Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44976 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nesto mi zuji kad koĆim

Image
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#44977 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Oko mene bošovi su poprilicno skupi i ne sijecam se da sam imao i jedan, ali vartu sto sam imao dosao uz auto 6-7 godina vrh bila Ne znam sta je s varte ne vidjam ih skoro nikako vise..
sad imam neki americki duracell bejagi prave i akumulatore… Ali karina nakon dvije godine jedva okrece a preko je 700 CCA




Dobre te kocnice zbog debljine lakse se hlade plus iz tih rupica kad pirneeee zrak :wink:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#44978 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Iskreno ne razumijem se u akumulatore, samo nek ne pravi probleme.

Ali koliko sam vidio cijene su u 10-30 KM.
Vecina su 24 mj garancija, al ako ode niko nece dati zamjenski akumulator i sl. Tako da je to sve pusiona

Mislio sam fiamm kupiti ali...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44979 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

AShondas je davao 3 na EXIDE :?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#44980 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

vidio sam da je i VP maximus isto 3 godine, Akom ruski, Exide ali premium...
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#44981 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

kabal1337 wrote: 28/01/2023 16:27 Iskreno ne razumijem se u akumulatore, samo nek ne pravi probleme.

Ali koliko sam vidio cijene su u 10-30 KM.
Vecina su 24 mj garancija, al ako ode niko nece dati zamjenski akumulator i sl. Tako da je to sve pusiona

Mislio sam fiamm kupiti ali...
Fiamm 6 punih godina,..još uvijek dobro vrti
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44982 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44983 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 18:35 gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
Stickere i vinjete lako skineš sa dm maramicama za naočale. Malo pritisneš na početku. Ja to godinama tako radim.

https://www.dm-drogeriemarkt.ba/visioma ... 71507.html
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#44984 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 18:35 gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
Sto ce ti plasticni, slobodno pravim. Neces izgrebat staklo ako je ostar ugao.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#44985 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 28/01/2023 16:27 Iskreno ne razumijem se u akumulatore, samo nek ne pravi probleme.

Ali koliko sam vidio cijene su u 10-30 KM.
Vecina su 24 mj garancija, al ako ode niko nece dati zamjenski akumulator i sl. Tako da je to sve pusiona

Mislio sam fiamm kupiti ali...
Ja sam nedavno kupio jedan Bosch AGM 70 Ah 350 KM. Fabricki cijena cak 590 KM. Tako da cijene su zara za AGM 70 Ah.

Fabricka Varta na tom autu izdrzala 9 godina i mogla je jos ali lampica pocela upozoravati. Punio ga par puta ali oslabio kapacitet.

Mogao sam sa kupovinom Exide aku proci jeftinije nekih 70 KM, zeznuo sam se trebao sam njega kupiti. Nisu mi bili poznati tad a vidim sad da su dobri, pa cak i prva ugradnja u nekim autima.

Na vecini auta koliko mi je poznato, koji imaju start stop sistem, kod negativnog pola od aku na kablu i elektronici od auta koja ide na negativni pol ima modul za regulaciju punjenje akumulatora. Kod VW se zove BEM battery control unit kod BMW-a IBS inteligent battery sensor...i taj modul regulise punjenje zavisno od starosti akumutarora. Prilagodjava punjenje na nacin mladji akumulator niza struja punjenja, stariji akumulator visa struja punjenja. Zbog toga je bitno pri zamjeni prijaviti novi akumulator dijagnostikom preko koda ili na drugi nacin zavisno od auta do auta. Ta registracija novog akumulatora ili kako neki zovu pogresno kodiranje ( aku se ne moze kodirati, vec registrirat u ECU ) utice da oni duze traju.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44986 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 28/01/2023 18:46
Evolution_IV wrote: 28/01/2023 18:35 gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
Sto ce ti plasticni, slobodno pravim. Neces izgrebat staklo ako je ostar ugao.
:thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44987 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 28/01/2023 18:39
Evolution_IV wrote: 28/01/2023 18:35 gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
Stickere i vinjete lako skineš sa dm maramicama za naočale. Malo pritisneš na početku. Ja to godinama tako radim.

https://www.dm-drogeriemarkt.ba/visioma ... 71507.html
:thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#44988 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Srecom kod mene nema tog start stop-a.
Nisam znao da se varta tako dobro pokazala. Mislim da bi najkvalitetnije bio da je made in Japan.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#44989 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 18:35 gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
Hebote sve znaš o autima, motorima, mjenjačima,..agh, zhtgr oznake, šžmk vttteeec...a pitaš kako skinuti stiker?!
:lol: :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44990 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 28/01/2023 22:06
Evolution_IV wrote: 28/01/2023 18:35 gdje ima plasticni zilet kupit, da mi je lakse skinut govno od stikera?
Hebote sve znaš o autima, motorima, mjenjačima,..agh, zhtgr oznake, šžmk vttteeec...a pitaš kako skinuti stiker?!
:lol: :lol:
jbg jarane, svaki put ostanem 2h dok skinem ono ljepilo :lol: :sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44991 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

pa jebote koliko puta sam objasnio kako se skida stiker za 15 sec i opet neke rasprave...
stvarno ne znam dal se zajebavate il ste ozbiljni....
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44992 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 22:07
konektovan wrote: 28/01/2023 22:06

Hebote sve znaš o autima, motorima, mjenjačima,..agh, zhtgr oznake, šžmk vttteeec...a pitaš kako skinuti stiker?!
:lol: :lol:
jbg jarane, svaki put ostanem 2h dok skinem ono ljepilo :lol: :sax:
Sa DM brilenpuctušerima to traje ravno 2 min.

Potrošim dva kom.

U kutijici za 2.70 KM dođe 52 kom.

A dobre su i za sunčane naočale, a i dioptrijske ko ih koristi.


Dobre su i kad su ti masne ruke od janjetine a nemaš ništa drugo blizu. 😆
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44993 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 28/01/2023 22:09
Evolution_IV wrote: 28/01/2023 22:07
jbg jarane, svaki put ostanem 2h dok skinem ono ljepilo :lol: :sax:
Sa DM brilenpuctušerima to traje ravno 2 min.

Potrošim dva kom.

U kutijici za 2.70 KM dođe 52 kom.

A dobre su i za sunčane naočale, a i dioptrijske ko ih koristi.


Dobre su i kad su ti masne ruke od janjetine a nemaš ništa drugo blizu. 😆
:thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#44994 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 28/01/2023 22:08 pa jebote koliko puta sam objasnio kako se skida stiker za 15 sec i opet neke rasprave...
stvarno ne znam dal se zajebavate il ste ozbiljni....
Možeš li još je'nom za raju ponoviti,...? :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44995 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 28/01/2023 22:11
Možeš li još je'nom za raju ponoviti,...? :mrgreen:
moze evo zadnji put

Image
Image
Image
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#44996 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

Meni je Serif za stikere preporucio Abro crveni :thumbup: Kaze dobar za hemice, pa valjda je i za stikere :oops:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44997 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

to treba ukinut, tablice ispadaju samo ukras i sredstvo za slikanje kamerama...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44998 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Romeo 80 wrote: 28/01/2023 22:26 Meni je Serif za stikere preporucio Abro crveni :thumbup: Kaze dobar za hemice, pa valjda je i za stikere :oops:
e ako je on reko ,onda je to to ,nema se sta vise dodat ni oduzet :-D
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#44999 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

bitanga_sa_otesa wrote: 28/01/2023 22:48
Romeo 80 wrote: 28/01/2023 22:26 Meni je Serif za stikere preporucio Abro crveni :thumbup: Kaze dobar za hemice, pa valjda je i za stikere :oops:
e ako je on reko ,onda je to to ,nema se sta vise dodat ni oduzet :-D
Tako je zar nisi cuo da je BMW kod M4 ozbiljno pogrijesio, a on to popravio :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45000 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

artur morgan wrote: 28/01/2023 23:01
Tako je zar nisi cuo da je BMW kod M4 ozbiljno pogrijesio, a on to popravio :D
ne pratim debile i ćunere ,zao mi je :run:
Post Reply