SDA-All about

User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#83551 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Rejhana wrote: 11/04/2023 14:59
DaysleepeR wrote: 11/04/2023 13:47 Po žestini kojom ste napali Dozera apsolutno ste dokazali njegovu prvu rečenicu kao istinitu - da je SDA uspjela islamizirati "svoj" dio BiH.

Živimo (još uvijek) u demokratskoj, sekularnoj državi.
Kritikovanje vjere i vjerskih praksi nije zakonom kažnjivo.

Znam ja da je ramazan, eksplozija je imana, sve stoji.
De malo.

Nema tu neke vjere a najmanje islama. Radi se u stvari o parodiji vjere.

Sve se svelo na pomodarstvo i moralni pozeraj.
Iftarenje po restoranima, grupni javni iftari i sl. sve je to pozeraj.
Nema tu vjere ni mrve.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83552 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

mk ultra wrote: 11/04/2023 15:33
PM72 wrote: 11/04/2023 15:28

Naravno.Meni je jedan kolega na poslu,prije nekoliko godina,počeo držati vaz kad me vidio da doručkujem u vrijeme ramazana.Ko biva- zar me nije stid što ne postim. :-) .Još sam se izdvojio od ostalih,da im ne smetam i da me ne gledaju dok jedem al ovaj došao maksuz da me handri.
Moja reakcija je bila da sam mu opsovao sve po spisku i od reisa do vjere koju upražnjava na taj način.Pobjegao je ko ofuren.Ne znam odakle majmunu to pravo i smjelost.Do prije par godina nosao unučiće vlahova po džepovima a sad bi glumio šerijatskog drota.
pa on ne govori o tome, dokazivvanje ko posti ko ne posti

već o tome, da radi mode, ljudi ne idu nikud oko iftara
radi mode ili što ih recimo od 10, posti troje i onda neće da idu nigdje ako neće skupa... ili sačekaju pa odu poslije iftara

fkt ne kontam čemu se pridaje značaj
Dozera ja savršeno razumijem ali je sad "moda" da ljudi radi ramazana ne izlaze i ne hodaju do iftara,ko dalmatinci što ne izlaze iz kuća dok ne zahladi...
Kod mene rodica pravi iftare i zovne dvadesetoro od kojih poste samo dvije nane i jedan mladić.Ja joj reko da je u stvari pravila večeru za njih 17.Digla nos,ne bi joj pravo.Al je bitno da se pohvali-12 jela napravila...kome?čemu?
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83553 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

Mrvice_ba wrote: 11/04/2023 16:00
PM72 wrote: 11/04/2023 15:28

Naravno.Meni je jedan kolega na poslu,prije nekoliko godina,počeo držati vaz kad me vidio da doručkujem u vrijeme ramazana.Ko biva- zar me nije stid što ne postim. :-) .Još sam se izdvojio od ostalih,da im ne smetam i da me ne gledaju dok jedem al ovaj došao maksuz da me handri.
Moja reakcija je bila da sam mu opsovao sve po spisku i od reisa do vjere koju upražnjava na taj način.Pobjegao je ko ofuren.Ne znam odakle majmunu to pravo i smjelost.Do prije par godina nosao unučiće vlahova po džepovima a sad bi glumio šerijatskog drota.
Sto slaga, ja sam taj i slomio sam ti kosti :bih:

Kad vec lazemo, da lazemo kvalitetno.
:lol:
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#83554 Re: SDA-All about

Post by Mrvice_ba »

drug_profi wrote: 11/04/2023 16:02
Rejhana wrote: 11/04/2023 14:59


Nema tu neke vjere a najmanje islama. Radi se u stvari o parodiji vjere.

Sve se svelo na pomodarstvo i moralni pozeraj.
Iftarenje po restoranima, grupni javni iftari i sl. sve je to pozeraj.
Nema tu vjere ni mrve.
Imas vjerometar?
Islam nije kako su vas komunjare ucili izmedju 4 zida, shvatite to.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83555 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

Mrvice_ba wrote: 11/04/2023 16:05
drug_profi wrote: 11/04/2023 16:02

Iftarenje po restoranima, grupni javni iftari i sl. sve je to pozeraj.
Nema tu vjere ni mrve.
Imas vjerometar?
Islam nije kako su vas komunjare ucili izmedju 4 zida, shvatite to.
Znači dok nam Alija nije upalio svjetlo- ono nije bio Islam nego sekta?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#83556 Re: SDA-All about

Post by uglavnomja »

Mrvice_ba wrote: 11/04/2023 16:05
drug_profi wrote: 11/04/2023 16:02

Iftarenje po restoranima, grupni javni iftari i sl. sve je to pozeraj.
Nema tu vjere ni mrve.
Imas vjerometar?
Islam nije kako su vas komunjare ucili izmedju 4 zida, shvatite to.
bravo, napokon javno receno
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#83557 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

uglavnomja wrote: 11/04/2023 16:10
Mrvice_ba wrote: 11/04/2023 16:05
Imas vjerometar?
Islam nije kako su vas komunjare ucili izmedju 4 zida, shvatite to.
bravo, napokon javno receno
Da, to je velika tajna koja se krila. :D

DaysleepeR wrote: 11/04/2023 13:47 Po žestini kojom ste napali Dozera apsolutno ste dokazali njegovu prvu rečenicu kao istinitu - da je SDA uspjela islamizirati "svoj" dio BiH.

Živimo (još uvijek) u demokratskoj, sekularnoj državi.
Kritikovanje vjere i vjerskih praksi nije zakonom kažnjivo.

Znam ja da je ramazan, eksplozija je imana, sve stoji.
De malo.
Nadam se da ga niko nije napao. Ja to nisam vidio. Evo, ja se izvinim ako je neko napao.
User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#83558 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Mrvice_ba wrote: 11/04/2023 16:05
drug_profi wrote: 11/04/2023 16:02

Iftarenje po restoranima, grupni javni iftari i sl. sve je to pozeraj.
Nema tu vjere ni mrve.
Imas vjerometar?
Islam nije kako su vas komunjare ucili izmedju 4 zida, shvatite to.
Vidi nesto. Znao sam i sada znam mnogo vjernika raznih konfesija.
Uvijek su oni koji stvarno nose vjeru u sebi diskretni i drze vjeru svojom intimom, a svoj odnos sa Bogom ličnim i privatnim.
Tako da se po tome ravnam. Samo ispoljavanje vjere glasno i indiskretno jeste remećenje tuđih života. To sigurno nije bogu milo.
Ali_G
Posts: 4674
Joined: 02/03/2002 00:00

#83559 Re: SDA-All about

Post by Ali_G »

Pa naravno da ce vam se reci.
Na osnovu cega ti imas pravo da propitujes ko od ljudi iskreno posti ili ne posti, pravi iftar ili ne pravi? Onaj hoda po SCC i eto snebiva se kako nema ljudi zbog Ramazana, a problem je ustavari Ramazana. Jer njemu smeta i ako iskreno poste i ako se pretvaraju da poste. Najbolje bi bilo da se ne zna ni za Ramazan ni za post. Sjedi u 4zida i cekaj, sta imas multikulturu da remetis.
Iftari na otvorenom sirom zemalja gdje su muslimani/praktikanti vecinsko stanovnistvo. Garant i u tim zemljama neko ima korist od toga sto posti.
Sve ovdje nekakvi utvrdjivaci morala, licemjerstva, a u sustini nesigurni i iskompleksirani
smijesni_ste
Posts: 6310
Joined: 09/10/2009 16:46

#83560 Re: SDA-All about

Post by smijesni_ste »

drug_profi wrote: 11/04/2023 16:32
Uvijek su oni koji stvarno nose vjeru u sebi diskretni i drze vjeru svojom intimom, a svoj odnos sa Bogom ličnim i privatnim.
Tako da se po tome ravnam. Samo ispoljavanje vjere glasno i indiskretno jeste remećenje tuđih života. To sigurno nije bogu milo.
Ako ništa drugo, Kix nije razočarao sa jedno 125. člankom o Ramazanu/postu i poznatim sportistima :D :D

https://www.klix.ba/sport/nogomet/benze ... /230411126
Last edited by smijesni_ste on 11/04/2023 16:35, edited 1 time in total.
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#83561 Re: SDA-All about

Post by Sara03 »

Da jedni ne gledaju ko posti, a drugi ko ne posti, svima bi nam bilo ljepše.
KojiJa
Posts: 395
Joined: 03/03/2023 14:24

#83562 Re: SDA-All about

Post by KojiJa »

PM72 wrote: 11/04/2023 15:28
Dozer wrote: 11/04/2023 15:18
Ista je to matrica, kako vec rekoh, na sve 3 strane
Ako se ne priklonis primarnom vjerskom narativu okruzenja, automatski si cetnik/ujo/balija, zavisno od sredine.
Naravno.Meni je jedan kolega na poslu,prije nekoliko godina,počeo držati vaz kad me vidio da doručkujem u vrijeme ramazana.Ko biva- zar me nije stid što ne postim. :-) .Još sam se izdvojio od ostalih,da im ne smetam i da me ne gledaju dok jedem al ovaj došao maksuz da me handri.
Moja reakcija je bila da sam mu opsovao sve po spisku i od reisa do vjere koju upražnjava na taj način.Pobjegao je ko ofuren.Ne znam odakle majmunu to pravo i smjelost.Do prije par godina nosao unučiće vlahova po džepovima a sad bi glumio šerijatskog drota.
Između 20 i 30% radnika Tz pivare posti. :mrgreen:
Ali_G
Posts: 4674
Joined: 02/03/2002 00:00

#83563 Re: SDA-All about

Post by Ali_G »

Sara03 wrote: 11/04/2023 16:35 Da jedni ne gledaju ko posti, a drugi ko ne posti, svima bi nam bilo ljepše.
Tako nekako. Al se njih par ovdje zgrazava sto njima neko spocitava da li poste ili ne, al zato smatraju da imaju puno pravo da odredjuju ko to radi iskreno i da li bi uopste treb’o da pokazuje to javno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65403
Joined: 16/07/2012 16:00

#83564 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Ne znam sta bih rekao. Ko god nosi stvarnu dobrotu i vjeru u dusi meni je nebitno koje je vjere ili nevjere.
Problem je sto je kod nas drustvo takvo da se neprekidno krade, vara, čini nepravda, ljudi lkupljaju za liječenje, za advokate koji će im odbraniti osnovna prava, a kad je ramazan, svi su aman mumini najveci.

Muka je svakom normalnom od toga. I hocu to i da kazem javno.
elk
Posts: 3148
Joined: 14/08/2006 12:03

#83565 Re: SDA-All about

Post by elk »

Davno prezvakano sve. Nema u postocima u stanovnistvu vecih vjernika i vecih lopova i hrdja od ljudi nego kod nas. U svakom stadu nekako podjednako.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83566 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

Ali_G wrote: 11/04/2023 16:37
Sara03 wrote: 11/04/2023 16:35 Da jedni ne gledaju ko posti, a drugi ko ne posti, svima bi nam bilo ljepše.
Tako nekako. Al se njih par ovdje zgrazava sto njima neko spocitava da li poste ili ne, al zato smatraju da imaju puno pravo da odredjuju ko to radi iskreno i da li bi uopste treb’o da pokazuje to javno.
"U vjeri nema prisile"...nek niko ne dira ni mene ni moju intimu.Šta drugi rade,klanjaju li se dragom Allahu ,kleče i krste po trgovima ili crkvama ili ko indijanci pred totemom Manitua- baš me briga.Nikog neću pitati šta radi i u životu primjenjujem moto da ne treba drugima raditi ono što ne želiš da tebi drugi rade.
Ali_G
Posts: 4674
Joined: 02/03/2002 00:00

#83567 Re: SDA-All about

Post by Ali_G »

I ja to tvoje postujem. Isto tako razumijem da ima delegata koji pametuju sto ne postis, pa ovo pa ono i glupo je govoriti da ih nema.
Al ova povezivanja Ramazan-SCC ni u kakvom duhu multikulturalnosti nisu. Sto neko pomenu, vise su Ivana Maric vol2; idotarije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#83568 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

Tema ce da gori.

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /230411175
"U toku je mjesec ramazan, koji u islamu ima poseban značaj. Obzirom da mnoge LGBTIQ+ osobe u BiH prakticiraju islam, željeli/e smo da organizujemo događaj za njih, ali i za sve druge LGBTIQ+ osobe, na kojem ćemo da dijelimo hranu i da uživamo u društvu jedni drugih, bez obzira na naša vjerska uvjerenja i tradicije.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17035
Joined: 27/04/2021 22:52

#83569 Re: SDA-All about

Post by tramvajtrojka »

Haris.ba wrote: 11/04/2023 21:39 Tema ce da gori.

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /230411175
"U toku je mjesec ramazan, koji u islamu ima poseban značaj. Obzirom da mnoge LGBTIQ+ osobe u BiH prakticiraju islam, željeli/e smo da organizujemo događaj za njih, ali i za sve druge LGBTIQ+ osobe, na kojem ćemo da dijelimo hranu i da uživamo u društvu jedni drugih, bez obzira na naša vjerska uvjerenja i tradicije.
Ovo ce valjati jedino ako Božo vreco okuise ezan :mrgreen: :mrgreen:, moze pricati sta ko hoce al ovo je pohvalna stvar
breuer
Posts: 7879
Joined: 06/07/2009 15:44

#83570 Re: SDA-All about

Post by breuer »

pa kad mogu razni mafijaši i ubice postiti i iftariti, zašto ne bi mogli i homići...svak svoj krs...lunu nosi...
smijesni_ste
Posts: 6310
Joined: 09/10/2009 16:46

#83571 Re: SDA-All about

Post by smijesni_ste »

breuer wrote: 11/04/2023 21:54 pa kad mogu razni mafijaši i ubice postiti i iftariti, zašto ne bi mogli i homići...svak svoj krs...lunu nosi...
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52669
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#83572 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

breuer wrote: 11/04/2023 21:54 pa kad mogu razni mafijaši i ubice postiti i iftariti, zašto ne bi mogli i homići...svak svoj krs...lunu nosi...
Vrlo tačno.
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83573 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Posto se funkcionalna nepismenost jos jednom dokazala, da se vratimo na pocetak i pokusamo ponovo razumjeti sustinu napisanoga...
Ne, to nije "mjerenje" postaca, njihove vjere, pljuvanje po islamu i islamofobija, a nema nikakve veze ni sa etnijama.

Hint 1: oobratiti paznju na prvu recenicu, pa istu staviti u kontekst BHS ENV matrice. Mozda se nadodje na poentu.... iako za mnoge sumnjam da ce uspjeti.

Hint 2: Uvodjenje vjerskih "vrijednosti", kao primarnih u drustvu, pocetkom '90-ih nas je odvelo znamo gdje....

Hint 3: Najcivilizovanije i najuredjenije zemlje svijeta, tj. skandinavske ala Svedska, od crkava prave muzeje i prepravljaju ih u djecije vrtice, jer ljudi vise ne idu u crkve. Sto bi se reklo - pametnom dosta.
Dozer wrote: 11/04/2023 12:33 Kako god, ja koliko vidim, a vidim, SDA je uspjela u svom naumu islamizacije svog etnickog dijela BiH.

Prije neku noc, a i svaku je tako otkako je poceo Ramazan, bilo je kao u filmu strave i uzasa uci u SCC u vrijeme iftara. Sve prazno, nigdje nikoga... Radnice/i sjede u svojim radnjama, a u holovima bukvalno nigdje nikoga.
To je, valjda, danasnje moderno multi-kulti Sarajevo...

Meni licno je to porazno. Ne to sto ljudi poste i sl., nego sto je to postalo IN, nesto kao stvar mode. I to samo pokazuje da je SDA uspjela od Sarajeva, a i kompletnog "svog" dijela BiH, napraviti jednu klasicnu zaostalu kasabu slicnu bilo kojoj drugoj seoskoj zabiti bez obzira na vjerski objekat koji je u njoj. Zalosno...
Last edited by Dozer on 11/04/2023 22:08, edited 1 time in total.
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#83574 Re: SDA-All about

Post by giannibelif »

Znam muslimana vjernika i družim se i radim sa takvima koji svaki mjesec naprave toliko dobrih dijela da neko za dva života ne napravi toliko. Njihov post i njihov hadz nije isti kao hadz i post kriminalaca. Nije i neće biti nikad. Ja nisam religiozan, odrastao sam u porodici i nosim genetiku od Banata i Podunavlja pa do Opolske Provincije u Poljskoj, žena mi je religiozna onoliko koliko djelima pokazuje, a kraj nje niko neće ostati gladan. Ja da sam musliman, ne bi mogao pojesti iftar a da me neko čeka ispred u autu, da sam pokrao milione, da ne uvažavam komšiluk i prijatelje, da nekoga nazivam nevjernikom, bio on musliman imenom i prezimenom ili ne bio čak.
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83575 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

giannibelif wrote: 11/04/2023 22:08 Znam muslimana vjernika i družim se i radim sa takvima koji svaki mjesec naprave toliko dobrih dijela da neko za dva života ne napravi toliko. Njihov post i njihov hadz nije isti kao hadz i post kriminalaca. Nije i neće biti nikad. Ja nisam religiozan, odrastao sam u porodici i nosim genetiku od Banata i Podunavlja pa do Opolske Provincije u Poljskoj, žena mi je religiozna onoliko koliko djelima pokazuje, a kraj nje niko neće ostati gladan. Ja da sam musliman, ne bi mogao pojesti iftar a da me neko čeka ispred u autu, da sam pokrao milione, da ne uvažavam komšiluk i prijatelje, da nekoga nazivam nevjernikom, bio on musliman imenom i prezimenom ili ne bio čak.
:thumbup:
Post Reply