Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#45326 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

"AdBlue je 32,5% vodeni rastvor uree i ta bijela tvar je urea. Njeni kristali mogu uništiti brizgaljke i začepiti svaki uski prostor u kome se istaloži. Osim toga, taj rastvor je poprilično korozivan. Ne znam kako to servis radi, ali najefikasnije čišćenje uree se izvodi vodenom parom, iako također nisam siguran da je to izvedivo na motoru"


"Usput: urea će kristalizirati brzo na povišenoj temperaturi, jer će voda iz rastvora ispariti. I još nešto: urea se ne rastvara u benzinu, tako da je treba ukloniti svakako sa svih mjesta na kojima se zatekla"


P.S pitao jednog prijatelja hemicara i vozi Yetija :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45327 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Što će reći, sranje u bojama.

Nek ti je sretno i da se sve završi u tvoju korist maksimalno!
User avatar
xoklix
Posts: 3391
Joined: 16/01/2018 16:07

#45328 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by xoklix »

Ja bih tražio da mi otkupe auto po tržišnoj cijeni +10 %.
To i kad "napraviš" ne znaš hoće li te za mjesec-dva dana stići neki kvar načet sranjem koje ti se desilo.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#45329 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Nisam znao da je mokraća tako zajebata :mrgreen:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45330 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

mk ultra wrote: 15/02/2023 06:14 Nisam znao da je mokraća tako zajebata :mrgreen:
Pitaj ljude na dijalizi stari
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45331 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

zna li neko u kojoj prodavnici se moze kupiti ate plastilube?
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#45332 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

Honda civic 2005.
Primjećujem u zadnje vrijeme flekice od ulja ispod motora, pretpostavljam da negdje pušta dihtung poklopca ventila ili/i negdje kod egr ventila. Auto je starije, da li to kapanje ide pod normalno ili da mijenjam te dihtunge.
Hvala
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45333 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

skrbavi-admin wrote: 15/02/2023 06:36
mk ultra wrote: 15/02/2023 06:14 Nisam znao da je mokraća tako zajebata :mrgreen:
Pitaj ljude na dijalizi stari
I ove što imaju giht.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45334 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

profatr wrote: 16/02/2023 18:39 Honda civic 2005.
Primjećujem u zadnje vrijeme flekice od ulja ispod motora, pretpostavljam da negdje pušta dihtung poklopca ventila ili/i negdje kod egr ventila. Auto je starije, da li to kapanje ide pod normalno ili da mijenjam te dihtunge.
Hvala
Bolje da kapa nego da curi. :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45335 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

profatr wrote: 16/02/2023 18:39 Honda civic 2005.
Primjećujem u zadnje vrijeme flekice od ulja ispod motora, pretpostavljam da negdje pušta dihtung poklopca ventila ili/i negdje kod egr ventila. Auto je starije, da li to kapanje ide pod normalno ili da mijenjam te dihtunge.
Hvala
pa zmaijeni, nije to neki trosak...ti me ces postedi i sebe i nas masne ceste :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45336 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

profatr wrote: 16/02/2023 18:39 Honda civic 2005.
Primjećujem u zadnje vrijeme flekice od ulja ispod motora, pretpostavljam da negdje pušta dihtung poklopca ventila ili/i negdje kod egr ventila. Auto je starije, da li to kapanje ide pod normalno ili da mijenjam te dihtunge.
Hvala
ne bi ja to nista mijenjao,samo dosipaj :thumbup:
User avatar
permanentan
Posts: 493
Joined: 30/01/2008 14:11

#45337 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by permanentan »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/02/2023 18:51
profatr wrote: 16/02/2023 18:39 Honda civic 2005.
Primjećujem u zadnje vrijeme flekice od ulja ispod motora, pretpostavljam da negdje pušta dihtung poklopca ventila ili/i negdje kod egr ventila. Auto je starije, da li to kapanje ide pod normalno ili da mijenjam te dihtunge.
Hvala
ne bi ja to nista mijenjao,samo dosipaj :thumbup:
Ne treba ni mijenjati ulje, samo osvjezava :lol: :lol: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45338 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

permanentan wrote: 16/02/2023 20:47

Ne treba ni mijenjati ulje, samo osvjezava :lol: :lol: :lol:
takoe :thumbup:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45339 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

profatr wrote: 16/02/2023 18:39 Honda civic 2005.
Primjećujem u zadnje vrijeme flekice od ulja ispod motora, pretpostavljam da negdje pušta dihtung poklopca ventila ili/i negdje kod egr ventila. Auto je starije, da li to kapanje ide pod normalno ili da mijenjam te dihtunge.
Hvala
Image

Kod kolega na par starijih auta je zaustavilo blaza curenja, vrijedi probati.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7816
Joined: 25/12/2010 04:56

#45340 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Cuj honda sivik pusta ulje
Meni rekli ovdje na forumu da se to nemoze pokvariti nemoguce
A vrti li se i taj do osam iljada…. :D :wink:


Ne stavljati nista u motor za curenje ulja , ili u rashladnu tekucinu za curenje iste to su mitovi koji vise stete nego dobra donesu…
Last edited by B6Redhell on 17/02/2023 20:40, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 35447
Joined: 20/03/2013 15:38

#45341 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Meni Civic 1990 1.5 66kW za 8 godina nije kapi ulja potrošio.
Iz današnje perspektive mezar, pokušavam se zamisliti u današnjem saobraćaju sa takvim autom, baš nekako k'o papir.
Naslovnica
Posts: 35447
Joined: 20/03/2013 15:38

#45342 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Image
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45343 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Sta je ovo Liqui moly napravio dihtunge u konzervi, samo uspes i prestane curit, ne treba mijenjat dihtung :D
User avatar
B6Redhell
Posts: 7816
Joined: 25/12/2010 04:56

#45344 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Naslovnica wrote: 17/02/2023 20:39 Meni Civic 1990 1.5 66kW za 8 godina nije kapi ulja potrošio.
Iz današnje perspektive mezar, pokušavam se zamisliti u današnjem saobraćaju sa takvim autom, baš nekako k'o papir.
Negdje oko 2000 god. Na juznoj živinickoj petlji jedan lokalni mehanicar imo 2 ovakve MR2.
Auta izgledala ogromna i bogata.
Ovo mi je od jednog komsije sad. Stari covjek invalid.
uglavnom ko od papira tanko malo. Sepet…. Koliko su auta iz generacije u gen. Veca…
(Auto nije upaljeno godinama. A stoji vec 10+ nepomično. Pito ga da proda prije 5 god. Nece. U jadnom stanju).
Image
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45345 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

smece
User avatar
B6Redhell
Posts: 7816
Joined: 25/12/2010 04:56

#45346 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Tu ce i zavrsiti. Neisplativa investicija da je djaba…
IstinitaPoruka
Posts: 417
Joined: 06/10/2015 14:27

#45347 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by IstinitaPoruka »

Imal ko od mehaničara da je imao slijedeći problem:
Pojavilo se na tabli kao 'protokomjer zraka', tj. da imam problem s njim.
U pitanju je Audi a3 2011 1.6.
Zamijenjen je protokomjer zraka, ali i prije nego je promijenjen, automobil je gubio vuču. Da bi danas skroz izgubio, te se nakon paljenja auta 5 sekundi poslije ugasi automobil potpuno. Na dijagnostici ne pokazuje nikakvu grešku. DPF uredan. Majstor ne zna u čemu je problem?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45348 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

promijeni majstora
User avatar
xoklix
Posts: 3391
Joined: 16/01/2018 16:07

#45349 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by xoklix »

Da li motor može imati posljedice nakon što se temperatura rashladne tekućine popela na 110 C?
Vozač nije primjetio dok crvena lampica nije bipnula na bordu. U pitanju je motor od preko 4000 ccm3 i prevozi teret.
Desilo mu se dok je išao uz jaku uzbrdicu na autoputu.
Nakon paljenja crvene lampice stao je u pomoćni trak, upalio grijanje u kabini na max te otvorio haubu.
Temperatura se brzo spustila te je u nižim brzinama otišao do prvog parkinga. Sačekao da se motor ohladi i dosuo 2 litra destilirane vode koju je sistem vjerovatno sam izbacio zbog pregrijavanja.
Nakon toga temperatura se nije dizala preko 90 C.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#45350 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Ako nije poslije imao istih problema ,ne bi trebalo, mada bi bolje bilo provjeeriti da nesto drugo nije problem posto je pretpostavljam teretno vozilo i pod opterecenjem u buduce da se ne javi nesto slicno
Post Reply