SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#63326 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by konektovan »

insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
Hebote,...meni starci kupovali poklon za 4,..u titino vrijeme. :mrgreen:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17056
Joined: 27/04/2021 22:52

#63327 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by tramvajtrojka »

insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
nemoj elitna osnovna skola tu samo fgr ide isto kao prva gimnazija a ubio me bog ako nisu normalniji ljudski odnosi u masinskoj nego u elitnoj skoli :run:
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63328 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

Šta imaš protiv mašinske? :lol: ja sa Alipašina sam super prolazio,ubijedio ih da mi je Juka ko brat rođeni (a nikad se pozdravili nismo) i nisu mi otimali pare i kifle na odmoru.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#63329 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by citroen xm »

Sve što ima epitet "elitno" služi jedino za liječenje kompleksa ovih što su šljegli iz vukojebina pa se nekim sumnjivim kanalima domogli malo više novca. Džaba sve, papak ostaje papak.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#63330 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Treba izbjegavati elitne skole. Djece radi.
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#63331 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Naslovnica »

Šta znači elitna škola?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#63332 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
U ovoj skoli incident svako tromjesjecje.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79554
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#63333 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Velkoski »

Naslovnica wrote: 30/12/2022 21:22 Šta znači elitna škola?
pa škole đe idu prinčevi i princeze :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#63334 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

Naslovnica wrote: 30/12/2022 21:22 Šta znači elitna škola?
Gdje nadobudni kurcofili skorojevićarski nazor trpaju djecu. Nekad je to bilo popularno po srednjim skolama iza rata. Odlucivala tranzicijska kamara govana gdje ce ko biti upisan i tako.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#63335 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

mk ultra wrote: 30/12/2022 21:49 Zasto je neka skola elitna?

Zavrsio sam bosnjacku gimnaziju
A nisam imao nikog
A bogami vecina i nije imala nikog
Ti si star, sad su nova vremena :D
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#63336 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

mali_balon
Posts: 14564
Joined: 12/09/2012 09:57

#63337 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mali_balon »

insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
Naravno, svakakvih roditelja ali i medju nastavnicima ima polupismene frustrirane marve....tako da ja ti ne bi olako donosio neki zakljucak.
Kontamo da su danasnji nastavnici ko u nas vakat, uzori, pedagozi, strogi i pravedn, posteni pismeni i znaju materiju i da cemo mi kao iavnost odma da osudimo roditelje a nastavika necemo ni pogledati....na tu kartu igraju danasnji nastavnici, pa kontaju da su bezgresni i da ce ih sud javnosti zastitit......
Kako rekoh svakakve marve nastavnika i roditelja....
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63338 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
Roditelj učenika koji smatra da mu ocjena nije ispravno zaključena ima pravo da podnese zahtjev za polaganje razrednog ispita iz tog predmeta pred nezavisnom komisijom.

Zašto to ovi roditelji nisu učinili? Odgovor je očigledan: to dijete nije zaslužilo ni tu četvorku. Bilo koja savjesna i poštena nezavisna komisija bi mu zaključila trojku ili dvojku. Čak nije isključeno da taj učenik ne zna ni za dvojku.

Ovaj događaj bi nam trebao biti povod da se konačno potegne pitanje poklanjanja ocjena i raznoraznih pritisaka na nastavnike osnovnih škola. Jer, to dovodi do hiperinflacije nezasluženih petica, odlikaši sa nikakvim znanjem upisuju srednje škole a kasnije i fakultete i onda dobijamo hiperinflaciju lažnih stručnjaka sa diplomama koji nisu sposobni nizašto.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63339 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

mali_balon wrote: 01/01/2023 14:54
insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
Naravno, svakakvih roditelja ali i medju nastavnicima ima polupismene frustrirane marve....tako da ja ti ne bi olako donosio neki zakljucak.
Kontamo da su danasnji nastavnici ko u nas vakat, uzori, pedagozi, strogi i pravedn, posteni pismeni i znaju materiju i da cemo mi kao iavnost odma da osudimo roditelje a nastavika necemo ni pogledati....na tu kartu igraju danasnji nastavnici, pa kontaju da su bezgresni i da ce ih sud javnosti zastitit......
Kako rekoh svakakve marve nastavnika i roditelja....
Kakav god da je nastavnik, ti kao roditelj fino podneseš zahtjev za polaganje razrednog ispita i dokažeš da tvoje dijete zna za peticu. As simple as that!
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#63340 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by HelaS »

Laplace wrote: 02/01/2023 13:07
insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
Roditelj učenika koji smatra da mu ocjena nije ispravno zaključena ima pravo da podnese zahtjev za polaganje razrednog ispita iz tog predmeta pred nezavisnom komisijom.

Zašto to ovi roditelji nisu učinili? Odgovor je očigledan: to dijete nije zaslužilo ni tu četvorku. Bilo koja savjesna i poštena nezavisna komisija bi mu zaključila trojku ili dvojku. Čak nije isključeno da taj učenik ne zna ni za dvojku.

Ovaj događaj bi nam trebao biti povod da se konačno potegne pitanje poklanjanja ocjena i raznoraznih pritisaka na nastavnike osnovnih škola. Jer, to dovodi do hiperinflacije nezasluženih petica, odlikaši sa nikakvim znanjem upisuju srednje škole a kasnije i fakultete i onda dobijamo hiperinflaciju lažnih stručnjaka sa diplomama koji nisu sposobni nizašto.
Iako nije u okviru teme CH

Prije su ocjene iz nižih škola bile uslov za upis u više škole, bolje ocjene za bolji društveni status, nagrade, beneficije, itd. Kome danas trebaju bolje ocjene za upis u više škole, kad se svaka plaća. Ko ima više novca, bit će prije upisan, ocjene su marginalizirane.
Šta učenik dobija boljim ocjenama, kojim motivom da bude bolji svojim znanjem i stepenom obrazovanja :-)
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63341 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

HelaS wrote: 02/01/2023 13:13
Laplace wrote: 02/01/2023 13:07

Roditelj učenika koji smatra da mu ocjena nije ispravno zaključena ima pravo da podnese zahtjev za polaganje razrednog ispita iz tog predmeta pred nezavisnom komisijom.

Zašto to ovi roditelji nisu učinili? Odgovor je očigledan: to dijete nije zaslužilo ni tu četvorku. Bilo koja savjesna i poštena nezavisna komisija bi mu zaključila trojku ili dvojku. Čak nije isključeno da taj učenik ne zna ni za dvojku.

Ovaj događaj bi nam trebao biti povod da se konačno potegne pitanje poklanjanja ocjena i raznoraznih pritisaka na nastavnike osnovnih škola. Jer, to dovodi do hiperinflacije nezasluženih petica, odlikaši sa nikakvim znanjem upisuju srednje škole a kasnije i fakultete i onda dobijamo hiperinflaciju lažnih stručnjaka sa diplomama koji nisu sposobni nizašto.
Iako nije u okviru teme CH

Prije su ocjene iz nižih škola bile uslov za upis u više škole, bolje ocjene za bolji društveni status, nagrade, beneficije, itd. Kome danas trebaju bolje ocjene za upis u više škole, kad se svaka plaća. Ko ima više novca, bit će prije upisan, ocjene su marginalizirane.
Šta učenik dobija boljim ocjenama, kojim motivom da bude bolji svojim znanjem i stepenom obrazovanja :-)
Ne dobija se ništa, ali to ne možeš ljudima objasniti.

Desilo se, na primjer, za vrijeme lockdowna i online nastave. "Pametni" roditelji su ne samo dozvolili nego i pomogli opštu prepisivačinu na online testovima u osnovnim (a vjerovatno i u srednjim) školama. Posljedica: skoro svi su na kraju bili odlikaši pa je bio problem kako na osnovu opšteg uspjeha odlučiti koga primiti u jače škole a koga ne (jer nije bilo takmičenja pa ni bodova po istima). Onda je neko došao na ideju da razliku napravi na aktivnostima u sportu. Posljedica toga: uspješan fudbaler je imao više šanse za upis u elektrotehničku školu nego vrhunski matematičar, jer obojica imaju petice iz matematike a nije bilo takmičenja iz matematike.

Nama treba što više eksterog ocjenjivanja pa da ni nastavnici koji predaju ni roditelji ne mogu uticati na ocjene.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#63342 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by HelaS »

Laplace wrote: 02/01/2023 13:23
HelaS wrote: 02/01/2023 13:13

Iako nije u okviru teme CH

Prije su ocjene iz nižih škola bile uslov za upis u više škole, bolje ocjene za bolji društveni status, nagrade, beneficije, itd. Kome danas trebaju bolje ocjene za upis u više škole, kad se svaka plaća. Ko ima više novca, bit će prije upisan, ocjene su marginalizirane.
Šta učenik dobija boljim ocjenama, kojim motivom da bude bolji svojim znanjem i stepenom obrazovanja :-)
Ne dobija se ništa, ali to ne možeš ljudima objasniti.

Desilo se, na primjer, za vrijeme lockdowna i online nastave. "Pametni" roditelji su ne samo dozvolili nego i pomogli opštu prepisivačinu na online testovima u osnovnim (a vjerovatno i u srednjim) školama. Posljedica: skoro svi su na kraju bili odlikaši pa je bio problem kako na osnovu opšteg uspjeha odlučiti koga primiti u jače škole a koga ne (jer nije bilo takmičenja pa ni bodova po istima). Onda je neko došao na ideju da razliku napravi na aktivnostima u sportu. Posljedica toga: uspješan fudbaler je imao više šanse za upis u elektrotehničku školu nego vrhunski matematičar, jer obojica imaju petice iz matematike a nije bilo takmičenja iz matematike.

Nama treba što više eksterog ocjenjivanja pa da ni nastavnici koji predaju ni roditelji ne mogu uticati na ocjene.
Učenik koji ima niske ocjene, a visok kućni budžet, neće brinuti za nastavak školovanja. S niskim ocjenama školovanja, jedino će država imati problema, i njena privreda, jer će iz škola izlaziti neobrazovani i nestručni ljudi. Oni koji imaju novac, postavljat će se na radne pozicije i improvizirati svoje poslove, preduzeće neće imati dobre rezultate rada, a oni koji nemaju takav novac, postat će socijalni slučajevi i teret društvu i državi.

Učenike u svim nivoima školovanja treba motivirati za njihova bolja znanja i više ocjene, čime bi se postigao veći nivo njihovog znanja, obrazovanosti, kasnije i radnih sposobnosti, i konačno - čime bi i privreda bila produktivija, ekonomija razvijenija, sa što manje socijalnih kategorija.
Ta motivacija mora biti, najprije, finansijska, a kasnije da država odmah omogući radna mjesta po želji učenika prema njihovom stepenu znanja i ocjena.

I čime bi se snažno, ponovo, obradovala Njemačka, Austrija, itd :D
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63343 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

HelaS wrote: 02/01/2023 13:35
Laplace wrote: 02/01/2023 13:23

Ne dobija se ništa, ali to ne možeš ljudima objasniti.

Desilo se, na primjer, za vrijeme lockdowna i online nastave. "Pametni" roditelji su ne samo dozvolili nego i pomogli opštu prepisivačinu na online testovima u osnovnim (a vjerovatno i u srednjim) školama. Posljedica: skoro svi su na kraju bili odlikaši pa je bio problem kako na osnovu opšteg uspjeha odlučiti koga primiti u jače škole a koga ne (jer nije bilo takmičenja pa ni bodova po istima). Onda je neko došao na ideju da razliku napravi na aktivnostima u sportu. Posljedica toga: uspješan fudbaler je imao više šanse za upis u elektrotehničku školu nego vrhunski matematičar, jer obojica imaju petice iz matematike a nije bilo takmičenja iz matematike.

Nama treba što više eksterog ocjenjivanja pa da ni nastavnici koji predaju ni roditelji ne mogu uticati na ocjene.
Učenik koji ima niske ocjene, a visok kućni budžet, neće brinuti za nastavak školovanja. S niskim ocjenama školovanja, jedino će država imati problema, i njena privreda, jer će iz škola izlaziti neobrazovani i nestručni ljudi. Oni koji imaju novac, postavljat će se na radne pozicije i improvizirati svoje poslove, preduzeće neće imati dobre rezultate rada, a oni koji nemaju takav novac, postat će socijalni slučajevi i teret društvu i državi.

Učenike u svim nivoima školovanja treba motivirati za njihova bolja znanja i više ocjene, čime bi se postigao veći nivo njihovog znanja, obrazovanosti, kasnije i radnih sposobnosti, i konačno - čime bi i privreda bila produktivija, ekonomija razvijenija, sa što manje socijalnih kategorija.
Ta motivacija mora biti, najprije, finansijska, a kasnije da država odmah omogući radna mjesta po želji učenika prema njihovom stepenu znanja i ocjena.

I čime bi se snažno, ponovo, obradovala Njemačka, Austrija, itd :D
Ne pričam o tome da se namjerno daju niske ocjene nego da se ne pumpaju nerealno visoki prosjeci. Samo treba dati što realnije ocjene, što niie teško jer u metodici postoji alat za to: nivoi znanja.

Džabe ti visoke ocjene ako iza njih ne stoje odgovarajuće znanje, vještine i radne navike. A svi znamo da nečija trojka više vrijedi od nečije petice.
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#63344 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by konektovan »

Laplace wrote: 02/01/2023 13:07
insaneinthebrain wrote: 30/12/2022 17:29 gledaj roditelja i govana, ono se nesto diglo da prijeti. da je pravde izbacili bi dijete iz skole pa nek place idiotima od roditelja i nek trazi drugu skolu

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /221230116
Roditelj učenika koji smatra da mu ocjena nije ispravno zaključena ima pravo da podnese zahtjev za polaganje razrednog ispita iz tog predmeta pred nezavisnom komisijom.

Zašto to ovi roditelji nisu učinili? Odgovor je očigledan: to dijete nije zaslužilo ni tu četvorku. Bilo koja savjesna i poštena nezavisna komisija bi mu zaključila trojku ili dvojku. Čak nije isključeno da taj učenik ne zna ni za dvojku.

Ovaj događaj bi nam trebao biti povod da se konačno potegne pitanje poklanjanja ocjena i raznoraznih pritisaka na nastavnike osnovnih škola. Jer, to dovodi do hiperinflacije nezasluženih petica, odlikaši sa nikakvim znanjem upisuju srednje škole a kasnije i fakultete i onda dobijamo hiperinflaciju lažnih stručnjaka sa diplomama koji nisu sposobni nizašto.
Bravo
:thumbup:
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#63346 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

Neka sad grad kupi gume ljudima u znak dobre volje.
Kao sto su Crnogorci kupili kombi nasim navijacima.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#63347 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitanga_sa_otesa »

marva seljacka :twisted:
User avatar
muha_sa
Posts: 140458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#63348 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 02/01/2023 16:35 Neka sad grad kupi gume ljudima u znak dobre volje.
Kao sto su Crnogorci kupili kombi nasim navijacima.
:thumbup:

Iskreno--mene stid :(
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63349 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

muha_sa wrote: 02/01/2023 16:42
NediM17 wrote: 02/01/2023 16:35 Neka sad grad kupi gume ljudima u znak dobre volje.
Kao sto su Crnogorci kupili kombi nasim navijacima.
:thumbup:

Iskreno--mene stid :(
Ja ne osjećam stid nego nemoć kad skontam u šta se ovaj grad pretvorio.Tolika masa hojrata,divljaka,primitivaca i kompleksaša...ko pizda izbušit gume i taj je sad sretan...
smijesni_ste
Posts: 6323
Joined: 09/10/2009 16:46

#63350 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by smijesni_ste »

Auta sa sandžačkim tablicama se naravno ne diraju :D
Post Reply