Ja nisam siguran da bih kupio auto sa protekt gumama. Ako je bivši vlasnik štedio na gumama, ko zna na čemu je još štedio.citroen xm wrote: ↑10/01/2023 19:31 Ja sam imao protekt na autu koje sam kupio. I ne bih više.
Ne znam da li su sve protekt gume takve, iskreno nije me zanimalo da istražujem koje su, ali meni su se loše pokazale a bile su "nove".
Ljudi koji žive u brdu ih hvale zimi da su sposobne po snijegu. U to ne sumnjam, ali kako meni to nije presudno mene su razočarale totalno performanse na mokrom.
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8004
- Joined: 20/01/2011 11:10
#22851 Re: Dolazi zima - zimske gume
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#22852 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je tada bilo pitanje trenutka. Auto je bilo poznato, staro, jeftino, ali propisno održavano. I fino je služilo. Kao što rekoh, neki ljudi vjeruju u protekt zbog brda u kome žive. 
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#22853 Re: Dolazi zima - zimske gume
ja sam kupio auto iz uvoza sa profil protekt gumama, došlo auto iz njemačke na njima
po suhom ok (avgust bio)
po kiši katastrofa, u mjestu na uzbrdici za 180 se okrenem i vozim u rikver jer naprijed ne može da makne, kao da je led i -20
po snijegu i ledu nisam probao,
za zimu imao s3plus vozene jednu sezonu sa prethodnog auta, nema gdje nisam izašao, gume još tjeraju 4. sezona, auto ne gubi kontrolu, ali mislim da iako imaju više od 7mm sare da će sljedeću sezonu biti zamijenjene, platio 4 nove 250km, nemam se šta žalit
po snijegu na uzbrdici su bolje od michelina alpin a4, ali svemu ostalom nisu
po trajnosti u uslovima koji su meni bitni su se pokazale bolje od continental ts860 koje su nakon nepunih 20000km i tri sezone (samo zimi vozene) bile niđe veze i potrošene na nekih 5-5.5mm
vozio sam na svakakvim gumama na tudjim autima, ali smeće kao tigar winter 1 nisam nikad, mislim da su i neki kinezi bolji od toga, nikad ne znas kad ćeš izgubit kontrolu, možeš ići 150 i sve ok, a možeš 30 i klizati po 15 -20m pri laganom kočenju na mokrom
po suhom ok (avgust bio)
po kiši katastrofa, u mjestu na uzbrdici za 180 se okrenem i vozim u rikver jer naprijed ne može da makne, kao da je led i -20
po snijegu i ledu nisam probao,
za zimu imao s3plus vozene jednu sezonu sa prethodnog auta, nema gdje nisam izašao, gume još tjeraju 4. sezona, auto ne gubi kontrolu, ali mislim da iako imaju više od 7mm sare da će sljedeću sezonu biti zamijenjene, platio 4 nove 250km, nemam se šta žalit
po snijegu na uzbrdici su bolje od michelina alpin a4, ali svemu ostalom nisu
po trajnosti u uslovima koji su meni bitni su se pokazale bolje od continental ts860 koje su nakon nepunih 20000km i tri sezone (samo zimi vozene) bile niđe veze i potrošene na nekih 5-5.5mm
vozio sam na svakakvim gumama na tudjim autima, ali smeće kao tigar winter 1 nisam nikad, mislim da su i neki kinezi bolji od toga, nikad ne znas kad ćeš izgubit kontrolu, možeš ići 150 i sve ok, a možeš 30 i klizati po 15 -20m pri laganom kočenju na mokrom
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
#22854 Re: Dolazi zima - zimske gume
Na ekupi, u decembru 2019. na akciji Visa kartica Intesa banke 205 55 R16 plaćene 88 KM/kom Eskimo HP 2
U maju 2021, ljetnje Intasa HP plaćene 326 KM, Master Unicredit kartica, ekupi

-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#22855 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kako tako dragi Amare?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#22856 Re: Dolazi zima - zimske gume
fino, kad sam kupovao u Novembru zimska sava s3+ 130KM, continental ts870 135KM, hankook nesto jeftiniji kao i dunlop/gy..EasyMan wrote: ↑11/01/2023 09:16Kako tako dragi Amare?Meni su HP2 bile 3 puta bolje od Bridgestone na Sportiđu, dimenzije 225-65-17, a da ne govorim da su HP2 kostale, a i sad kostaju ispod 200KM u toj dimenziji po komadu, a Bridgestone i ostale premium su bile blizu 400KM po komadu. Hp2 se ne isplati jedino ako vozis 15-ke pa je razlika po gumi u odnosu na premium 10KM.
smijesne cijene za gumu II klase...
-
Naslovnica
- Posts: 35456
- Joined: 20/03/2013 15:38
#22857 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#22858 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa kazem ti u toj dimenziji jeste smijesna razlika, ali pogledaj razlike u cijeni ako vozis 17-ke. Bukvalno vise nego duplo jeftinija. Ja prvi nikad savu 15-ku ne bih stavio pored premiuma po ovim cijenama, ali u vecim dimenzijama itekako bih. Evo do sad me Sava Allweather odlicno sluzi, ako bude ista valjala po snijegu meni prave zimske i ljetne gume vise nikad nece na auto.Evolution_IV wrote: ↑11/01/2023 10:06fino, kad sam kupovao u Novembru zimska sava s3+ 130KM, continental ts870 135KM, hankook nesto jeftiniji kao i dunlop/gy..EasyMan wrote: ↑11/01/2023 09:16
Kako tako dragi Amare?Meni su HP2 bile 3 puta bolje od Bridgestone na Sportiđu, dimenzije 225-65-17, a da ne govorim da su HP2 kostale, a i sad kostaju ispod 200KM u toj dimenziji po komadu, a Bridgestone i ostale premium su bile blizu 400KM po komadu. Hp2 se ne isplati jedino ako vozis 15-ke pa je razlika po gumi u odnosu na premium 10KM.
smijesne cijene za gumu II klase...
-
corei3
- Posts: 821
- Joined: 22/05/2014 09:42
#22859 Re: Dolazi zima - zimske gume
ako sad imam 205-55-16,mogu li montirati nege druge "manje" gume. ne razumijem se nikako
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#22860 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni su do sad sve trajale najmanje 5 godina, mada poslije trece sezone nijedne nisu bile cemu, ukljucujuci i premium gume.Naslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
- konektovan
- Posts: 51440
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
-
corei3
- Posts: 821
- Joined: 22/05/2014 09:42
#22863 Re: Dolazi zima - zimske gume
ka to je fazon,ne mogu naleci neke malo manje,tipa ove 195,i bolje da su uze. ok hvala
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#22864 Re: Dolazi zima - zimske gume
kupio 15ke ts860 i platio 450km s montazom, trecu zimu molio boga da ne padne snijeg koliko su lose bile po istom(oko 16-17000bile presle), cetvrtu zimu platim 4 save s3+ 250km, evo cetvrta im sezona nema gdje nisam izasao, ima malo mana ali nista sto nije u granicama kontrolisanog i ako vozis propisno(pa i 10-20 preko ogranicenja)
sad bih sigurno kupio neki premium jer sava kosta skoro ko premium
sad bih sigurno kupio neki premium jer sava kosta skoro ko premium
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#22865 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vožnja po suhom asfaltu ih najviše ošteti.Imam i ja nove Alpin 6 i sad su odlične ali sam ih dva mjeseca vozio po asfaltu na plus 15.Nek tako bude u martu i sljedeća jesen...treću zimu moram ih mjenjati.Naslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
- konektovan
- Posts: 51440
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
- drug_profi
- Posts: 65421
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22867 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moras uzeti u obzir prirodu recimo te vlage na cesti.Naslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
Kondenzovana vlaga nije isto sto i kisa/snijeg. Jako mnogo atmosferske čađi na asfaltu. A to su fine sitne čestice koje faktički dođu kao suspenzija/majoneza, tj. stvore film preko asfalta.
-
Naslovnica
- Posts: 35456
- Joined: 20/03/2013 15:38
#22868 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma razumijem.drug_profi wrote: ↑11/01/2023 11:09Moras uzeti u obzir prirodu recimo te vlage na cesti.Naslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Imam Alpin 6, ovo im je meščini treća sezona, ne znam koliko su kilometara pregazile (možda 30-40k km), ali imam osjećaj da ću ih iduće godine mijenjati.
Svejstan sam da nije isto 40k po gradu, po autoputu ili po makadamu, ovo je nekih pola/pola autoput/gradska.
Jeste da nije bilo ni snijega ni leda ove sezone, ali mi nekako nisu ni u pola kakve su bile kada sam ih kupio.
Šara skroz uredna, ali brate, svako malo šlajdranje na vlažnoj uzbrdici.
Nikako nemam osjećaj da sam na "šinama", a takav sam osjećaj imao kada sam ih kupio.
Špura OK.
Kondenzovana vlaga nije isto sto i kisa/snijeg. Jako mnogo atmosferske čađi na asfaltu. A to su fine sitne čestice koje faktički dođu kao suspenzija/majoneza, tj. stvore film preko asfalta.
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
#22869 Re: Dolazi zima - zimske gume
4 sezone, 4. je bila kilava - total cca 30k km - Goodyear Ultragrip 9 na prethodnoj 308ici.Naslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
Sada na A3 mi je druga sezona Kumho WP51, cca do sada 16k km.
Supruga na Meganu ima Fuldu Kristall Control, mislim da joj je sada 5a sezona i po mojoj evidenciji cca 25k km.
Na ranijim autima nemam predstavu, jer nisam gurao više od 3 zime sa istim autom.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#22870 Re: Dolazi zima - zimske gume
to jesteEasyMan wrote: ↑11/01/2023 10:25Pa kazem ti u toj dimenziji jeste smijesna razlika, ali pogledaj razlike u cijeni ako vozis 17-ke. Bukvalno vise nego duplo jeftinija. Ja prvi nikad savu 15-ku ne bih stavio pored premiuma po ovim cijenama, ali u vecim dimenzijama itekako bih. Evo do sad me Sava Allweather odlicno sluzi, ako bude ista valjala po snijegu meni prave zimske i ljetne gume vise nikad nece na auto.Evolution_IV wrote: ↑11/01/2023 10:06
fino, kad sam kupovao u Novembru zimska sava s3+ 130KM, continental ts870 135KM, hankook nesto jeftiniji kao i dunlop/gy..
smijesne cijene za gumu II klase...
zato i ne zelim SUV ali nikad
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#22871 Re: Dolazi zima - zimske gume
trajao cpnti 7god i oko 30000kmNaslovnica wrote: ↑11/01/2023 10:19 Hajde iz iskustva...koliko vam traju zimske gume, u prosjeku (kilometraža).
-
izvrsni direktor
- Posts: 14741
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
- drug_profi
- Posts: 65421
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22873 Re: Dolazi zima - zimske gume
Znam za michelin i GY. Ne skripe, trose se normalno. Michelin ima predvidjenu kilometrazu oko 50K.
Performanse su kompromis. Prihvatljiv.
Performanse su kompromis. Prihvatljiv.
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#22874 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam ih vozio ljeti, vozim iz zadnja 2 mjeseca, po suhom mokrom i malo poledice su dobre. Cekam snijeg da vidim kako ce se ponasati, po dubini i dizajnu sare mi djeluju vise kao ljetne gume pa mislim da ce po snijegu biti klizanja. Pisem svakako iskustva cim padne snijeg. Mislim da ce ljeti biti skroz ok.izvrsni direktor wrote: ↑11/01/2023 14:58Kako se te allweather ponasaju ljeti na plus 40? Skripe, trose li se puno?
Ili na ljetnom pljusku npr?
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#22875 Re: Dolazi zima - zimske gume
Znaci forumasima je sad i kontinental los kad prolijecu kroz šikane
90% auta do 120KS
