Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
dado_
Posts: 747
Joined: 25/12/2012 11:35

#8201 Re: Ljetne gume

Post by dado_ »

miki8 wrote: 14/04/2023 15:43 Jutros sam kod vulkanizera gledao gume i primjetim Nexen Nfera Sport. Za 18" imaju vrhunsku cijenu, ispod 900 KM dodje set sa montazom.

Ima li neko iskustava? Da li je bolja od Save koja je prakticno iste cijene?
Koja je to dimenzija? 225 40 18 recimo biras koje hoces skoro za 900km
miki8
Posts: 80
Joined: 18/11/2018 21:55

#8202 Re: Ljetne gume

Post by miki8 »

dado_ wrote: 14/04/2023 18:22
miki8 wrote: 14/04/2023 15:43 Jutros sam kod vulkanizera gledao gume i primjetim Nexen Nfera Sport. Za 18" imaju vrhunsku cijenu, ispod 900 KM dodje set sa montazom.
Ima li neko iskustava? Da li je bolja od Save koja je prakticno iste cijene?
Koja je to dimenzija? 225 40 18 recimo biras koje hoces skoro za 900km
Dosta skuplja dimenzija :D 245/40 R18. Ja se bas lomim izmedju Nexena i Save.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#8203 Re: Ljetne gume

Post by citroen xm »

Ako ti Sava dolazi u obzir, razmotri i Sailun. Kineski brend, ali nije loša guma. I po onome što sam našao na netu, a i na osnovu iskustava 2 prijatelja za koje znam kako voze. Ja sam kupio sada dvije ljetne i po ovo malo kiše i po suhom su dobre. A cijena je baš povoljna. 169 KM komad u tvojoj dimenziji.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8204 Re: Ljetne gume

Post by Evolution_IV »

laufen isto
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#8205 Re: Ljetne gume

Post by preludezalude »

Na pasat cc dosle Sailun. Odlicno izgledaju ali na mokrom uzas. Ti desno auto pravo, ti lijevo auto opet pravo.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#8206 Re: Ljetne gume

Post by topcam »

hopi wrote: 14/04/2023 09:20
topcam wrote: 14/04/2023 02:36 Indeks brzine kaze, ta i ta brzina na sat, nekih 15 minuta. Ne konstantno.
Xl je pojacan gazni sloj.
Pa šta si htio time reći?
Kakve veze ima konstantno ako auto ne može razviti niti 240kmh na jednu jedinu sekundu a kamoli 300kmh šta će mu taj indeks brzine.
Ako je u 16 inča zadovoljavajući indeks od 210 kmh (pretpostavljam da je to više od maks brzine auta) onda nema potrebe za 300kmh.
Xl znači može biti i pojacan zid ne samo gazni dio.
100% sam bio uvjeren da xl znaci pojacan zid i gazni sloj. Onda mi je vulkanizer rekao samo gazni sloj.

Sto se indeksa tice sto veci veca sigurnosna rezerva.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#8207 Re: Ljetne gume

Post by RagibUzoriti »

Meni su Nexen dosle na novom vozilu kao prva ugradnja.
Na skali od 1 do 10, dao bih im solidnu 4vorku.

Najkriticnije su ako je iole mokra cesta. Ti motas lijevo ili desno,auto ide pravo :mrgreen:
miki8
Posts: 80
Joined: 18/11/2018 21:55

#8208 Re: Ljetne gume

Post by miki8 »

citroen xm wrote: 14/04/2023 19:02 Ako ti Sava dolazi u obzir, razmotri i Sailun. Kineski brend, ali nije loša guma. I po onome što sam našao na netu, a i na osnovu iskustava 2 prijatelja za koje znam kako voze. Ja sam kupio sada dvije ljetne i po ovo malo kiše i po suhom su dobre. A cijena je baš povoljna. 169 KM komad u tvojoj dimenziji.
Ne bih isao na manje poznate brendove. Za Savu mi nekoliko ljudi kaze da se bas dobro pokazala, dok za Nexen ne znam nikoga da mi kaze kako su se pokazale po suvom/kisi...
preludezalude wrote: 14/04/2023 19:18 Na pasat cc dosle Sailun. Odlicno izgledaju ali na mokrom uzas. Ti desno auto pravo, ti lijevo auto opet pravo.
Sve te bas jeftine gume se pokazu na mokrom :roll:
miki8
Posts: 80
Joined: 18/11/2018 21:55

#8209 Re: Ljetne gume

Post by miki8 »

miki8 wrote: 14/04/2023 19:43
citroen xm wrote: 14/04/2023 19:02 Ako ti Sava dolazi u obzir, razmotri i Sailun. Kineski brend, ali nije loša guma. I po onome što sam našao na netu, a i na osnovu iskustava 2 prijatelja za koje znam kako voze. Ja sam kupio sada dvije ljetne i po ovo malo kiše i po suhom su dobre. A cijena je baš povoljna. 169 KM komad u tvojoj dimenziji.
Ne bih isao na manje poznate brendove. Za Savu mi nekoliko ljudi kaze da se bas dobro pokazala, dok za Nexen ne znam nikoga da mi kaze kako su se pokazale po suvom/kisi...
RagibUzoriti wrote: 14/04/2023 19:42 Najkriticnije su ako je iole mokra cesta. Ti motas lijevo ili desno,auto ide pravo :mrgreen:
Ovo je bas bitna informacija :shock: Koji model i dimenzija je tacno u pitanju?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#8210 Re: Ljetne gume

Post by RagibUzoriti »

miki8 wrote: 14/04/2023 19:44
Ovo je bas bitna informacija :shock: Koji model i dimenzija je tacno u pitanju?
215/55R17
Nexen Nfera SU1
miki8
Posts: 80
Joined: 18/11/2018 21:55

#8211 Re: Ljetne gume

Post by miki8 »

RagibUzoriti wrote: 14/04/2023 19:47 215/55R17
Nexen Nfera SU1
To sto ti pises je bas bitno, problem je ako je tako skliska na mokrom. Ne znam kolika je razlika izmedju Nfera SU1 i Nfera Sport?
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#8212 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

Image

Sve sto vam Aldin proda pod jeftinije recite mu Hvala
I to su cijene bez ikakvih montaza
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#8213 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

preludezalude wrote: 14/04/2023 19:18 Na pasat cc dosle Sailun. Odlicno izgledaju ali na mokrom uzas. Ti desno auto pravo, ti lijevo auto opet pravo.
Pa nemoj ici desno i lijevo.
dado_
Posts: 747
Joined: 25/12/2012 11:35

#8214 Re: Ljetne gume

Post by dado_ »

miki8 wrote: 14/04/2023 18:52
dado_ wrote: 14/04/2023 18:22
Koja je to dimenzija? 225 40 18 recimo biras koje hoces skoro za 900km
Dosta skuplja dimenzija :D 245/40 R18. Ja se bas lomim izmedju Nexena i Save.
Sava u dimenziji 225 40 18 ima jako dobre ocjene, odmah ispod premium brendova, po testu iz 2020/21 nisam siguran... tako da ne bi u toj tvojoj dimenziji ne bi trebala bit nista losija... ja ne bih bjezao od save uopste
Edit sad gledao sava i taj nexen u 5 deka
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#8215 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

Qwerty1234 wrote: 14/04/2023 18:16
Optimist wrote: 14/04/2023 10:18 Kao sto rekoh, pusem sve 4 gume na 2.5, ali mi opet djeluje pretvrd, narocito nakon skinutog zimskog seta koji je 16coll.

Isto

Sa 205 55 16 na 225 45 17 i osjecaj drugaciji bas.

Sve 4 su na 2.5 al spusticu na 2.3 - 2.4
Pusite gume kako je fabrika rekla, sta pametujete. Samo provjeri pritisak svaki put kad sipas gorivo i nema problema. Na a3 puse na 2.5, kao da je stalno pod teretom!!!
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#8216 Re: Ljetne gume

Post by LikeLike »

Sta i gdje uzeti u dimenziji 195/65/15?

Potrebne dvije gume naprijed, nazad su sava ljetne.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#8217 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

LikeLike wrote: 15/04/2023 10:44 Sta i gdje uzeti u dimenziji 195/65/15?

Potrebne dvije gume naprijed, nazad su sava ljetne.
Bila je akcija BRDG turanza u automerc Skoro u toj dimenziji.
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#8218 Re: Ljetne gume

Post by preludezalude »

lavic wrote: 15/04/2023 10:14
Qwerty1234 wrote: 14/04/2023 18:16


Isto

Sa 205 55 16 na 225 45 17 i osjecaj drugaciji bas.

Sve 4 su na 2.5 al spusticu na 2.3 - 2.4
Pusite gume kako je fabrika rekla, sta pametujete. Samo provjeri pritisak svaki put kad sipas gorivo i nema problema. Na a3 puse na 2.5, kao da je stalno pod teretom!!!
Tako sam ja eksperimentisao na dzipu. Fabrika kaze 2,5. Meni nesto potvrdo auto. Spustim pritisak na 2,2 i razlika osjetna. Nakon 500km otvorene ceste vanjaki gazni sloj osjetno istroseniji.
Prati kako se trose gume.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#8219 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

LikeLike wrote: 15/04/2023 10:44 Sta i gdje uzeti u dimenziji 195/65/15?

Potrebne dvije gume naprijed, nazad su sava ljetne.
Trenutno je akcija na ekupi i tu su ti najpovoljnije ali samo ako imaš rajfajzen kreditnu viza karticu onda imaš 20 posto
Ako nemaš onda su svi tu negdje sa cijenom
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#8220 Re: Ljetne gume

Post by Qwerty1234 »

lavic wrote: 15/04/2023 10:14
Qwerty1234 wrote: 14/04/2023 18:16


Isto

Sa 205 55 16 na 225 45 17 i osjecaj drugaciji bas.

Sve 4 su na 2.5 al spusticu na 2.3 - 2.4
Pusite gume kako je fabrika rekla, sta pametujete. Samo provjeri pritisak svaki put kad sipas gorivo i nema problema. Na a3 puse na 2.5, kao da je stalno pod teretom!!!
Stvarno mi savjet kako napuhati gume ne treba, pogotovo ne od tebe.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#8221 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

Qwerty1234 wrote: 15/04/2023 14:20
lavic wrote: 15/04/2023 10:14
Pusite gume kako je fabrika rekla, sta pametujete. Samo provjeri pritisak svaki put kad sipas gorivo i nema problema. Na a3 puse na 2.5, kao da je stalno pod teretom!!!
Stvarno mi savjet kako napuhati gume ne treba, pogotovo ne od tebe.
To, samo ostro pametnice 👍
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8222 Re: Ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

sve gume za putnicka auta koje imaju profil nizi od /50 se pusu na 2.5 bez obzira na opterecenje .
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#8223 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

bitanga_sa_otesa wrote: 15/04/2023 15:01 sve gume za putnicka auta koje imaju profil nizi od /50 se pusu na 2.5 bez obzira na opterecenje .
Kod mene pritisak zavisi od dimenzije, 245/45 se pusu na 2.2 i 2.4, pa cak zavisi od oprerecenja I brzinskog razreda gume! Zao mi sto nemam sliku da stavim.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8700
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#8224 Re: Ljetne gume

Post by Rockefeller »

bitanga_sa_otesa wrote: 15/04/2023 15:01 sve gume za putnicka auta koje imaju profil nizi od /50 se pusu na 2.5 bez obzira na opterecenje .
I ja na 2.5 i Ende.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8225 Re: Ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

ok :thumbup:
Post Reply