Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#26001 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mistek »

__Phoenix__ wrote: 21/01/2023 21:58 Rjesenje je vrlo jednostavno, krupnije dionice od 5km i vise i naplata penala. A autoput moze praviti svako, nije bitno
Ma nema sad šta krupnije ili nekrupnije dionice, sad je sve jasno do kraja, pitanje je bukvalno sposobnosti i koliko će se zapeti za izgradnju. Dionice su takve kakve jesu, nisu vala ni sitne.

@So What!, zar ne misliš da će u tom roku do 2026. nešto biti riješeno i na jugu? Pri tome mislim na ove Mostar Jug-Kvanj i Kvanj-Buna? Kvanj-Buna je predviđeno 24 mjeseca, pa valjda će je početi u ovoj godini. Ili eto, naredne, opet da završe 2026. :D Mostar Jug-Bradina čisto sumnjam da će i do 2030. išta biti operativno :D

I ima li išta da se dešava u RS za njihov dio VC? Ne shvatam fakat da nisu iskoristili da to barem malo aktiviraju, kad mogu okrenuti na priču BL-Beograd. Ispade da na svemu rade, od Prijedora do Rače, samo na tom tu dijelu ne.

Recimo da bi bilo dobro da 2026. imamo Bradina-Žepče Jug, Medakovo-Bosanska Gradiška, Mostar jug-Bijača, te da su u nekoj fazi Žepče jug-Medakovo i sve ovo na relaciji Prijedor-Rača. Ne djeluje mi nerealno, a da ne očekujem previše eto :D Još kad bi na to uklopili da barem počnu krčiti na relaciji Počitelj-Stolac, nastave ovo lašvanskom dolinom, ih :D
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#26002 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

mistek wrote: 22/01/2023 02:16
Recimo da bi bilo dobro da 2026. imamo Bradina-Žepče Jug, Medakovo-Bosanska Gradiška …..
2026 bi moglo upravo to i biti, tamo negdje pred izbore! do tada će muljati ko što su uvijek muljali. ja prije ništa ne očekujem, ali nije ni to toliko daleko, bolje ikad nego nikad!
mada mene brine to što nijednu kosinu još nisu dotakli gdje god je potencijalno klizište u pitanju i to na svim dionicama. prave po ravnici, buše tunele i prave vijadukte, ali gdje god treba kosinu obraditi ne diraju to ko da će se ošugati, a za ovo prekoputa vranduka i zvanično (još) nema rješenja
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#26003 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by HelaS »

Ima li neko skicu ceste na spajanju auto-puta i M17 kod Ševaš Njiva?

U izgradnji je ta prilazna cesta, a mislim da će biti jako prometna, za putnike koji voze u Čapljinu, Neum, Stolac i I. Hercegovinu.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#26004 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by jednonogi_Jack »

HelaS wrote: 22/01/2023 11:26 Ima li neko skicu ceste na spajanju auto-puta i M17 kod Ševaš Njiva?

U izgradnji je ta prilazna cesta, a mislim da će biti jako prometna, za putnike koji voze u Čapljinu, Neum, Stolac i I. Hercegovinu.
Za Čapljinu neće sigurno tom prilaznom cestom. :)
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#26005 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by probook »

Dzontra_Volta wrote: 11/01/2023 22:11
RJ57 wrote: 11/01/2023 20:29 optički po reljefu je bilo daleko najbliže i najlogičnije da se od zvirovića do mostar jug ide zapadnom stranom i onda dalje nekako kroz prenj. naravno kod nas ništa ne ide po logici

nego može li mi neko reći zašto ovo prkno od dionice između vlakova i mostarskog raskršća stoji napušteno? za nevjerovat je da nisu u stanju napraviti tih par metara! strašno!!
Zato što lokalna zajednica opet koči po ko zna koji put. Hoće svaka kuća da se priključi na cestu. Zadnje što je bilo je da i neka tu škola treba imati direktni priključak.
Pa nista me ne cudi. U Mostaru su promjenili trasu i spustili u dolinu pored aerodroma i onda opet dizu u brdo.

Razlog? Pa da Hrvati ne moraju ici daleko na istocnu stranu da se prikljuce na autoput, nego ce prikljucat biti kod aerodroma. Kakvi su to debili svi redom! A plan bio normalan, ides sve brdom i napravis prikljucak iznad Blagaja gdje je i bio planiran.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#26006 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by HelaS »

jednonogi_Jack wrote: 22/01/2023 15:24
HelaS wrote: 22/01/2023 11:26 Ima li neko skicu ceste na spajanju auto-puta i M17 kod Ševaš Njiva?

U izgradnji je ta prilazna cesta, a mislim da će biti jako prometna, za putnike koji voze u Čapljinu, Neum, Stolac i I. Hercegovinu.
Za Čapljinu neće sigurno tom prilaznom cestom. :)
Zašto, ako idem sa sjevera bliže će mi biti sići na M17 na tom izlazu, nego da idem prema Zvirovićima, pa nazad. Ne razumijem :?
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#26007 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Leverage »

Pa valjda će biti neko silaženje kod Počitelja.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#26008 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by jednonogi_Jack »

HelaS wrote: 22/01/2023 15:41
jednonogi_Jack wrote: 22/01/2023 15:24
Za Čapljinu neće sigurno tom prilaznom cestom. :)
Zašto, ako idem sa sjevera bliže će mi biti sići na M17 na tom izlazu, nego da idem prema Zvirovićima, pa nazad. Ne razumijem :?
Sići na M-17? Odakle sići? Sa Autoceste? Ne razumijem?
Ako misliš kada se autocesta nekada u potpunosti završi onda tu silaziš za Čapljinu, tačno, ali onda ta pristupna cesta nema veze sa Neumom, Stocem ili I. Hercegovinom. U tom smjeru ideš sa Ševaš Njiva preko Domanovića.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#26009 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by HelaS »

jednonogi_Jack wrote: 22/01/2023 16:02
HelaS wrote: 22/01/2023 15:41

Zašto, ako idem sa sjevera bliže će mi biti sići na M17 na tom izlazu, nego da idem prema Zvirovićima, pa nazad. Ne razumijem :?
Sići na M-17? Odakle sići? Sa Autoceste? Ne razumijem?
Ako misliš kada se autocesta nekada u potpunosti završi onda tu silaziš za Čapljinu, tačno, ali onda ta pristupna cesta nema veze sa Neumom, Stocem ili I. Hercegovinom. U tom smjeru ideš sa Ševaš Njiva preko Domanovića.
Na području sela Ševaš Njive, na auto-putu, bit će izlaz na cestu M17. Taj izlaz grade već nekoliko mjeseci. Putnik iz pravca sjevera, koji nekada, putuje auto-putem, a želi u Neum, Stolac, u Čapljinu, izaći će ovdje i cestom M17 nastaviti ka jugu. Možda će izlaz sa auto-puta biti i na Buni, za odvajanje za Stolac i Neum, ali može i kod Ševaš Njiva.
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#26010 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

HelaS wrote: 22/01/2023 22:25
jednonogi_Jack wrote: 22/01/2023 16:02
Sići na M-17? Odakle sići? Sa Autoceste? Ne razumijem?
Ako misliš kada se autocesta nekada u potpunosti završi onda tu silaziš za Čapljinu, tačno, ali onda ta pristupna cesta nema veze sa Neumom, Stocem ili I. Hercegovinom. U tom smjeru ideš sa Ševaš Njiva preko Domanovića.
Na području sela Ševaš Njive, na auto-putu, bit će izlaz na cestu M17. Taj izlaz grade već nekoliko mjeseci. Putnik iz pravca sjevera, koji nekada, putuje auto-putem, a želi u Neum, Stolac, u Čapljinu, izaći će ovdje i cestom M17 nastaviti ka jugu. Možda će izlaz sa auto-puta biti i na Buni, za odvajanje za Stolac i Neum, ali može i kod Ševaš Njiva.
Izlaz na petlji Počitelj se veže na 2 magistralna puta: M6.1 Buna - Domanovici (za one koji će za Stolac, Neum i istočnu Hercegovinu) i M17 (za Čapljinu, Metković...).
Nema smisla silaziti na M17, ako ćeš u Stolac ili Neum.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#26012 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by HelaS »

Sve mi je sada jasnije, hvala obojici :thumbup:
baglama
Posts: 1014
Joined: 13/11/2010 16:09

#26013 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by baglama »

Slabo vi to kontate, nije to za nekad ,nego za sad kad se zavrsi most, da se placa putarina od do Bijace
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#26014 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by jednonogi_Jack »

baglama wrote: 23/01/2023 08:02 Slabo vi to kontate, nije to za nekad ,nego za sad kad se zavrsi most, da se placa putarina od do Bijace
Ostaće to i kada se pusti u promet dionica od Počitelja do Bune.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#26015 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

To je za sve.
Tu je i čvor za JJAC. Faktički izlaz za Čapljinu, Počitelj, iz bilo kojeg pravca da dolaziš.
Također na tom izlazu ćeš silaziti sa AC ako ćeš za Neum, Stolac.. samo nećeš silaziti na M17 nego pravo na Domanoviće.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#26016 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by jednonogi_Jack »

drug_profi wrote: 23/01/2023 09:04 To je za sve.
Tu je i čvor za JJAC. Faktički izlaz za Čapljinu, Počitelj, iz bilo kojeg pravca da dolaziš.
Također na tom izlazu ćeš silaziti sa AC ako ćeš za Neum, Stolac.. samo nećeš silaziti na M17 nego pravo na Domanoviće.
Za Čapljinu ćeš moći i preko Domanovića i preko ove nove pristupne ceste s tim da mu ga isto dođe. Jedino je Počitelj bliži preko M17
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#26017 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

Ma u suštini, veza sa M17 nije prvobitno bila planirana, ali kao i na ostatku koridora Vc: "narod tražio - narod dobio".
Zato je donošenje prostornih i regulacionih planova u ovoj državi misaona imenica, jer što bi nešto planirali, kad možemo ovako rješavati slučaj po slučaj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#26018 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

Dzontra_Volta wrote: 23/01/2023 09:55 Ma u suštini, veza sa M17 nije prvobitno bila planirana, ali kao i na ostatku koridora Vc: "narod tražio - narod dobio".
Zato je donošenje prostornih i regulacionih planova u ovoj državi misaona imenica, jer što bi nešto planirali, kad možemo ovako rješavati slučaj po slučaj.
Pa nek je trazio. Sta ima veze sto su dobili prikljucak?

Za one u tranzitu nista ne znaci.
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#26019 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

Haris.ba wrote: 23/01/2023 10:14
Dzontra_Volta wrote: 23/01/2023 09:55 Ma u suštini, veza sa M17 nije prvobitno bila planirana, ali kao i na ostatku koridora Vc: "narod tražio - narod dobio".
Zato je donošenje prostornih i regulacionih planova u ovoj državi misaona imenica, jer što bi nešto planirali, kad možemo ovako rješavati slučaj po slučaj.
Pa nek je trazio. Sta ima veze sto su dobili prikljucak?

Za one u tranzitu nista ne znaci.
Ima veze zato što se nepotrebno troše desetine (a možda i stotine) miliona maraka narodnog novca na nepotrebne priključke i petlje za kojekakve vukojebine, samo da to selo ima svoj priključak na autocestu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#26020 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Pa ovaj izlaz na Počitelj i nije tako besmislen.
Zapravo tu jeste izlaz sa AC svakako na platou gore, a postojala je i stara cesta koja silazi do M17. Sada je samo proširena i dotjerana. I koliko sam skontao, ispravljena je prva serpentina.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17550
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#26021 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by JohnnyS »

drug_profi wrote: 23/01/2023 10:31 Pa ovaj izlaz na Počitelj i nije tako besmislen.
Ima izlaz u Zvirovićima, to je 15 minuta od Počitelja, ovo pet, znači ušteda je deset minuta. Bezveze što se toga tiče.
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#26022 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

drug_profi wrote: 23/01/2023 10:31 Pa ovaj izlaz na Počitelj i nije tako besmislen.
Zapravo tu jeste izlaz sa AC svakako na platou gore, a postojala je i stara cesta koja silazi do M17. Sada je samo proširena i dotjerana. I koliko sam skontao, ispravljena je prva serpentina.
Pa kad se jednom izvede kompletan koridor Vc (ili bar dio od Mostara do Bijače) i neće se baš previše koristiti ovaj pristup, osim stanovnika Počitelja i Žitomislića, a nije baš da tu živi previše ljudi.
Mislim na priključak na M17, a petlja Počitelj je ispravna naravno, ali je dovoljan pristup na M 6.1.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#26023 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:32
drug_profi wrote: 23/01/2023 10:31 Pa ovaj izlaz na Počitelj i nije tako besmislen.
Ima izlaz u Zvirovićima, to je 15 minuta od Počitelja, ovo pet, znači ušteda je deset minuta. Bezveze što se toga tiče.
Ma smiješno je taj izlaz sa Zvirovića smatrati pogodnim za Domanoviće i Stolac. Zar ne?
Još ako recimo dolaziš iz Sarajeva, onda pogotovo.
Dakle ima izlaz na platou i nije nikakav trošak.
Također ima i stara cesta koja sa platoa silazi na M17 i nju će srediti da mogu i veća vozila da je koriste.
Nema tu bitnog troška, dapače je korist za lokalnu zajednicu kojoj moraš nečim i kompenzirati trajno narušavanje okoliša sa AC.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#26024 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

Dzontra_Volta wrote: 23/01/2023 10:18
Haris.ba wrote: 23/01/2023 10:14

Pa nek je trazio. Sta ima veze sto su dobili prikljucak?

Za one u tranzitu nista ne znaci.
Ima veze zato što se nepotrebno troše desetine (a možda i stotine) miliona maraka narodnog novca na nepotrebne priključke i petlje za kojekakve vukojebine, samo da to selo ima svoj priključak na autocestu.
Pa valjda je i taj narod u tom selu nekakav narod.

Cim mu prolazi autoput kroz selo, ima pravo traziti sta god hoce.
Onaj plato gore jeste sada selo, ali ne mora to biti u buducnosti.
Ti izlazi se prave radi privrede. Neko ce lijepo hajrovati.

Ko je kriv Rakovici sto nije trazila izlaz na autoput, pa Lidl ode u Lepenicu?
User avatar
JohnnyS
Posts: 17550
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#26025 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by JohnnyS »

drug_profi wrote: 23/01/2023 10:38
JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:32

Ima izlaz u Zvirovićima, to je 15 minuta od Počitelja, ovo pet, znači ušteda je deset minuta. Bezveze što se toga tiče.
Ma smiješno je taj izlaz sa Zvirovića smatrati pogodnim za Domanoviće i Stolac. Zar ne?
Još ako recimo dolaziš iz Sarajeva, onda pogotovo.
Dakle ima izlaz na platou i nije nikakav trošak.
Također ima i stara cesta koja sa platoa silazi na M17 i nju će srediti da mogu i veća vozila da je koriste.
Nema tu bitnog troška, dapače je korist za lokalnu zajednicu kojoj moraš nečim i kompenzirati trajno narušavanje okoliša sa AC.
Evo već pola godine "uređuju" tu staru cestu. Slažem se da ima smisla petlja kao put za Stolac s autoceste, ali ovo prema M17 je bacanje para i vremena s obzirom da je i magistrala bila jedno vrijeme periodično zatvarana za promet
Post Reply