SDA-All about

HD_2015
Posts: 1558
Joined: 27/08/2015 12:54

#83651 Re: SDA-All about

Post by HD_2015 »

drug_profi wrote: 12/04/2023 11:30
Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:25


deplasiran je tvoj selektivni odgovor. agresija je bila na drzavu i narod, domovina i cuvanje iste je u islamu emanet. ubijali su te jer si musliman, bez obzira da li si praktikovao vjeru ili ne, dovoljno je bilo pogresno ime i ides pod noz, sta ti nije jasno vise?
nije bas sasvim tacno. Oni su htjeli teritoriju, i svi koji su bili protiv toga su isli pod noz. Nebitno koje vjere. E sad sto su to vecinom muslimani ima druge razloge. Da su muslimani, tj. Bošnjaci htjeli ostati u krnjoj Jugoslaviji ne bi bilo masovnih zločina. Vidiš Sandžak.
Otkud masovni zločini nad Bošnjacima/Muslimani u prošlosti? Nikada nisu Muslimani imali pretenziju za odvajanjem, a opet su istrebljivani.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#83652 Re: SDA-All about

Post by Blixen »

Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:29 spremao ti se nestanak
a Vikicu, Keliju, Vinku, Jovi

kada su padale granate po gradu, one su gadjale samo Bosnjake :izet:
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#83653 Re: SDA-All about

Post by Dimu1927 »

Dozer wrote: 12/04/2023 11:33
Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:13 kakvu muslimaniju ? i tebe nesto pere opasno neko prekrajanje historije. bila je agresija na rbih i odbrana od iste.
sreca pa je neprijatelj bio tako razuman, pa je bio spreman postediti svakoga ko nije vjernik ali eto zadesio se tu... sreca pa nisu pobili stotine srba i hrvata granatiranjem iste te muslimanije
Ti ili si premlad, ili nisi ni bio u BiH tokom rata, inace ne bi lupetao ove stvari. I sam sebe diskreditujes iz dalje rasprave na ovu temu, jer je ocito da ne znas sta se sve desavalo po tom pitanju ovdje s ARBiH itd.

iznosim misljenje, forum je takav, pustis nesto u eter i uvijek ce neko tumaciti, a ja ako sam pogresno shvatio ti mene ili nekog drugog uvijek mozes ispraviti i objasniti

isto tako ako ti nije jasan neki obicaj i ako ga ne shvatas, mozes i ti shvatiti da si pogrijesio
Zaista ne znam zasto je potrebno izvrati nesto napisano nekakvim svojim misljenjem i tumacenjem, kad je sasvim jasno napisano sve cega se to tice.
nit sam mlad i ovdje sam od rodjenja, eto vidis i ti sad tumacis samo zato sto se ne slazes samnom i ofulis :thumbup:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#83654 Re: SDA-All about

Post by Blixen »

uglavnomja wrote: 12/04/2023 11:35 niko od mojih prijatelja koji su poginuli nije bio vjernik, ama bas niko
i nikad ne bi pristali na vjerske ceremonije i sahrane
pogotovo ne na besmislenu iritantnu rijec sehid
borili su su se za svoju zemlju, grad, porodicu ... a ne za vjeru
ni od mojih, ama bas niko
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#83655 Re: SDA-All about

Post by Dimu1927 »

Blixen wrote: 12/04/2023 11:37
Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:29 spremao ti se nestanak
a Vikicu, Keliju, Vinku, Jovi

kada su padale granate po gradu, one su gadjale samo Bosnjake :izet:
pa to i ja govorim. razlika je samo sto su navedeni bili meta jer su ostali na pravoj strani, borili su se za ovu drzavi i ginuli su u agresiji i genocidu usmjerenom na bosnjake muslimane balije kako hoces
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#83656 Re: SDA-All about

Post by Blixen »

Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:45
Blixen wrote: 12/04/2023 11:37

a Vikicu, Keliju, Vinku, Jovi

kada su padale granate po gradu, one su gadjale samo Bosnjake :izet:
pa to i ja govorim
znaci sehid Vinko i sehid Keli
toska
Posts: 5009
Joined: 26/09/2016 14:08

#83657 Re: SDA-All about

Post by toska »

uglavnomja wrote: 12/04/2023 11:35 porodice poginulih su bili "ucijenjene" da moraju pristati na naziv sehid i na sva vjerska obiljezja ako zele da drzava plati sahranu

niko od mojih prijatelja koji su poginuli nije bio vjernik, ama bas niko
i nikad ne bi pristali na vjerske ceremonije i sahrane
pogotovo ne na besmislenu iritantnu rijec sehid
borili su su se za svoju zemlju, grad, porodicu ... a ne za vjeru




znam zensku koja se morala pokriti da dobije pare za dijete na osnovu muza, poginulog borca, koji nijje imao veze sa vjerom, kao ni ona
ali bez selama, marame i naziva sehid - mogla je ostati bez svega (mogla se ganajati po sudovima, traziti pravdu kod onih istih koji su dinijeli takve odluke ...)

pricam odmah poslije rata, kad niko osim sda i ivz nije imao para
neistina od početka do kraja, čemu ovo?

u procjenu prijatelja kao vjernika ili ne ne bih ulazio
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#83658 Re: SDA-All about

Post by madner »

Dakle covjek kaze da je samo zbog vjere a onda hladno predje preko svega sto se ne uklapa u tu sliku. Klasican primjer kada je zakljucak vec donesen.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#83659 Re: SDA-All about

Post by skoronikako »

madner wrote: 12/04/2023 11:53 Dakle covjek kaze da je samo zbog vjere a onda hladno predje preko svega sto se ne uklapa u tu sliku. Klasican primjer kada je zakljucak vec donesen.
Zbog cega su ubijani Bosnjaci tokom drugog svjetskog rata u Foci? Mora da su se i tad htjeli odvojiti od Kraljevine Jugoslavije pa ih branioci iste sprijecise.

Pazi narativa. Ubijali te vec jednom ranije i ponove to nekih 40-ak godina kasnije, ali kaze ovaj put te ubijamo jer se zelis odvojiti. Nema to veze sa onim ubijanjem od ranije. I onim ubijanjem prije toga. I onim prije toga...
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#83660 Re: SDA-All about

Post by Dimu1927 »

Blixen wrote: 12/04/2023 11:50
Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:45

pa to i ja govorim
znaci sehid Vinko i sehid Keli
obrises pola mog posta i odgovaras na ono sto tebi pase
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#83661 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

HD_2015 wrote: 12/04/2023 11:36
drug_profi wrote: 12/04/2023 11:30

nije bas sasvim tacno. Oni su htjeli teritoriju, i svi koji su bili protiv toga su isli pod noz. Nebitno koje vjere. E sad sto su to vecinom muslimani ima druge razloge. Da su muslimani, tj. Bošnjaci htjeli ostati u krnjoj Jugoslaviji ne bi bilo masovnih zločina. Vidiš Sandžak.
Otkud masovni zločini nad Bošnjacima/Muslimani u prošlosti? Nikada nisu Muslimani imali pretenziju za odvajanjem, a opet su istrebljivani.
Druga vremena i druge okolnosti. U nasem ratu, da se BiH nije odlucila za nezavisnost, ne bi bilo masovnog pogroma i protjerivanja. Ne kazem da se ne bi desavalo tu i tamo ponesto cisto da se stvori strah i sprijeci neka pobuna.
Srbi su hjteli teritoriju do Rijeke, i savrseno bi im odgovaralo da koriste Bosnjake kao vojnike.
User avatar
Dozer
Posts: 32994
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83662 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Dimu1927 wrote: 12/04/2023 11:37
Dozer wrote: 12/04/2023 11:33
Ti ili si premlad, ili nisi ni bio u BiH tokom rata, inace ne bi lupetao ove stvari. I sam sebe diskreditujes iz dalje rasprave na ovu temu, jer je ocito da ne znas sta se sve desavalo po tom pitanju ovdje s ARBiH itd.



Zaista ne znam zasto je potrebno izvrati nesto napisano nekakvim svojim misljenjem i tumacenjem, kad je sasvim jasno napisano sve cega se to tice.
nit sam mlad i ovdje sam od rodjenja, eto vidis i ti sad tumacis samo zato sto se ne slazes samnom i ofulis :thumbup:
Koliko si nemlad? Vise od 45?
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#83663 Re: SDA-All about

Post by Blixen »

Dimu1927 wrote: 12/04/2023 12:02
Blixen wrote: 12/04/2023 11:50

znaci sehid Vinko i sehid Keli
obrises pola mog posta i odgovaras na ono sto tebi pase
imam pravo :D na to
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#83664 Re: SDA-All about

Post by Dimu1927 »

Dozer wrote: 12/04/2023 12:03 Koliko si nemlad? Vise od 45?
manje, skoro 40, nisam mogao biti u armiji da se diskreditujem po tom osnovu odmah :D
toska
Posts: 5009
Joined: 26/09/2016 14:08

#83665 Re: SDA-All about

Post by toska »

Pametni ljudi i kod Bošnjaka, a i u MZ mogli su vidjeti razuman rizik od dolazećeg rata, ali niko normalnog stanja uma nije mogao predvidjeti onako strašne zločine prema civilima od samog početka.
Sve se dešava u zlatno doba Europe, mira u svijetu, a vojne trupe UN kao preventiva ratu su već prije došle u BiH.

srpske snage su zločinima već do kraja ljeta 92. prevazišli i najbolesnije umove i prognoze

Spominjani četnički zločini iz wwII su se odvijali u vrenima najgoreg svjetskog rata, haosa i masovnih zločina diljem planete.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83666 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

Dozer,
Ti znaš ono kad su se zec i magarac posvađali oko boje trave,zec tvrdio da je zelena a magarac da je plava.Otišli kod sudije koji je kaznio zeca...zec se pobunio a sudija mu reko da ga ne kažnjava radi boje trave nego što se raspravlja sa magarcem.
E tako i ti...kome i čemu se pravdaš?
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#83667 Re: SDA-All about

Post by skoronikako »

Moguce je i da su uloge obrnute. Mozda kadija ne bi ni kaznio Dozera vec drugu stranu. Hrabro je tvrditi da je neko magarac cisto zato sto se ne slaze sa tvojim misljenjem. Mozda bi neki objektivni sud procjenio drugacije.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#83668 Re: SDA-All about

Post by uglavnomja »

toska wrote: 12/04/2023 11:52
uglavnomja wrote: 12/04/2023 11:35 porodice poginulih su bili "ucijenjene" da moraju pristati na naziv sehid i na sva vjerska obiljezja ako zele da drzava plati sahranu

niko od mojih prijatelja koji su poginuli nije bio vjernik, ama bas niko
i nikad ne bi pristali na vjerske ceremonije i sahrane
pogotovo ne na besmislenu iritantnu rijec sehid
borili su su se za svoju zemlju, grad, porodicu ... a ne za vjeru




znam zensku koja se morala pokriti da dobije pare za dijete na osnovu muza, poginulog borca, koji nijje imao veze sa vjerom, kao ni ona
ali bez selama, marame i naziva sehid - mogla je ostati bez svega (mogla se ganajati po sudovima, traziti pravdu kod onih istih koji su dinijeli takve odluke ...)

pricam odmah poslije rata, kad niko osim sda i ivz nije imao para
neistina od početka do kraja, čemu ovo?

u procjenu prijatelja kao vjernika ili ne ne bih ulazio
:roll:

eto neka ti znas
kako je bilo u ratu i kako se ko mogao sahraniti i gdje
i da su sahrane bile i iza ponoci jer se po danu nije moglo od granatiranja
mislis da je iko imao izbora da bira?
ko je imao mogucnost da organizuje sahranu to je radio pod svojim uslovima, a to je bila vlast sa ivz na celu
kasnije su bile pare u pitanju i ostale privilegije
sve ucijenjeno gubitkom prava ako se neko buni
ili dugotrajnim maltretiranjem i borbom za prava
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83669 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

skoronikako wrote: 12/04/2023 12:53 Moguce je i da su uloge obrnute. Mozda kadija ne bi ni kaznio Dozera vec drugu stranu. Hrabro je tvrditi da je neko magarac cisto zato sto se ne slaze sa tvojim misljenjem. Mozda bi neki objektivni sud procjenio drugacije.
Magarčina je svaki onaj ko Dozeru spočitava nešto protiv BiH,Sarajeva,Islama...
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#83670 Re: SDA-All about

Post by Dimu1927 »

uglavnomja wrote: 12/04/2023 13:17
toska wrote: 12/04/2023 11:52
neistina od početka do kraja, čemu ovo?

u procjenu prijatelja kao vjernika ili ne ne bih ulazio
:roll:

eto neka ti znas
kako je bilo u ratu i kako se ko mogao sahraniti i gdje
i da su sahrane bile i iza ponoci jer se po danu nije moglo od granatiranja
mislis da je iko imao izbora da bira?
ko je imao mogucnost da organizuje sahranu to je radio pod svojim uslovima, a to je bila vlast sa ivz na celu
kasnije su bile pare u pitanju i ostale privilegije
sve ucijenjeno gubitkom prava ako se neko buni
ili dugotrajnim maltretiranjem i borbom za prava
i lavovi u pionirskoj su jeli srpsku nejac
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#83671 Re: SDA-All about

Post by uglavnomja »

Dimu1927 wrote: 12/04/2023 13:22
uglavnomja wrote: 12/04/2023 13:17

:roll:

eto neka ti znas
kako je bilo u ratu i kako se ko mogao sahraniti i gdje
i da su sahrane bile i iza ponoci jer se po danu nije moglo od granatiranja
mislis da je iko imao izbora da bira?
ko je imao mogucnost da organizuje sahranu to je radio pod svojim uslovima, a to je bila vlast sa ivz na celu
kasnije su bile pare u pitanju i ostale privilegije
sve ucijenjeno gubitkom prava ako se neko buni
ili dugotrajnim maltretiranjem i borbom za prava
i lavovi u pionirskoj su jeli srpsku nejac
naprosto genijalan komentar

mora da si srusio sve granice u mensi :run:
User avatar
Dozer
Posts: 32994
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83672 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Dimu1927 wrote: 12/04/2023 12:20
Dozer wrote: 12/04/2023 12:03 Koliko si nemlad? Vise od 45?
manje, skoro 40, nisam mogao biti u armiji da se diskreditujem po tom osnovu odmah :D
Onda sam bio u pravu u procjeni. S 10-12 godina nisi nikako mogao ni znati, a ni kontati sta se desava u to vrijeme, pogotovo ne na etno-vjerskim osnovama. Bez zamjerke, ali to je tako. Danas znas ono u cemu si odrastao, a to je ENV narativ, i sasvim je jasno zasto to branis.

Nije to nista cudno, naprosto je tako jer za drugo ni ne znas, kao i kompletna tvoja generacija, i par malo starijih, a mladji pogotovo. Nemate referentne tacke za poredjenje. Znate samo za ovo, i to je to. Vama je sve ovo normalno, i svi vi branite jedino sto vam je poznato.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21041
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#83673 Re: SDA-All about

Post by DaysleepeR »

Dimmu nije služio ni Vojsku Federacije... bio premlad i za to
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#83674 Re: SDA-All about

Post by uglavnomja »

Dozer wrote: 12/04/2023 14:08
Dimu1927 wrote: 12/04/2023 12:20

manje, skoro 40, nisam mogao biti u armiji da se diskreditujem po tom osnovu odmah :D
Onda sam bio u pravu u procjeni. S 10-12 godina nisi nikako mogao ni znati, a ni kontati sta se desava u to vrijeme, pogotovo ne na etno-vjerskim osnovama. Bez zamjerke, ali to je tako. Danas znas ono u cemu si odrastao, a to je ENV narativ, i sasvim je jasno zasto to branis.

Nije to nista cudno, naprosto je tako jer za drugo ni ne znas, kao i kompletna tvoja generacija, i par malo starijih, a mladji pogotovo. Nemate referentne tacke za poredjenje. Znate samo za ovo, i to je to. Vama je sve ovo normalno, i svi vi branite jedino sto vam je poznato.
odlicna opservacija
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#83675 Re: SDA-All about

Post by Blixen »

Dozer wrote: 12/04/2023 14:08 Onda sam bio u pravu u procjeni. S 10-12 godina nisi nikako mogao ni znati, a ni kontati sta se desava u to vrijeme, pogotovo ne na etno-vjerskim osnovama. Bez zamjerke, ali to je tako. Danas znas ono u cemu si odrastao, a to je ENV narativ, i sasvim je jasno zasto to branis.

Nije to nista cudno, naprosto je tako jer za drugo ni ne znas, kao i kompletna tvoja generacija, i par malo starijih, a mladji pogotovo. Nemate referentne tacke za poredjenje. Znate samo za ovo, i to je to. Vama je sve ovo normalno, i svi vi branite jedino sto vam je poznato.
;-) :thumbup:
fakat ne znaju nista drugo
ima samo ovo novo i svi se furaju na religiju
ne kontaju da smo mi rasli potpuno drugacije

medju mojom rajom rodjenom 1970-74, nemam skoro nikoga da ga je zakacio ovaj val religije
bez obzira na etnicku pripadnost
Post Reply