Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42901 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

kakaljin wrote: 25/01/2023 09:49
Hiran wrote: 25/01/2023 09:46

Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
Da je to normalna raskrsnica onda bi tako vazilo kako ti kazes i nista ne bi bilo sporno, ali raskrsnica je specificna.

Da se iz Džidžikovca moze pravo u ulicu Bjelave onda bi vrijedilo to sto ti govoris.
Ima razlog sto je to tako

Image
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42902 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

xamp wrote: 25/01/2023 09:14
Ateista wrote: 25/01/2023 09:03

Molim te mi reci da nas zajebavas i trolas, bice mi lakse. :D
Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
Zato je pogrešno tumačenje da saobraćajni znaci ne vrijede ako radi semafor. Trebalo bi reći da se prvenstvo prolaza kad rade semafori određuje pravilom desne strane a ne da saobraćajni znaci ne vrijede.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42903 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

xamp wrote: 25/01/2023 09:14 Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.

Ima slika na sta se odnosi zabrana skretanja. To sto je raskrsnica smaknuta ne znaci da se na dole odnosi zabrana vec ulijevo. Imas li ti uopce vozacku ? Haha

Pogledaj bolje!
Image
Last edited by vjeshalica on 25/01/2023 10:35, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42904 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

xamp wrote: 25/01/2023 09:14
Ateista wrote: 25/01/2023 09:03

Molim te mi reci da nas zajebavas i trolas, bice mi lakse. :D
Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
Nije receno da ni jedan znak ne vrijedi, vec ne vrijede znakovi prvenstva, ostali naravno vaze.
Jos jednom cu ponoviti da nigdje ne pise bukvalno to da ne vaze, vec da se medjusobna prednost onima kojima je zeleno odredjuje saobr pravilima, te da se semafor gleda i kad se razlikuje od znaka, sto u praksi ispadne da nicemu ne sluze dok radi semafor
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42905 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 25/01/2023 10:33
xamp wrote: 25/01/2023 09:14 Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.

Ima slika na sta se odnosi zabrana skretanja. To sto je raskrsnica smaknuta ne znaci da se na dole odnosi zabrana vec ulijevo. Imas li ti uopce vozacku ? Haha

Pogledaj bolje!
Image
Nije mislio na to, vec da li se svi znakovi ponistavaju kad radi semafor, ukljucujuci i znakove zabrane.
Fazon je sto neko u raspravi napise da znakovi ne vaze kad radi semafor a ne naglasi da se misli na znakove prvenstva, pa to dovede do zabune da se tvrdi da ni jedan znak ne vazi.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42906 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 25/01/2023 10:38
vjeshalica wrote: 25/01/2023 10:33


Ima slika na sta se odnosi zabrana skretanja. To sto je raskrsnica smaknuta ne znaci da se na dole odnosi zabrana vec ulijevo. Imas li ti uopce vozacku ? Haha

Pogledaj bolje!
Image
Nije mislio na to, vec da li se svi znakovi ponistavaju kad radi semafor, ukljucujuci i znakove zabrane.
Fazon je sto neko u raspravi napise da znakovi ne vaze kad radi semafor a ne naglasi da se misli na znakove prvenstva, pa to dovede do zabune da se tvrdi da ni jedan znak ne vazi.
Posmatraj obrnuto, iako radi semafor, pomislis da znak zabrane skretanja ne vrijedi,skrenes ulijevo i udaris u jednosmjernu ulicu. I napravis scenu.Vidis da mu logika nije jaca strana.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42907 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 25/01/2023 10:40
Ateista wrote: 25/01/2023 10:38
Nije mislio na to, vec da li se svi znakovi ponistavaju kad radi semafor, ukljucujuci i znakove zabrane.
Fazon je sto neko u raspravi napise da znakovi ne vaze kad radi semafor a ne naglasi da se misli na znakove prvenstva, pa to dovede do zabune da se tvrdi da ni jedan znak ne vazi.
Posmatraj obrnuto, iako radi semafor, pomislis da znak zabrane skretanja ne vrijedi,skrenes ulijevo i udaris u jednosmjernu ulicu. I napravis scenu.Vidis da mu logika nije jaca strana.
Naravno, s tim sto ne mislim da je on mislio stvarno da ne vaze tad znakovi, vec je mislio da to drugi tvrde.
User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42908 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Treba ukinuti semafore na ovoj raskrsnici.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42909 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

Laplace wrote: 25/01/2023 10:27
xamp wrote: 25/01/2023 09:14

Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
Zato je pogrešno tumačenje da saobraćajni znaci ne vrijede ako radi semafor. Trebalo bi reći da se prvenstvo prolaza kad rade semafori određuje pravilom desne strane a ne da saobraćajni znaci ne vrijede.
Semafor poništava sve što je po hijerarhiji ispod. Ne vrijedi ni pravilo desne strane ako radi semafor. Kada dolaziš iz Džidžikovca, ne vrijedi pravilo desne strane koje kaže da treba da propustiš vozila iz Čekaluše jer imaju prednost. Zato što semafor određuje ko ima prvenstvo prolaza.
Samo u slučaju vozila kojima je istovremeno zeleno svjetlo i koja zbog toga imaju prvenstvo prolaza u odnosu na druga vozila kojima je crveno , međusobno prvenstvo prolaza se utvrđuje pravilima saobraćaja.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42910 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Hiran wrote: 25/01/2023 10:55
Laplace wrote: 25/01/2023 10:27

Zato je pogrešno tumačenje da saobraćajni znaci ne vrijede ako radi semafor. Trebalo bi reći da se prvenstvo prolaza kad rade semafori određuje pravilom desne strane a ne da saobraćajni znaci ne vrijede.
Semafor poništava sve što je po hijerarhiji ispod. Ne vrijedi ni pravilo desne strane ako radi semafor. Kada dolaziš iz Džidžikovca, ne vrijedi pravilo desne strane koje kaže da treba da propustiš vozila iz Čekaluše jer imaju prednost. Zato što semafor određuje ko ima prvenstvo prolaza.
Samo u slučaju vozila kojima je istovremeno zeleno svjetlo i koja zbog toga imaju prvenstvo prolaza u odnosu na druga vozila kojima je crveno , međusobno prvenstvo prolaza se utvrđuje pravilima saobraćaja.
Jasno je to, pravilo desne strane vrijedi samo za vozila kojima semafor dozvoljava prolazak.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42911 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Logovan wrote: 25/01/2023 10:51 Treba ukinuti semafore na ovoj raskrsnici.
Svejedno, opet bi odozgo imali prednost u odnosu na one odozdo, ne bi u odnosu na cekalusu. :D
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42912 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Laplace wrote: 25/01/2023 10:27
xamp wrote: 25/01/2023 09:14

Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
Zato je pogrešno tumačenje da saobraćajni znaci ne vrijede ako radi semafor. Trebalo bi reći da se prvenstvo prolaza kad rade semafori određuje pravilom desne strane a ne da saobraćajni znaci ne vrijede.
To jeste tacnije objasnjenje, ovo da znakovi ne vaze je tumacenje izvedeno iz toga ali je problem sto u prici se cesto ne naglasi znakovi prvenstva.
__Phoenix__
Posts: 2758
Joined: 25/10/2013 20:44

#42913 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by __Phoenix__ »

Koji je fazon ovih šlep službi pa ovako jurcaju? Strahota
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52758
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#42914 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Chmoljo »

brkamo znakove zabrane i obavještenja ha? :D

zabrana vrijedi stalno, a ako ima izuzetak onda ide tekstualna ispod.

Image

ali hajde, ima taksista koji su ubjeđivali u suprotno...
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42915 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

__Phoenix__ wrote: 25/01/2023 11:11 Koji je fazon ovih šlep službi pa ovako jurcaju? Strahota
Žure da pokupe skupe terence (sa zatamnjenim staklima) koji blokiraju cijeli parking.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42916 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Hiran wrote: 25/01/2023 09:46
kakaljin wrote: 25/01/2023 09:40

Izgleda u zavisnosti boje na semaforu znakovi iznad semafora razlicito vrijede i postuju se, jedan je vazeci drugi nije i obrnuto. Bas cudno da neki tako rezonuju postavljene znakove iznad semafora.
Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim... :-)

Znak zabrane kretanje vozila je crveno svjetlo na semaforu. Pravo prolaska kroz raskrsnicu je zeleno svjetlo. Tada, sva vozila kojima je zeleno svjetlo, imaju pravo da prođu kroz raskrsnicu. I time je njihovo pravo prolaska ispunjeno. Tada nastaje pravo prvenstva za ta vozila. To pravo uređeno je saobraćajnim "pravilima", odnosno saobraćajnim znakovima koji su postavljeni na strani svakog od vozila koje oma pravo prolaska.
Član 25. St. 4. ZOBS-a
Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
U konkretnom primjeru, na uključen zeleni signal, vozila iz Ul. Džidžikovac imaju prioritet prolaska, imaju pravo prvenstva u odnosu na vozila iz Ul. Bjelave, jer je vozilima u Bjelavama postavljen znak "trokut", znak izričite naredbe koji obavezuje ta vozila da daju prednost svim drugim vozilima na koje nailaze.
Image

Vozila iz Ul. Bjelave ne mogu selektivno primjenjivati saobraćajne znakove kako kome odgovara, ili ih tumačiti na način koji je suprotan pravilima. Ako vrijedi znak zabrane ulijevo, kojeg apsolutno svi poštuju, i što ovdje u raspravi nijednom nije sporno, onda se jednako mora poštovati i znak "trokut", koji ima svoje izričito naredbodavno značenje, koji je ovdje među mnogim forumašima neshvatljiv.

Image
freman
Posts: 37
Joined: 26/11/2021 11:45

#42917 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by freman »

HelaS wrote: 25/01/2023 12:00
Hiran wrote: 25/01/2023 09:46

Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim... :-)

Znak zabrane kretanje vozila je crveno svjetlo na semaforu. Pravo prolaska kroz raskrsnicu je zeleno svjetlo. Tada, sva vozila kojima je zeleno svjetlo, imaju pravo da prođu kroz raskrsnicu. I time je njihovo pravo prolaska ispunjeno. Tada nastaje pravo prvenstva za ta vozila. To pravo uređeno je saobraćajnim "pravilima", odnosno saobraćajnim znakovima koji su postavljeni na strani svakog od vozila koje oma pravo prolaska.
Član 25. St. 4. ZOBS-a
Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
U konkretnom primjeru, na uključen zeleni signal, vozila iz Ul. Džidžikovac imaju prioritet prolaska, imaju pravo prvenstva u odnosu na vozila iz Ul. Bjelave, jer je vozilima u Bjelavama postavljen znak "trokut", znak izričite naredbe koji obavezuje ta vozila da daju prednost svim drugim vozilima na koje nailaze.
Image

Vozila iz Ul. Bjelave ne mogu selektivno primjenjivati saobraćajne znakove kako kome odgovara, ili ih tumačiti na način koji je suprotan pravilima. Ako vrijedi znak zabrane ulijevo, kojeg apsolutno svi poštuju, i što ovdje u raspravi nijednom nije sporno, onda se jednako mora poštovati i znak "trokut", koji ima svoje izričito naredbodavno značenje, koji je ovdje među mnogim forumašima neshvatljiv.

Image
Samo što vozila iz ulice Bjelave nailaze na cestu Čekaluša (a ne Džidžikovac) i apsolutno nisu dužni da daju prednost nikome iz Džidžikovca... Neovisno o semaforu. Sada molim te vrati vozačku i uči teoriju ispočetka, jer vožnjom sa svojim neznanjem predstavljaš opasnost u saobraćaju. Kao i svi ostali koji ne razumiju ove osnovne stvari.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42918 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 25/01/2023 12:00
Hiran wrote: 25/01/2023 09:46

Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim... :-)

Znak zabrane kretanje vozila je crveno svjetlo na semaforu. Pravo prolaska kroz raskrsnicu je zeleno svjetlo. Tada, sva vozila kojima je zeleno svjetlo, imaju pravo da prođu kroz raskrsnicu. I time je njihovo pravo prolaska ispunjeno. Tada nastaje pravo prvenstva za ta vozila. To pravo uređeno je saobraćajnim "pravilima", odnosno saobraćajnim znakovima koji su postavljeni na strani svakog od vozila koje oma pravo prolaska.
Član 25. St. 4. ZOBS-a
Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
U konkretnom primjeru, na uključen zeleni signal, vozila iz Ul. Džidžikovac imaju prioritet prolaska, imaju pravo prvenstva u odnosu na vozila iz Ul. Bjelave, jer je vozilima u Bjelavama postavljen znak "trokut", znak izričite naredbe koji obavezuje ta vozila da daju prednost svim drugim vozilima na koje nailaze.
Image

Vozila iz Ul. Bjelave ne mogu selektivno primjenjivati saobraćajne znakove kako kome odgovara, ili ih tumačiti na način koji je suprotan pravilima. Ako vrijedi znak zabrane ulijevo, kojeg apsolutno svi poštuju, i što ovdje u raspravi nijednom nije sporno, onda se jednako mora poštovati i znak "trokut", koji ima svoje izričito naredbodavno značenje, koji je ovdje među mnogim forumašima neshvatljiv.

Image
Pa vidiš li ti šta ti pišeš. Kažeš zeleno svjetlo ti daje pravo prolaska a onda ti znak dodjeljuje prvenstvo prolaza. Pa šta radiš ako je za tebe znak prvenstva prolaza znak STOP ili ovaj obrnuti trokut?
tomhagen
Posts: 608
Joined: 16/10/2017 14:43

#42919 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tomhagen »

HelaS wrote: 25/01/2023 12:00
Hiran wrote: 25/01/2023 09:46

Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
@kakaljin je u pravu, a ti, ili ne znaš precizno objasniti svoje mišljenje, ili ne znaš, kao i svi drugi ovdje, koji lupaju k'o Maksim... :-)

.....

Apsolutno krivo tumacenje. Hajmo se podsjetiti sta kaze trokut:

Image

nailazak na cestu sa prvenstvom prolaza - obiljezava blizinu ukrstanja, odnosno spajanja na kojem vozac mora dati prednost svim vozilima koji se krecu cestom na koju on nailazi.

Cesta na koju vozac iz Bjelava nailazi je Cekalusa. Cekalusa je "cesta veceg prioriteta". Dzidzikovac i Bjelave imaju isti prioritet i kad rade i kad ne rade semafori.
Logicno, kad rade semafori oni nece istovremeno pusatati vozace iz sve tri ulice, ali je pravilo o prednosti u raskrsnici i dalje isto i nepromjenjivo kao i kada semafori ne rade. S toga, posto vozac iz ulice Dzidzikovac presjeca putanju onog iz ulice Bjelave mora ga i propustiti. Kada semafori ne rade mora propustiti i onog iz Cekaluse zbog pravila desne strane. Onaj iz Bjelava mora propustiti one iz Cekaluse.

Da je ikako drugacije i da onaj koji ide uz Dzidzikovac ima prednost morao bi sa svoje strane imati baklavu s dopunskom tablom, a ovaj niz Bjelave isto tako dopunsku tablu uz trokut.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42920 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

@HelaS
Znak zabrane pominje u kontekstu zabrane skretanja ulijevo i ta zabrana UVIJEK VAŽI, kad semafor radi i kad ne radi.
On iz ove ulice moze ici pravo ili desno, lijevo nikada i ni u kojem slucaju. Kraj diskusije.
freman
Posts: 37
Joined: 26/11/2021 11:45

#42921 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by freman »

Jedini razlog zašto nema trokuta za auta iz Džidžikovca je to što je Čekaluša jednosmjerna pa taj trokut je "viška" jer svakako vrijedi pravilo desne strane. Izgleda treba ga staviti jer narod ne razumije osnovna pravila.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42922 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Jebo vas vise džidžikovac
zigzag
Posts: 9444
Joined: 18/04/2014 11:26

#42923 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zigzag »

vjeshalica wrote: 25/01/2023 12:29 Jebo vas vise džidžikovac
ti si nervozan za kompjuterom a kamoli za volanom.


:lol: :lol:
tomhagen
Posts: 608
Joined: 16/10/2017 14:43

#42924 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tomhagen »

freman wrote: 25/01/2023 12:29 Jedini razlog zašto nema trokuta za auta iz Džidžikovca je to što je Čekaluša jednosmjerna pa taj trokut je "viška" jer svakako vrijedi pravilo desne strane. Izgleda treba ga staviti jer narod ne razumije osnovna pravila.
Upravo tako. Jedan moj poznanik, tada vijecnik u opcini Centar je trazio da se to i uradi i otprilike dobio ovakav odgovor od ministarstva saobracaja da nema potrebe jer je raskrsnica jasna, a trokut na Dzidzikovcu nije potreban jer je Cekalusa jednosmjerna i svakako vrijedi pravilo desne strane
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42925 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

zigzag wrote: 25/01/2023 12:31
vjeshalica wrote: 25/01/2023 12:29 Jebo vas vise džidžikovac
ti si nervozan za kompjuterom a kamoli za volanom.


:lol: :lol:
Drzi se teme o ratu u Ukrajini to je krajnja tvoja paranoja zivota. Poyyy
Post Reply