Raiffeisen banka - sve o tome
Moderator: anex
- fusion_ba
- Posts: 4962
- Joined: 02/12/2017 20:10
#4351 Re: Raiffeisen banka
Gasi se OPA aplikacija, ako je neko i koristio...
-
pinkman
- Posts: 3090
- Joined: 07/09/2013 18:57
#4352 Re: Raiffeisen banka
Clan 25. Odluke o minimalnim standardima i aktivnostima banaka na sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti:kuli1961 wrote: ↑01/02/2023 22:00 Komitent sam ove banke od 1997. ili 1998 uglavnom od momenta kada su se pojavili u RS, gdje zivim.
Ima vise od 10 godina da su mi sami (nicim izazvani) dodijelili VIP status, tj ona isprazna glupost -Premium bankarstvo.
Interesovao sam se za jedan (za mene poveci) kredit od 40 K Km na 5 do 7 godina- uslovi nista povoljniji, džaba mi "status"..
Kap koja je prelila čašu- prije 10-tak dana dobijem preporučeno pismo- "ažuriranje podataka klijenata"- traže mi da im dostavim platnu listu ili ugovor o raduili akt o imenovanju- zavisi koji mi je posao, te "dokumentaciju o osnovu i visini dodatnih primanja preko Min.fin, za 2022 godinu". A sve ove podatke imaju i jako dobro znaju!!!!
Analiziram Zakon o sprecavanju pranja novca, prateći BiH Pravilnik, i prateću Odluku entitetske Agencije za bankarstvo---za sada, ne moze se izvesti zaključak da sam duzan dostaviti sve ove dokumente (ova obaveza zavisi od procjene rizika klijenta i rizika transakcija, grubo receno).
Napišem im "pisamce" koji trazim jasnu naznaku osnova za trazenje ovih dokumenata, iako oni bolje znaju ko i koliko mi sta uplacuje na racun.
U medjuvremenu ispraznim racun, da ne bi doslo do blokiranja, ako neki idiot, koji je smislio da trazi ove dokumente, nalozi blokadu racuna,jer mu se moze.
Dacu im 7 kalendarskih dana za jasan odgovor, kako i sta.. ako negativno odgovore- u smislu da i dalje traze ove isprave ili ako ne odgovore- trenutno prelazim u drugu banku, najvjerovatnije u Unicredit (trenutno mi bas ta grupacija odgovara iz sasvim drugih razloga).
Neke kolege s posla imaju racune u NLB grupaciji, nikad im niko nije trazio ovako nesto.
Ako je i od Raiffeisen banke BiH, previse je!
Dakle, cak bi i imali pravo traziti informacije o poslovnim kontaktima, a ne samo platu listuČlan 25.
(1) U svakodnevnom poslovanju i odnosima sa klijentima, banke moraju saznati i upoznati
klijentove aktivnosti , sistematski razumjeti njihovo poslovanje, upoznati finansijske i platežne navike, bitne informacije i dokumentaciju o klijentovim poslovnim vezama i novčanim tokovima, vrste poslovnih odnosa koje klijenti imaju i upoznati njihove poslovne kontakte, njihove domaće i međunarodne tržišne prakse, uobičajene izvore zaduženja i odobrenja njihovih računa, korištenih valuta, učestalost i veličine odnosno obime transakcija, itd. Banke su naročito dužne da:
1. u slučaju poslovnih firmi upoznaju i vlasničku strukturu firme, ovlaštene izvršne donosioce odluka i sve one koji su pravovaljano ovlašteni da djeluju u njihovo ime;
2. obavežu svoje klijente da im unaprijed i na vrijeme dostavljaju informacije i dokumentaciju o očekivanim i namjeravanim promjenama oblika i obavljanja svojih poslovnih aktivnosti; i
3. posebnu pažnju posvete dobro poznatim klijentima i javnim ličnostima i osiguraju da njihovo eventualno nezakonito ili sumnjivo poslovanje ne ugrozi reputaciju banaka.
(2) Na osnovu elemenata iz stava (1) ovog člana banke su dužne da formiraju i profil svojih klijenata. Ovaj profil će biti sadržan u posebnom registru profila klijenata, a kako to banke same urede. Utvrđeni profil klijenata banke će koristiti kao indikator u praćenju poslovanja sa klijentima za utvrđivanje:
1. urednost i kontinuiteta u poslovnim odnosima između banaka i klijenata; i
2. neuobičajenog ponašanja i odstupanja od klijentovih profiliranih ponašanja ili
prometa po računima u cilju pokretanja odgovarajućih procedura.
- semsasuljakovic
- Posts: 3684
- Joined: 02/08/2015 21:30
#4353 Re: Raiffeisen banka
Treba mi info, kao potencijalnom korisniku Raiffeisen banke.
Kakav je ovaj najjeftiniji Moment paket? Da li se u okviru njega, po želji a za iste novce, može dobiti Visa kartica? Da li je onda u cijeni paketa od 4,99 uključena i godišnja članarina za Visu, ili se odvojeno naplaćuje početkom godine (to je onda 12 KM godišnje)? Kakvo je mobilno bankarstvo u poređenju sa npr. Intesinim? I da li se regularno mogu povlačiti novci s Paypala?
Kakav je ovaj najjeftiniji Moment paket? Da li se u okviru njega, po želji a za iste novce, može dobiti Visa kartica? Da li je onda u cijeni paketa od 4,99 uključena i godišnja članarina za Visu, ili se odvojeno naplaćuje početkom godine (to je onda 12 KM godišnje)? Kakvo je mobilno bankarstvo u poređenju sa npr. Intesinim? I da li se regularno mogu povlačiti novci s Paypala?
- perfect_guy
- Posts: 6942
- Joined: 18/04/2008 23:08
- Location: Anfield road
- Contact:
-
Fauja Singh
- Posts: 2474
- Joined: 07/12/2011 12:40
#4355 Re: Raiffeisen banka
Poslao na PP.Ironmen wrote: ↑01/02/2023 12:46Kao da si opisao moj slucaj, koju si banku kontaktirao pa ti ponudili bolje mjesecne uvjete ako nije tajna ?Fauja Singh wrote: ↑30/01/2023 20:01 Danas u sanducetu zateknem ceduljicu od RFB da imam preporucenu postu, raspitam se malo i saznam da me ceka obavijest da mi je kamata povecana...
To je kap koja je prelila casu. Vec 2-3 godine mi na poslovni mail dolaze ponude za kredit iz drugih banaka i svaka je povoljnija nego sto imam u RFB.
Nisam ih htio razmatrati, nije mi se dalo prelaziti u drugu banku jer sam u RFB od 2007 godine, cak nikad nisam otisao da trazim povoljnije uslove kredita, a cujem da je bilo raje koji su isli i kao "prijetili " da ce preci u drugu banku i isposlovali su manju ratu kredita, ja to nisam htio, ali sutra zovem drugu banku koja mi za isti iznos kredita koji sad imam nudi mjesecno 50 KM manju ratu, a fiksnu kamatnu stopu.
Dosta vise.
-
kuli1961
- Posts: 3550
- Joined: 06/08/2014 09:47
- Location: Banja Luka
#4356 Re: Raiffeisen banka
pinkman wrote: ↑03/02/2023 11:14Clan 25. Odluke o minimalnim standardima i aktivnostima banaka na sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti:kuli1961 wrote: ↑01/02/2023 22:00 Komitent sam ove banke od 1997. ili 1998 uglavnom od momenta kada su se pojavili u RS, gdje zivim.
Ima vise od 10 godina da su mi sami (nicim izazvani) dodijelili VIP status, tj ona isprazna glupost -Premium bankarstvo.
Interesovao sam se za jedan (za mene poveci) kredit od 40 K Km na 5 do 7 godina- uslovi nista povoljniji, džaba mi "status"..
Kap koja je prelila čašu- prije 10-tak dana dobijem preporučeno pismo- "ažuriranje podataka klijenata"- traže mi da im dostavim platnu listu ili ugovor o raduili akt o imenovanju- zavisi koji mi je posao, te "dokumentaciju o osnovu i visini dodatnih primanja preko Min.fin, za 2022 godinu". A sve ove podatke imaju i jako dobro znaju!!!!
Analiziram Zakon o sprecavanju pranja novca, prateći BiH Pravilnik, i prateću Odluku entitetske Agencije za bankarstvo---za sada, ne moze se izvesti zaključak da sam duzan dostaviti sve ove dokumente (ova obaveza zavisi od procjene rizika klijenta i rizika transakcija, grubo receno).
Napišem im "pisamce" koji trazim jasnu naznaku osnova za trazenje ovih dokumenata, iako oni bolje znaju ko i koliko mi sta uplacuje na racun.
U medjuvremenu ispraznim racun, da ne bi doslo do blokiranja, ako neki idiot, koji je smislio da trazi ove dokumente, nalozi blokadu racuna,jer mu se moze.
Dacu im 7 kalendarskih dana za jasan odgovor, kako i sta.. ako negativno odgovore- u smislu da i dalje traze ove isprave ili ako ne odgovore- trenutno prelazim u drugu banku, najvjerovatnije u Unicredit (trenutno mi bas ta grupacija odgovara iz sasvim drugih razloga).
Neke kolege s posla imaju racune u NLB grupaciji, nikad im niko nije trazio ovako nesto.
Ako je i od Raiffeisen banke BiH, previse je!
Dakle, cak bi i imali pravo traziti informacije o poslovnim kontaktima, a ne samo platu listuČlan 25.
(1) U svakodnevnom poslovanju i odnosima sa klijentima, banke moraju saznati i upoznati
klijentove aktivnosti , sistematski razumjeti njihovo poslovanje, upoznati finansijske i platežne navike, bitne informacije i dokumentaciju o klijentovim poslovnim vezama i novčanim tokovima, vrste poslovnih odnosa koje klijenti imaju i upoznati njihove poslovne kontakte, njihove domaće i međunarodne tržišne prakse, uobičajene izvore zaduženja i odobrenja njihovih računa, korištenih valuta, učestalost i veličine odnosno obime transakcija, itd. Banke su naročito dužne da:
1. u slučaju poslovnih firmi upoznaju i vlasničku strukturu firme, ovlaštene izvršne donosioce odluka i sve one koji su pravovaljano ovlašteni da djeluju u njihovo ime;
2. obavežu svoje klijente da im unaprijed i na vrijeme dostavljaju informacije i dokumentaciju o očekivanim i namjeravanim promjenama oblika i obavljanja svojih poslovnih aktivnosti; i
3. posebnu pažnju posvete dobro poznatim klijentima i javnim ličnostima i osiguraju da njihovo eventualno nezakonito ili sumnjivo poslovanje ne ugrozi reputaciju banaka.
(2) Na osnovu elemenata iz stava (1) ovog člana banke su dužne da formiraju i profil svojih klijenata. Ovaj profil će biti sadržan u posebnom registru profila klijenata, a kako to banke same urede. Utvrđeni profil klijenata banke će koristiti kao indikator u praćenju poslovanja sa klijentima za utvrđivanje:
1. urednost i kontinuiteta u poslovnim odnosima između banaka i klijenata; i
2. neuobičajenog ponašanja i odstupanja od klijentovih profiliranih ponašanja ili
prometa po računima u cilju pokretanja odgovarajućih procedura.
[/quote
Citirao si FBIH Odluku, sto je nebitno, jer je i RS odluka, koja je relevantna, skoro identicna. Po sadrzaju, odnosi se na pravna lica, mada u sirem smislu moze i na fizicka. Ttesko, ali bi moglo...
Medjutim, ovdje je rijec o cinjenici da sam klijent RF banke od 1997 ili 1998 godine, a od 2002 godine preko njih mi se isplacuje ne samo plata, nego i svako drugo uzgredno primanje- honorar i slicno. Vec dugo godina, plata je kontinuirano ista, od istog isplatioca, sa uvijek istim potrebnim podacima. To vazi i za honorar, koji na godisnjem nivou ne prelazi 1000 KM.
Prema tome, banka odavno zna, cak bolje i detlajnije nego ja, koliko mi novca, po bilo kom kriteriju prolazi("lijeze") na racun, od koga, po kom osnovu i preko koga.
U mojim novcanim tokovima stoga nema nikakve anomalije, nelogicnosti, promjene, neobicne ucestalosti, da bih bio bezbjednosno "interesantan", ni na koji nacin a u smislu Zakona o sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti.
Time sto mi nakon 20 godina traze ugovor o radu, platnu listu te dokumentaciju o osnovu i iznosu dodatnih primanja, moze biti da me prate, sto je moguce i sto im, obzirom na Zakon, ne sporim.
Medjutim, to onda nije "azuriranje podataka" kako su "krstili" pismo, vec pracenje obzirom na procjenu rizicnosti . A TU VAZE SASVIM DRUGA PRAVILA!
U svakom slucaju, Zakon je na snazi od 2014. godine (uz izmjene i dopune iz 2016 godine), Odluka o min.standardima.. od 2012. godine-dakle, vec 10, odnosno 6 odnosno 8 godina, a ovo mi sad po porvi put traze, a moji finansijski "tokovi" su isti! Sta se promijenilo da sam im tek sad toliko interesantan?
Promijenio se samo nadobudni idiot, bolid u banci koji je smislio da u formi "azuriranja podataka" pribavi i ove podatke!!!
Interesantno je da banka trazi saglasnost za prikupljanje i obradu licnih podataka. OK, nije sporno, ali tada obaveza pribavljanja ovih isprava prelazi na njih. Z o zastiti licnih podataka BiH jasno kaze- obradom se smatra i prikupljanje. Pa kad je tako, onda - izvolite bankarski kreteni dignite svoje zadnjice iz stolica, put pod noge i vi trazite sta vas interesuje, ja vam to necu donositi.
-
pinkman
- Posts: 3090
- Joined: 07/09/2013 18:57
#4357 Re: Raiffeisen banka
Nisam znao da nisi u FBIH, ali svejedno isto je i u RS-u mada je tamo manji pritisak regulatora nego u FBIH. Poznajem osobe koje rade na raznim pozicijama u bankama i sve je ovo zbog Agencije za bankarstvo koja je stroga u ovim stvarima. Vjeruj da i njih smara.kuli1961 wrote: ↑03/02/2023 22:20Citirao si FBIH Odluku, sto je nebitno, jer je i RS odluka, koja je relevantna, skoro identicna. Po sadrzaju, odnosi se na pravna lica, mada u sirem smislu moze i na fizicka. Ttesko, ali bi moglo...
Medjutim, ovdje je rijec o cinjenici da sam klijent RF banke od 1997 ili 1998 godine, a od 2002 godine preko njih mi se isplacuje ne samo plata, nego i svako drugo uzgredno primanje- honorar i slicno. Vec dugo godina, plata je kontinuirano ista, od istog isplatioca, sa uvijek istim potrebnim podacima. To vazi i za honorar, koji na godisnjem nivou ne prelazi 1000 KM.
Prema tome, banka odavno zna, cak bolje i detlajnije nego ja, koliko mi novca, po bilo kom kriteriju prolazi("lijeze") na racun, od koga, po kom osnovu i preko koga.
U mojim novcanim tokovima stoga nema nikakve anomalije, nelogicnosti, promjene, neobicne ucestalosti, da bih bio bezbjednosno "interesantan", ni na koji nacin a u smislu Zakona o sprecavanju pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti.
Time sto mi nakon 20 godina traze ugovor o radu, platnu listu te dokumentaciju o osnovu i iznosu dodatnih primanja, moze biti da me prate, sto je moguce i sto im, obzirom na Zakon, ne sporim.
Medjutim, to onda nije "azuriranje podataka" kako su "krstili" pismo, vec pracenje obzirom na procjenu rizicnosti . A TU VAZE SASVIM DRUGA PRAVILA!
U svakom slucaju, Zakon je na snazi od 2014. godine (uz izmjene i dopune iz 2016 godine), Odluka o min.standardima.. od 2012. godine-dakle, vec 10, odnosno 6 odnosno 8 godina, a ovo mi sad po porvi put traze, a moji finansijski "tokovi" su isti! Sta se promijenilo da sam im tek sad toliko interesantan?
Promijenio se samo nadobudni idiot, bolid u banci koji je smislio da u formi "azuriranja podataka" pribavi i ove podatke!!!
Interesantno je da banka trazi saglasnost za prikupljanje i obradu licnih podataka. OK, nije sporno, ali tada obaveza pribavljanja ovih isprava prelazi na njih. Z o zastiti licnih podataka BiH jasno kaze- obradom se smatra i prikupljanje. Pa kad je tako, onda - izvolite bankarski kreteni dignite svoje zadnjice iz stolica, put pod noge i vi trazite sta vas interesuje, ja vam to necu donositi.
Odnosi se i na fizicka i pravna lica. Zakon je postojao i prije 2014. godine gdje je postojala ista obaveza banke. A pored toga, i Zakon o bankama je clanom 110. kazao:
A druga stvar, Banke moraju da donesu i akt koji se zove Politika o prihvatljivosti klijenata gdje definisu kakvi klijenti su im prihvatljivi, a kakvi ne. I to je svugdje u svijetu.(6) Banka je dužna da izradi procjenu rizika kojom utvrđuje stepen rizičnosti grupa klijenata ili pojedinog klijenta, poslovnog odnosa, transakcije ili proizvoda u vezi sa mogućnošću zloupotrebe u svrhu pranja novca ili finansiranja terorističkih aktivnosti, u skladu sa propisima iz ove oblasti.
Kaze se:
Znam da u UK postoje banke koje posluju samo sa nekim biznisama. Npr. nece da posluju sa kladionicama i dovidjenja.(1) Politikom o prihvatljivosti klijenta banka je dužna da definira koji i kakvi klijenti su prihvatljivi za banku, kao i da propiše sveobuhvatne procedure za provođenje te politike.
Bukvalno imaju pravo da te odbiju jer ne zadovoljavas kriterije iz Politike o prihvatljivosti klijenata.
A ti naravno ne moras donijeti takve papire pa ce ti sami ukinuti racun
-
kuli1961
- Posts: 3550
- Joined: 06/08/2014 09:47
- Location: Banja Luka
#4358 Re: Raiffeisen banka
Nista sto si napisao NE SPORIM. Naveo sam samo sada važeći zakon. F BIH regulator je mozda rigidniji, no on je nebitan, jer nije nadlezan za RS. Dakle, zakon oduvijek daje pravo nabci da prati, nije sporno. No sta se to promijenilo preko noci, pa da im je sada potrebna moja platna lista i ugovor o radu, a ZNAJU da je od 2003- 102013 bio jedan poslodavac, a od 2013- danas- drugi, i tacno znaju ko, zasto i koliko mi svakog mjeseca, istog dana uplacuje?
Medjutim, _Politika prihvatljivosti.. nije mi dostupna, uz ogradu- mozda je ja ne umijem naci na web stranici?
Posto je bankovni racun predmet ugovora izmedju banke i potencijalnog klijenta, tada mi treba uciniti dostupnim tu Politiku.. , da vidim principe, jer i ja imam pravo da ocijenim hocu li ici u obligacioni odnos sa tom bankom, zar ne?
Ako smatraju da sam predmetom pracenja, OK, neka prate, ni to ne sporim. Ponavljam, tada je rijec o pracenju, a ne o azuriranu podataka!
Znam i da mi banka moze blokirati sredstva, cak ni to ne sporim. Ali da bi doslo do blokiranja, nekoliko bitnih uslova mora biti ostvareno, koji prethode blokiranju.
Kod blokade, stvari se malo vise komplikuju: hipotetcki gledano-. imam neku kolicinu novca na racunu- izvor poznat banci- npr. plata, uplatio mi moj pslodavac, banka trazi ug o radu, platnu listu (vec ovo govori da je dostava platne liste glupost, jer ako je plata, proslo je kroz Poreksu upravu koja je apsolutni kontrolor svega i svacega- placeni porezi i doprinosi), ja odbijem da im dostavim, oni blokiraju racun. Tada moraju da obavijeste FOO, a to je tijelo kojem cu rado pokazati sve potrebne isprave, ali banci- ne. Davanjem saglasnosti za obradu, dao im ovlastenje da oni "ganjaju" te "papire". Tu je i član 6. Z o zastiti licnih podataka...obrada bez saglasnosti. Kada ce mi banka vratiti /uciniti dostupnim moj novac? Kad FOO da odobrenje? Presirok je to prostor za igranku, nije Raiffeisen banka tome dorasla...
Nece bas svaka banka ukinuti racun. Komitent sam i Unicredit banke, periodicno- jednom godisnje traze prijavu prebivalista ili neki svjeziji racun "rezija" i tacka. Kad sam malo podigao glas, bunio se sto mi traze rezijski racun (uz igrariju- donio sam im zadnji racun struje za 3 nekretnine koje su sve na meni i pitao ih ok, sta cemo sad, a za frisku IDDEEA prijavu prebivalista necu da placam taksu- odjednom je bila dovoljna samo moja pisana izjava da nema promjena, sto je saglasno Z o bankama RS
Takodje, jamcim da grupacija NLB ne trazi nista.
Regulator u RS- Agencija za bankarstvo RS, nije upoznat sa ovakvom trazbinom, ali bice. Insistiracu da je rijec o pracenju, gdje su druga pravila a ne o azuriranju podataka.
Nebitno je sto sam racun ispraznio, moj novac vise nece u Raiffeisen banku! Ionako sam odavno kivan na njih, svako malo neki problem -npr. prekoracen broj transakcija na kartici sto ne odgovara istini, neuki ljudi na salterima(cast izuzecima), tretman VIP klijenata isti kao i prema svim ostalim klijentima, GF BL subotom ne radi, elektronsko bankarstvo u nekim segmentima ne funkcionise, usluge preskupe...
S druge strane Unicredit grupacija mnogo bolja- istinit primjer- moja kćerka je student u inostranstvu, svakog mjeseca joj na njen domaci Unicredit racun (povezan sa VISA debit) uplatim dogovorenu sumu novca za zivot; za nekih 20-30 min, koliko softveru treba da obradi, ona moze na bilo kom ATM Unicredit grupacije i jos jedne banke u toj zemlji da digne dogovoreni konvertovani EURO dnevni limit i to bez BEZ NAKNADE! A Raiffeisen kolje!
Medjutim, _Politika prihvatljivosti.. nije mi dostupna, uz ogradu- mozda je ja ne umijem naci na web stranici?
Posto je bankovni racun predmet ugovora izmedju banke i potencijalnog klijenta, tada mi treba uciniti dostupnim tu Politiku.. , da vidim principe, jer i ja imam pravo da ocijenim hocu li ici u obligacioni odnos sa tom bankom, zar ne?
Ako smatraju da sam predmetom pracenja, OK, neka prate, ni to ne sporim. Ponavljam, tada je rijec o pracenju, a ne o azuriranu podataka!
Znam i da mi banka moze blokirati sredstva, cak ni to ne sporim. Ali da bi doslo do blokiranja, nekoliko bitnih uslova mora biti ostvareno, koji prethode blokiranju.
Kod blokade, stvari se malo vise komplikuju: hipotetcki gledano-. imam neku kolicinu novca na racunu- izvor poznat banci- npr. plata, uplatio mi moj pslodavac, banka trazi ug o radu, platnu listu (vec ovo govori da je dostava platne liste glupost, jer ako je plata, proslo je kroz Poreksu upravu koja je apsolutni kontrolor svega i svacega- placeni porezi i doprinosi), ja odbijem da im dostavim, oni blokiraju racun. Tada moraju da obavijeste FOO, a to je tijelo kojem cu rado pokazati sve potrebne isprave, ali banci- ne. Davanjem saglasnosti za obradu, dao im ovlastenje da oni "ganjaju" te "papire". Tu je i član 6. Z o zastiti licnih podataka...obrada bez saglasnosti. Kada ce mi banka vratiti /uciniti dostupnim moj novac? Kad FOO da odobrenje? Presirok je to prostor za igranku, nije Raiffeisen banka tome dorasla...
Nece bas svaka banka ukinuti racun. Komitent sam i Unicredit banke, periodicno- jednom godisnje traze prijavu prebivalista ili neki svjeziji racun "rezija" i tacka. Kad sam malo podigao glas, bunio se sto mi traze rezijski racun (uz igrariju- donio sam im zadnji racun struje za 3 nekretnine koje su sve na meni i pitao ih ok, sta cemo sad, a za frisku IDDEEA prijavu prebivalista necu da placam taksu- odjednom je bila dovoljna samo moja pisana izjava da nema promjena, sto je saglasno Z o bankama RS
Takodje, jamcim da grupacija NLB ne trazi nista.
Regulator u RS- Agencija za bankarstvo RS, nije upoznat sa ovakvom trazbinom, ali bice. Insistiracu da je rijec o pracenju, gdje su druga pravila a ne o azuriranju podataka.
Nebitno je sto sam racun ispraznio, moj novac vise nece u Raiffeisen banku! Ionako sam odavno kivan na njih, svako malo neki problem -npr. prekoracen broj transakcija na kartici sto ne odgovara istini, neuki ljudi na salterima(cast izuzecima), tretman VIP klijenata isti kao i prema svim ostalim klijentima, GF BL subotom ne radi, elektronsko bankarstvo u nekim segmentima ne funkcionise, usluge preskupe...
S druge strane Unicredit grupacija mnogo bolja- istinit primjer- moja kćerka je student u inostranstvu, svakog mjeseca joj na njen domaci Unicredit racun (povezan sa VISA debit) uplatim dogovorenu sumu novca za zivot; za nekih 20-30 min, koliko softveru treba da obradi, ona moze na bilo kom ATM Unicredit grupacije i jos jedne banke u toj zemlji da digne dogovoreni konvertovani EURO dnevni limit i to bez BEZ NAKNADE! A Raiffeisen kolje!
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#4359 Re: Raiffeisen banka
Vratiti Zavod za platni promet.
Tada bi država imala lične podatke o svojim građanima, ne privatna firma.
Tada bi država imala lične podatke o svojim građanima, ne privatna firma.
-
fast-and-the-curious
- Posts: 210
- Joined: 07/06/2022 16:38
#4360 Re: Raiffeisen banka
Je li još ko primijetio da se vikendom ne mogu izvršiti plaćanja preko Google Playa na koji je povezana raiffeisen Mastercard kartica ili se to dešava samo meni? Imam YT Music pretplatu koja se obnavlja automatski svaki mjesec, međutim, kad god se zadesi da je dan obnove vikend, transakcija se odbija.
-
nlt
- Posts: 2609
- Joined: 18/05/2014 18:02
#4361 Re: Raiffeisen banka
Naplaćuje li se ako recimo odem na šalter i tražim da uzmem izvod za prethodnih 6 mjeseci?
I može li izvod poštom da se šalje na adresu?
I može li izvod poštom da se šalje na adresu?
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8004
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4362 Re: Raiffeisen banka
Pa trebalo bi da si dobijao te izvode ili poštom ili emailom, zavisi šta si odabrao.
Ako nisi dobio, vjerovatno bi ti trebali dati besplatno, jer bi to trebalo biti uključeno u uslugu.
-
nlt
- Posts: 2609
- Joined: 18/05/2014 18:02
#4363 Re: Raiffeisen banka
Ništa oni ne šalju
Prije možda i 10 godina je prestalo dolaziti poštom
Prije možda i 10 godina je prestalo dolaziti poštom
- holowey
- Posts: 10856
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#4364 Re: Raiffeisen banka
davno nekad ponudili elektronske izvode koji bi bili vidljivi na internet bankarstvu...ja to prihvatio... to je bilo super ali tamo vidim samo zadnjih sest izvoda, sve starije moram ici u poslovnicu... kad je tako, odem do poslovnice i zatrazim da se ubuduce izvodi salju postom na adresu kako bih imao vlastitu arhivu... i ispostovali su, na adresu dolaze pojedinacni izvodi za sve racune na kojima u tom mjesecu ima prometa...
-
nlt
- Posts: 2609
- Joined: 18/05/2014 18:02
#4365 Re: Raiffeisen banka
I ja cu tako onda

* Nema dodatnih troškova za to?
* Nema dodatnih troškova za to?
- Laertes
- Posts: 5064
- Joined: 08/01/2015 18:25
#4366 Re: Raiffeisen banka
Imaš tamo na internet bankarstvu da podesiš koliko zadnjih izvoda da ti prikazuje. Nisam ni ja znao do neki dan kad mi je zatrebao Izvod iz jula.holowey wrote: ↑07/02/2023 13:10 davno nekad ponudili elektronske izvode koji bi bili vidljivi na internet bankarstvu...ja to prihvatio... to je bilo super ali tamo vidim samo zadnjih sest izvoda, sve starije moram ici u poslovnicu... kad je tako, odem do poslovnice i zatrazim da se ubuduce izvodi salju postom na adresu kako bih imao vlastitu arhivu... i ispostovali su, na adresu dolaze pojedinacni izvodi za sve racune na kojima u tom mjesecu ima prometa...
Meni opet poštom šalju Izvod samo za shopping karticu, ne znam zašto. Džaba troše papir, koverte i toner.
- zubi
- Posts: 6228
- Joined: 16/07/2009 00:27
#4367 Re: Raiffeisen banka
Kako podesis? Zar to nije zadato i ne moze se podesavati?Laertes wrote: ↑07/02/2023 15:27Imaš tamo na internet bankarstvu da podesiš koliko zadnjih izvoda da ti prikazuje. Nisam ni ja znao do neki dan kad mi je zatrebao Izvod iz jula.holowey wrote: ↑07/02/2023 13:10 davno nekad ponudili elektronske izvode koji bi bili vidljivi na internet bankarstvu...ja to prihvatio... to je bilo super ali tamo vidim samo zadnjih sest izvoda, sve starije moram ici u poslovnicu... kad je tako, odem do poslovnice i zatrazim da se ubuduce izvodi salju postom na adresu kako bih imao vlastitu arhivu... i ispostovali su, na adresu dolaze pojedinacni izvodi za sve racune na kojima u tom mjesecu ima prometa...
Meni opet poštom šalju Izvod samo za shopping karticu, ne znam zašto. Džaba troše papir, koverte i toner.
- Laertes
- Posts: 5064
- Joined: 08/01/2015 18:25
#4368 Re: Raiffeisen banka
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8004
- Joined: 20/01/2011 11:10
#4370 Re: Raiffeisen banka
Od 2011. svaki izvod na emailu, bilo - ne bilo prometa.


- hjasko
- Posts: 93
- Joined: 14/01/2013 23:31
#4371 Re: Raiffeisen banka
Otvorio sam OPA račun preko Raiffeisen banke tj. kartice. Dana 20.02.2023.godine prestaje sa radom
OPA B i H odnosno firma koja to pokreće u BiH i koja je,vjerujem, imala ugovor sa Raiffeisen bankom
o ovim tekućim računima i nije se do sada naplaćivalo. Sada sam platio BH Telekom i Elektroprivreda
račun te sam dopunio par telefona sa dopunama kako bih skoro pa sve novce potrošio sa kartice.
Zanima me da li će se kartica sama ugasiti ili moramo lično otići u banku te zatvoriti taj račun obzirom
da je jedina svrha bila plaćanje ovih računa preko aplikacije ? Račun sam otvorio u sklopu akcije BH
Telekoma gdje su bile pogodnosti za korisnike ukoliko račune plaćaju preko OPA ... Ima li neko info o
ovome ?
OPA B i H odnosno firma koja to pokreće u BiH i koja je,vjerujem, imala ugovor sa Raiffeisen bankom
o ovim tekućim računima i nije se do sada naplaćivalo. Sada sam platio BH Telekom i Elektroprivreda
račun te sam dopunio par telefona sa dopunama kako bih skoro pa sve novce potrošio sa kartice.
Zanima me da li će se kartica sama ugasiti ili moramo lično otići u banku te zatvoriti taj račun obzirom
da je jedina svrha bila plaćanje ovih računa preko aplikacije ? Račun sam otvorio u sklopu akcije BH
Telekoma gdje su bile pogodnosti za korisnike ukoliko račune plaćaju preko OPA ... Ima li neko info o
ovome ?
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#4372 Re: Raiffeisen banka
Ja se ne sjecam da su OPA racuni bili ista drugaciji od obicnih, tj. da bi otvorio OPA racun morao si u sustini postati klijent Raiffeisen banke (OPA je inace i osnovana kao zajednicki projekat BH Telecoma i Raiffeisen banke).hjasko wrote: ↑07/02/2023 21:19 Otvorio sam OPA račun preko Raiffeisen banke tj. kartice. Dana 20.02.2023.godine prestaje sa radom
OPA B i H odnosno firma koja to pokreće u BiH i koja je,vjerujem, imala ugovor sa Raiffeisen bankom
o ovim tekućim računima i nije se do sada naplaćivalo. Sada sam platio BH Telekom i Elektroprivreda
račun te sam dopunio par telefona sa dopunama kako bih skoro pa sve novce potrošio sa kartice.
Zanima me da li će se kartica sama ugasiti ili moramo lično otići u banku te zatvoriti taj račun obzirom
da je jedina svrha bila plaćanje ovih računa preko aplikacije ? Račun sam otvorio u sklopu akcije BH
Telekoma gdje su bile pogodnosti za korisnike ukoliko račune plaćaju preko OPA ... Ima li neko info o
ovome ?
Dakle ti imas racun i karticu, i ako ih zelis zatvoriti odes u banku da zatvori. Nisi ni morao trositi sa OPA-e, pare bi ti i dalje bile na racunu, mogao si karticom placati sta god ti volja, ne iskljucivo preko OPA aplikacije.
-
ug_lee
- Posts: 389
- Joined: 10/01/2015 20:06
#4373 Re: Raiffeisen banka
Funny story from raiffeisen
Odem u poslovnicu da podignem limit na soping kartici za 10 dana traze mi koliko firma u kojoj sam zaposlen ima uposlenika, kad je nastala i NACE kod. Dadnem ja informacije sem NACE koda jer nisam znao u trenutku. Proslo jos 5 dana kaze treba im dokumentacija neka od firme i opcenito cime se bave.. Izasao iz banke proslo pola sata zovu me kaze odobren vam je limit na debitnom racunu u iznosu od xxxx dovoljno je samo licnu kartu da pokazete na salteru i tjt kao neka akcija suplja. Kako sad ova u poslovnici mi trazi tolike podatke i 15 dana se zahtjev nije mrdnuo, a onda me zovu iz call centra i kazu da imaju akciju da mi mogu dati limit koji je haman onoliki koliki sam trazio na shopping kartici, kako tu nije bitno koliko firma ima uspoelnika

Odem u poslovnicu da podignem limit na soping kartici za 10 dana traze mi koliko firma u kojoj sam zaposlen ima uposlenika, kad je nastala i NACE kod. Dadnem ja informacije sem NACE koda jer nisam znao u trenutku. Proslo jos 5 dana kaze treba im dokumentacija neka od firme i opcenito cime se bave.. Izasao iz banke proslo pola sata zovu me kaze odobren vam je limit na debitnom racunu u iznosu od xxxx dovoljno je samo licnu kartu da pokazete na salteru i tjt kao neka akcija suplja. Kako sad ova u poslovnici mi trazi tolike podatke i 15 dana se zahtjev nije mrdnuo, a onda me zovu iz call centra i kazu da imaju akciju da mi mogu dati limit koji je haman onoliki koliki sam trazio na shopping kartici, kako tu nije bitno koliko firma ima uspoelnika
-
tap3ah75
- Posts: 7602
- Joined: 07/09/2009 14:14
#4374 Re: Raiffeisen banka
Ima li neko VISA Raifajzen kreditnu karticu?
Da se dogovorimo da mi nešto kupi.
Biće i bonusa naravno

Da se dogovorimo da mi nešto kupi.
Biće i bonusa naravno
- laserShow
- Posts: 4719
- Joined: 30/04/2022 22:10
- Grijem se na: nacionalizam
#4375 Re: Raiffeisen banka
I jos niko da se pobuni sto ne rade vikendom?
cari pandemije

