nece nista ni bit,kad bude obrnuto(dizel u beMzinjaru) ,onda zna puci glava
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#45252 Re: Pitamo Mehanicare ?
Havarija na motoru,pumpa vrisnula 100%
Obavezno zapisnik si trebao da se napravi uz prisustvo policije
-
ucenik1234
- Posts: 1191
- Joined: 06/11/2012 22:10
#45253 Re: Pitamo Mehanicare ?
To se desi svega par puta godisnje i to uvijek nakon sipanja na HIFI, otkad sam prestao sipati kod njih i sipam iskljucivo na gazpromu nemam check enginea. Da je losa mapa uvijek bi gorio check engine.preludezalude wrote: ↑11/02/2023 23:07Ne izbacuje tebi gresku zbog loseg plina vec zbog lose nastimane plinske mape.ucenik1234 wrote: ↑11/02/2023 18:14
Najbolje ti je Bluetooth ELM 327 port kupiti, i povezati sa laptopom. Ja imam već 5 godina ovakav:
https://www.ebay.com/itm/283821808257?h ... R4j9vJfIYQ
I instalirao na mobitelu Car Scanner, i kad mi se check engine upali zbog loseg plina nekada, ponistim gresku, a mozes i pratit parametre live tokom voznje. Uglavnom, prejaka stvar![]()
Al to je druga tema sad. Poenta je da je jako koristan OBD prikljucak i Car Scanner.
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#45254 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam par puta sipao na HIFI i plin im je uzas. Auto nije mogao raditi na stangasu i u tim momentima bi stalno prebacivalo na benzin pa vracao na plin, pa gusenje, pa opet na benzin i tako u nedogled. Ali to nije okinulo nikakvu gresku.ucenik1234 wrote: ↑12/02/2023 13:12To se desi svega par puta godisnje i to uvijek nakon sipanja na HIFI, otkad sam prestao sipati kod njih i sipam iskljucivo na gazpromu nemam check enginea. Da je losa mapa uvijek bi gorio check engine.preludezalude wrote: ↑11/02/2023 23:07
Ne izbacuje tebi gresku zbog loseg plina vec zbog lose nastimane plinske mape.
Al to je druga tema sad. Poenta je da je jako koristan OBD prikljucak i Car Scanner.
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#45255 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da, znao se auto vuci k'o prebijena macka ali check engine nije izbacivao.
Podesiti malo bogatiju smjesu i nema problema.
A ja, zaboravih, hoce ondaK potrositi litar vise.
Podesiti malo bogatiju smjesu i nema problema.
A ja, zaboravih, hoce ondaK potrositi litar vise.
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#45257 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ko ne plati na mostu platice na cupriji.
- Optimist
- Posts: 15527
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#45259 Re: Pitamo Mehanicare ?
Rekoh malo bogatija smjesa, check engine se hoce upaliti ako trimovi pobjegnu +/- 15%.
Zato sam ga i pitao koju gresku mu izbacuje, ali pretpostavljam da je "too lean".
Za motor je bolja, tj. za ispusne ventile da ne bi izgorili, malo bogatija smjesa.
Zato sam ga i pitao koju gresku mu izbacuje, ali pretpostavljam da je "too lean".
Za motor je bolja, tj. za ispusne ventile da ne bi izgorili, malo bogatija smjesa.
Last edited by NediM17 on 12/02/2023 18:14, edited 1 time in total.
-
Naslovnica
- Posts: 35447
- Joined: 20/03/2013 15:38
#45260 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja godinama vozim na plin i nikada se nisam potrudio da se zainteresujem za te trimove, bogate smjese, siromašne smjese...
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#45261 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako ne pali check engine samo "teraj".
Meni kako je Darko nastimao mapu na prvom kontrolnom pregledu nakon ugradnje tako ne dam onim njegovim "strucnjacima" da barcu.
Zamijeni filtere, provjeri curenje i gas.
Meni kako je Darko nastimao mapu na prvom kontrolnom pregledu nakon ugradnje tako ne dam onim njegovim "strucnjacima" da barcu.
Zamijeni filtere, provjeri curenje i gas.
- konektovan
- Posts: 51431
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#45262 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ti si gospodin čojk,......Naslovnica wrote: ↑12/02/2023 14:26 Ja godinama vozim na plin i nikada se nisam potrudio da se zainteresujem za te trimove, bogate smjese, siromašne smjese...
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.
-
Naslovnica
- Posts: 35447
- Joined: 20/03/2013 15:38
#45263 Re: Pitamo Mehanicare ?
falavikonektovan wrote: ↑12/02/2023 15:39Ti si gospodin čojk,......Naslovnica wrote: ↑12/02/2023 14:26 Ja godinama vozim na plin i nikada se nisam potrudio da se zainteresujem za te trimove, bogate smjese, siromašne smjese...
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.![]()
![]()
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#45264 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja imam plin, vozim stalno na benzin
auto ljepse radi, ima vise snage. Radi ok i na plin al nije to to.
-
Naslovnica
- Posts: 35447
- Joined: 20/03/2013 15:38
-
Juka Jebach
- Posts: 858
- Joined: 18/04/2017 22:53
#45266 Re: Pitamo Mehanicare ?
I ja danas gledao neke aditive, imaju za dizne i generalno citav taj sistem za gorivo aditivi. Mozda se i proba neki jer vidim na youtube da solidno odrade posao (u pitanju je dizel(shape of despair wrote: ↑12/02/2023 09:19 Aditivi za dizel sto ide na svakih 2-3k, da ne,onako radi reda,ima li efekta ili ne. Nije sad neka pljacka sq cijenom
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#45267 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma nista to...to su samo reklame
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#45269 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma kod njega ti je onaj na silu plin, Opelcina sa DI. 
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#45270 Re: Pitamo Mehanicare ?
Najgore je kad oko plina pocne cackati neadekvatna osoba...i onda se vlasnik zali kako plin ne valja, la la la... Tako sam ja na svom autu cackao oko plina koji je radio potpuno fino. Nabavio dijagnostiku pa ja nesto kalibrisem i sranja radim, kao da se to ustima jos bolje. Zato sad vozim samo na benzin jer jednostavno nemam kad da odem u servis. Na plin ne moze nikako. U stvari radi samo na stangasu kako treba. Cim dam gas motor se zagusi, trzne, pa krene, pa trza, dam vise gasa a motor trokira kao da pola dizni ne radi. A zanimljivo...check engine nije okinuo.. niti ima greske u plinskoj dijagnostici.
-
Naslovnica
- Posts: 35447
- Joined: 20/03/2013 15:38
#45271 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kada si zadnji put mijenjao filtere plina?preludezalude wrote: ↑12/02/2023 19:25 Najgore je kad oko plina pocne cackati neadekvatna osoba...i onda se vlasnik zali kako plin ne valja, la la la... Tako sam ja na svom autu cackao oko plina koji je radio potpuno fino. Nabavio dijagnostiku pa ja nesto kalibrisem i sranja radim, kao da se to ustima jos bolje. Zato sad vozim samo na benzin jer jednostavno nemam kad da odem u servis. Na plin ne moze nikako. U stvari radi samo na stangasu kako treba. Cim dam gas motor se zagusi, trzne, pa krene, pa trza, dam vise gasa a motor trokira kao da pola dizni ne radi. A zanimljivo...check engine nije okinuo.. niti ima greske u plinskoj dijagnostici.
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#45272 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma ni svi "majstori" nisu majstori.
Promijenili isparivac, na novom isparivacu drugaciji navoj za senzor temperature, likovi ga samo nako prislonili na novi isparivac.
Bilo ljeto, relativno brzo prebacivao na plin jer je i vani toplo, dosla zima, nikad da prebaci.
Malo se zadam, imam sta vidjeti.
Odem reklamirati, kazem im da se ocitanje temp. moze uzeti i sa senzora od auta, gledaju blijedo, nikad culi.
Pa smo zajednickim snagama to tako napravili, sad radi ko "doxa zeljeznicarska", ljeto-zima na temp. rashladne tecnosti od 40 stepeni prebacuje.
Promijenili isparivac, na novom isparivacu drugaciji navoj za senzor temperature, likovi ga samo nako prislonili na novi isparivac.
Bilo ljeto, relativno brzo prebacivao na plin jer je i vani toplo, dosla zima, nikad da prebaci.
Malo se zadam, imam sta vidjeti.
Odem reklamirati, kazem im da se ocitanje temp. moze uzeti i sa senzora od auta, gledaju blijedo, nikad culi.
Pa smo zajednickim snagama to tako napravili, sad radi ko "doxa zeljeznicarska", ljeto-zima na temp. rashladne tecnosti od 40 stepeni prebacuje.
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#45273 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prije 5000Naslovnica wrote: ↑12/02/2023 19:37Kada si zadnji put mijenjao filtere plina?preludezalude wrote: ↑12/02/2023 19:25 Najgore je kad oko plina pocne cackati neadekvatna osoba...i onda se vlasnik zali kako plin ne valja, la la la... Tako sam ja na svom autu cackao oko plina koji je radio potpuno fino. Nabavio dijagnostiku pa ja nesto kalibrisem i sranja radim, kao da se to ustima jos bolje. Zato sad vozim samo na benzin jer jednostavno nemam kad da odem u servis. Na plin ne moze nikako. U stvari radi samo na stangasu kako treba. Cim dam gas motor se zagusi, trzne, pa krene, pa trza, dam vise gasa a motor trokira kao da pola dizni ne radi. A zanimljivo...check engine nije okinuo.. niti ima greske u plinskoj dijagnostici.
- Filter
- Posts: 8669
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#45274 Re: Pitamo Mehanicare ?
malo skrsen kljuc od nissan micre, odem po rezervni, skrsen i on.
dakleM, pitanje, gdje iskopirati kljuc, micra je 2004. vjerovatno treba i kodirati, ako ovo cudo ima kod. hudini ili ima jos neko u sarajevu?
fala
dakleM, pitanje, gdje iskopirati kljuc, micra je 2004. vjerovatno treba i kodirati, ako ovo cudo ima kod. hudini ili ima jos neko u sarajevu?
fala
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
