Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45251 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 12/02/2023 09:43 Mom su koleZi nasuli skoro pun rezervoar beMzina u dizelaša, auto se ugasilo nakon par km.
U servisu ispraznili rezervoar, nasuli pravo gorivo i gas, nije bilo nikakve štete.
nece nista ni bit,kad bude obrnuto(dizel u beMzinjaru) ,onda zna puci glava :thumbup:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#45252 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

iceman ze wrote: 12/02/2023 00:11
EFD22 wrote: 12/02/2023 00:07 Odakle AdBlue u benzinu, odnosno kako može kroz pištolj doći iz cisterne za benzin bilo šta drugo. To mi više smrdi da je voda.

To je za inspekcije i obavezno pismeni zahtjev za naknadu štete. Pogotovo ako je na pištolju jasno pisalo Benzin 95 ili slično.
Pitala me na kasi 2x jel sipate AdBlue, kontam vidi na ekranu sta onaj rudonja tanka +zsglavio "pistolj", ono pri vrhu je benzin laksi je, a ovo ostalo, haj znaj

Tsi benzinac
Havarija na motoru,pumpa vrisnula 100%

Obavezno zapisnik si trebao da se napravi uz prisustvo policije
ucenik1234
Posts: 1191
Joined: 06/11/2012 22:10

#45253 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ucenik1234 »

preludezalude wrote: 11/02/2023 23:07
ucenik1234 wrote: 11/02/2023 18:14

Najbolje ti je Bluetooth ELM 327 port kupiti, i povezati sa laptopom. Ja imam već 5 godina ovakav:

https://www.ebay.com/itm/283821808257?h ... R4j9vJfIYQ

I instalirao na mobitelu Car Scanner, i kad mi se check engine upali zbog loseg plina nekada, ponistim gresku, a mozes i pratit parametre live tokom voznje. Uglavnom, prejaka stvar :thumbup:
Ne izbacuje tebi gresku zbog loseg plina vec zbog lose nastimane plinske mape.
To se desi svega par puta godisnje i to uvijek nakon sipanja na HIFI, otkad sam prestao sipati kod njih i sipam iskljucivo na gazpromu nemam check enginea. Da je losa mapa uvijek bi gorio check engine.

Al to je druga tema sad. Poenta je da je jako koristan OBD prikljucak i Car Scanner.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45254 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

ucenik1234 wrote: 12/02/2023 13:12
preludezalude wrote: 11/02/2023 23:07
Ne izbacuje tebi gresku zbog loseg plina vec zbog lose nastimane plinske mape.
To se desi svega par puta godisnje i to uvijek nakon sipanja na HIFI, otkad sam prestao sipati kod njih i sipam iskljucivo na gazpromu nemam check enginea. Da je losa mapa uvijek bi gorio check engine.

Al to je druga tema sad. Poenta je da je jako koristan OBD prikljucak i Car Scanner.
Ja sam par puta sipao na HIFI i plin im je uzas. Auto nije mogao raditi na stangasu i u tim momentima bi stalno prebacivalo na benzin pa vracao na plin, pa gusenje, pa opet na benzin i tako u nedogled. Ali to nije okinulo nikakvu gresku.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45255 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Da, znao se auto vuci k'o prebijena macka ali check engine nije izbacivao.
Podesiti malo bogatiju smjesu i nema problema.
A ja, zaboravih, hoce ondaK potrositi litar vise. :mrgreen:
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45256 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

NediM17 wrote: 12/02/2023 13:52 Da, znao se auto vuci k'o prebijena macka ali check engine nije izbacivao.
Podesiti malo bogatiju smjesu i nema problema.
A ja, zaboravih, hoce ondaK potrositi litar vise. :mrgreen:
Eeeeeee
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45257 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ko ne plati na mostu platice na cupriji.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#45258 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 12/02/2023 13:52 Da, znao se auto vuci k'o prebijena macka ali check engine nije izbacivao.
Podesiti malo bogatiju smjesu i nema problema.
A ja, zaboravih, hoce ondaK potrositi litar vise. :mrgreen:
A hoce li na prebogatoj smjesi upaliti check engine?
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45259 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Rekoh malo bogatija smjesa, check engine se hoce upaliti ako trimovi pobjegnu +/- 15%.
Zato sam ga i pitao koju gresku mu izbacuje, ali pretpostavljam da je "too lean".
Za motor je bolja, tj. za ispusne ventile da ne bi izgorili, malo bogatija smjesa.
Last edited by NediM17 on 12/02/2023 18:14, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#45260 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Ja godinama vozim na plin i nikada se nisam potrudio da se zainteresujem za te trimove, bogate smjese, siromašne smjese...
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45261 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ako ne pali check engine samo "teraj".
Meni kako je Darko nastimao mapu na prvom kontrolnom pregledu nakon ugradnje tako ne dam onim njegovim "strucnjacima" da barcu.
Zamijeni filtere, provjeri curenje i gas.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#45262 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 12/02/2023 14:26 Ja godinama vozim na plin i nikada se nisam potrudio da se zainteresujem za te trimove, bogate smjese, siromašne smjese...
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.
Ti si gospodin čojk,...... :mrgreen: :thumbup:
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#45263 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 12/02/2023 15:39
Naslovnica wrote: 12/02/2023 14:26 Ja godinama vozim na plin i nikada se nisam potrudio da se zainteresujem za te trimove, bogate smjese, siromašne smjese...
Kad odem na redovni plinski servis, oni prikopčaju na comp, i to je valjda to?
Nedavno sam primjetio da mi plin ne pali dok se ne zagrije, bio neki termostat u Q, zamijenili ga, sada sve OK.
Ti si gospodin čojk,...... :mrgreen: :thumbup:
falavi
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45264 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Ja imam plin, vozim stalno na benzin :D auto ljepse radi, ima vise snage. Radi ok i na plin al nije to to.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#45265 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Throttle wrote: 12/02/2023 18:04 Ja imam plin, vozim stalno na benzin :D auto ljepse radi, ima vise snage. Radi ok i na plin al nije to to.
Umenemi govno 1.6 8v 75kW, svejedno mu apsolutno.
Ne ide na šta god da ga okrenem.
Juka Jebach
Posts: 858
Joined: 18/04/2017 22:53

#45266 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Juka Jebach »

shape of despair wrote: 12/02/2023 09:19 Aditivi za dizel sto ide na svakih 2-3k, da ne,onako radi reda,ima li efekta ili ne. Nije sad neka pljacka sq cijenom
I ja danas gledao neke aditive, imaju za dizne i generalno citav taj sistem za gorivo aditivi. Mozda se i proba neki jer vidim na youtube da solidno odrade posao (u pitanju je dizel(
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#45267 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Ma nista to...to su samo reklame
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45268 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Throttle wrote: 12/02/2023 18:04 Ja imam plin, vozim stalno na benzin :D auto ljepse radi, ima vise snage. Radi ok i na plin al nije to to.
A bas bi na plin trebao ljepse raditi, tise.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45269 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma kod njega ti je onaj na silu plin, Opelcina sa DI. :mrgreen:
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45270 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Najgore je kad oko plina pocne cackati neadekvatna osoba...i onda se vlasnik zali kako plin ne valja, la la la... Tako sam ja na svom autu cackao oko plina koji je radio potpuno fino. Nabavio dijagnostiku pa ja nesto kalibrisem i sranja radim, kao da se to ustima jos bolje. Zato sad vozim samo na benzin jer jednostavno nemam kad da odem u servis. Na plin ne moze nikako. U stvari radi samo na stangasu kako treba. Cim dam gas motor se zagusi, trzne, pa krene, pa trza, dam vise gasa a motor trokira kao da pola dizni ne radi. A zanimljivo...check engine nije okinuo.. niti ima greske u plinskoj dijagnostici.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#45271 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

preludezalude wrote: 12/02/2023 19:25 Najgore je kad oko plina pocne cackati neadekvatna osoba...i onda se vlasnik zali kako plin ne valja, la la la... Tako sam ja na svom autu cackao oko plina koji je radio potpuno fino. Nabavio dijagnostiku pa ja nesto kalibrisem i sranja radim, kao da se to ustima jos bolje. Zato sad vozim samo na benzin jer jednostavno nemam kad da odem u servis. Na plin ne moze nikako. U stvari radi samo na stangasu kako treba. Cim dam gas motor se zagusi, trzne, pa krene, pa trza, dam vise gasa a motor trokira kao da pola dizni ne radi. A zanimljivo...check engine nije okinuo.. niti ima greske u plinskoj dijagnostici.
Kada si zadnji put mijenjao filtere plina?
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45272 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma ni svi "majstori" nisu majstori.
Promijenili isparivac, na novom isparivacu drugaciji navoj za senzor temperature, likovi ga samo nako prislonili na novi isparivac.
Bilo ljeto, relativno brzo prebacivao na plin jer je i vani toplo, dosla zima, nikad da prebaci.
Malo se zadam, imam sta vidjeti.
Odem reklamirati, kazem im da se ocitanje temp. moze uzeti i sa senzora od auta, gledaju blijedo, nikad culi.
Pa smo zajednickim snagama to tako napravili, sad radi ko "doxa zeljeznicarska", ljeto-zima na temp. rashladne tecnosti od 40 stepeni prebacuje.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45273 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Naslovnica wrote: 12/02/2023 19:37
preludezalude wrote: 12/02/2023 19:25 Najgore je kad oko plina pocne cackati neadekvatna osoba...i onda se vlasnik zali kako plin ne valja, la la la... Tako sam ja na svom autu cackao oko plina koji je radio potpuno fino. Nabavio dijagnostiku pa ja nesto kalibrisem i sranja radim, kao da se to ustima jos bolje. Zato sad vozim samo na benzin jer jednostavno nemam kad da odem u servis. Na plin ne moze nikako. U stvari radi samo na stangasu kako treba. Cim dam gas motor se zagusi, trzne, pa krene, pa trza, dam vise gasa a motor trokira kao da pola dizni ne radi. A zanimljivo...check engine nije okinuo.. niti ima greske u plinskoj dijagnostici.
Kada si zadnji put mijenjao filtere plina?
Prije 5000
User avatar
Filter
Posts: 8669
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#45274 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Filter »

malo skrsen kljuc od nissan micre, odem po rezervni, skrsen i on.
dakleM, pitanje, gdje iskopirati kljuc, micra je 2004. vjerovatno treba i kodirati, ako ovo cudo ima kod. hudini ili ima jos neko u sarajevu?

fala
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45275 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

NediM17 wrote: 12/02/2023 19:20 Ma kod njega ti je onaj na silu plin, Opelcina sa DI. :mrgreen:
Nemoj mi na koroziju :D
Za godinu dana 13000, sve fercera bez problema.od ulaganja zadnja metlica. Zato sam ga neki dan pocastio sportskim oprugama, dolaze za koji dan :D
Post Reply