Ima razlog sto je to tako

Moderators: _BataZiv_0809, anex
Zato je pogrešno tumačenje da saobraćajni znaci ne vrijede ako radi semafor. Trebalo bi reći da se prvenstvo prolaza kad rade semafori određuje pravilom desne strane a ne da saobraćajni znaci ne vrijede.

Nije receno da ni jedan znak ne vrijedi, vec ne vrijede znakovi prvenstva, ostali naravno vaze.
Nije mislio na to, vec da li se svi znakovi ponistavaju kad radi semafor, ukljucujuci i znakove zabrane.vjeshalica wrote: ↑25/01/2023 10:33
Ima slika na sta se odnosi zabrana skretanja. To sto je raskrsnica smaknuta ne znaci da se na dole odnosi zabrana vec ulijevo. Imas li ti uopce vozacku ? Haha
Pogledaj bolje!
![]()
Posmatraj obrnuto, iako radi semafor, pomislis da znak zabrane skretanja ne vrijedi,skrenes ulijevo i udaris u jednosmjernu ulicu. I napravis scenu.Vidis da mu logika nije jaca strana.Ateista wrote: ↑25/01/2023 10:38Nije mislio na to, vec da li se svi znakovi ponistavaju kad radi semafor, ukljucujuci i znakove zabrane.vjeshalica wrote: ↑25/01/2023 10:33
Ima slika na sta se odnosi zabrana skretanja. To sto je raskrsnica smaknuta ne znaci da se na dole odnosi zabrana vec ulijevo. Imas li ti uopce vozacku ? Haha
Pogledaj bolje!
![]()
Fazon je sto neko u raspravi napise da znakovi ne vaze kad radi semafor a ne naglasi da se misli na znakove prvenstva, pa to dovede do zabune da se tvrdi da ni jedan znak ne vazi.
Naravno, s tim sto ne mislim da je on mislio stvarno da ne vaze tad znakovi, vec je mislio da to drugi tvrde.vjeshalica wrote: ↑25/01/2023 10:40Posmatraj obrnuto, iako radi semafor, pomislis da znak zabrane skretanja ne vrijedi,skrenes ulijevo i udaris u jednosmjernu ulicu. I napravis scenu.Vidis da mu logika nije jaca strana.Ateista wrote: ↑25/01/2023 10:38
Nije mislio na to, vec da li se svi znakovi ponistavaju kad radi semafor, ukljucujuci i znakove zabrane.
Fazon je sto neko u raspravi napise da znakovi ne vaze kad radi semafor a ne naglasi da se misli na znakove prvenstva, pa to dovede do zabune da se tvrdi da ni jedan znak ne vazi.
Semafor poništava sve što je po hijerarhiji ispod. Ne vrijedi ni pravilo desne strane ako radi semafor. Kada dolaziš iz Džidžikovca, ne vrijedi pravilo desne strane koje kaže da treba da propustiš vozila iz Čekaluše jer imaju prednost. Zato što semafor određuje ko ima prvenstvo prolaza.
Jasno je to, pravilo desne strane vrijedi samo za vozila kojima semafor dozvoljava prolazak.Hiran wrote: ↑25/01/2023 10:55Semafor poništava sve što je po hijerarhiji ispod. Ne vrijedi ni pravilo desne strane ako radi semafor. Kada dolaziš iz Džidžikovca, ne vrijedi pravilo desne strane koje kaže da treba da propustiš vozila iz Čekaluše jer imaju prednost. Zato što semafor određuje ko ima prvenstvo prolaza.
Samo u slučaju vozila kojima je istovremeno zeleno svjetlo i koja zbog toga imaju prvenstvo prolaza u odnosu na druga vozila kojima je crveno , međusobno prvenstvo prolaza se utvrđuje pravilima saobraćaja.
To jeste tacnije objasnjenje, ovo da znakovi ne vaze je tumacenje izvedeno iz toga ali je problem sto u prici se cesto ne naglasi znakovi prvenstva.

Žure da pokupe skupe terence (sa zatamnjenim staklima) koji blokiraju cijeli parking.
@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim...
U konkretnom primjeru, na uključen zeleni signal, vozila iz Ul. Džidžikovac imaju prioritet prolaska, imaju pravo prvenstva u odnosu na vozila iz Ul. Bjelave, jer je vozilima u Bjelavama postavljen znak "trokut", znak izričite naredbe koji obavezuje ta vozila da daju prednost svim drugim vozilima na koje nailaze.Član 25. St. 4. ZOBS-a
Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja

Samo što vozila iz ulice Bjelave nailaze na cestu Čekaluša (a ne Džidžikovac) i apsolutno nisu dužni da daju prednost nikome iz Džidžikovca... Neovisno o semaforu. Sada molim te vrati vozačku i uči teoriju ispočetka, jer vožnjom sa svojim neznanjem predstavljaš opasnost u saobraćaju. Kao i svi ostali koji ne razumiju ove osnovne stvari.HelaS wrote: ↑25/01/2023 12:00@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim...![]()
Znak zabrane kretanje vozila je crveno svjetlo na semaforu. Pravo prolaska kroz raskrsnicu je zeleno svjetlo. Tada, sva vozila kojima je zeleno svjetlo, imaju pravo da prođu kroz raskrsnicu. I time je njihovo pravo prolaska ispunjeno. Tada nastaje pravo prvenstva za ta vozila. To pravo uređeno je saobraćajnim "pravilima", odnosno saobraćajnim znakovima koji su postavljeni na strani svakog od vozila koje oma pravo prolaska.
U konkretnom primjeru, na uključen zeleni signal, vozila iz Ul. Džidžikovac imaju prioritet prolaska, imaju pravo prvenstva u odnosu na vozila iz Ul. Bjelave, jer je vozilima u Bjelavama postavljen znak "trokut", znak izričite naredbe koji obavezuje ta vozila da daju prednost svim drugim vozilima na koje nailaze.Član 25. St. 4. ZOBS-a
Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
![]()
Vozila iz Ul. Bjelave ne mogu selektivno primjenjivati saobraćajne znakove kako kome odgovara, ili ih tumačiti na način koji je suprotan pravilima. Ako vrijedi znak zabrane ulijevo, kojeg apsolutno svi poštuju, i što ovdje u raspravi nijednom nije sporno, onda se jednako mora poštovati i znak "trokut", koji ima svoje izričito naredbodavno značenje, koji je ovdje među mnogim forumašima neshvatljiv.
![]()
Pa vidiš li ti šta ti pišeš. Kažeš zeleno svjetlo ti daje pravo prolaska a onda ti znak dodjeljuje prvenstvo prolaza. Pa šta radiš ako je za tebe znak prvenstva prolaza znak STOP ili ovaj obrnuti trokut?HelaS wrote: ↑25/01/2023 12:00@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim...![]()
Znak zabrane kretanje vozila je crveno svjetlo na semaforu. Pravo prolaska kroz raskrsnicu je zeleno svjetlo. Tada, sva vozila kojima je zeleno svjetlo, imaju pravo da prođu kroz raskrsnicu. I time je njihovo pravo prolaska ispunjeno. Tada nastaje pravo prvenstva za ta vozila. To pravo uređeno je saobraćajnim "pravilima", odnosno saobraćajnim znakovima koji su postavljeni na strani svakog od vozila koje oma pravo prolaska.
U konkretnom primjeru, na uključen zeleni signal, vozila iz Ul. Džidžikovac imaju prioritet prolaska, imaju pravo prvenstva u odnosu na vozila iz Ul. Bjelave, jer je vozilima u Bjelavama postavljen znak "trokut", znak izričite naredbe koji obavezuje ta vozila da daju prednost svim drugim vozilima na koje nailaze.Član 25. St. 4. ZOBS-a
Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
![]()
Vozila iz Ul. Bjelave ne mogu selektivno primjenjivati saobraćajne znakove kako kome odgovara, ili ih tumačiti na način koji je suprotan pravilima. Ako vrijedi znak zabrane ulijevo, kojeg apsolutno svi poštuju, i što ovdje u raspravi nijednom nije sporno, onda se jednako mora poštovati i znak "trokut", koji ima svoje izričito naredbodavno značenje, koji je ovdje među mnogim forumašima neshvatljiv.
![]()
ti si nervozan za kompjuterom a kamoli za volanom.
Upravo tako. Jedan moj poznanik, tada vijecnik u opcini Centar je trazio da se to i uradi i otprilike dobio ovakav odgovor od ministarstva saobracaja da nema potrebe jer je raskrsnica jasna, a trokut na Dzidzikovcu nije potreban jer je Cekalusa jednosmjerna i svakako vrijedi pravilo desne strane