Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#46326 Re: Puklo crijevo šipke za ulje

Post by vjeshalica »

kemalba wrote: 15/04/2023 16:04 Maloprije mi se upali crvena lampica za ulje (bez paljenja prethodno žute za upozorenje), zaustavim auto, dospem ulje i hoću da provjerim nivo ulja, povučem šipku i (valjda kako nisam dugo provjeravao, zapekla) izvučem cijelo crijevo - odnosno to crijevo je puklo. Auto je staro, 2003 godina Audi A4, ništa nije čudno.

Pitanje je - smijem li voziti auto po ravnom jer do ponedeljka ne mogu na servis? Naravno šipku sam stavio na njeno mjesto, ali sad to sve lahuri u zraku?
Crvena moze biti i crknuti senzor pritiska iliti kruska. Ali najbolje je otici kod majstora da ti izmjeri manometrom pritisak ulja da se vidi da li pumpa riknula ili samo senzor.
Nemoj vzoati auto bez potrebe jer ne znas sta je crklo, ako nema pritisak ulja dovoljan sjebaces auto pod pretpostavkom da je pumpa problem.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#46327 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

LikeLike wrote: 14/04/2023 09:57 Rece mi majstor svaki put kad sipas gorivo on ubrizga aditiv tako da je bolje sipati do vrha pa dok ne potrosis nego svako par dana na benzinsku.
Ako prilikom svakog doljevanja ubrizgava aditiv onda mora i da ima neki dozator koliko ubrizga na odredjenu litrazu goriva. Ili samo prsce unutra kako hoce? Beli majstor zna. Ili isto ubacuje aditiv za 55l ili 35l?
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#46328 Re: Puklo crijevo šipke za ulje

Post by kabal1337 »

vjeshalica wrote: 15/04/2023 17:32
kemalba wrote: 15/04/2023 16:04 Maloprije mi se upali crvena lampica za ulje (bez paljenja prethodno žute za upozorenje), zaustavim auto, dospem ulje i hoću da provjerim nivo ulja, povučem šipku i (valjda kako nisam dugo provjeravao, zapekla) izvučem cijelo crijevo - odnosno to crijevo je puklo. Auto je staro, 2003 godina Audi A4, ništa nije čudno.

Pitanje je - smijem li voziti auto po ravnom jer do ponedeljka ne mogu na servis? Naravno šipku sam stavio na njeno mjesto, ali sad to sve lahuri u zraku?
Crvena moze biti i crknuti senzor pritiska iliti kruska. Ali najbolje je otici kod majstora da ti izmjeri manometrom pritisak ulja da se vidi da li pumpa riknula ili samo senzor.
Nemoj vzoati auto bez potrebe jer ne znas sta je crklo, ako nema pritisak ulja dovoljan sjebaces auto pod pretpostavkom da je pumpa problem.
posto vocna salata
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#46329 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

bitanga_sa_otesa wrote: 15/04/2023 16:07 prvo si dosuo pa provjerio nivo??
Triput sijeci, jednom mjeri.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#46330 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

kemalba wrote: 15/04/2023 16:38 Nakon dosipanja ulja, crvena lampica se nije više upalila, doduše samo sam preparkirao auto. E sad pitanje je da li smijem preći 10-tak kilometara bez šipke za ulje, odnosno vratio sam ja šipku ali nema crijeva :-).
Smiješ na kamionu šlep službe.

Ozbiljno, ja bih ga radije odšlepao nego rizikovao. Mada, nisam stručnjak.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#46331 Re: Puklo crijevo šipke za ulje

Post by vjeshalica »

kabal1337 wrote: 15/04/2023 18:33
vjeshalica wrote: 15/04/2023 17:32

Crvena moze biti i crknuti senzor pritiska iliti kruska. Ali najbolje je otici kod majstora da ti izmjeri manometrom pritisak ulja da se vidi da li pumpa riknula ili samo senzor.
Nemoj vzoati auto bez potrebe jer ne znas sta je crklo, ako nema pritisak ulja dovoljan sjebaces auto pod pretpostavkom da je pumpa problem.
posto vocna salata
Samo rakija
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#46332 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ima li kod nas u gradu da se kupi silikonsko crijevo?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7120
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#46333 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

kabal1337 wrote: 15/04/2023 23:02 Ima li kod nas u gradu da se kupi silikonsko crijevo?
u obiju?
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#46334 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

kabal1337 wrote: 15/04/2023 23:02 Ima li kod nas u gradu da se kupi silikonsko crijevo?
U prodavnice akvarijumske opreme?
User avatar
drug_profi
Posts: 65427
Joined: 16/07/2012 16:00

#46335 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote: 15/04/2023 09:43 Garant je na dizelu bila boMbina 🤣🤣🤣
ha čuj... ko zna šta je u TASu ugrađivano.... :mrgreen:
Možda i jest problem što je imao bobinu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65427
Joined: 16/07/2012 16:00

#46336 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

_BataZiv_0809 wrote: 15/04/2023 09:45 Na koliko predjenih da mijenjam zuBčasti? Presao sam oko 50 milja od velikog servisa.
kad čuješ smješne zvukove ispod haube.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#46337 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Evo je Mazda CX5 boli glava. Automatik. 3 milje eura

Uz nju ide gratis komad lanca :mrgreen:

Image
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#46338 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:lol:

lijepi benzin..
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#46339 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

vjeshalica wrote: 15/04/2023 17:34
LikeLike wrote: 14/04/2023 09:57 Rece mi majstor svaki put kad sipas gorivo on ubrizga aditiv tako da je bolje sipati do vrha pa dok ne potrosis nego svako par dana na benzinsku.
Ako prilikom svakog doljevanja ubrizgava aditiv onda mora i da ima neki dozator koliko ubrizga na odredjenu litrazu goriva. Ili samo prsce unutra kako hoce? Beli majstor zna. Ili isto ubacuje aditiv za 55l ili 35l?
Samo rece sto vise puta sipas vise ceg ga trositi jer on pri svakom sipanju ubrizga aditiv. Ne znam ni koliko ni kako, mogu sad izmisljati i pametovati.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46340 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kod mene stalno pun rezervar,znaci stalno brizga??? :(
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#46341 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/04/2023 10:07 kod mene stalno pun rezervar,znaci stalno brizga??? :(
Nemas ti ovih "modernih" problema na svojoj kanti :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46342 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

LikeLike wrote: 16/04/2023 10:12

Nemas ti ovih "modernih" problema na svojoj kanti :-D
neki dan reko da pogledam kad cu ulje mijenjati ,prosla skoro godina ,kad presao 1650 km ...dal da mijenjam ili ne pitanje je sad :lol:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#46343 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Ja bih mjenjao. Da se ne ubuđa za svaki slucaj
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46344 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

RagibUzoriti wrote: 16/04/2023 10:22 Ja bih mjenjao. Da se ne ubuđa za svaki slucaj
ma i ja sam kontao,da mi ne explodira motor negdje :thumbup: :bih:
p.s. treba li i filter ili da svaki drugi put??
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#46345 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ulje užegne, ne buđa. :mrgreen:
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#46346 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/04/2023 10:15
LikeLike wrote: 16/04/2023 10:12

Nemas ti ovih "modernih" problema na svojoj kanti :-D
neki dan reko da pogledam kad cu ulje mijenjati ,prosla skoro godina ,kad presao 1650 km ...dal da mijenjam ili ne pitanje je sad :lol:
Pozuri da ne prodje godina, cim prodje godina ulje se u pišalinu pretvori :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46347 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

LikeLike wrote: 16/04/2023 11:02

Pozuri da ne prodje godina, cim prodje godina ulje se u pišalinu pretvori :-D
fala na savijetima poyyy
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46348 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 16/04/2023 01:40
bitanga_sa_otesa wrote: 15/04/2023 09:43 Garant je na dizelu bila boMbina 🤣🤣🤣
ha čuj... ko zna šta je u TASu ugrađivano.... :mrgreen:
Možda i jest problem što je imao bobinu.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#46349 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

Isao do pekare 1650 puta, ulje unisteno :zzzz:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46350 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kravamuzara wrote: 16/04/2023 11:39 Isao do pekare 1650 puta, ulje unisteno :zzzz:
Ne hranim se po pekarama ,nisam sirotiLJa poyyyy
Post Reply