Otkud masovni zločini nad Bošnjacima/Muslimani u prošlosti? Nikada nisu Muslimani imali pretenziju za odvajanjem, a opet su istrebljivani.drug_profi wrote: ↑12/04/2023 11:30nije bas sasvim tacno. Oni su htjeli teritoriju, i svi koji su bili protiv toga su isli pod noz. Nebitno koje vjere. E sad sto su to vecinom muslimani ima druge razloge. Da su muslimani, tj. Bošnjaci htjeli ostati u krnjoj Jugoslaviji ne bi bilo masovnih zločina. Vidiš Sandžak.
SDA-All about
-
HD_2015
- Posts: 1558
- Joined: 27/08/2015 12:54
#83651 Re: SDA-All about
- Blixen
- Posts: 3234
- Joined: 11/02/2019 14:28
- Location: prva decenija bez zeljine titule
-
Dimu1927
- Posts: 5228
- Joined: 24/05/2020 17:41
- Location: Sarajevo
#83653 Re: SDA-All about
nit sam mlad i ovdje sam od rodjenja, eto vidis i ti sad tumacis samo zato sto se ne slazes samnom i ofulisDozer wrote: ↑12/04/2023 11:33Ti ili si premlad, ili nisi ni bio u BiH tokom rata, inace ne bi lupetao ove stvari. I sam sebe diskreditujes iz dalje rasprave na ovu temu, jer je ocito da ne znas sta se sve desavalo po tom pitanju ovdje s ARBiH itd.Dimu1927 wrote: ↑12/04/2023 11:13 kakvu muslimaniju ? i tebe nesto pere opasno neko prekrajanje historije. bila je agresija na rbih i odbrana od iste.
sreca pa je neprijatelj bio tako razuman, pa je bio spreman postediti svakoga ko nije vjernik ali eto zadesio se tu... sreca pa nisu pobili stotine srba i hrvata granatiranjem iste te muslimanije
Zaista ne znam zasto je potrebno izvrati nesto napisano nekakvim svojim misljenjem i tumacenjem, kad je sasvim jasno napisano sve cega se to tice.iznosim misljenje, forum je takav, pustis nesto u eter i uvijek ce neko tumaciti, a ja ako sam pogresno shvatio ti mene ili nekog drugog uvijek mozes ispraviti i objasniti
isto tako ako ti nije jasan neki obicaj i ako ga ne shvatas, mozes i ti shvatiti da si pogrijesio
- Blixen
- Posts: 3234
- Joined: 11/02/2019 14:28
- Location: prva decenija bez zeljine titule
#83654 Re: SDA-All about
ni od mojih, ama bas nikouglavnomja wrote: ↑12/04/2023 11:35 niko od mojih prijatelja koji su poginuli nije bio vjernik, ama bas niko
i nikad ne bi pristali na vjerske ceremonije i sahrane
pogotovo ne na besmislenu iritantnu rijec sehid
borili su su se za svoju zemlju, grad, porodicu ... a ne za vjeru
-
Dimu1927
- Posts: 5228
- Joined: 24/05/2020 17:41
- Location: Sarajevo
#83655 Re: SDA-All about
pa to i ja govorim. razlika je samo sto su navedeni bili meta jer su ostali na pravoj strani, borili su se za ovu drzavi i ginuli su u agresiji i genocidu usmjerenom na bosnjake muslimane balije kako hoces
- Blixen
- Posts: 3234
- Joined: 11/02/2019 14:28
- Location: prva decenija bez zeljine titule
-
toska
- Posts: 5009
- Joined: 26/09/2016 14:08
#83657 Re: SDA-All about
neistina od početka do kraja, čemu ovo?uglavnomja wrote: ↑12/04/2023 11:35 porodice poginulih su bili "ucijenjene" da moraju pristati na naziv sehid i na sva vjerska obiljezja ako zele da drzava plati sahranu
niko od mojih prijatelja koji su poginuli nije bio vjernik, ama bas niko
i nikad ne bi pristali na vjerske ceremonije i sahrane
pogotovo ne na besmislenu iritantnu rijec sehid
borili su su se za svoju zemlju, grad, porodicu ... a ne za vjeru
znam zensku koja se morala pokriti da dobije pare za dijete na osnovu muza, poginulog borca, koji nijje imao veze sa vjerom, kao ni ona
ali bez selama, marame i naziva sehid - mogla je ostati bez svega (mogla se ganajati po sudovima, traziti pravdu kod onih istih koji su dinijeli takve odluke ...)
pricam odmah poslije rata, kad niko osim sda i ivz nije imao para
u procjenu prijatelja kao vjernika ili ne ne bih ulazio
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#83658 Re: SDA-All about
Dakle covjek kaze da je samo zbog vjere a onda hladno predje preko svega sto se ne uklapa u tu sliku. Klasican primjer kada je zakljucak vec donesen.
-
skoronikako
- Posts: 1135
- Joined: 08/10/2018 12:09
#83659 Re: SDA-All about
Zbog cega su ubijani Bosnjaci tokom drugog svjetskog rata u Foci? Mora da su se i tad htjeli odvojiti od Kraljevine Jugoslavije pa ih branioci iste sprijecise.
Pazi narativa. Ubijali te vec jednom ranije i ponove to nekih 40-ak godina kasnije, ali kaze ovaj put te ubijamo jer se zelis odvojiti. Nema to veze sa onim ubijanjem od ranije. I onim ubijanjem prije toga. I onim prije toga...
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#83661 Re: SDA-All about
Druga vremena i druge okolnosti. U nasem ratu, da se BiH nije odlucila za nezavisnost, ne bi bilo masovnog pogroma i protjerivanja. Ne kazem da se ne bi desavalo tu i tamo ponesto cisto da se stvori strah i sprijeci neka pobuna.HD_2015 wrote: ↑12/04/2023 11:36Otkud masovni zločini nad Bošnjacima/Muslimani u prošlosti? Nikada nisu Muslimani imali pretenziju za odvajanjem, a opet su istrebljivani.drug_profi wrote: ↑12/04/2023 11:30
nije bas sasvim tacno. Oni su htjeli teritoriju, i svi koji su bili protiv toga su isli pod noz. Nebitno koje vjere. E sad sto su to vecinom muslimani ima druge razloge. Da su muslimani, tj. Bošnjaci htjeli ostati u krnjoj Jugoslaviji ne bi bilo masovnih zločina. Vidiš Sandžak.
Srbi su hjteli teritoriju do Rijeke, i savrseno bi im odgovaralo da koriste Bosnjake kao vojnike.
- Dozer
- Posts: 32994
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#83662 Re: SDA-All about
Koliko si nemlad? Vise od 45?Dimu1927 wrote: ↑12/04/2023 11:37nit sam mlad i ovdje sam od rodjenja, eto vidis i ti sad tumacis samo zato sto se ne slazes samnom i ofulisDozer wrote: ↑12/04/2023 11:33
Ti ili si premlad, ili nisi ni bio u BiH tokom rata, inace ne bi lupetao ove stvari. I sam sebe diskreditujes iz dalje rasprave na ovu temu, jer je ocito da ne znas sta se sve desavalo po tom pitanju ovdje s ARBiH itd.
Zaista ne znam zasto je potrebno izvrati nesto napisano nekakvim svojim misljenjem i tumacenjem, kad je sasvim jasno napisano sve cega se to tice.![]()
-
Dimu1927
- Posts: 5228
- Joined: 24/05/2020 17:41
- Location: Sarajevo
-
toska
- Posts: 5009
- Joined: 26/09/2016 14:08
#83665 Re: SDA-All about
Pametni ljudi i kod Bošnjaka, a i u MZ mogli su vidjeti razuman rizik od dolazećeg rata, ali niko normalnog stanja uma nije mogao predvidjeti onako strašne zločine prema civilima od samog početka.
Sve se dešava u zlatno doba Europe, mira u svijetu, a vojne trupe UN kao preventiva ratu su već prije došle u BiH.
srpske snage su zločinima već do kraja ljeta 92. prevazišli i najbolesnije umove i prognoze
Spominjani četnički zločini iz wwII su se odvijali u vrenima najgoreg svjetskog rata, haosa i masovnih zločina diljem planete.
Sve se dešava u zlatno doba Europe, mira u svijetu, a vojne trupe UN kao preventiva ratu su već prije došle u BiH.
srpske snage su zločinima već do kraja ljeta 92. prevazišli i najbolesnije umove i prognoze
Spominjani četnički zločini iz wwII su se odvijali u vrenima najgoreg svjetskog rata, haosa i masovnih zločina diljem planete.
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#83666 Re: SDA-All about
Dozer,
Ti znaš ono kad su se zec i magarac posvađali oko boje trave,zec tvrdio da je zelena a magarac da je plava.Otišli kod sudije koji je kaznio zeca...zec se pobunio a sudija mu reko da ga ne kažnjava radi boje trave nego što se raspravlja sa magarcem.
E tako i ti...kome i čemu se pravdaš?
Ti znaš ono kad su se zec i magarac posvađali oko boje trave,zec tvrdio da je zelena a magarac da je plava.Otišli kod sudije koji je kaznio zeca...zec se pobunio a sudija mu reko da ga ne kažnjava radi boje trave nego što se raspravlja sa magarcem.
E tako i ti...kome i čemu se pravdaš?
-
skoronikako
- Posts: 1135
- Joined: 08/10/2018 12:09
#83667 Re: SDA-All about
Moguce je i da su uloge obrnute. Mozda kadija ne bi ni kaznio Dozera vec drugu stranu. Hrabro je tvrditi da je neko magarac cisto zato sto se ne slaze sa tvojim misljenjem. Mozda bi neki objektivni sud procjenio drugacije.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#83668 Re: SDA-All about
toska wrote: ↑12/04/2023 11:52neistina od početka do kraja, čemu ovo?uglavnomja wrote: ↑12/04/2023 11:35 porodice poginulih su bili "ucijenjene" da moraju pristati na naziv sehid i na sva vjerska obiljezja ako zele da drzava plati sahranu
niko od mojih prijatelja koji su poginuli nije bio vjernik, ama bas niko
i nikad ne bi pristali na vjerske ceremonije i sahrane
pogotovo ne na besmislenu iritantnu rijec sehid
borili su su se za svoju zemlju, grad, porodicu ... a ne za vjeru
znam zensku koja se morala pokriti da dobije pare za dijete na osnovu muza, poginulog borca, koji nijje imao veze sa vjerom, kao ni ona
ali bez selama, marame i naziva sehid - mogla je ostati bez svega (mogla se ganajati po sudovima, traziti pravdu kod onih istih koji su dinijeli takve odluke ...)
pricam odmah poslije rata, kad niko osim sda i ivz nije imao para
u procjenu prijatelja kao vjernika ili ne ne bih ulazio
eto neka ti znas
kako je bilo u ratu i kako se ko mogao sahraniti i gdje
i da su sahrane bile i iza ponoci jer se po danu nije moglo od granatiranja
mislis da je iko imao izbora da bira?
ko je imao mogucnost da organizuje sahranu to je radio pod svojim uslovima, a to je bila vlast sa ivz na celu
kasnije su bile pare u pitanju i ostale privilegije
sve ucijenjeno gubitkom prava ako se neko buni
ili dugotrajnim maltretiranjem i borbom za prava
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#83669 Re: SDA-All about
Magarčina je svaki onaj ko Dozeru spočitava nešto protiv BiH,Sarajeva,Islama...skoronikako wrote: ↑12/04/2023 12:53 Moguce je i da su uloge obrnute. Mozda kadija ne bi ni kaznio Dozera vec drugu stranu. Hrabro je tvrditi da je neko magarac cisto zato sto se ne slaze sa tvojim misljenjem. Mozda bi neki objektivni sud procjenio drugacije.
-
Dimu1927
- Posts: 5228
- Joined: 24/05/2020 17:41
- Location: Sarajevo
#83670 Re: SDA-All about
i lavovi u pionirskoj su jeli srpsku nejacuglavnomja wrote: ↑12/04/2023 13:17![]()
eto neka ti znas
kako je bilo u ratu i kako se ko mogao sahraniti i gdje
i da su sahrane bile i iza ponoci jer se po danu nije moglo od granatiranja
mislis da je iko imao izbora da bira?
ko je imao mogucnost da organizuje sahranu to je radio pod svojim uslovima, a to je bila vlast sa ivz na celu
kasnije su bile pare u pitanju i ostale privilegije
sve ucijenjeno gubitkom prava ako se neko buni
ili dugotrajnim maltretiranjem i borbom za prava
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#83671 Re: SDA-All about
naprosto genijalan komentarDimu1927 wrote: ↑12/04/2023 13:22i lavovi u pionirskoj su jeli srpsku nejacuglavnomja wrote: ↑12/04/2023 13:17
![]()
eto neka ti znas
kako je bilo u ratu i kako se ko mogao sahraniti i gdje
i da su sahrane bile i iza ponoci jer se po danu nije moglo od granatiranja
mislis da je iko imao izbora da bira?
ko je imao mogucnost da organizuje sahranu to je radio pod svojim uslovima, a to je bila vlast sa ivz na celu
kasnije su bile pare u pitanju i ostale privilegije
sve ucijenjeno gubitkom prava ako se neko buni
ili dugotrajnim maltretiranjem i borbom za prava
mora da si srusio sve granice u mensi
- Dozer
- Posts: 32994
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#83672 Re: SDA-All about
Onda sam bio u pravu u procjeni. S 10-12 godina nisi nikako mogao ni znati, a ni kontati sta se desava u to vrijeme, pogotovo ne na etno-vjerskim osnovama. Bez zamjerke, ali to je tako. Danas znas ono u cemu si odrastao, a to je ENV narativ, i sasvim je jasno zasto to branis.
Nije to nista cudno, naprosto je tako jer za drugo ni ne znas, kao i kompletna tvoja generacija, i par malo starijih, a mladji pogotovo. Nemate referentne tacke za poredjenje. Znate samo za ovo, i to je to. Vama je sve ovo normalno, i svi vi branite jedino sto vam je poznato.
- DaysleepeR
- Posts: 21041
- Joined: 29/05/2003 00:00
- Location: Rajvosa
#83673 Re: SDA-All about
Dimmu nije služio ni Vojsku Federacije... bio premlad i za to
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#83674 Re: SDA-All about
odlicna opservacijaDozer wrote: ↑12/04/2023 14:08Onda sam bio u pravu u procjeni. S 10-12 godina nisi nikako mogao ni znati, a ni kontati sta se desava u to vrijeme, pogotovo ne na etno-vjerskim osnovama. Bez zamjerke, ali to je tako. Danas znas ono u cemu si odrastao, a to je ENV narativ, i sasvim je jasno zasto to branis.
Nije to nista cudno, naprosto je tako jer za drugo ni ne znas, kao i kompletna tvoja generacija, i par malo starijih, a mladji pogotovo. Nemate referentne tacke za poredjenje. Znate samo za ovo, i to je to. Vama je sve ovo normalno, i svi vi branite jedino sto vam je poznato.
- Blixen
- Posts: 3234
- Joined: 11/02/2019 14:28
- Location: prva decenija bez zeljine titule
#83675 Re: SDA-All about
Dozer wrote: ↑12/04/2023 14:08 Onda sam bio u pravu u procjeni. S 10-12 godina nisi nikako mogao ni znati, a ni kontati sta se desava u to vrijeme, pogotovo ne na etno-vjerskim osnovama. Bez zamjerke, ali to je tako. Danas znas ono u cemu si odrastao, a to je ENV narativ, i sasvim je jasno zasto to branis.
Nije to nista cudno, naprosto je tako jer za drugo ni ne znas, kao i kompletna tvoja generacija, i par malo starijih, a mladji pogotovo. Nemate referentne tacke za poredjenje. Znate samo za ovo, i to je to. Vama je sve ovo normalno, i svi vi branite jedino sto vam je poznato.
fakat ne znaju nista drugo
ima samo ovo novo i svi se furaju na religiju
ne kontaju da smo mi rasli potpuno drugacije
medju mojom rajom rodjenom 1970-74, nemam skoro nikoga da ga je zakacio ovaj val religije
bez obzira na etnicku pripadnost
