Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45626 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

jel to wartburg - nije, jel to salzburg - nije , ovo je folk - pirburg

slabo nesto nece, slaba turbina, treba reparirat... strong, uzice, muzice, guzice. :izet:

Image
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45627 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45628 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

rikta123 wrote: 13/03/2023 12:37 Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
imas dobro ulje :thumbup: ;-)
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45629 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

skrbavi-admin wrote: 13/03/2023 12:43
rikta123 wrote: 13/03/2023 12:37 Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
imas dobro ulje :thumbup: ;-)
jel to ironicno ili stvarno? :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#45630 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

rikta123 wrote: 13/03/2023 12:37 Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
A obrises li sipku prije nego sto pogledas?
Ono izvadis, obrises, gurnes opet nazad, pa onda izvadis i pogledas?
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45631 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

drug_profi wrote: 13/03/2023 13:08
rikta123 wrote: 13/03/2023 12:37 Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
A obrises li sipku prije nego sto pogledas?
Ono izvadis, obrises, gurnes opet nazad, pa onda izvadis i pogledas?
Uradim sve kako si rekao.. Ne kapa ispod, suh motor sve nema tragova.. Da li moze biti do šipke?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#45632 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

rikta123 wrote: 13/03/2023 13:20
drug_profi wrote: 13/03/2023 13:08

A obrises li sipku prije nego sto pogledas?
Ono izvadis, obrises, gurnes opet nazad, pa onda izvadis i pogledas?
Uradim sve kako si rekao.. Ne kapa ispod, suh motor sve nema tragova.. Da li moze biti do šipke?
Kad ugasis motor, sacekaj bar 5-10 minuta pa pogledaj ulje. Moras mu dati vremena da se spusti u karter.
Sasvim je normalno da na tek ugasen motor nemas ispravan prikaz.
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45633 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

drug_profi wrote: 13/03/2023 13:30
rikta123 wrote: 13/03/2023 13:20

Uradim sve kako si rekao.. Ne kapa ispod, suh motor sve nema tragova.. Da li moze biti do šipke?
Kad ugasis motor, sacekaj bar 5-10 minuta pa pogledaj ulje. Moras mu dati vremena da se spusti u karter.
Sasvim je normalno da na tek ugasen motor nemas ispravan prikaz.
Je li moguce da se ulje zadrzi, da se ne slije citavo u karter?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#45634 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

rikta123 wrote: 13/03/2023 13:37
drug_profi wrote: 13/03/2023 13:30

Kad ugasis motor, sacekaj bar 5-10 minuta pa pogledaj ulje. Moras mu dati vremena da se spusti u karter.
Sasvim je normalno da na tek ugasen motor nemas ispravan prikaz.
Je li moguce da se ulje zadrzi, da se ne slije citavo u karter?
Pa ne znam sta da ti kazem. Ocigledno je da se slije nakon nekog vremena. A ulje ima viskozitet i ne tece kao voda. Dakle treba mu neko vrijeme.
Meni je kao vozacu pocetniku 1985. receno da se ulje gleda na ugrijan motor i to nakon nekoliko minuta od gasenja. Ne odmah i ne na hladno.
I ja tako gledam. Pogledam i na hladno naravno, da se uvjerim da ga ima ako je auto dugo stajalo.
Last edited by drug_profi on 13/03/2023 13:44, edited 1 time in total.
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45635 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

drug_profi wrote: 13/03/2023 13:43
rikta123 wrote: 13/03/2023 13:37

Je li moguce da se ulje zadrzi, da se ne slije citavo u karter?
Pa ne znam sta da ti kazem. Ocigledno je da se slije nakon nekog vremena. A ulje ima viskozitet i ne tece kao voda. Dakle treba mu neko vrijeme.
Meni je kao vozacu pocetniku 1985. receno da se ulje gleda na ugrijan motor i to nakon nekoliko minuta od gasenja. Ne odmah i ne na hladno.
Aha znaci kad je hladan motor ne pokazuje se ispravna kolicina ulja na šipki?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#45636 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

rikta123 wrote: 13/03/2023 13:44
drug_profi wrote: 13/03/2023 13:43

Pa ne znam sta da ti kazem. Ocigledno je da se slije nakon nekog vremena. A ulje ima viskozitet i ne tece kao voda. Dakle treba mu neko vrijeme.
Meni je kao vozacu pocetniku 1985. receno da se ulje gleda na ugrijan motor i to nakon nekoliko minuta od gasenja. Ne odmah i ne na hladno.
Aha znaci kad je hladan motor ne pokazuje se ispravna kolicina ulja na šipki?
Nije ni to neispravno.
Tada je svo ulje u karteru. Ali tad ti nivo ulja treba biti u gornjem dijelu skale.
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45637 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

drug_profi wrote: 13/03/2023 13:46
rikta123 wrote: 13/03/2023 13:44

Aha znaci kad je hladan motor ne pokazuje se ispravna kolicina ulja na šipki?
Nije ni to neispravno.
Tada je svo ulje u karteru. Ali tad ti nivo ulja treba biti u gornjem dijelu skale.
Da li ima potrebe ici mehanicaru?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#45638 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

rikta123 wrote: 13/03/2023 13:49
drug_profi wrote: 13/03/2023 13:46
Nije ni to neispravno.
Tada je svo ulje u karteru. Ali tad ti nivo ulja treba biti u gornjem dijelu skale.
Da li ima potrebe ici mehanicaru?
ma jok ba.
User avatar
kabal1337
Posts: 13445
Joined: 11/02/2012 21:08

#45639 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

rikta123 wrote: 13/03/2023 12:37 Opel Corsa C 1.0 motor. Nakon sto parkiram vozilo nakon voznje te poslije 15ak min, pokazuje mi na šipci da ima ulja vise od pola. Medjutim kada prenoci, ujutro pokazuje dvije crtice. Nigdje ne kapa ispod niti je motor vlazan na povrsini. Sta bi moglo biti? Je li moguce da se ulje zadrzi u radnom mehanizmu te da se ne slije u karter?
procitaj user manual, zar je tesko?
Image
MicoBn
Posts: 14
Joined: 16/12/2021 07:46

#45640 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MicoBn »

Uradim zupcasti prije pet dana i kazaljka obrtaja na leru nije vise 750-800 nego je 850 i krece se gore dole vidi se da seta stalno se pomjera do 1000 pa pada. Ne radi regeneraciju jer je tokom nje 1100. Bas seta kazaljka bukvalno kao da ima vode u tabli pa skakuce. Jel ima neki servis da kalibrise motor i kais zbog moguceg propusta "majstora" da je preskocio jedan zub od kaisa. On tvrdi smirice se to sve ali evo pet dana isto. Upalim i radi normalno 5 sekundi na 750 i onda pocne da skakuce kazaljka ko da je igracka kakva. Bas sam ljut ali ne ide mi se u zatvor jos.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45641 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Možda nije do uzubljenja, možda je loše podesio španer.

Meni se desilo na Dokkeru prvi veliki servis u ovlaštenom. Levati kontra zatezali španer, odnosno olabavili ga. Ni sam ne znam kako nije preskočio remen.
MicoBn
Posts: 14
Joined: 16/12/2021 07:46

#45642 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MicoBn »

EFD22 wrote: 13/03/2023 21:45 Možda nije do uzubljenja, možda je loše podesio španer.

Meni se desilo na Dokkeru prvi veliki servis u ovlaštenom. Levati kontra zatezali španer, odnosno olabavili ga. Ni sam ne znam kako nije preskočio remen.
I sta sad, da mi seta tako stalno gore dole? Da li je moguce to odnijeti u neki servis mislim firmu sto imaju po par mehanicara da to vrate kako treba nekako, ako je uopste moguce. Ufffff
User avatar
kabal1337
Posts: 13445
Joined: 11/02/2012 21:08

#45643 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

MicoBn wrote: 13/03/2023 21:41 Uradim zupcasti prije pet dana i kazaljka obrtaja na leru nije vise 750-800 nego je 850 i krece se gore dole vidi se da seta stalno se pomjera do 1000 pa pada. Ne radi regeneraciju jer je tokom nje 1100. Bas seta kazaljka bukvalno kao da ima vode u tabli pa skakuce. Jel ima neki servis da kalibrise motor i kais zbog moguceg propusta "majstora" da je preskocio jedan zub od kaisa. On tvrdi smirice se to sve ali evo pet dana isto. Upalim i radi normalno 5 sekundi na 750 i onda pocne da skakuce kazaljka ko da je igracka kakva. Bas sam ljut ali ne ide mi se u zatvor jos.
nije, moras kupiti novo auto. To jednom kad se stavi, nema skidanja.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45644 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:lol:

prejak neki majstor, cuj smirit ce se :-) , mislim hoce kad pokrivi ventile ili pukne kais :run:
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#45645 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Nadoce u voznji.
Ali zar ne bi lose ugođen zupčasti otezavao paljenje?
Da nije mozda neka glupa zica iskopcana sa senzora zraka, temperature ili sl?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45646 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

drug_profi wrote: 13/03/2023 22:48 Nadoce u voznji.
Ali zar ne bi lose ugođen zupčasti otezavao paljenje?
Da nije mozda neka glupa zica iskopcana sa senzora zraka, temperature ili sl?
nije nego smetljarski "majstor"
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#45647 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Šupak nije mozda namjestio torsion value kako treba.
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45648 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

Pozdrav,

Corsa 1.0 benzin, mehanicar mi rece da je dvije crtice na šipci od ulja mjera za njega, da ne treba dolijevati preko 2 crtice. Zna li neko je li to u redu? Treba li biti vise?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45649 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Ulje ti treba biti bilo gdje izmedju minimuma i maximuma. Najbolje da je blizu max. Al posto tebi to ulje seta gore dolje po sipci, ostavi na sredini :D ne znam napamet koliko crtica onih ima na sipci, davno sam korsaju vozio
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#45650 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

rikta123 wrote: 15/03/2023 14:24 Pozdrav,

Corsa 1.0 benzin, mehanicar mi rece da je dvije crtice na šipci od ulja mjera za njega, da ne treba dolijevati preko 2 crtice. Zna li neko je li to u redu? Treba li biti vise?
Image

Ako je ovakav mjerač stavi ovako, kod mene je ulje uvijek na max iako ga ne troši, tj. potroši ga do zamjene cca 0.2-0.3l :D
Post Reply