INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#11476 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

bumerangss wrote: 05/03/2023 09:22 Zbog Ukrajine poskupio i parking i Coca Cola skocila na 3 KM kao da je rat u AmeriKi
Zbog Ukrajine i BHTelecom diže pretplatu Extra paketa za 3 markice pa najjeftiniji paket 25 KM...

Do kad ce ovaj narod da šuti i trpi?!
Penzioneri zadovoljni mrvicama. Fadil im zamaže oči sa par markica povečanja
Na zapadu zahtjevaju najnužu penziju 1000 € a kod nas minimalna 250€ uz vece cijene nego u EU!
Zato je fond PIO prebacen u federalni budžet jer bi pio davno bankrotirao da nije tako

Radnici ocito zadovoljni sa oko 1000 km plate

Sta treba da se desi da vlast nesta poduzme?
Moramo mi nestA poduzeti, hitno!
Wtf_do_i_know
Posts: 14
Joined: 23/04/2022 14:32

#11478 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Wtf_do_i_know »

Snake Eyes wrote: 05/03/2023 09:54
bumerangss wrote: 05/03/2023 09:22 Zbog Ukrajine poskupio i parking i Coca Cola skocila na 3 KM kao da je rat u AmeriKi
Zbog Ukrajine i BHTelecom diže pretplatu Extra paketa za 3 markice pa najjeftiniji paket 25 KM...

Do kad ce ovaj narod da šuti i trpi?!
Penzioneri zadovoljni mrvicama. Fadil im zamaže oči sa par markica povečanja
Na zapadu zahtjevaju najnužu penziju 1000 € a kod nas minimalna 250€ uz vece cijene nego u EU!
Zato je fond PIO prebacen u federalni budžet jer bi pio davno bankrotirao da nije tako

Radnici ocito zadovoljni sa oko 1000 km plate

Sta treba da se desi da vlast nesta poduzme?
Moramo mi nestA poduzeti, hitno!
A sta konkretno da poduzmemo? Sta ce to motivisati ljude ovdje? Koliko god ignorisali, cinjenica je da je drustvo ogrezlo u korupciji sto znaci vecina a ne samo politicari i poslodavci. Ovdje nema opozicije, samo konkurencija pocevsi od politicara do obicnog gradjana. Kada se naucimo kirtickom razmisljanju i slobodi da kritikujemo i ljude za koje smo glasali da rade ono za sta su izabrani onda ima neke sanse i za proteste i za promjene na bolje. Kada gradjanin konacno shvati da nije uredu ponijeti kovertu doktoru nadajuci se da ce raditi svoj posao iako je placen za to, kada doktor shvati da ako nije zadovoljan platom da zahtijeva vecu a ne prima koverte, kada vozac shvati da nije uredu dati policajcu na kahvu zato sto se vozi preko ogranicenja, kada policajac shvati koliko unistava reputaciju svog zanimanja uzimanjem tih para, kada vam se nudi da platite nekome da bi zavrsili neki posao i vi odbijete jer nije uredu iako je mozda odlicna prilika za vas, onda imamo neke sanse. S obzirom da se upravo suprotno desava, sanse za promjenu na bolje su ravne 0. A jedini razlog je zato sto je teze zivjeti ispravno nego biti korumpiran i sto se duze ceka na akciju posljedice ce biti sve vece iz razloga koje vec vidimo, kada korumpirani ljudi postanu dovoljno imucni, to ih je teze skloniti da ne prave vecu stetu a u procesu postanu sve bahatiji i spremni su targetirati svakog pojedinca koji se suprostavi, tada vrlo lako mozemo izgubiti sve da bi makli te ljude. Tako da iduci put kada dobijete priliku uraditi nesto korumpirano dobro razmislite sta to znaci, jer to u sustini znaci da ste dali dio svoje slobode u tudje ruke za licnu korist.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#11479 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

Wtf_do_i_know wrote: 05/03/2023 11:36
Snake Eyes wrote: 05/03/2023 09:54

Moramo mi nestA poduzeti, hitno!
A sta konkretno da poduzmemo? Sta ce to motivisati ljude ovdje? Koliko god ignorisali, cinjenica je da je drustvo ogrezlo u korupciji sto znaci vecina a ne samo politicari i poslodavci. Ovdje nema opozicije, samo konkurencija pocevsi od politicara do obicnog gradjana. Kada se naucimo kirtickom razmisljanju i slobodi da kritikujemo i ljude za koje smo glasali da rade ono za sta su izabrani onda ima neke sanse i za proteste i za promjene na bolje. Kada gradjanin konacno shvati da nije uredu ponijeti kovertu doktoru nadajuci se da ce raditi svoj posao iako je placen za to, kada doktor shvati da ako nije zadovoljan platom da zahtijeva vecu a ne prima koverte, kada vozac shvati da nije uredu dati policajcu na kahvu zato sto se vozi preko ogranicenja, kada policajac shvati koliko unistava reputaciju svog zanimanja uzimanjem tih para, kada vam se nudi da platite nekome da bi zavrsili neki posao i vi odbijete jer nije uredu iako je mozda odlicna prilika za vas, onda imamo neke sanse. S obzirom da se upravo suprotno desava, sanse za promjenu na bolje su ravne 0. A jedini razlog je zato sto je teze zivjeti ispravno nego biti korumpiran i sto se duze ceka na akciju posljedice ce biti sve vece iz razloga koje vec vidimo, kada korumpirani ljudi postanu dovoljno imucni, to ih je teze skloniti da ne prave vecu stetu a u procesu postanu sve bahatiji i spremni su targetirati svakog pojedinca koji se suprostavi, tada vrlo lako mozemo izgubiti sve da bi makli te ljude. Tako da iduci put kada dobijete priliku uraditi nesto korumpirano dobro razmislite sta to znaci, jer to u sustini znaci da ste dali dio svoje slobode u tudje ruke za licnu korist.
Wtf do you know?
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#11480 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by laserShow »

Ma samo nek se ne puca. Prezivit ce mujaga i kad budu banane cenera, ili mlijeko cvaja. Pa ja, nece piti svaki dan, vec svaki sedmi i sve ok.
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#11481 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by acuupo »

Prije petnaestak godina radio sam na doktorskoj disertaciji o promjeni mentaliteta jednog naroda i njegovoj zrelosti. Izjava da su političari ogledalo naroda 100% je tačna, jer se malo razumnih ljudi može suprotstaviti većini. Dovoljno je pogledati koliko se raspravlja o ekonomiji i razvoju u odnosu na politiku, nacionalizam, Sebiji i ostale slične teme na ovim forumima, da bi sve bilo jasno.

U Francuskoj, podizanje cijene goriva za 2% rezultira demonstracijama velikih razmjera koje čak rezultiraju paljenjem dva grada u roku od nekoliko sati.
Prije nekoliko dana, u jednom velikom lancu hipermarketa Carrefour u Emiratima, gledao sam cijene hrane u odnosu na Bosnu i vjerujte da je svaki komentar na to je suvišan.

Kao društvo, nismo zaslužili bolje. Neke se osobe mogu opirati i prepirati, ali kad-tad će shvatiti da je to tako. Potrebno je da ulje bude 50 KM, a hljeb 5 KM. To nije pretecionizam ili bilo kakvo ku***, već je to jedini način da se narod probudi. Trenutak kada nema dalje i kada je stomak prazan, dolazi do istinske spoznaje. To može zvučati ružno, ali je istinito.

U zadnje vrijeme, igrom slučaja zbog posla, obilazim srednjobosanski kanton i mjesto Bugojno. Ovo mjesto je primjer šta znači trideset godina lošeg upravljanja vladajućih stranaka, gdje podobni umjesto sposobnih imaju prednost, gdje su poltroni na svakom koraku. Mozel normalan covjek da zamisli da u ovom prelijepom gradicu , za dvadeset godina, nisu bili sposobni da naprave je.... obilaznicu oko grada, pa kada pošaljem kamione i kompozicije oni po 3h završe zaglavljeni između pekare i mesnice u samom centru grada. U ovom kratkom periodu mog boravka mogao sam da vifim da je ovo gradic gdje se kafici otvaraju i zatvaraju na sedmičnoj bazi, gdje nisam upoznao bolji narod i ljepšu hranu, a istovremeno duhovno i vidno uništene ljude ,gdje jos zgrade i poslije ovoliko godina po centru grada posjecaju na vrijeme i dane rata ,gdje nikakvog plana niti programskog razvoja grada ne postoji, bojim se reći jedan nepopravljiv sistem.
Nemam pojma ko je "babo" grada, niti me to interesuje, ali čujem da je već decenijama tu, što potvrđuje i betonira moju prvu tezu u svim mogućim segmentima.
I da u vezi Bugojna ,na iskrenu zalost svih nas ....grad koji lagano UMIRE !
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#11482 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by acuupo »

Image

Nepismenost!!
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#11484 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

@Truba ,
Veliki Snickers u Bingetu 1.85
:thumbup:
User avatar
mirsek
Posts: 12948
Joined: 07/05/2010 15:40

#11486 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by mirsek »

Wtf_do_i_know wrote: 05/03/2023 11:36
A sta konkretno da poduzmemo? Sta ce to motivisati ljude ovdje? Koliko god ignorisali, cinjenica je da je drustvo ogrezlo u korupciji sto znaci vecina a ne samo politicari i poslodavci. Ovdje nema opozicije, samo konkurencija pocevsi od politicara do obicnog gradjana. Kada se naucimo kirtickom razmisljanju i slobodi da kritikujemo i ljude za koje smo glasali da rade ono za sta su izabrani onda ima neke sanse i za proteste i za promjene na bolje. Kada gradjanin konacno shvati da nije uredu ponijeti kovertu doktoru nadajuci se da ce raditi svoj posao iako je placen za to, kada doktor shvati da ako nije zadovoljan platom da zahtijeva vecu a ne prima koverte, kada vozac shvati da nije uredu dati policajcu na kahvu zato sto se vozi preko ogranicenja, kada policajac shvati koliko unistava reputaciju svog zanimanja uzimanjem tih para, kada vam se nudi da platite nekome da bi zavrsili neki posao i vi odbijete jer nije uredu iako je mozda odlicna prilika za vas, onda imamo neke sanse. S obzirom da se upravo suprotno desava, sanse za promjenu na bolje su ravne 0. A jedini razlog je zato sto je teze zivjeti ispravno nego biti korumpiran i sto se duze ceka na akciju posljedice ce biti sve vece iz razloga koje vec vidimo, kada korumpirani ljudi postanu dovoljno imucni, to ih je teze skloniti da ne prave vecu stetu a u procesu postanu sve bahatiji i spremni su targetirati svakog pojedinca koji se suprostavi, tada vrlo lako mozemo izgubiti sve da bi makli te ljude. Tako da iduci put kada dobijete priliku uraditi nesto korumpirano dobro razmislite sta to znaci, jer to u sustini znaci da ste dali dio svoje slobode u tudje ruke za licnu korist.
Uh kako dobar post, odlican. :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#11487 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

Naslovnica wrote: 05/03/2023 18:08 @Truba ,
Veliki Snickers u Bingetu 1.85
:thumbup:
Bio danas 2.1
Nes sam pobrko
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#11488 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

Prije par dana kupila Ness 3u1, pakovanje 10 kesica, bilo 3. 45. Prosle godine u ovo doba bilo 2. 35. Danas 3.99. Haman cu preci na caj 🤔
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#11489 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

komsinica_s_drugog wrote: 05/03/2023 19:00 Prije par dana kupila Ness 3u1, pakovanje 10 kesica, bilo 3. 45. Prosle godine u ovo doba bilo 2. 35. Danas 3.99. Haman cu preci na caj 🤔
Ja uzeo neki dan 24 ili 20 komada u kesi u Bingu 3.5 KM ona neka marka ... nije NES nego neki drugi 3 u 1.
Sve je to u pet deka.
komsinica_s_drugog
Posts: 885
Joined: 23/12/2018 19:16

#11490 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

tap3ah75 wrote: 05/03/2023 19:03
komsinica_s_drugog wrote: 05/03/2023 19:00 Prije par dana kupila Ness 3u1, pakovanje 10 kesica, bilo 3. 45. Prosle godine u ovo doba bilo 2. 35. Danas 3.99. Haman cu preci na caj 🤔
Ja uzeo neki dan 24 ili 20 komada u kesi u Bingu 3.5 KM ona neka marka ... nije NES nego neki drugi 3 u 1.
Sve je to u pet deka.
I ja cu promijenit. Mami nek prodaju po toj cijeni.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#11491 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by bumerangss »

Ja sam prešao na čaj
I zdravije i mnogo jeftinije
Jest da je teška promjena ali jedino bojkotom možemo ovu bezobraznu inflaciju zaustaviti
Hakiz
Posts: 48386
Joined: 30/07/2015 20:01

#11492 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

komsinica_s_drugog wrote: 05/03/2023 19:00 Prije par dana kupila Ness 3u1, pakovanje 10 kesica, bilo 3. 45. Prosle godine u ovo doba bilo 2. 35. Danas 3.99. Haman cu preci na caj 🤔
Prije 2 godine pureća šunka koju jedem bila 9 KM, sada je 17. Druga bila 17, sada je 30. Sir bio 14, sada je 20. Itd.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#11493 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

a niko ne kae kakoe mue plata ošla sa 1300 na 1700
:gunjastajl:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 3163
Joined: 16/06/2014 20:33

#11494 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Dosadno mii »

komsinica_s_drugog wrote: 05/03/2023 19:11
tap3ah75 wrote: 05/03/2023 19:03

Ja uzeo neki dan 24 ili 20 komada u kesi u Bingu 3.5 KM ona neka marka ... nije NES nego neki drugi 3 u 1.
Sve je to u pet deka.
I ja cu promijenit. Mami nek prodaju po toj cijeni.
Svakako nestle treba bojkotovat
User avatar
W0rM
Posts: 2619
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#11495 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by W0rM »

Wtf_do_i_know wrote: 05/03/2023 11:36 A sta konkretno da poduzmemo? Sta ce to motivisati ljude ovdje? Koliko god ignorisali, cinjenica je da je drustvo ogrezlo u korupciji sto znaci vecina a ne samo politicari i poslodavci. Ovdje nema opozicije, samo konkurencija pocevsi od politicara do obicnog gradjana. Kada se naucimo kirtickom razmisljanju i slobodi da kritikujemo i ljude za koje smo glasali da rade ono za sta su izabrani onda ima neke sanse i za proteste i za promjene na bolje. Kada gradjanin konacno shvati da nije uredu ponijeti kovertu doktoru nadajuci se da ce raditi svoj posao iako je placen za to, kada doktor shvati da ako nije zadovoljan platom da zahtijeva vecu a ne prima koverte, kada vozac shvati da nije uredu dati policajcu na kahvu zato sto se vozi preko ogranicenja, kada policajac shvati koliko unistava reputaciju svog zanimanja uzimanjem tih para, kada vam se nudi da platite nekome da bi zavrsili neki posao i vi odbijete jer nije uredu iako je mozda odlicna prilika za vas, onda imamo neke sanse. S obzirom da se upravo suprotno desava, sanse za promjenu na bolje su ravne 0. A jedini razlog je zato sto je teze zivjeti ispravno nego biti korumpiran i sto se duze ceka na akciju posljedice ce biti sve vece iz razloga koje vec vidimo, kada korumpirani ljudi postanu dovoljno imucni, to ih je teze skloniti da ne prave vecu stetu a u procesu postanu sve bahatiji i spremni su targetirati svakog pojedinca koji se suprostavi, tada vrlo lako mozemo izgubiti sve da bi makli te ljude. Tako da iduci put kada dobijete priliku uraditi nesto korumpirano dobro razmislite sta to znaci, jer to u sustini znaci da ste dali dio svoje slobode u tudje ruke za licnu korist.
Odličan post, opisuje definitivno današnje stanje. Većina raje ne voli korupciju, ali će odnijeti doktoru makar čokoladu radi "adeta". Ta nas je "čokolada" i zeznula pa smo tu gdje smo.
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#11496 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

komsinica_s_drugog wrote: 05/03/2023 19:11
tap3ah75 wrote: 05/03/2023 19:03

Ja uzeo neki dan 24 ili 20 komada u kesi u Bingu 3.5 KM ona neka marka ... nije NES nego neki drugi 3 u 1.
Sve je to u pet deka.
I ja cu promijenit. Mami nek prodaju po toj cijeni.
Mokate je ova što nam je sad u kući
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#11497 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Naslovnica wrote: 05/03/2023 21:58 a niko ne kae kakoe mue plata ošla sa 1300 na 1700
:gunjastajl:
Ili sa 800 na 1090 :lol:
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#11498 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

tap3ah75 wrote: 05/03/2023 23:44
Naslovnica wrote: 05/03/2023 21:58 a niko ne kae kakoe mue plata ošla sa 1300 na 1700
:gunjastajl:
Ili sa 800 na 1090 :lol:
:thumbup:
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#11499 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

Gledam sam na yt americki Aldi cijena banan 0,56 dollara, a dobro njima je malo blizi transport zato su im sljive skuplje :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11500 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hajvan »

Ironmen wrote: 06/03/2023 16:16 Gledam sam na yt americki Aldi cijena banan 0,56 dollara, a dobro njima je malo blizi transport zato su im sljive skuplje :mrgreen: :mrgreen:
Californija proizvodi sljive u znacajnim kolicinama
Post Reply