P.S.Polarni međedi ne foke.Foka ima dosta.
SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#63251 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
P.S.Polarni međedi ne foke.Foka ima dosta.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#63252 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ja sam negdje 2006. kupio malo zemlje da napravim kuću. Isplatio čovjeku sve, platio potrebne takse i predao svu dokumentaciju. Sve bilo regularno i čisto. Čekao do 2011. da mi prevedu. U međuvremenu se preselio u drugi kanton (zbog posla) i na kraju prodao plac istom čovjeku od kojeg sam i kupio a da mi ga nikad nisu stigli prevesti u sudu (preveli su u opštini nekih šest mjeseci nakon kupovine, u sud sam mnogo puta išao - mogao sam platiti da mi to odmah uradi ali nisam htio iz principa).mk ultra wrote: ↑26/12/2022 13:00svaki konkurs izlazi
https://www.adsfbih.gov.ba/
ovdje
al nejse
poenta je da ovdje se radi šta se želi
ali je isto poenta, ako hoćeš regularnim putem, nećeš nikad ništa uraditi. to sam vidio milijardu puta, guljenje banane i traženje dokumenata kako kurcu ćejf...
nikakve standardizacije i unifikacije
korekcije regulacionog plana i za realne i nerealne zahtjeve ne idu i traju po 4-5 godina, a planovi ostali u 1970toj kao i 99% zakona
Edit: Nije da se žalim, samo napominjem kako su sudovi i službenici spori kad ide regularno a kako brzo završe kad im platiš. Ljudi su prevodili za par dana metodom koverta ispod stola.
Last edited by Laplace on 26/12/2022 14:05, edited 1 time in total.
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#63254 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Naslovnica wrote: ↑25/12/2022 21:04 Raport otkriva pljačku države u centru Sarajeva: Zagradio državnu zemlju i naplaćuje kao parking!
https://klix.ba/raport-otkriva-pljacku- ... o-parking/
![]()
Slična je situacija i sa parkingom preko puta ZK ureda u Branilaca Sarajeva. Pola parkinga je privatno zemljište neke firme iz Livna, pola parkinga je vlasništvo Općine Centar. A parking zemljana površina, ljeti puna prašine, zimi i po kiši jezera od lokviOko četiri i po hiljade kvadratnih metara zemljišta u samom centru Sarajeva, na Marijinom dvoru, bez sumnje vrijede milione.
Na atraktivnoj lokaciji, uz Sarajevo City Center i preko puta zgrade Parlamenta BiH upravo je ta kvadratura pretvorena u parking.
Parking u poslovnom centru glavnog grada je itekako potreban, ali postoji nekoliko činjenica koje govore kako je upravljanje ovom lokacijom vrlo upitno.
Podaci do kojih je došao Raport otkrivaju nevjerovatnu priču – privatna kompanija je zagradila dio državnog zemljišta i godinama ga iznajmljuje kao parking, dok država od toga nema ništa!
Ko je vlasnik
Naime, parkingom upravlja kompanija Modern Times koja je u vlasništvu Harisa Ihtijarevića.
Ihtijarević je u žižu javnosti dospio nedavno zbog afere Mc'Donalds. On, odnosno njegova druga kompanije je vlasnik licence poznatog lanca restorana brze hrane u BiH. Zbog katastrofalnog menedžerisanja i neplaćanja kirije, McDonald's u centru grada uskoro će se zatvoriti.
No, vratimo se parkingu. Prema našim informacijama, Ihtijarević je kroz svoje kompanije otkupio dio zemljišta na možda i najatraktivnijoj lokaciji u Sarajevu. Uz to je praktično prisvojio dio zemljišta koji pripada državi.
Godinama se taj prostor koristi kao parking, a Ihtijarević od naplate sigurno masno zarađuje.
Prema skici sporne parcele i podacima o posjedovnom i vlasničkom stanju, parcele 472 i 408 ne pripadaju Ihtijarevićevoj kompaniji.
Odnosno, one su u vlasništvu Feroelektra, čiji je većinski vlasnik Federacija BiH.
Parcela 326 je javno dobro. Potvrđuje to i aktuelni izvadak iz zemljišnih knjiga.
Zlatna koka
Pitanje je ko je i kako privatnoj kompaniji dozvolio korištenje državnog, odnosno javnog zemljišta, u komercijalne svrhe, odnosno kako je javno dobro postalo nečija zlatna koka?
Podaci iz Katastra Općine Centar, pak, kažu kako je cjelokupna parcela od 4.600 metara kvadratnih u posjedu Feroelektra.
Ihtijarević je sporno zemljište kupio 2006. godine i od tada zarađuje na iznajmljivanju parking mjesta, koja su na čak tri parcele raspoređena na zemljištu koje nije u vlasništvu Ihtijarevićeve kompanije.
S obzirom na to sve, postavlja se pitanje šta rade Kantonalna inspekcija i Ministarstvo saobraćaja KS? Posebno je ova problematika zanimljiva jer na spornoj lokaciji planirana izgradnja nulte transverzale. A pitanje je kako će se onda rješavati imovinsko-pravni odnosi?
Zanimljivo je da u ovu problematiku nije ulazio SDA-ov arhitekt, borac za zakonitu gradnju u Kantonu Sarajevo – Faruk Kapidžić.
Prema Raportovim informacijama, sve je i krenulo od SDA-ovih kadrova. Tako je prema našim saznanjima dozvoli izdao i bivši direktor KJKP Rad Selim Babić (SDA).
Zanimljiva je još jedna činjenica u cijeloj priči. Naime, Uredba o organizaciji parkinga u KS od 13.12.2018. jasno propisuje koje uvjete mora ispunjavati privatni parking.
Tako se navodi, između ostalog, da privatni parking mora biti asfaltiran. Međutim, parking na Marijin dvoru ne ispunjava ni tu minimalnu odredbu, jer je veći dio parkinga prekriven šljunkom.
I to nije problem samo ovog parkinga.
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#63255 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Beli tu nesto hoce da grade pa malo dizu dramu oko nelegalnog parkinga kojeg ce ukloniti i baciti se na posao
-
meridiyan
- Posts: 3617
- Joined: 08/10/2020 13:50
#63256 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Stajalište na Kasindolskoj.Klupe razvaljene već nekoliko godina,a kante za otpatke nikada nije ni bilo.


- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#63257 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Klupe se nisu same razvalile a uvjeren sam da ih nije razvalio ni onaj ko ih je postavio. Isto ako sam uvjeren da bi svaka sljedeća klupa, koja bi se postavila da zamijeni ovu razvaljenu, brzo opet bila razvaljena.
Ergo, džabe je nešto uređivati kad narod ne podnosi da bude lijepo i uredno.
Isto vrijedi i za kantu za smeće.
- thekupus
- Posts: 7388
- Joined: 25/06/2011 22:38
#63258 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ovo su najgore klupe ikad postavljene u gradu. Nisu razvaljivane, jednostavno su nekvalitetne i loše dizajnirane, a nikad nisu održavane. Hvala Bogu zamjenjuju ih postepeno. Odlične su nove klupe iz KJKP RAD koje sami proizvode od metalnih cijevi, kao na trolejbuskim stanicama na Ciglanama. Druga godina kako su postavljene, izgledaju nove.
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#63259 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Došlje nisu navikli na klupe.Njima je samo ćutuk i okorak za sjest
Ove klupe su razvaljene prije par godina,sjećam se da sam ih vidio tek kad su razvaljene.Marva skakala po njima
Ove klupe su razvaljene prije par godina,sjećam se da sam ih vidio tek kad su razvaljene.Marva skakala po njima
-
meridiyan
- Posts: 3617
- Joined: 08/10/2020 13:50
#63260 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ipak je u pitanju stajaliste. Zar je problem instalirati kameru negdje u okolini i pocinioce pronaci i adekvatno kazniti?Laplace wrote: ↑26/12/2022 18:36
Klupe se nisu same razvalile a uvjeren sam da ih nije razvalio ni onaj ko ih je postavio. Isto ako sam uvjeren da bi svaka sljedeća klupa, koja bi se postavila da zamijeni ovu razvaljenu, brzo opet bila razvaljena.
Ergo, džabe je nešto uređivati kad narod ne podnosi da bude lijepo i uredno.
Isto vrijedi i za kantu za smeće.
Ovako, ruglo . Bolje da ih uklone komplet.
-
meridiyan
- Posts: 3617
- Joined: 08/10/2020 13:50
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#63262 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Onaj parking je bruka i sramota, jednom tu parkiro i vise nikad, doslovno rusevina neka na koju se penjes da bi parkiro i jos te lupi po dzepu samo tako
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#63264 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Izuzetno prometan parking prostor i jedini na kojem se, kako-tako, može naći slobodno mjesto. I na odličnoj poziciji.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#63265 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Sad mi nije jasno jesu li to došlje razvalili klupe ili su one toliko nekvalitetne da su se same od sebe raspale.
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#63266 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Jest prometan al dzaba opet sve to kad je to rusevina puna bara i blata
Za onu cijenu parkinga dosad je mogla niknut garaza na bar dva nivoa a ne ono ruglo ostavit kako jest i ne ulozit marke u to
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#63267 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#63269 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Uvijek su mi fascinantni bili ovi sto im je jedina titula u zivotu mjesto rođenja.

- saravara
- Posts: 282
- Joined: 11/02/2012 14:20
#63270 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ove klupe se veoma lahko pokvare, odvrne se unutarnja matica i spadne sjedalo.Kad smo ih mi dobili ista stvar nije par dana trajalo i odvrnule se matice jer nije bilo podloški. Ne branim nikoga ali eto nek se zna
- video
- Posts: 8467
- Joined: 26/06/2006 12:13
- Location: Teheran
#63271 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ne izmisljaj.
Ovo ne postoji.
Da postoji ti tvoje gore navedeni sluzbenici bili "zajednicki sluzbenici" a ne DRŽAVNI sluzbenici sto je inace izvedenica od rijeci Drzava.
Ocito puno obitavas u toj tvojoj vikendici pa si poceo koristiti taj san-u narativ
-
tintilinic
- Posts: 355
- Joined: 30/01/2013 17:44
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#63273 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ok,izađi van kasabe pa upitaj službenike koje države su zaposlenici a to gdje ja vrijeme provodim boli te neka stvar
- black
- Posts: 18649
- Joined: 19/06/2004 16:00
- Location: ispod tresnje
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#63275 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Vala i vi u prosvjeti zakazujete, učite li vi ovu djecu ištaLaplace wrote: ↑26/12/2022 18:36Klupe se nisu same razvalile a uvjeren sam da ih nije razvalio ni onaj ko ih je postavio. Isto ako sam uvjeren da bi svaka sljedeća klupa, koja bi se postavila da zamijeni ovu razvaljenu, brzo opet bila razvaljena.
Ergo, džabe je nešto uređivati kad narod ne podnosi da bude lijepo i uredno.
Isto vrijedi i za kantu za smeće.
