Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#15926 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

abfahrt wrote: 29/01/2023 21:44 Da li neko zna koliko su sada dadžbine za uvoz auta iz Njemačke? Neko mi od raje reče kao da je nešto poskupilo. Mislio sam uvesti nešto do 6.000 eura.
Carina 15% i 17% PDV , homologacija ca260 BAM+ ostali troskovi.

Sve zavisi koliko ce ti priznati iznos na kupoprodajnom ugovoru/ fakturi, toliko ocekuj da te i obriju :D

Naopako sve pa eto ti... :-)
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#15927 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Dr Arsla »

abfahrt wrote: 29/01/2023 21:44 Da li neko zna koliko su sada dadžbine za uvoz auta iz Njemačke? Neko mi od raje reče kao da je nešto poskupilo. Mislio sam uvesti nešto do 6.000 eura.
Pripremi 18 364 za auto :mrgreen:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15928 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Večeras probah ovu kugu:
https://www.olx.ba/artikal/50701166/for ... 5000kilom/

Više sam se umorio od gledanja auta. Mislim da bi ovo moglo biti to. Nije najviši mega giga paket opreme, nema panoramu, bijela je boja... ali me je oduševio, doslovice kao nov. Ide jednako dobro kao ona Kia 2.0 crdi, a trebalo bi da troši manje. Imaju zimske gume na čeličnim i ljetne na alu felgama. Ima svoj servis, veli on bi zamijenio ulje i filtere od sebe + fino je spustio cijenu.

Jedino nisam uspio pokrenuti navigaciju, neka greška na sd kartici. To moram malo istražiti na netu, dok sve prenoći, da se slegnu utisci.

Mislim da mi se neće dati uzimati slobodan dan s posla da idem u Ljubuški zbog onog Kadjara. Cigani ne daju VIN broj na uvid...
Peryton_
Posts: 1241
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#15929 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Peryton_ »

Ova Kuga izgleda predobro da bi bilo istinito. Proslijedi mi kontakt ako ne kupis auto.
Naravno, ako odustanes isto napisi zbog cega.
kenomax
Posts: 406
Joined: 24/07/2013 18:54

#15930 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kenomax »

Idemedosumom wrote: 30/01/2023 20:35 Večeras probah ovu kugu:
https://www.olx.ba/artikal/50701166/for ... 5000kilom/

Više sam se umorio od gledanja auta. Mislim da bi ovo moglo biti to. Nije najviši mega giga paket opreme, nema panoramu, bijela je boja... ali me je oduševio, doslovice kao nov. Ide jednako dobro kao ona Kia 2.0 crdi, a trebalo bi da troši manje. Imaju zimske gume na čeličnim i ljetne na alu felgama. Ima svoj servis, veli on bi zamijenio ulje i filtere od sebe + fino je spustio cijenu.

Jedino nisam uspio pokrenuti navigaciju, neka greška na sd kartici. To moram malo istražiti na netu, dok sve prenoći, da se slegnu utisci.

Mislim da mi se neće dati uzimati slobodan dan s posla da idem u Ljubuški zbog onog Kadjara. Cigani ne daju VIN broj na uvid...
Fino izgleda, jedino malo oprema i sitnice, ali 55k je novo. Nisam upratio koji su ti kriteriji, oko godišta i slično, ali pretpostavljam ako si gledao onaj mlađi Sportage i ove Kuge da je možda malo stariji, ali eto iz prve ruke ti mogu preporučiti i ovaj https://www.olx.ba/artikal/51385999/kia ... 0k-presla/

To je moj bivši auto, ja ga prodao u septembru za dosta manje, nema šanse da će izvući ovoliko koliko stoji, pa ako te interesuje vidi. Mora na 30 spustiti barem jer je smiješno 3500 zaraditi na autu kroz par mjeseci zbog popravki koje je radio kod brata po "posebnim" cijenama. Perfekcija od auta dok sam imao.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15931 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Fina Kuga.

Šteta što nije godinu mlađa zbog Sync 3 sistema, ovaj Sync 2 u njoj ne pospor. Al’ realno to je najmanje bitno pri kupovini auta.

Što se tiče pogona, ova je na granici između onih problematičnih kombinacija PowerShift i AWD, i onih novijih koje su bez tih problema.

Ali ako i ima problema, najveći problem je pri kretanju u velikoj uzbrdici pokaže grešku, i isključi stražnji pogon. Dalje koristiš auto normalno kao Kugu samo sa prednjim pogonom.

Ugasiš i upališ auto, sve normala nastaviš voziti normalno. 😁

Mijenjač odličan, kao i motor.
U mjenjaču mijenjaj ulje i filter svakih 60000km, a male servise radi na 15000 sa kvalitetnim uljem i filterima, i miran si.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#15932 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bordo gandalf »

Idemedosumom wrote: 30/01/2023 20:35 Večeras probah ovu kugu:
https://www.olx.ba/artikal/50701166/for ... 5000kilom/

Više sam se umorio od gledanja auta. Mislim da bi ovo moglo biti to. Nije najviši mega giga paket opreme, nema panoramu, bijela je boja... ali me je oduševio, doslovice kao nov. Ide jednako dobro kao ona Kia 2.0 crdi, a trebalo bi da troši manje. Imaju zimske gume na čeličnim i ljetne na alu felgama. Ima svoj servis, veli on bi zamijenio ulje i filtere od sebe + fino je spustio cijenu.

Jedino nisam uspio pokrenuti navigaciju, neka greška na sd kartici. To moram malo istražiti na netu, dok sve prenoći, da se slegnu utisci.

Mislim da mi se neće dati uzimati slobodan dan s posla da idem u Ljubuški zbog onog Kadjara. Cigani ne daju VIN broj na uvid...
To sa navigacijom je i kod mene problem na mondeu. Mora se izgleda kupiti nova orginalna kartica sa mapama
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15933 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Mora za Sync 2

Ima nekih metoda na netu, al’ nisam detaljno istraživao.

A za Sync3 je besplatna preko Fordove stranice. Samo ti treba USB stick i dobar internet jer je zadnji update bio skoro 30ak GB :mrgreen:
User avatar
canvra888
Posts: 9173
Joined: 09/07/2021 15:03

#15934 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Idemedosumom wrote: 30/01/2023 20:35 Večeras probah ovu kugu:
https://www.olx.ba/artikal/50701166/for ... 5000kilom/

Više sam se umorio od gledanja auta. Mislim da bi ovo moglo biti to. Nije najviši mega giga paket opreme, nema panoramu, bijela je boja... ali me je oduševio, doslovice kao nov. Ide jednako dobro kao ona Kia 2.0 crdi, a trebalo bi da troši manje. Imaju zimske gume na čeličnim i ljetne na alu felgama. Ima svoj servis, veli on bi zamijenio ulje i filtere od sebe + fino je spustio cijenu.

Jedino nisam uspio pokrenuti navigaciju, neka greška na sd kartici. To moram malo istražiti na netu, dok sve prenoći, da se slegnu utisci.

Mislim da mi se neće dati uzimati slobodan dan s posla da idem u Ljubuški zbog onog Kadjara. Cigani ne daju VIN broj na uvid...
Je l' baš kvalitetno spustio? Jer vidim prethodna cijena bila 34k KM pa kontam koliko to prodavačima bude donja granica od početne cijene koju stave..
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15935 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Hvala svima na inputu. @canvra888 imaš pp.
User avatar
hopi
Posts: 7256
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#15936 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

je li to vlatko što drži ford otpad u vitezu?
tražio sam neke dijelove sitne, plastike i slično i bio je prilično skup (jbg morao kupiti)
naletim felge kod njega+gume, malo mi poskupe -govori nisu njegove od druga
nakon par sedmice naletim na te iste felge i gume na piku - 100KM jeftinije (htio se stoju ugraditi)

i btw filtere i ulje svakih 10k km, pogotovo jer nećeš raditi u ovlaštenom (barem pretpostavljam da nećeš)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15937 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

hopi wrote: 30/01/2023 21:30 je li to vlatko što drži ford otpad u vitezu?
tražio sam neke dijelove sitne, plastike i slično i bio je prilično skup (jbg morao kupiti)
naletim felge kod njega+gume, malo mi poskupe -govori nisu njegove od druga
nakon par sedmice naletim na te iste felge i gume na piku - 100KM jeftinije (htio se stoju ugraditi)

i btw filtere i ulje svakih 10k km, pogotovo jer nećeš raditi u ovlaštenom (barem pretpostavljam da nećeš)
Jeste, Vlatko je u pitanju. U Clio sam do sada radio svakih 12-13kkm ulje i filtere, pa sam mislio tako nastaviti. Ne pada mi na pamet redovne servise u ovlaštenom raditi, osim ulje u mjenjaču. Ali polahko narode, nisam još pazario.

Dok klanjam istiharu :-D
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#15938 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bordo gandalf »

:run:
EFD22 wrote: 30/01/2023 21:19 Mora za Sync 2

Ima nekih metoda na netu, al’ nisam detaljno istraživao.

A za Sync3 je besplatna preko Fordove stranice. Samo ti treba USB stick i dobar internet jer je zadnji update bio skoro 30ak GB :mrgreen:
Kod mene MCA i nema detaljna nasa karta
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15939 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Na Sync3 trenutno ima najnovije Here mape cijele Europe. Kod nas ima ucrtano sve, bukvalno i POI tačke. Ima i Zenička obilaznica.

Od novih cesta nema samo dio autoputa od Doboja do Johovca, a i to će već sad u martu vjerovatno ubaciti.
deda_jr
Posts: 273
Joined: 10/11/2011 13:32

#15940 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by deda_jr »

Idemedosumom wrote: 30/01/2023 21:28 Hvala svima na inputu. @canvra888 imaš pp.
Možda pomogne, ja sam nedavno naručio SD karticu iz BL, našao na OLX-u sa mapama. NIsam imao problema, htio update. Zvao ovlašteni, update 750-760 KM. Ovako uzeo za 73 KM sa dostavom u Sarajevo.. Samo ubacio i sve fercera..
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15941 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

deda_jr wrote: 31/01/2023 15:00
Možda pomogne, ja sam nedavno naručio SD karticu iz BL, našao na OLX-u sa mapama. NIsam imao problema, htio update. Zvao ovlašteni, update 750-760 KM. Ovako uzeo za 73 KM sa dostavom u Sarajevo.. Samo ubacio i sve fercera..
Hvala, može kontakt u pp :thumbup:
User avatar
matsuda
Posts: 499
Joined: 13/07/2011 18:55

#15942 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by matsuda »

Seat Leon 1.6 TDI, karavan, presao 200k, Style Oprema, 2016 godiste, 9.5k eura. Malo sam sumnjicav zbog 1.6 motora, ali svidja mi se posto se pocinjem miriti sa cinjenicom da mi karavan najvise odgovara i da je Leon jedan od rijetkih karavana u koje mogu gledati. Da li se vrijedi zamarati i uopste gledati?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15943 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

preskupo je to za te kilometre i motor ;-)
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#15944 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Ako je kod nas ok je cijena, ako je vani skup je
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15945 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

To nije ovaj zadnji Leon već ona pretposlednja generacija se "Ei Niš" tv-om na centralnoj konzoli?

Meni nije nešto baš zbog te zastarjele unutrašnjosti, ali poredeći ga sa Golfom sa kojim dijeli platformu i motore ipak je malo povoljniji.
User avatar
ern11
Posts: 123
Joined: 29/12/2021 23:21

#15946 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ern11 »

matsuda wrote: 31/01/2023 19:15 Seat Leon 1.6 TDI, karavan, presao 200k, Style Oprema, 2016 godiste, 9.5k eura. Malo sam sumnjicav zbog 1.6 motora, ali svidja mi se posto se pocinjem miriti sa cinjenicom da mi karavan najvise odgovara i da je Leon jedan od rijetkih karavana u koje mogu gledati. Da li se vrijedi zamarati i uopste gledati?
ma dobar, moze on jos toliko preci do pojave kvarova.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15947 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#15948 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

Meni je taj motor vise za fieste.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#15949 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Pazari li se Kuga?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15950 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Throttle wrote: 31/01/2023 21:18 Meni je taj motor vise za fieste.
3/4 auta ove klase sličnog godišta je slično ovako motorizovano, ako ne i slabije.
Post Reply