Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
hopi
Posts: 7260
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#25926 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by hopi »

130 autoput -na nekim mjestima je označeno 120
120 obilaznica
prije i u tunelu 100 kilometara na čas
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#25927 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dope_Man »

fortaleza wrote: 27/12/2022 12:27 Koje je ograničenje brzine za autoput? U hr je 130 km/h, a tolerira se do 150 km/h u brzoj traci.
130 je skoro pa cijela Evropa, pa tako i kod nas. Tuneli na 100.

Kod nas je tolerancija onih 10 km/h, dakle uzimajuci u obzir da auto uvijek prikazuje vise nego sto je stvarno, plus tih 10%, ni na 145 km/h pokazanih na brzinomjeru nece skljocnuti.
doktor78
Posts: 3948
Joined: 14/09/2006 11:02

#25928 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by doktor78 »

Bezveze...
Neki vid kontrole OK, ali na ovako maloj kilometraži 7 radara - katastrofa...
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25929 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

escobar__ wrote: 27/12/2022 11:50 Bolesno jebo te, pa ovoliko radara nema od Nürnberga do granice između Njemačke i Austrije (a vjerovatno i dalje).

Čisto iživljavanje na tih bijednih ni 100 km autoceste.
možda će biti ko u sloveniji, gomila radara i svi isključeni :-) ako ne odma onda nakon nekog vremena ....kad svi skontaju gdje koji stoji :D
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25930 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

evo slikice sa skyscrapera kako treba izgledati veza gradiške sa hrvatskim autoputom, još cca 2 godine za 2km i i to će profercerati do nove varoši . nekidan sam prolazio tuda i vidio ovaj priključak za cestu u novoj varoši ali nisam skonto da će sve ići zapadno od ove stare ceste.
taj zadnji dio od cca 2km nije ni bitan, naravno ostavili su ga da se napravi jedan dodatni tal i stave pare u padže ali nema veze, bitno je da ovo ostalo profercera

Image
Last edited by RJ57 on 27/12/2022 12:51, edited 6 times in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#25931 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dope_Man »

EFD22 wrote: 27/12/2022 11:57 Iživljavanje je nego šta, prvo sama količina radara na ovoliko kilometara koliko imamo. A prije toga, iživljavanje su suluda ograničenja, i to ne govorim za tunele, to je ok, ali ovo ostalo je katastrofa.
Izivljavanje je SAMO ako se bez ikakve potrebe smanji ili postavi nerazumno nisko ogranicenje i onda pukne radar.

A ako je ogranicenje OK, onda kamera ne znaci nista. Ogranicenje po autoputevima po cijelov Evropi je generalno 130 ako nema drugog razloga za manje ogranicenje (tunel 100, malo vijugav put 110 ili 120).

Daleko od toga da nema razloga da se zali za neke stvari, postoje lokacije gdje se bez ikakvog razloga smanjuje brzina i postavlja radar, i tu se moze govoriti o izivljavanju ili ti kradji.
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25932 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

kako smo pretpostavljali hrvati samo čekali potvrdu za šengen da objave tender za ovaj zadnji piklić od ceste na Vc koji im fali

https://ecepp.ebrd.com/delta/viewNotice ... d=11481556

u optimalnom slučaju (koji se naravno na našim prostorima nikada ne desi) početak radova sredinom 2023 a kraj krajem 2024. naravno kasniće se ali to je prkno po livadi kroz kukuruzište, elem ne bi smjelo kasniti previše!

The contract is expected to start in April/May 2023 and will last about 18 months from the commencement date.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1734
Joined: 24/02/2009 12:09

#25933 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by nineinchnails »

Generalno nasa policija postoji samo zato da bi naplacivali kazne za nepropisno parkiranje i prekoracenje brzine.
Ovo ce im dodatno puniti budzet, zato su tu i ulozili. Meni je van pameti imati autoput, a po njemu voziti 100kmh.
Na potezu Sarajevo Ivan ima gomila tunela i samo sto izadjes iz jednog, ne stignes ni ubrzati, eto drugog.
Po brzoj cesti se vozi 100kmh, a ne po autoputu, pa krivine nekakve 110kmh.
Treba mi isto vremena da stignem do Zenice, kao da vozim 1996 po magistrali.
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25934 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

zna li neko hoće li se nakon izlaska iz tunela putnikovo brdo autoput priključivati samo na M4 ili i na M4 i na M17? ima li negdje kakav crtež?

po onome što sam ja do sada skontao samo na M4 a onda bi na spoju M4 i M17 trebao biti novi kružni tok, ali nisam nigdje vidio mapu ili crtež
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#25935 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

RJ57 wrote: 07/01/2023 11:25 zna li neko hoće li se nakon izlaska iz tunela putnikovo brdo autoput priključivati samo na M4 ili i na M4 i na M17? ima li negdje kakav crtež?

po onome što sam ja do sada skontao samo na M4 a onda bi na spoju M4 i M17 trebao biti novi kružni tok, ali nisam nigdje vidio mapu ili crtež
Samo na M4 i cesta u tom dijelu ide prema Tesnju, tj. odmice se od M17.
Tek negdje na pola puta između Maglaja i Žepča se ponovo približava M17.
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25936 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

Dzontra_Volta wrote: 07/01/2023 18:59
RJ57 wrote: 07/01/2023 11:25 zna li neko hoće li se nakon izlaska iz tunela putnikovo brdo autoput priključivati samo na M4 ili i na M4 i na M17? ima li negdje kakav crtež?

po onome što sam ja do sada skontao samo na M4 a onda bi na spoju M4 i M17 trebao biti novi kružni tok, ali nisam nigdje vidio mapu ili crtež
Samo na M4 i cesta u tom dijelu ide prema Tesnju, tj. odmice se od M17.
Tek negdje na pola puta između Maglaja i Žepča se ponovo približava M17.
nisi skonto na šta sam mislio, petlja usora, priključak na doboj jug kod hifa pumpe

nisam nigdje vidio tačnu mapu ali prema mutnom crtežu na videu se sa petlje pređe usora preko novog mosta i sa M4 se ide do M17 gdje će novi spoj biti kružni tok a nije više ona raskrsnica kod hife
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25937 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

još nešto, zar nije bilo lakše i kraće od ljubuškog (tj. od zvirovića) do mostara ići preko međugorja i čitluka nego se zabijati ovamo gdje su se zabili?
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#25938 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

RJ57 wrote: 07/01/2023 19:05 još nešto, zar nije bilo lakše i kraće od ljubuškog (tj. od zvirovića) do mostara ići preko međugorja i čitluka nego se zabijati ovamo gdje su se zabili?
Bi, i bilo je u prvoj varijanti, ali politika... hoce istocni dio Mostara da ima prikljucak.
baglama
Posts: 1014
Joined: 13/11/2010 16:09

#25939 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by baglama »

RJ57 wrote: 07/01/2023 19:05 još nešto, zar nije bilo lakše i kraće od ljubuškog (tj. od zvirovića) do mostara ići preko međugorja i čitluka nego se zabijati ovamo gdje su se zabili?
A gdje sam Ja tu :gunjastajl:

Pita strazar iz Glinice
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#25940 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by neki »

RJ57 wrote: 07/01/2023 19:05 još nešto, zar nije bilo lakše i kraće od ljubuškog (tj. od zvirovića) do mostara ići preko međugorja i čitluka nego se zabijati ovamo gdje su se zabili?
I šta onda??
Tj. kako s mostarske visoravni zapadno od Neretve sići u Vrapčiće istočno od Neretve i nastaviti kroz Prenj (jer je to jedini mogući pravac prema Sarajevu) i pri tome zaobići čitav Mostar???
Pošto već vidim neke odgovore.. ne tražite dnevnu politiku tamo gdje je nema..
RJ57
Posts: 5119
Joined: 10/04/2017 15:12

#25941 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

moglo se i na mostar jug sići, nemam pojma kuda i kako ali sa te strane bi bilo puno bliže
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#25942 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mistek »

RJ57 wrote: 07/01/2023 19:02
Dzontra_Volta wrote: 07/01/2023 18:59
Samo na M4 i cesta u tom dijelu ide prema Tesnju, tj. odmice se od M17.
Tek negdje na pola puta između Maglaja i Žepča se ponovo približava M17.
nisi skonto na šta sam mislio, petlja usora, priključak na doboj jug kod hifa pumpe

nisam nigdje vidio tačnu mapu ali prema mutnom crtežu na videu se sa petlje pređe usora preko novog mosta i sa M4 se ide do M17 gdje će novi spoj biti kružni tok a nije više ona raskrsnica kod hife
Bila je negdje mapa, ali ne mogu naći. Uglavnom, sa M17 skreneš na M4 (ne sjećam se sad je li KT tu ili ne, može biti da jeste), i onda nakon nekih 500m ide kružni tok gdje se cesta odvaja za tu petlju Usora. Helem, za minutu bi trebalo da od M17 dolaziš na autoput :)

Sada od te raskrsnice do priključenja na autoput ima 10km magistralnom cestom, dio gdje se prilično kilavo vozi i meni barem ružan dio pravo :) Znači, biće ušteda barem 5 minuta, što je skroz ok. Doduše, ako ne bude zajebancije sa naplatom :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#25944 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

neki wrote: 07/01/2023 21:05
RJ57 wrote: 07/01/2023 19:05 još nešto, zar nije bilo lakše i kraće od ljubuškog (tj. od zvirovića) do mostara ići preko međugorja i čitluka nego se zabijati ovamo gdje su se zabili?
I šta onda??
Tj. kako s mostarske visoravni zapadno od Neretve sići u Vrapčiće istočno od Neretve i nastaviti kroz Prenj (jer je to jedini mogući pravac prema Sarajevu) i pri tome zaobići čitav Mostar???
Pošto već vidim neke odgovore.. ne tražite dnevnu politiku tamo gdje je nema..
Mozda si propustio taj dio, ali je prva varijanta trase bila desna obala Neretve.
Pa se onda odlucilo za lijevu obalu dijelom kraj Mostara, a pa tek na kraju se odlucilo za Prenj, umjesto trase iznad Jablanice.
konami666
Posts: 3697
Joined: 11/05/2015 21:57

#25945 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by konami666 »

username_here wrote: 10/01/2023 20:26 https://www.klix.ba/biznis/izgradnja-au ... /230110133

Djeca se smiju moj reufe...
Kada je započeta izgradnja? Ko potpisuje i odobrava ugovore gdje se poddionica poddionice od pet kilometara gradi preko 2-3-4 godine? Pa ovim tempom znaci 335 kilometara ako isjeckas na neke dionice od po 5 kilometara (sto i rade) i onda pomnožiš sa recimo 2 godine (optimistično) koliko im u prosjeku treba za 5km, dobiješ cifru od 134 godine dok se završi čitav AP kroz BiH. Ako smo optimistični pa kažemo da je bilo preklapanja izgradnje nekih dionica i oduzmemo, recimo 34 godine, opet to je 100 godina za izgradnju. Ako je izgradnja započeta 2001 godine znaci da će sve biti gotovo 2101. Znaci ljudi, unucima i praunucima trebate dati link od ovog pdf-a da mogu da prate jer niko od nas neće doživjeti 2101 :D
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#25946 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by neki »

drug_profi wrote: 11/01/2023 00:26
neki wrote: 07/01/2023 21:05

I šta onda??
Tj. kako s mostarske visoravni zapadno od Neretve sići u Vrapčiće istočno od Neretve i nastaviti kroz Prenj (jer je to jedini mogući pravac prema Sarajevu) i pri tome zaobići čitav Mostar???
Pošto već vidim neke odgovore.. ne tražite dnevnu politiku tamo gdje je nema..
Mozda si propustio taj dio, ali je prva varijanta trase bila desna obala Neretve.
Pa se onda odlucilo za lijevu obalu dijelom kraj Mostara, a pa tek na kraju se odlucilo za Prenj, umjesto trase iznad Jablanice.
Nisam ništa propustio..varijanta desnom obalom neretve oko Mostara je postojala samo u nacrtu prostornog plana, kad se struka uključila i počela detaljnije definisati trasu tad su je i prebacili na lijevu obalu.
A ta trasa oko Jablanice je postojala samo u glavama janjičara, to bi tek bio sf
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#25947 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

neki wrote: 11/01/2023 11:51
drug_profi wrote: 11/01/2023 00:26

Mozda si propustio taj dio, ali je prva varijanta trase bila desna obala Neretve.
Pa se onda odlucilo za lijevu obalu dijelom kraj Mostara, a pa tek na kraju se odlucilo za Prenj, umjesto trase iznad Jablanice.
Nisam ništa propustio..varijanta desnom obalom neretve oko Mostara je postojala samo u nacrtu prostornog plana, kad se struka uključila i počela detaljnije definisati trasu tad su je i prebacili na lijevu obalu.
A ta trasa oko Jablanice je postojala samo u glavama janjičara, to bi tek bio sf
Pa bila je desna obala u planiranju. Pa je politika trazila malo na lijevu obalu, pa je bilo gdje ce most, pa se onda odlucilo za Pocitelj, pa onda hoce li iznad ili ispod, drz-nedaj, pa onda parlament odlucio da nece iznad jablanice ici nego kroz Prenj...eto hronologije.
A politika jeste prebacila sa desne na lijevu jer je prvobitni plan bio da se od Bradine fura sve desnom obalom Neretve.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#25948 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by neki »

drug_profi wrote: 11/01/2023 12:05
neki wrote: 11/01/2023 11:51
Nisam ništa propustio..varijanta desnom obalom neretve oko Mostara je postojala samo u nacrtu prostornog plana, kad se struka uključila i počela detaljnije definisati trasu tad su je i prebacili na lijevu obalu.
A ta trasa oko Jablanice je postojala samo u glavama janjičara, to bi tek bio sf
Pa bila je desna obala u planiranju. Pa je politika trazila malo na lijevu obalu, pa je bilo gdje ce most, pa se onda odlucilo za Pocitelj, pa onda hoce li iznad ili ispod, drz-nedaj, pa onda parlament odlucio da nece iznad jablanice ici nego kroz Prenj...eto hronologije.
A politika jeste prebacila sa desne na lijevu jer je prvobitni plan bio da se od Bradine fura sve desnom obalom Neretve.
Nikad nije bio plan da od Bradine ide desnom obalom..već sam napisao da bi to oko Jablanice i nizvodno bilo nemoguće izvesti.
A i ta prvobitna trasa bliža Jablanici, koju je parlament kako navodiš izmijenio, je podrazumijevala prolazak kroz Prenj i tunel dužine 6km..
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#25949 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

konami666 wrote: 11/01/2023 08:36 Ko potpisuje i odobrava ugovore gdje se poddionica poddionice od pet kilometara gradi preko 2-3-4 godine?
Narod na izborima. Narod jednostavno ne smatra bitnim izgradnju autoputeva ko sto se misli da je bitno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#25950 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

neki wrote: 11/01/2023 12:17
drug_profi wrote: 11/01/2023 12:05

Pa bila je desna obala u planiranju. Pa je politika trazila malo na lijevu obalu, pa je bilo gdje ce most, pa se onda odlucilo za Pocitelj, pa onda hoce li iznad ili ispod, drz-nedaj, pa onda parlament odlucio da nece iznad jablanice ici nego kroz Prenj...eto hronologije.
A politika jeste prebacila sa desne na lijevu jer je prvobitni plan bio da se od Bradine fura sve desnom obalom Neretve.
Nikad nije bio plan da od Bradine ide desnom obalom..već sam napisao da bi to oko Jablanice i nizvodno bilo nemoguće izvesti.
A i ta prvobitna trasa bliža Jablanici, koju je parlament kako navodiš izmijenio, je podrazumijevala prolazak kroz Prenj i tunel dužine 6km..
Tačno, u pravu si. Našao sam dokumente.
Međutim mijenjanje trase je bilo u području Mostara, to se dobro sjećam. Umjesto preko Čitluka, odlučeno je da se spušta dalje prema Počitelju.
Tad je bilo velikih napisa po medijima da će to uništiti Počitelj itd, a razlog je navodno bio što bi priključak bio na zapadnoj obali. Ili tako neka glupost samo hercegovcima bitna.
Post Reply