Bude li kad došao u Sarajevo znamo u čiju će kafanu prvo svratiti.
Dešavanja u Srbiji
- muha_sa
- Posts: 140352
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
-
Bossona
- Posts: 5896
- Joined: 21/12/2020 03:28
#60303 Re: Dešavanja u Srbiji
Novi level ludila, Baćuška tvrdi da su Srbi odmetnuti ruski kaktusi pa bi da ih ujedini u jedinstven Rusland ili ruski mir.
- Mr.Sojic
- Posts: 4627
- Joined: 23/04/2011 12:21
- ¤ jelena ¤
- Posts: 5157
- Joined: 18/05/2010 20:04
- Location: BD
#60305 Re: Dešavanja u Srbiji
Takve pojave su zlaaata vrijedne za rušenje zabluda o nekakvoj 'braći" među velikim silama.
Mada je rušenje takvih zabluda jedan dugotrajan proces koji se mjeri stotinama godina.
Mada je rušenje takvih zabluda jedan dugotrajan proces koji se mjeri stotinama godina.
- Rejhana
- Posts: 1489
- Joined: 10/03/2008 21:19
#60306 Re: Dešavanja u Srbiji
Srbija u NATO, Fildžanistan u IRGC (Pasdarane).
Bursać i Nikolaidis na haparatima

Bursać i Nikolaidis na haparatima

- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#60307 Re: Dešavanja u Srbiji
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
-
mishic
- Posts: 8406
- Joined: 28/04/2011 16:29
#60309 Re: Dešavanja u Srbiji
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/29 ... gorce.html
"Naime, sustavna mržnja koja zrači iz Crkve Srbije i koja se preko velikosrpskog nacionalizma u megatonima izlijeva i zrači po Crnoj Gori-upravo je zastrašujuća. Željeti jednom narodu nestanak ili asimilaciju ili protjerivanje sa pozcijie moći i paraduhovne sile, namijenili su Hitler nekad Jevrejima, Ratko Mladić dockan Bošnjacima i Putin danas Ukrajincima."
Tekst treba u cjelosti pročitati, i ovu poruku, jednu od niza sličnih, dobro razumjeti ne u Srbiji nego u njenom okruženju. Cjenkanje Srbije sa međunarodnom zajednicom, znamo to od ranije, nije nimalo naivno. Zablude međunarodne zajednice već su nam poznate. U stanju su nametati rješenja čije katastrofalne posljedice se neće decenijama pa ni stoljećima eliminirati. Kratkovidost te nakaradne politike je ubitačno opasna.
"Naime, sustavna mržnja koja zrači iz Crkve Srbije i koja se preko velikosrpskog nacionalizma u megatonima izlijeva i zrači po Crnoj Gori-upravo je zastrašujuća. Željeti jednom narodu nestanak ili asimilaciju ili protjerivanje sa pozcijie moći i paraduhovne sile, namijenili su Hitler nekad Jevrejima, Ratko Mladić dockan Bošnjacima i Putin danas Ukrajincima."
Tekst treba u cjelosti pročitati, i ovu poruku, jednu od niza sličnih, dobro razumjeti ne u Srbiji nego u njenom okruženju. Cjenkanje Srbije sa međunarodnom zajednicom, znamo to od ranije, nije nimalo naivno. Zablude međunarodne zajednice već su nam poznate. U stanju su nametati rješenja čije katastrofalne posljedice se neće decenijama pa ni stoljećima eliminirati. Kratkovidost te nakaradne politike je ubitačno opasna.
- SmokingMan
- Posts: 22522
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#60311 Re: Dešavanja u Srbiji
Imamo i mi "njihovih pobratima" Vučićevića koji nisu ništa manji lažovi od njega, a i doslijedno se drže krativnosti izvrtanja stvarnih činjenica.
Na Srbima je sada da se osvijeste na vrijeme i osvrnu na blisku prošlost onog što je njihov režim počinio u BIH i šire.
Nakon Vučićevića i svih "Vučićevića" prije njega je i suiviše samodestruktivno negdje na rubu uma prosječnom srbinu i pomisliti da se nije desio Genocid u Srebrenici.
Na Srbima je sada da se osvijeste na vrijeme i osvrnu na blisku prošlost onog što je njihov režim počinio u BIH i šire.
Nakon Vučićevića i svih "Vučićevića" prije njega je i suiviše samodestruktivno negdje na rubu uma prosječnom srbinu i pomisliti da se nije desio Genocid u Srebrenici.
- escobar__
- Posts: 9981
- Joined: 07/06/2010 22:48
- Location: 🇪🇺
#60312 Re: Dešavanja u Srbiji
Samo što se nisu osvijestili. 
- Gusar-from-Riga
- Posts: 622
- Joined: 11/06/2020 18:04
#60313 Re: Dešavanja u Srbiji
Pogledajte malo Balkan info i slicne YT kanale podcaste. da vidite kolicinu mitova i mrznje upakovane. Od voditelja pa do gostiju... A nije zanemariv broj pregleda i komentara podrske.
- SmokingMan
- Posts: 22522
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#60314 Re: Dešavanja u Srbiji
Nije problem što je ta platforma naširoko kontaminirana takvim sadržajem, već javni servis u Srbiji, i po meni nadmašuje kreativnost obraćanja publici. Takav program javnog servisa je godinama građen na temeljima onoga što ljudi gledaju ili slušaju na internetu. A to je sadržaj koji se kritički ne filtrira, već samo zadovoljava trivijalnu formu malogrđanstva i odsustva prosvijetiteljstva, i to nije riječ o neznatnoj masi. U prilog pomračenog stanja srpskog drutšva i de i to kako ono malo normalnih gađanskih icijativa moraju tražiti dozvolu da bi sa fasada mogli početi uklanjati murale ratnih zločinaca. I za to trebaju ispunjavati pismene forme / molbe, kako bi im eventualno MUP Srbije eventualno obezbjeđivao lokacije dok pokušavaju da speru sramotu jedne urbane sredine.
- Rejhana
- Posts: 1489
- Joined: 10/03/2008 21:19
#60315 Re: Dešavanja u Srbiji
SmokingMan wrote: ↑09/04/2023 10:05 Imamo i mi "njihovih pobratima" Vučićevića koji nisu ništa manji lažovi od njega, a i doslijedno se drže krativnosti izvrtanja stvarnih činjenica.
Na Srbima je sada da se osvijeste na vrijeme i osvrnu na blisku prošlost onog što je njihov režim počinio u BIH i šire.
Nakon Vučićevića i svih "Vučićevića" prije njega je i suiviše samodestruktivno negdje na rubu uma prosječnom srbinu i pomisliti da se nije desio Genocid u Srebrenici.
Da nisam bila u Srbiji mislio bi čovjek da je onako kako se piše na forumu. Jedno iskustvo vrijedi od 10.000 napisanih riječi
Uglavnom pozitivna iskustva nosim, dobri domaćini, dobra hrana, poštuju poslovne dogovor i znaju za šalu.
Jedino se dole južnije idući autoputem od Beoograda a pogotovo od Niša može osjetiti i vidjeti kako stoje sa ekonomijom. Primijeti se to po izlizanim i oronulim fasadama kuća i zgrada pa nije teško zaključiti da je taj dole kraj južnije od Niša dosta siromašniji u odnosu na ostatak zemlje, rekla bih ekonomski zapostavljen. Ali za razliku od nešto boljeg sjevera, taj dole južni dio ima neki šmek, ima dušu...
Slažem se s tobom po pitanju medijskog sadržaja kod nas i u Srbiji, s tim što je u Srbiji evidentan napredak, prisutno je šarenilo i sve veći broj kritičara vladajućeg sistema i režima, dok kod nas prevladava jednoobraznost i površnost kako u samom prenosu informacija tako i pri izboru uvijek jednih te istih gostiju u emisijama a koji nemaju šta novo reći već iznova ponavljaju izlizane fraze i jeftine parole. Tu bih istakao i svako odsustvo kritičkog mišljenja i propitivanja gdje se sve stavlja u službu vladajuće oligarhije i režima. U tome prednjači Republika Srpska a i mediji iz većeg entiteta je tu u stopu prate. Prisutan je i medijski linč pogotovo za one koji žele da u cijelosti demistifikuju narativ o "dobrom dedi Aliji" ili da kritički otvoreno preispituju šta je to nama naša borba dala, i da osvijetle ulogu pojedinaca u toku rata. Zadnji primjer je bezlični i bezvodni dokumentarac od Arijane Saračević o Vikiću gdje je malo toga rečeno a što se do sada već nije znalo.
Kao pozitivan primjer istakla bih TV N1 i novinara Nikolu Vučića...
-
Osmi Socrates
- Posts: 12492
- Joined: 19/10/2020 15:33
#60316 Re: Dešavanja u Srbiji
Ja bih rekao da privatna iskustva ne znače ama baš ništa. Relativno govoreći, ljudi u privatnim situacijama će biti pristojni jedni prema drugima.
Međutim, onda dođu ratovi i prvi komšija ti pobije čitavu porodicu kao "dobar dan". Da ne pričam dalje. Zar nije bilo bratstvo i jedinstvo u Jugoslaviji, pa šta se desi devedesetih?
Tako da itekako treba uzimati u obzir medijsku i političku pokrivenost Srbije. Tamo normalne stranke skoro da nema, a i što ima, to je marginalizirano.
Međutim, onda dođu ratovi i prvi komšija ti pobije čitavu porodicu kao "dobar dan". Da ne pričam dalje. Zar nije bilo bratstvo i jedinstvo u Jugoslaviji, pa šta se desi devedesetih?
Tako da itekako treba uzimati u obzir medijsku i političku pokrivenost Srbije. Tamo normalne stranke skoro da nema, a i što ima, to je marginalizirano.
- SmokingMan
- Posts: 22522
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#60317 Re: Dešavanja u Srbiji
Bio sam i u Nišu i u BG. Blizu našeg hotela u Nišu je na jednoj zgradi na fasadi u prizemlju pisalo "Ratko Mladić Heroj". U Beogradu ćeš na par mjesta blizu stare željezničke stanice naletiti na istu budalu sa šajkačom. Gostoprimstvo je neka druga socjalna dimenzija i mi tu čitamo samo prve utiske koje steknemo o ljudima ili pojedincu, tako je isto i sa lokoalnim stanovništvu u Sa i bilo gdje drugog u BIH. Nemamo mi sposobnost da zaronimo u ljudski um i gledamo šta tamo čuči, jedino u zloj namjeri možemo pretpostaviti o nečijoj lošoj nakani, ili pretjerati u hvalisanju osobe na osvnovu subjektivnog doživljaja, samo zato što nam je trenutno dobro sa tom osobom.Rejhana wrote: ↑09/04/2023 13:22SmokingMan wrote: ↑09/04/2023 10:05 Imamo i mi "njihovih pobratima" Vučićevića koji nisu ništa manji lažovi od njega, a i doslijedno se drže krativnosti izvrtanja stvarnih činjenica.
Na Srbima je sada da se osvijeste na vrijeme i osvrnu na blisku prošlost onog što je njihov režim počinio u BIH i šire.
Nakon Vučićevića i svih "Vučićevića" prije njega je i suiviše samodestruktivno negdje na rubu uma prosječnom srbinu i pomisliti da se nije desio Genocid u Srebrenici.
Da nisam bila u Srbiji mislio bi čovjek da je onako kako se piše na forumu. Jedno iskustvo vrijedi od 10.000 napisanih riječi![]()
Uglavnom pozitivna iskustva nosim, dobri domaćini, dobra hrana, poštuju poslovne dogovor i znaju za šalu.
Jedino se dole južnije idući autoputem od Beoograda a pogotovo od Niša može osjetiti i vidjeti kako stoje sa ekonomijom. Primijeti se to po izlizanim i oronulim fasadama kuća i zgrada pa nije teško zaključiti da je taj dole kraj južnije od Niša dosta siromašniji u odnosu na ostatak zemlje, rekla bih ekonomski zapostavljen. Ali za razliku od nešto boljeg sjevera, taj dole južni dio ima neki šmek, ima dušu...![]()
Slažem se s tobom po pitanju medijskog sadržaja kod nas i u Srbiji, s tim što je u Srbiji evidentan napredak, prisutno je šarenilo i sve veći broj kritičara vladajućeg sistema i režima, dok kod nas prevladava jednoobraznost i površnost kako u samom prenosu informacija tako i pri izboru uvijek jednih te istih gostiju u emisijama a koji nemaju šta novo reći već iznova ponavljaju izlizane fraze i jeftine parole. Tu bih istakao i svako odsustvo kritičkog mišljenja i propitivanja gdje se sve stavlja u službu vladajuće oligarhije i režima. U tome prednjači Republika Srpska a i mediji iz većeg entiteta je tu u stopu prate. Prisutan je i medijski linč pogotovo za one koji žele da u cijelosti demistifikuju narativ o "dobrom dedi Aliji" ili da kritički otvoreno preispituju šta je to nama naša borba dala, i da osvijetle ulogu pojedinaca u toku rata. Zadnji primjer je bezlični i bezvodni dokumentarac od Arijane Saračević o Vikiću gdje je malo toga rečeno a što se do sada već nije znalo.
Kao pozitivan primjer istakla bih TV N1 i novinara Nikolu Vučića...
Neovisni mediji tu i tamo posotoje, to su uglavnom neki marginalni portali koje slabo ko da čita. Ispostavit će se da nije jedini problem rasijana pažnja već i neuhodanost ljudskog uma da se uhvati sa kompleksim društvenim temama. Vijesti i jesu konstruisane da budu što jednostavnije i kraće, i one se ne bave suštinskim uzrocima. N1 je pomalo uhvatio korak sa srbijanskim režimskim medijima, i to žutilo se možda manifestuje u nekoj sarkastičnijoj formi, mada suština medijskog rivaliteta ostaje identična kao recimo onom u SAD.u između CNN.a FOX.a.
- escobar__
- Posts: 9981
- Joined: 07/06/2010 22:48
- Location: 🇪🇺
#60318 Re: Dešavanja u Srbiji
To o gostoprimstvu su podobre idiotarije koje se svaki put provlače na temama o Srbima.
Kakvo ba gostoprimstvo, narod čiji su pripadnici ubijali djecu kojim su ranije bili kumovi, te žive spaljivali ljude s kojim su se družili i kojim su glumili dobre i gostoprimive domaćine.
Kakvo ba gostoprimstvo, narod čiji su pripadnici ubijali djecu kojim su ranije bili kumovi, te žive spaljivali ljude s kojim su se družili i kojim su glumili dobre i gostoprimive domaćine.
-
noviforumas
- Posts: 3187
- Joined: 12/08/2016 22:28
#60319 Re: Dešavanja u Srbiji
Gostoprimljivi sve dok im se ne kaze da vise ne budu, kao gremlin kad ga pospes vodom.
- escobar__
- Posts: 9981
- Joined: 07/06/2010 22:48
- Location: 🇪🇺
#60320 Re: Dešavanja u Srbiji
Gostoprimljivi dok se držiš podalje od tema koje njima ne odgovaraju - kao npr. postojanje drugih naroda i vjerskih opredjeljenja, činjenice da Bosna nije srpska zemlja ili utvrđenih sudskih presuda o zločinima i genocidu.
- sime_cipol
- Posts: 23386
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#60321 Re: Dešavanja u Srbiji
Samo ih pustis da popiju koju, pa onda vidis njihovo pravo lice gostoprimstva, domacina i kako razmisljaju 
- Mr.Sojic
- Posts: 4627
- Joined: 23/04/2011 12:21
#60322 Re: Dešavanja u Srbiji
Ne treba njima brlja da bi se "odali", zna se i bez brlje ko su i šta susime_cipol wrote: ↑09/04/2023 15:47 Samo ih pustis da popiju koju, pa onda vidis njihovo pravo lice gostoprimstva, domacina i kako razmisljaju![]()
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#60323 Re: Dešavanja u Srbiji
Predlažem da kada idući put budu Žene u crnom organizirale neki protest da ih se podoji brljom.
- SmokingMan
- Posts: 22522
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#60324 Re: Dešavanja u Srbiji
Pa dobar dio ljudi kada popije postaje agresivno, alkohol nužno ne bira baš etničku pripadnost, ali ako se u ovom slučaju želite referitati na na jedan devijantni fenomen onda je to sasvim legitimno. Svako društvo ima svoje izolovane pojave.
-
konami666
- Posts: 3693
- Joined: 11/05/2015 21:57
#60325 Re: Dešavanja u Srbiji
Sto se tiče druženja, nisam primijetio neku bitniju razliku u sva 3 narodna balkana, svi su druželjubivi.
Sto se tiče poslovnog svijeta, tu je razlika nebo i zemlja. Ja kad god sam sa Srbima sklapao posao uvijek su se držali dogovora. Bosanci su uvijek gledali kako mogu zavrnuti ali uvijek, čak i kada je dogovor pao i potpisano i sve.
Sto se tiče poslovnog svijeta, tu je razlika nebo i zemlja. Ja kad god sam sa Srbima sklapao posao uvijek su se držali dogovora. Bosanci su uvijek gledali kako mogu zavrnuti ali uvijek, čak i kada je dogovor pao i potpisano i sve.
