svaki petak.
Ja sam rođena 1983. i u školu sam krenula sa generacijom rođenom 1982. godine.
Ne sjećam se Njegoša kroz obrazovanje, a vala nešto ni kroz Politikin zabavnik. Tu sam čitala stripove i crtice vezano za nauku.
I "Cicin kutak" .... Obucite Njegoša.
iz zadnje klupe
Posts: 947
Joined: 27/07/2012 18:10

#1124 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by iz zadnje klupe »

Evo probacu biti sto nepristrajniji i distanciraniji pa kočiko uspijem
Bosanski muslimani tokom osmanske vladavine su bili NEPOJMLjIVO BAHATI, taj zakljucak sam donio ne preko noci,citanjem i izucavanjem literature koju su sami muslimani pisali, ne Srbi i Hrvati, ta bahatost i oholost svoje korjene je vukla iz uvjerenja o svojo nezabiljezenoj posebnosti jer su bastenici JEDINE PRAVE ISPRAVNE MONOTEISTICKE RELIGIJE, dok su hriscani u velikoj zabludi, te samim tim jedan mudliman vrijedi bar 5 hriscana
Ako neko smatra da pretjerujem, neka nadje knjigu NARODNE UMOTVORINE MUSLIMANA,, ostace zasupnut u kojoj mjeri sumuslimani, ili kako su sebe zvali Turci, smatrali raju nizim stvorenjima od sebe,
Ali vrlo vazno, nisuih mucili i ubijali, ako ni zbog ceg drugog, onda sto im je bila potrebna trecina ili desetina sahriscanskih polja
S druge strane, kada citate Andriceva djela, za nekog ko nije upoznat sa situacijom u Bosni, rekao bi da su ti tamo muslimabi bili ko da du potomci FREDIJA CRUGERA, liseni bilo kakvih ljudskih kvaliteta, jedino im je bilo na pameti da nabijaju hriscanska dupeta na kolac
E to vam je, titovi pioniri, NAJCR NJA PROPAGANDA, inace poznata u svijdtu da se kao takva sastavlja kada se sprema pokolj neke vjerske ili etnicke grupacije
User avatar
piupiu
Posts: 16714
Joined: 05/01/2008 05:08

#1125 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 16:04
piupiu wrote: 30/04/2023 15:48

Hmmm. Nedavno sam stala u jednoj kafani na putu prema Tuzli, tamo je vlasnik bivši uposlenik "Drinjače", s kojim sam sjedila sat vremena i pričala, bio mi čovjek zanimljiv. Kaže da je to bilo preduzeće od 30,000 ljudi za koje je sindikat pripremao zimnicu i bukvalno ih prisiljavao da uzmu 15 dana odmora i da organizovano idu na more. Drugo, ako si išao u Zaostrog, znaš da su u Zaostrogu bila tri radnička odmarališta (jedno za radnike iz Loznice, dva ne mogu se sjetiti otkuda), jedno odmaralište za djecu (Sisak) i Partizan za sarajevske sportiste i djecu (kolonija Lastavica), koju su dovodili na ljetovanje. Ko nije bio u Zeleniki nije bio dobar učenik. :mrgreen: Eto, to samo onako ofrlje, na prvu.
Drinjača ti je kladnjska tvornica namještaja i stolarije, a da je imalo 30.000 ljudi je obična laž.

Imala je our-e u Šekovićma, Zvorniku itd. a ispade da je bila veća od zavidovačke "Krivaje". :lol: :lol:

Što misliš da su ljude slali u sva ta odmarališta? Zato što su bila dio preduzeća i morala su finansijski biti solventna. Većina ih je bila u gubitku i gubitke su samo gomilali.
Pošto kupila, po to prodala, on je čovjek dobro zagazio u 70.-e, i nemam razloga da ne vjerujem šta mi je čovjek ispričao - radio je tamo. Drugo, sad smo prešli s teme 'nisu išli na more' na 'išli su, ali zato što im odmarališta pravila gubitke'. Mislim, ono. Suštinski, išli su, da se ne lažemo.
Post Reply